Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, zdroj

Erdoganův muž v Praze: Nový turecký velvyslanec má škraloup z korupčního skandálu

Novým tureckým velvyslancem v České republice má být Egemen Bağış, muž zapojený do největší korupční kauzy v historii moderního Turecka. Navrhovaného velvyslance, ale musí schválit i Česko.

Bağış jako bývalý turecký ministr pro evropské záležitosti rezignoval na funkci v prosinci 2013 poté, co turecká policie odhalila rozsáhlou korupčních síť spojenou s obcházením západních sankcí proti Íránu.

Obvinění z korupce sahala do nejvyšších kruhů vládnoucí strany Spravedlnosti a rozvoje (AKP). Bağış byl jedním ze čtyř ministrů podezřelých z úplatkářství, praní špinavých peněz a korupce.

Skandál mediálně nejvíc proslavily nahrávky údajných telefonních rozhovorů mezi tehdejším premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem a jeho synem Bilálem, kde probírali možnosti ukrytí velkého množství peněz.

V přepočtu přes 90 miliónů korun ukrytých v krabicích od bot policie tehdy nalezla v bytě vysokého činitele turecké státní banky Halkbank.

Kontroverzní jmenování Bağışe na post velvyslance v ČR už negativně hodnotí i turecká média. Novinářka Amberin Zaman na ohlášení jemnování reagovala twitterovým statusem #zločin se vyplácí.

Rozhodne Česko

Jestli se Egemen Bağış skutečně stane novým tureckým velvyslancem záleží teď na České republice. Jeho jmenování totiž zatím oznámil pouze turecký vládní věstník, který citovala turecká média. Jak se ale uvádí na stránkách českého Ministerstva zahraničích věcí designovaného velvyslance musí vždy schválit přijímací země.

Ta má na prostudování životopisu navrženého velvyslance několik týdnů a ve výjimečných případech nemusí s jeho jmenováním souhlasit, což se projeví tak, že nevydá tzv. agrément.

Předčasné zveřejnění jména velvyslance neodpovídá podle stránek MZV etiketě v mezinárodních vztazích. Jedním z důvodů je i to, že hostitelská země může takový krok vnímat jako tlak na přijetí navržené osobnosti.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Dušan napsal:

    Jednou náš PÁN – prezident prohlásil, že jezdí do Čínské lidové republiky se učit, jak stabilizovat společnost. No a teď budou jezdit se učit ostatní, jak KRADNÚT a být z obliga.
    No není to skvělé?

Přidávání komentářů není povoleno