Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia,

Dozvuky teplické kauzy. Klička s odvoláním umožňuje Husákovi vrátit se na vysoké policejní pozice

Jedněmi dveřmi ho vykážou, už druhými se vrací. Zvlášť, když si je chytrou kličkou nechá pootevřené. Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů dává dlouholetému policejnímu funkcionáři Vladislavu Husákovi reálnou šanci, že se brzy bude moct vrátit na vysoké místo u policie i jinde. A nebude se muset ani tolik snažit. Může být ovšem také od policie propuštěn, jak nakonec naznačil policejní prezident Jan Švejdar.

Vladislav Husák skončí ve funkci libereckého krajského ředitele 1. února. Důvodem je jeho účast na nelegální narozeninové oslavě v hotelu v Teplicích.

Policejní prezident Jan Švejdar oznámil, že bude Husák zatím působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, nebude pobírat příplatek za vedení a k 1. únoru bude z dosavadní funkce odvolán. O přeložení požádal sám Husák.

Poslední věta je důležitá. Pokud totiž policejní funkcionář požádá o přeložení sám a není například odvolán pro hrubé znevážení dobrého jména sboru, otevírá mu to do budoucna docela zajímavé možnosti.

Odvolací klička

HlídacíPes.org se pokoušel u policejního prezidenta zjistit, podle kterého ustanovení zákona bude Husák odvolán. Mluvčí prezidia David Schön ho ale neuvedl: „Plk. Husák dosud nebyl odvolán, policejní prezident vyhověl jeho žádosti o čerpání dovolené a sdělil, že jej odvolá k 1. 2. 2021.“

Ani na doplňující dotaz, jak to tedy bude za oněch zmíněných pár dní, nebyl mluvčí sdílnější: „Vzhledem k tomu, že plk. Husák bude odvolán k 1. 2. 2021, tak informace o samotném odvolání budu mít k dispozici až k tomto datu.“

Později však jeho kolegyně Kateřina Rendlová vnesla do konkrétního mechanismu jasno. „Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl,“ citovala Rendlovou ČTK.

Na novém místě vzdělávacího metodika pak může Husák v klidu vyčkávat, až se v policii objeví volné místo v jeho platové třídě a odpovídající plukovnické hodnosti. Tedy například místo policejního ředitele v jiném kraji nebo šéfa některého z celorepublikových útvarů. Pak by mohl být Husák na toto místo tzv. ustanoven, což znamená umístěn bez výběrového řízení.

„On ho policejní prezident vlastně moc nepotrestal,“ glosuje to členka sněmovního bezpečnostního výboru Jana Černochová (ODS). Poukazuje na obdobné případy, kdy byl policejní funkcionář jednoduše propuštěn podle jiného paragrafu, který se týká porušení služebního slibu a zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit pověst policejního sboru.

Tento paragraf byl použit například u bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece v kauze Vidkun. Kadlec byl od policie propuštěn, soud dosud v kauze ani po pěti letech nerozhodl.

Oslavu „rodinného setkání“ severočeského politika Petra Bendy vyšetřuje i policie, Husákovu účast pak i odbor vnitřní kontroly policejního prezidia. Zatím není známo, že by se do věci vložila i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy policistů. Husák pro web PressPort Magazín řekl, že měl v hotelu domluvené setkání například s předsedou Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou (za ANO) a místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii.

„To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval,“ uvedl Husák pro web. V hotelu pak Husák přespal, prý kvůli pokročilé večerní hodině, povětrnostním podmínkám a únavě.

Hnilička se vzdal poslaneckého mandátu, ve vedení Národní sportovní agentury zůstává. Šlégra se kolegové z Rady ČT na rezignaci chtěli ptát na středečním jednání, bývalý hokejista se ale před projednáváním bodu z jednání vytratil.

Ve středu večer ovšem ještě policejní prezident Jan Švejdar zmínil možnost, že bude Vladislav Husák nakonec přece jen od policie propuštěn. To ovšem v případě, že by k tomu výsledku vedlo kázeňské řízení, které s ním prezidium vede. Jeho výsledek je zatím nejistý.

