Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Tomas Blazek / MAFRA / Profimedia
,

Dva miliony kontrol, každá dvacátá najde přestupek: covidová opatření pohledem policie

Policie za posledních šest měsíců provedla zhruba dva miliony kontrol v souvislosti s protiepidemickými opatřeními a zákazy. Ukazují to policejní statistiky, které má HlídacíPes.org k dispozici. Vyplývá z nich také, že drtivá většina kontrol nenajde žádné pochybení a jen každá dvacátá je vyhodnocena jako přestupek.

Nejvíce kontrol od loňského září provedli policisté z Karlovarského kraje. Šlo o téměř 300 tisíc kontrol, při kterých zjistili zhruba jedenáct tisíc přestupků. Naopak nejméně kontrolují policisté v Plzeňském kraji – od září provedli přibližně šedesát tisíc kontrol a přestupkem skončilo jen 2,5 procenta z nich.

Větší část přestupků policisté řeší domluvou, ve 40 procentech případů za porušování mimořádných opatření policisté udělili pokutu nebo případ oznámili správním orgánům.

Data a vizualizace: Se souhlasem Policie ČR

Ze statistik vyčnívá Středočeský kraj, který má v kontrastu k vysokému počtu provedených kontrol extrémně nízký počet přestupků. Na 245 tisíc kontrol tam připadá jen dva tisíce přestupků.

Podle mluvčího Policie ČR Ondřeje Moravčíka to nemá žádné konkrétní důvody: „Trestné činnosti obecně vychází z demografie jednotlivých krajů, socio-ekonomických ukazatelů a nelze jednoduše vysvětlit, proč občané ve Středočeském kraji dodržují opatření více než v jiných krajích nebo naopak,“ konstatuje policejní mluvčí.

Třicet trestných činů

Počet kontrol výrazně vzrostl letos v březnu spolu se zavedením zákazu cestování mezi okresy. Podle dat Policie České republiky teď policisté provedou každý den zhruba sto tisíc kontrol. Před zavedením zpřísněných opatření to přitom byla jen desetina. Oproti předchozím měsícům je dnes také výraznější rozdíl v poměru mezi počtem kontrol a spáchanými přestupky.

„Statistiky z března však nejsou porovnatelné s těmi předchozími, protože do nich výrazně vstupuje kontrolní činnost na hranicích okresů, která svým způsobem působí preventivně, protože osádky vozidla tím, že jsou otočené zpět, nemohou jet a spáchat přestupek,“ vysvětluje Ondřej Moravčík. Z policejních dat vyplývá, že hlídky v současné době každý den takto „otočí“ více než tisícovku vozidel.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Policisté od září zaznamenali přes třicet případů trestného činu šíření nakažlivé choroby. Jde o případy, kdy osoba s pozitivním testem na koronavirus nerespektuje stanovená nařízení a běžně se pohybuje mezi ostatními lidmi a na veřejně přístupných místech nebo porušuje nařízenou karanténu.

Na statistiky přesto neměly významnější dopad ani víkendové demonstrace proti vládním opatřením v Praze. „Potenciálních návštěvníků těchto demonstrací z různých krajů či okresů bylo skutečně minimum, proto to nijak nezasáhlo do statistických výstupů,“ říká policejní mluvčí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. petrph napsal:

  To co z té statistiky neni vubec jasné, co si Policie počítá za kontrolu, za situace, kdy ž její výsledek je predem vidět na 30 mettrů.
  Ovśem na straně druhé, kdyż použijeme prostou matematiku, a použijeme údaj że policie má 40 000 lidí, tak to vychazi na 50 kontrol na každého z nich za pul roku?

 2. A. S. Pergill napsal:

  Lidí, kteří ů“ezdí pro zábavu“ z okresu do okresu prostě moc není.

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Správné je kontrolovat a přímo výborné je, když se při kontrole zjistí, že je vše, až na pár výjimek, v pořádku, že nařízení i zákony se dodržují.

  • petrph napsal:

   Tak ono by to „bylo správne“, pokud by takhle policie kontrolovala zda se takhle dodržují všechny zákony a u všech. Ale jestli se chlubí, že udělala dva miliony kontrol na covid, kolik si myslíte že jich třeba provedla na úřadech a ve vládě ohledně dodržování zákonů o státních zakázkách??:))))

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Jak byste to udělal Vy, abyste zkontroloval všechno co je kontrolovatelné ze zákona? Nemyslím si, že policie zkontroloval všechno, co se kontrolovat dá a má. Stačí?

  • Vladimír Komárek napsal:

   2 miliony kontrol – to je 2 miliony kontaktů na blízko; žádné minimálně 2 metry sociálního povinného odstupu, ale PČR mi napsala ať jsem v klidu, že oni mohou. Při silniční kontrole jdou doklady tam a zpět (třeba i s virem z minulé kontroly na rukavicích policisty). Kolik už zbytečně nakazili lidí ? Kolika jiným kontaktům zabránili ? Podle mne jich více spáchají, než jim zabránili. To vymyslel nějaký politický bezmozek !

 4. Sam napsal:

  Jistého V. Klause, bývalého a rádoby budoucího prezidenta, při přejíždění hranic okresů otočit žádná policejní hlídka nedokázala. Pokutu z něj jako klasického skrblíka nikdo nedostane, zřejmě předpokládá, že sám sobě po zvolení udělí amnestii.

Přidávání komentářů není povoleno