Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller z hnutí ANO foto: Hnutí ANO, tohle je Ústí nad Labem

Dvojí role budoucího hejtmana Schillera. Jako poslanec hlasoval ve sněmovně proti penězům pro kraj

Napsal/a Robert Malecký 12. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Na severu Čech bojuje (zatím slovně) za zájmy Ústeckého kraje, ve sněmovně je ale věrným řadovým poslancem hnutí ANO, který tak úplně zájmy kraje nepodporuje. Řeč je o budoucím hejtmanovi Janu Schillerovi, který se má ujmout úřadu už za pár dní. Když sněmovna v úterý hlasovala o senátním návrhu kompenzovat krajům výpadky příjmů, Schiller „držel basu“ a návrh nepodpořil.

Jan Schiller je kromě pravděpodobné funkce budoucího ústeckého hejtmana zatím stále ještě poslancem vládního hnutí ANO. Avizoval, že se druhé funkce vzdá, to lze ale očekávat až po ustavujícím jednání ústeckého krajského zastupitelstva. A tak stále ještě dochází do sněmovny.

V úterý měli poslanci na programu vrácený návrh zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti. Senátoři do něho vpravili pozměňovací návrhy. Mimo jiné i návrh, aby stát krajům kompenzoval ztráty, které utrpěly kvůli změnám v rozpočtovém určení daní v souvislosti s vyplácením podpory podnikatelům.

Zdroj: sněmovní tisk 1055/3, vrácený ze Senátu poslancům

Jen Ústeckému kraji by s jeho 820 tisíci obyvateli taková podpora vynesla zhruba čtvrt miliardy korun. Sám Schiller přiznává, že rozpočet kraje současnou situací trpí. Takhle mluvil nedávno pro Mladou frontu DNES: „Nebude asi vypadat moc dobře, ale zatím jsme ho s detaily neviděli. Předpokládám, že rozpočet nebudeme omezovat, spíše částky přesouvat. Kromě boje proti koronaviru to bude naše práce do konce roku.“

Rozpočet Ústeckého kraje se sice pohybuje kolem 20 miliard korun, ale po odečtení mandatorních výdajů se čisté hospodaření kraje pohybuje jen asi kolem čtyř miliard. A v tom už by kompenzace mohla být znát.

Jenže když poslanci o senátních změnách hlasovali, Schiller návrh nepodpořil. Zdržel se podobně jako jeho stranická kolegyně z ústeckého ANO Eva Fialová. Ministryně financí Alena Schillerová totiž senátní návrh odmítla s tím, že kraje už dostaly na kompenzacích dost. „Samotný výpadek, který byl způsobem jarním kompenzačním bonusem pro kraje, byl dvě miliardy a odhadovaný dopad podzimního kompenzačního bonusu na krajské rozpočty je 0,7 miliardy. Takže v podstatě tím jsem chtěla vyjádřit, že ta částka je mnohem nižší než ta, která byla poskytnuta krajům při různých příležitostech,“ uvedla Schillerová. „Kompenzace pro kraje není prioritou, jsme v krizi a ta krize dopadá na všechny. Pořád jsou v přebytku,“ dodala.

A severočeští poslanci se s ní, stejně jako valná většina klubu hnutí ANO, ztotožnili.

V klubu ANO se našli pouze dva stateční, kteří se dokázali vzepřít jednotnému hlasování. Shodou okolností jde podobně jako u Schillera o lidi, kteří mají co do činění s krajskou politikou: bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Pro kompenzaci ve výši 300 na obyvatele byl v opozičním táboře i Jaroslav Foldyna (zvolen za ČSSD, nyní SPD), který byl rovněž zvolen do ústeckého krajského zastupitelstva.

HlídacíPes.org chtěl znát důvod, proč Jan Schiller nepodpořil peníze pro kraj, který za pár dní povede. Otázky ale zůstaly bez odpovědi.

Ke schválení senátního návrhu bylo třeba 87 hlasů, nakonec jich pro bylo jen 79. Z vládních poslanců pro něj kromě zmíněné dvojice poslanců ANO zvedl ruku již jen dlouholetý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD). „Šli jsme na nejzazší mez kompromisu. Já to považuju za elementární výraz určité slušnosti státu, serióznosti státu vůči krajským samosprávám. Za elementární výraz. Nemůžu to jinak říci,“ řekl při obhajobě senátní verze senátor Vladimír Vilímec (ODS). Připomněl, že původní navrhovaná kompenzace činila 400 korun na obyvatele kraje.

Vládní koalice vzápětí po neschválení senátní verze jeho veto přehlasovala a přijala svou původní verzi, která ovšem s kompenzací krajům nepočítá.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)