Ilustrační foto: Profimedia

„Dozrály mi pozdě fíky, oteplování neexistuje.“ V Ústí si málem zřídili funkci pověřence proti Green Dealu

Napsal/a Robert Malecký 11. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Několik měsíců čekal ústecký zastupitel za SPD René Hladík, až mu primátor města zařadí do zastupitelstva bod nazvaný „Diskuse o emisních povolenkách a jejich dopadu na cenu tepla v Ústí nad Labem“. Nakonec se dočkal toto pondělí a i péčí ostatních zastupitelů to bylo veliké představení. Jen tři hlasy nakonec dělily severočeské město, aby mělo svého klimatického pověřence, který měl v parlamentu jednat o zrušení emisních povolenek a odstoupení od klimatických dohod.

Na projednávání bodu, který se možná z pochopitelných důvodů několikrát odsouval, si museli diváci počkat až do šesté hodiny trvání pondělního zastupitelstva. Ti, kdo vydrželi, ale rozhodně nelitovali. Nadšeni pak museli být znalci Chevallierových Zvonokosů nebo aspoň naší Kroniky města Kocourkova.

Zastupitel René Hladík předložil k projednání usnesení, které mělo zachovat únosnou cenu tepla pro obyvatele Ústí nad Labem, napojené na centrální zdroj tepla využívající hnědé uhlí. Zcela konkrétně pak chtěl, aby zastupitelstvo navrhlo vládě ČR odstoupení od klimatické dohody zvané jako „zelený úděl“, a zejména vypovězení dohody o emisních povolenkách.

„Budoucnost ještě neproběhla“

V doprovodném materiálu, jakési důvodové zprávě, Hladík své návrhy shrnul. „Tvrzení o klimatické katastrofě díky oxidu uhličitém (CO2) v blízké budoucnosti není vědecký poznatek. Jakákoliv předpověď je odhad, její správnost není a nemůže být z principu empiricky vědecky ověřena, protože budoucnost ještě neproběhla. Prakticky všechny prognózy v minulosti se fatálně spletly,“ píše Hladík.

Hladík je vysokoškolský pedagog. Vystudoval Filozofickou fakultu UK v Praze, je bývalým děkanem Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, vyučoval ekonomii a finanční trhy.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle něho prý existují modely, které naopak předpovídající ochlazení klimatu, média o nich ale mlčí. Nahradil tedy informace vlastním výzkumem.

„Z mých sledování mi vyplývá, že poslední dva roky se v létě postupně ochlazuje. Letos například uzrály fíky na naší zahrádce v Dolních Zálezlech o 30 dní později, než obvykle! To je v přímém rozporu s teorií o oteplování klimatu v ČR díky rostoucí koncentraci CO2 ve vzduchu,“ soudí ústecký zastupitel.

A třetí východisko, které svým kolegům představil: „CO2 ve vzduchu jistě není škodlivina pro lidské zdraví. Média s námi manipulují, když se při těchto diskusích ukazují kouřící komíny. Oxid uhličitý je bezbarvý plyn, takže onen kouř je sražená vodní pára (mlha) nebo prach. Touto manipulací se nasazuje CO2 ‚psí hlava‘ škodliviny v rozporu s fyzikálními poznatky. Je to právě naopak, CO2 podporuje asimilaci rostlin a zvyšuje výnosy v zemědělství a nárůst jeho koncentrace je tudíž významnou pozitivní externalitou. Boj proti CO2 je tedy z principu nesmyslný.“

Nechceme zpátky do jeskyně

Zde by mohla diskuse skončit, přítomní zastupitelé byli ale proti. Naopak prostor využili k prezentaci vlastních názorů na nejrůznější aspekty ekologie, chudoby, ubývání svobod a podobně.

Diskuse se chopil náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS), podle kterého je Green Deal poplatný ideologii klimatického alarmismu. „Jsou tady dva názory, jedni se strašlivě ohánějí vědeckostí. Já bych chtěl říct, že to není tak dávno, co jsme se tuším ve čtvrtém ročníku na vysoké škole učili předmětu vědecký komunismus,“ srovnal Tošovský a položil řečnickou otázku, jak to s vědeckým komunismem dopadlo. „Já jsem pro vědecký pokrok, ale ne za cenu toho, že se zase budeme stěhovat zpátky do jeskyní,“ řekl náměstek primátora.

Také další z náměstků Tomáš Vlach (ANO) měl pro návrh pochopení. Klimatické dohody totiž podle něho v důsledku zhoršují životní prostředí. „Když si máte vybrat, jestli koupíte potraviny nebo zatopíte v domácnosti, tak musíte udělat nějaké rozhodnutí. A ty lidi dneska reálně jdou a seženou všechno, co hoří, a nacpou to do kamen,“ vysvětlil Vlach k tématu ceny ústředního topení.

Zastupitelé za Ústecké fórum občanů Věra Nechybová a Pavel Dufek pak vznesli vcelku pochopitelnou námitku, že není zcela zřejmé, co má být výstupem hlasování ústeckého zastupitelstva. Tím otevřeli prostor pro fantazii, která se nakonec zhmotnila ve funkci jakéhosi městského anti-Green Deal pověřence. Tím se měl stát právě René Hladík, v jehož gesci by bylo podle původního návrhu jednání o odstoupení od klimatických dohod. Nakonec šla do hlasování upravená verze, která by Hladíka pověřila jednání s krajem a parlamentem o řešení dopadů klimatické dohody.

„Naprosto vážně jsme diskutovali o tom, jestli se planeta skutečně otepluje, když v Dolních Zálezlech dozrávají fíky o třicet dní později než obvykle. Chyběly jen tři hlasy, aby se z hlavního zastupitelského popírače změny klimatu stal klimatický pověřenec města. Ještě teď váhám, jestli to nebyla nějaká skrytá kamera,“ komentovala to později zastupitelka Karolina Žákovská (PRO! Ústí).

Pro úplnost – pro zřízení místa pověřence pro klima v Ústí nad Labem nakonec skutečně chyběly jen tři hlasy. Pro bylo šestnáct zastupitelů z klubů ANO, UFO, SPD a ODS.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)