Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Igor Matovič představuje sociální balíček
Profimedia.cz,

„Držme si všichni palce.“ Matovič naráží na realitu, Slováci z něj vystřízlivějí dřív než Češi z Babiše

ANALÝZA. Když v únoru vyhrálo slovenské parlamentní volby hnutí Obyčejní lidé Igora Matoviče (OĽaNO), měl to být po letech vlády Roberta Fica pro řadu voličů návrat morálky do politiky. Protikorupční étos nové vlády ale utlumila pandemie, nově i plagiátorské kauzy a hodnotové rozdíly koaličních stran. Na řadu přichází zklamání z toho, že Matovič v lecčems začíná tam, kde Fico skončil.

Ta scéna z půlky července musela být aspoň občasným pozorovatelům slovenské politiky minulých let povědomá: Igor Matovič stojí na tiskovce u tabule a představuje „sociální balíček“ své čerstvé vlády. V benefitech pro různé skupiny voličů se myslelo (skoro) na všechny.

Kromě vlaků bude jízdné pro důchodce, studenty a zdravotně postižené zdarma také v autobusech a v městské hromadné dopravě. Penzisté dostanou třináctý důchod a těhotné ženy novou sociální dávku. Na oplátku musí každé ministerstvo ušetřit deset procent výdajů.

Zklamaná Čaputová

Sociální balíčky bývaly doménou expremiéra Roberta Fica (Facebook: SMER SD)

Taková představení pro voliče vždy nejlépe uměl sehrát bývalý dlouholetý premiér Robert Fico. Igor Matovič se celá léta očividně dobře díval – a učil se.

Právě on byl přitom po svém vítězství nad Ficovým SMERem mnohými vnímán jako symbol nové éry. Té protikorupční, nezatížené rodinkářstvím a prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy. Éry, kdy nejde jen o to oslepit voliče vánočním příplatkem k důchodu, aby neviděli, co se v zemi děje.

Naděje voličů na změnu koneckonců Matovičova vláda otiskla i do úvodu svého programového prohlášení: „Zajistíme důslednou rovnost před zákonem a budeme jednat tak, abychom výrazně zvýšili důvěru lidí ve stát a lidi, kteří ho reprezentují.“

Čtvrt roku poté však Igor Matovič rozdává sociální bonbónky podobně jako Fico, kterého za totéž kdysi kritizoval, a důvěryhodnost jeho kabinetu utrpěla i sérií plagiátorských afér. V diplomové práci měl opisovat sám Matovič, šéf parlamentu Boris Kollár i ministr školství Branislav Gröhling. Matovič se k opisování přiznal, ale řekl, že odstoupí, až dokončí, co voličům slíbil.

Prezidentka Zuzana Čaputová vzkázala, že je „zklamaná a smutná“, že očekávání vysokých nároků na politickou zodpovědnost spojovaná s nástupem Matoviče zůstávají „zatím nenaplněná“. Řečeno to bylo dosti kulantně.

Když se drolí tmel

Připomeňme si, díky čemu Matovič volby vlastně vyhrál. Kromě dlouhodobé únavy z téměř čtrnáctileté (s krátkou přestávkou) vlády SMERu a kromě dozvuků vraždy novináře Jána Kuciaka to byl i chytrý marketing, včetně amatérsky působících, zato autentických videí o korupci, o vyvádění peněz ze Slovenska a o obohacování podnikatelů či politiků. Hnutí „obyčejného člověka“ Matoviče ve volbách nakonec dostalo 25 procent hlasů.

Při bližším pohledu však bylo jasné, že po volbách se protikorupční tmel může rychle začít drolit na řadě kontroverzních témat.

V hnutí Obyčejní lidé jsou totiž jak liberálové, tak zatím mnohem slyšitelnější konzervativci, kteří mají ve své agendě dost vysoko například téma potratů. Nedávno tak část koaličních poslanců hlasovala pro zákon o interrupcích z dílny krajně pravicové Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Nejde ale jen o Matovičovo hnutí. Jedním z koaličních partnerů je i strana Sme rodina, která v Evropském parlamentu patří do stejné frakce jako česká SPD Tomia Okamury a další populistické strany či strany blízké krajní pravici.

Jakým směrem by chtěla Slovensko pootočit, naznačuje Sme rodina na ministerstvu práce a sociálních věcí – kam spadá i oblast rodiny. To od jara vede její nominant Milan Krajniak. V květnu opustila funkci šéfka odboru rodové rovnosti Oľga Pietruchová, i proto, že ji prý ministr nutil akceptovat připomínky Konference biskupů Slovenska. Pietruchová také naznačila, že jí posilování náboženství v politice na Slovensku připomíná vývoj v sousedním Maďarsku a Polsku.

O pár týdnů později skončila také šéfka Institutu pro výzkum práce a rodiny Sylvia Porubänová. Na její místo povolal ministr z Česka dosavadního šéfa Občanského institutu Romana Jocha, známého konzervativními postoji. Prý proto, aby státní institut srovnával různé evropské modely podpory rodiny a hledal ten nejlepší pro Slovensko.

Horší karty než Babiš

Igor Matovič má leccos společného s českým premiérem Andrejem Babišem. Zejména marketingové pojetí politiky. Matovičovy vyhlídky na dlouhodobou premiérskou kariéru jsou však nesrovnatelně horší než u Babiše.