 


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

14 komentářů

 1. LUDĚK napsal:

  Vyšetřování skončilo zapomente?Po kolikáté už a u Husáka malér po několikátý a ne malej ,jestli se zase vydrápe na dobře placenej flek ,tak co je to za stát když tyhle lidi nechá buzerovat jiný.Je to mimo chápání,když nás sledujou ze zahraničí .Od nás si ani pes kurku nevezme a proč?Z prušvihu máme kabát -armáda,pandemie ,arogance mocných -pro to jsme lezli do Evropy?Ano protože před 25 lety jsme měli politiky až na výjímky zlatej střed.Premiére že už jsme trapný.

 2. josef napsal:

  takovy parchanti maji nejvetsi stesti to vlastne svedci o inteligenci naroda a kor u policajtu to jsou primitivove na NTOU

 3. Bery napsal:

  Tito pacholci drží při sobě, co kdyby se to příště otočilo. Dostane teplý flek za slušný prachy a bue vysmátej jak lečo a až ho budou jeho kámoši potřebovat tak ho zase vyloví.

 4. Kašník napsal:

  Nechal bych to na Šlachtovi ať to rozhodne,ten to má v hlavě!!

 5. Kašník napsal:

  Od kdy je u nás cenzura???? Jaké pak rozhodnutí??? A nebo jsme v roce 1954???

 6. Jaromír Sládek napsal:

  To je pouze divadlo pro plebs. Nezapomeňme jít na podzim k volbám, zdá se, že je to poslední možnost jak odvrátit oligarchistickou diktaturu, už teď mi to připadá stejné jak si to pamatuji z 80. let.

 7. Zdeněk Blahna napsal:

  To je jen důsledek špatných zákonů,které se záměrně vytvořily,
  aby gauneři všech typů byli nepostižitelní.V žádné západní opravdu
  demokratické zemi by toto nebylo možné.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ve státě, který vznikl na lži a podvodu (Dražská – Uhl – Zifčák), podvody a rozkrádáním prostřednictvím privatizace státního majetku pokračoval, nelze jinak něž pokračovat ve stejném duchu dál, na příklad Husákem a Hniličkou. Jediná kladná věc v článku je to, že autor, když ho psal nebral si servítky ani před bývalým a jistým způsobem i současným policejním prezidentem, ten měl Husáka vyhodit od policie hned, ne až po dovolené a dokonce jen z místa krajského ředitele. Nebude ten Husák dělat nakonec nekrajského ředitele?

 8. Mirek napsal:

  To víte, pokud řídí ministerstvo vnitra mafián z ČSSD rudý svetr Hamáček, kterému radil šéf slovenské mafie, toho času již ve vazbě, tak je jasné, že mu to Husákovi zase projde, oni ti recyklovaní soudruzi z ČSSD drží spolu, tak to u socanů – mafiánů funguje, oni jsou šlechta, která může vše a my ostatní plebs, který musí držet hubu a krok, že soudruhu Hamáčku!

 9. František Karásek napsal:

  Metodik který sám porušuje zákony a nařízení.Tak to je dobrý příklad pro nastupující a mladé policisty

 10. Josef napsal:

  Policejní plukovník je vysoká šarže a v rámci subordinace je s ním také tak nakládáno. Celá naše stoletá historie s těmi zvraty a kontinuitou je na hluboké zamyšlení nad nesmrtelnosti chrousta.

 11. Milos Sedlak napsal:

  S.Hamáček měl silné řeči, tak ať konečně koná. Vždyť je v té vládě pro smích.

 12. Miki Maskati napsal:

  To neni o zadnem stesti. Tento clovek tak funguje cely svuj policejni zivot. Tim, ze kryje zada kmotrum – lotrum.

 13. Miloslav Novák napsal:

  Tento člověk měl v policií tolik průšvihů už dříve, neměl tam už dávno být. V této kauze rozhodují ti, kteří mají stejné DNA. Co kdyby mě mělo potkat něco podobného, že soudruhu policejní prezidente a snaživý svazáku Hamtáčku. Doufám,
  že příští volby alespoň trochu změní situaci v policii a Ministerstvu vnitra a červená mikyna zmizí spolu s celým vedením spolku nazývajícího se „Chráním a pomáhám“.

Přidávání komentářů není povoleno