Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Wouter Walmink, zdroj

Dva ze tří kuřáků zemřou na následky svého zlozvyku, tvrdí studie

Australští vědci sledovali v uplynulých šesti letech více než dvě stě tisíc kuřáků i nekuřáků starších 45 let a dospěli k závěru, že tabák škodí ještě více, než se předpokládalo. Dosud se mělo za to, že na nemoci související s kouřením – jako je rakovina či srdeční onemocnění – umírá každý druhý vyznavač nikotinu. Nejnovější výzkum zvedl toto číslo na 67 procent.

Australští vědci dále tvrdí, že vykouří-li člověk deset cigaret denně, má dvakrát větší šanci, že zemře předčasně. V případě dvaceti cigaret  se riziko zvětšuje čtyřikrát až pětkrát.

Studii zveřejnil odborný server BMC Medicine a informovala o ní internetová sekce britského deníku The Independent.

O deset let dříve…

V České republice kouří zhruba 2,3 milióny lidí. Podle údajů z nového výzkumu zemřou pravděpodobně v průměru o deset let dříve než ti, kdo nikdy nekouřili či přestali dostatečně včas na to, aby se jejich organismus dokázal zregenerovat. „I když v Austrálii kouří srovnatelně méně lidí než jinde, ukazuje se, že zdejší kuřáky ohrožuje riziko předčasného úmrtí třikrát více než nekuřáky,“ uvedla vedoucí projektu Emily Banksová pro BBC. Zároveň potvrdila, že podle jejich odhadu umírají kuřáci o deset let dříve než nekuřáci.

V Austrálii klesl počet kuřáků o patnáct procent poté, co země mezi lety 2010 a 2013 uzákonila povinnost prodávat cigarety v unifikovaném, graficky nepřitažlivém balení s naturalistickými fotografiemi následků nemocí spojených s kouřením. Výzkum tvrdí, že právě toto byl důvod, proč řada Australanů cigaretu definitivně odložila.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. olga napsal:

  Otázkou je, proč lidi vlastně kouří. Jako nekuřačka to prostě nechápu. Ovšem. Znala jsem jednu paní, která tvrdila že chce zemřít pokud je hezká. Tvrdila, že nechce být starou a nehezkou mrtvolou …

 2. J.Němec napsal:

  Važme si kuřáků za jejich hrdinství a odhodlání ničit si své zdraví aby ve státní kase byly peníze na léčbu rakoviny dětí. Nekuřáci jsou zbabělí lakomci myslící jen na sebe.

  • MT napsal:

   Malá potíž je v tom, že i když celýživot platí jako do státní kasy mourovatí, ani zdaleka to nestačí na uhrazení nákladů za průměrnou léčbu rakoviny nebo jiné nemoci kouřením vyvolané. Aby bylvýsledek kladný, museli by všichni kuřáci s prvníkrabičkou podepsat reverz, že v případě onemocnění nebudou chtít být léčení na vrub solidárního pojištění.

Přidávání komentářů není povoleno