Krotit musí jak svou vlastní stranu, tak koaliční partnery, nenastupuje v době ekonomického růstu, ale naopak s vyhlídkami ekonomické krize způsobené koronavirem. Zároveň po letech vlády Roberta Fica zdědil velkou část voličů zvyklých na „úplatky“ v podobě zmíněných slev na vlak či obědů pro školáky zdarma. To, že jim je ve svém zájmu nechce hned všechny brát, ukázal zmiňovaným sociálním balíčkem.

Na rozdíl od Babiše a hnutí ANO, jemuž se často vytýká absence jakýchkoli hodnot, Matovičovi naopak hrozí, že politiku jeho kabinetu budou až příliš ovlivňovat požadavky ultrakonzervativní části koaličních poslanců.

Celkem případně tak vyznívá poslední věta z úvodu vládního programu Matovičova kabinetu, kterou by v tak oficiálním dokumentu čekal málokdo. Je to ostatně Matovičova oblíbená fráze, kterou používá ve statusech a projevech opakovaně: „Držme si všichni palce.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. QEntity napsal:

  V každé zemi je nepochybně tragédií, když populisti jsou nahrazeni jinými populisty…

 2. Tondach napsal:

  Půldruhého milionu Čechů bohužel z Babiše ještě nevystřízlivělo…..

  • Ivan napsal:

   To je Tondachu pravda, nevystřízlivělo. Bude to jejich vina ? A koho místo Babiše. Bartoše ? Fialu ? Pekarovou ? Jurečku ? Okamuru ? Filipa ? Téměř všichni již vládli nebo se podíleli a společnost vystřízlivěla. Když řekneš A tak nám sděl i B. Nebo budeš jako zprávy ČT.

   • scallop napsal:

    Co jste napsal, je klasické papouškování babišových markeťáků – sice to zní dobře, ale je to lež jako věž. Mnoho z těchto politiků nevládli a někteří vládli spolu s úžasňákem Babišem, takže mohou vládnout i bez dodala veřejných peněz do vlastní hluboké kapsy.

 3. tonda napsal:

  Sliby se slibují, blázni se radují, jinými slovy, dokud voliči nezačnou používat rozum, vždy naletí na vychytrálky a slibotechny, to se týká rovněž české krajiny.

 4. Lži a nic než lži... napsal:

  Oproti mafiánovi Ficovi by byl i Lucifer svatým dobrákem, tak nekritizujte, protože Fico je stejný poskok a zloděj Angely Merkel, jako u nás ožralý chemik a kolaborant EU mistr Kalousek!!!

 5. bětka.báthory napsal:

  Slováci asi moc zklamaní nejsou, Matoviče brali od počátku jako nutné zlo a východisko ze smerácké nouze, iluze o něm neměli. Progresívne Slovensko Z.Čaputové je pro ně nepřijatelné, příliš woke, se svou agendou z většiny zaměřenou na multikulti, LGBT, politickou korektnost. Sulíkovo SaS zas berou jak strašně neslovenské, racionálně pravicové, neuznávající slovenské tradice klientelismu a rodinkárstva a hrozící osekáním sociálních benefitů až na kost.

  Tj i kdyby Matovičova vláda padla a byly předčasné volby, výsledkem bude v lepším případě zase OLANO, v horším návrat Fica, Smeru a Pellegriniho „Smeru 2.0“.

 6. Petr Kaminsky napsal:

  Vypada to, ze na Slovensku taky uverili falesnemu mesiasovi.

 7. WannabeeP napsal:

  VŽDY, KEĎ SI MYSLÍM, ŽE PSYCHOPATIA V POLITIKE
  UŽ DOSIAHLA VRCHOL, PRÍDE MATOVIČ, KTORÝ VERÍ BOHU A
  KTORÝ POSUNIE LATKU EŠTE KÚSOK VYŠŠIE
  S OPAKOVANÝM OBDIVOM K DETEKTORU LŽI
  *
  Po prvé: Detektor lži, ktorý premiér honosne nazýva polygraf,
  je prístroj na meranie nervozity.
  Keď prejdete kurzom na ovládanie nervozity
  polygraf zostane na suchu ako trnavská ryba.
  Je to oveľa nepresnejšie, než precedov prvý popis
  testov na koronu, určených k utopeniu v Dunaji.
  *
  Po druhé: K oklamaniu polygrafu stačí ovládať aj zvierače,
  t.j. svalstvo okolo konečníka. Aké to príznačné.
  Zostáva to ovinuté okolo hrdla smutného plagiátora Matoviča.

 8. petrph napsal:

  Bohužel, ale musíme si taky realisticky přiznat, že teď po koro (spíše v pokračující koro) době příliš pravicová politika nepokvete nikde. Dneska všichni hlavně natahujou ruce a křičej, státe, pošli nám dotace, dej nám peníze, podpoř nás…..
  A věc druhá, potíž je v definici onoho pojmu „..rovnost před zákonem „. Pokud by to bylo chápáno v právním a trestně-právním (padni komu padni), bylo by to fajn, jenomže počítám že na Slovensku mají s „nezávislou justicí“ asi tak podobné problémy jako u nás, a do toho ani politici příliš zasahovat v pozitivním smyslu nemohou.
  Jenže tenhle pojem „rovnost před zákonem“ je dnes používán v současném anti-diskriminačním hnutí , a v tom vede prim slovenská premiérka Čaputová, té se v tom ani slovenská vláda rovnat nemůže. Kór když musí i v tom řešit praktické problémy a nikoliv se jen usmívat do médii…

 9. František Balco napsal:

  Země, slunce, voda, vzduch – to je oč tu běží. Ale vy pořád jak praštění: ideologie, ideologie, ideologie. Jenom proboha nic k podstatě bytí!

Přidávání komentářů není povoleno