Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Profimedia
,

„Dozrály mi pozdě fíky, oteplování neexistuje.“ V Ústí si málem zřídili funkci pověřence proti Green Dealu

Několik měsíců čekal ústecký zastupitel za SPD René Hladík, až mu primátor města zařadí do zastupitelstva bod nazvaný „Diskuse o emisních povolenkách a jejich dopadu na cenu tepla v Ústí nad Labem“. Nakonec se dočkal toto pondělí a i péčí ostatních zastupitelů to bylo veliké představení. Jen tři hlasy nakonec dělily severočeské město, aby mělo svého klimatického pověřence, který měl v parlamentu jednat o zrušení emisních povolenek a odstoupení od klimatických dohod.

Na projednávání bodu, který se možná z pochopitelných důvodů několikrát odsouval, si museli diváci počkat až do šesté hodiny trvání pondělního zastupitelstva. Ti, kdo vydrželi, ale rozhodně nelitovali. Nadšeni pak museli být znalci Chevallierových Zvonokosů nebo aspoň naší Kroniky města Kocourkova.

Zastupitel René Hladík předložil k projednání usnesení, které mělo zachovat únosnou cenu tepla pro obyvatele Ústí nad Labem, napojené na centrální zdroj tepla využívající hnědé uhlí. Zcela konkrétně pak chtěl, aby zastupitelstvo navrhlo vládě ČR odstoupení od klimatické dohody zvané jako „zelený úděl“, a zejména vypovězení dohody o emisních povolenkách.

„Budoucnost ještě neproběhla“

V doprovodném materiálu, jakési důvodové zprávě, Hladík své návrhy shrnul. „Tvrzení o klimatické katastrofě díky oxidu uhličitém (CO2) v blízké budoucnosti není vědecký poznatek. Jakákoliv předpověď je odhad, její správnost není a nemůže být z principu empiricky vědecky ověřena, protože budoucnost ještě neproběhla. Prakticky všechny prognózy v minulosti se fatálně spletly,“ píše Hladík.

Hladík je vysokoškolský pedagog. Vystudoval Filozofickou fakultu UK v Praze, je bývalým děkanem Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, vyučoval ekonomii a finanční trhy.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle něho prý existují modely, které naopak předpovídající ochlazení klimatu, média o nich ale mlčí. Nahradil tedy informace vlastním výzkumem.

„Z mých sledování mi vyplývá, že poslední dva roky se v létě postupně ochlazuje. Letos například uzrály fíky na naší zahrádce v Dolních Zálezlech o 30 dní později, než obvykle! To je v přímém rozporu s teorií o oteplování klimatu v ČR díky rostoucí koncentraci CO2 ve vzduchu,“ soudí ústecký zastupitel.

A třetí východisko, které svým kolegům představil: „CO2 ve vzduchu jistě není škodlivina pro lidské zdraví. Média s námi manipulují, když se při těchto diskusích ukazují kouřící komíny. Oxid uhličitý je bezbarvý plyn, takže onen kouř je sražená vodní pára (mlha) nebo prach. Touto manipulací se nasazuje CO2 ‚psí hlava‘ škodliviny v rozporu s fyzikálními poznatky. Je to právě naopak, CO2 podporuje asimilaci rostlin a zvyšuje výnosy v zemědělství a nárůst jeho koncentrace je tudíž významnou pozitivní externalitou. Boj proti CO2 je tedy z principu nesmyslný.“

Nechceme zpátky do jeskyně

Zde by mohla diskuse skončit, přítomní zastupitelé byli ale proti. Naopak prostor využili k prezentaci vlastních názorů na nejrůznější aspekty ekologie, chudoby, ubývání svobod a podobně.

Diskuse se chopil náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS), podle kterého je Green Deal poplatný ideologii klimatického alarmismu. „Jsou tady dva názory, jedni se strašlivě ohánějí vědeckostí. Já bych chtěl říct, že to není tak dávno, co jsme se tuším ve čtvrtém ročníku na vysoké škole učili předmětu vědecký komunismus,“ srovnal Tošovský a položil řečnickou otázku, jak to s vědeckým komunismem dopadlo. „Já jsem pro vědecký pokrok, ale ne za cenu toho, že se zase budeme stěhovat zpátky do jeskyní,“ řekl náměstek primátora.

Také další z náměstků Tomáš Vlach (ANO) měl pro návrh pochopení. Klimatické dohody totiž podle něho v důsledku zhoršují životní prostředí. „Když si máte vybrat, jestli koupíte potraviny nebo zatopíte v domácnosti, tak musíte udělat nějaké rozhodnutí. A ty lidi dneska reálně jdou a seženou všechno, co hoří, a nacpou to do kamen,“ vysvětlil Vlach k tématu ceny ústředního topení.

Zastupitelé za Ústecké fórum občanů Věra Nechybová a Pavel Dufek pak vznesli vcelku pochopitelnou námitku, že není zcela zřejmé, co má být výstupem hlasování ústeckého zastupitelstva. Tím otevřeli prostor pro fantazii, která se nakonec zhmotnila ve funkci jakéhosi městského anti-Green Deal pověřence. Tím se měl stát právě René Hladík, v jehož gesci by bylo podle původního návrhu jednání o odstoupení od klimatických dohod. Nakonec šla do hlasování upravená verze, která by Hladíka pověřila jednání s krajem a parlamentem o řešení dopadů klimatické dohody.

„Naprosto vážně jsme diskutovali o tom, jestli se planeta skutečně otepluje, když v Dolních Zálezlech dozrávají fíky o třicet dní později než obvykle. Chyběly jen tři hlasy, aby se z hlavního zastupitelského popírače změny klimatu stal klimatický pověřenec města. Ještě teď váhám, jestli to nebyla nějaká skrytá kamera,“ komentovala to později zastupitelka Karolina Žákovská (PRO! Ústí).

Pro úplnost – pro zřízení místa pověřence pro klima v Ústí nad Labem nakonec skutečně chyběly jen tři hlasy. Pro bylo šestnáct zastupitelů z klubů ANO, UFO, SPD a ODS.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  Kdo by očekával, že se zrovna v Ústí najde tolik rozumných zastupitelů? Teď to sice neprošlo, ale třeba se to příště povede, Overtonovo okno může fungovat i pro rozumné věci.
  BTW že se už přes deset let neotepluje ukazují i čísla IPCC, tohoto Vatikánu oteplovačů.

  • A. S. Pergill napsal:

   Zatím ovšem ignorují dost razantní ochlazení od března 2020. V roce 2019 jsem se koupal v létě každý týden dvakrát (myšleno na koupališti, ne ve vaně), letos třikrát za celé léto. A i v nejteplejších dnech to bylo hnusně studené.

 2. Admirál napsal:

  “ Zcela konkrétně pak chtěl, aby zastupitelstvo navrhlo vládě ČR odstoupení od klimatické dohody zvané jako „zelený úděl“, a zejména vypovězení dohody o emisních povolenkách.“

  V Ústí zřejmě jsou lidé, myslící hlavou. Odstoupení od zmíněných dohod by byl krok správným směrem.

  Má mou plnou podporu.

  Jinak hrozí, že jednoho dne si pro vás na udání přijdou lidé od Koudelky, že pálíte v nepovolených kamnech roští.

 3. A. S. Pergill napsal:

  Problém je, že skutečnost, daná např. nástupem ledových mužů a dalších počasních pranostik nenasvědčuje nějakému oteplování. Fíky u nás zrály za dob středověkého klimatického optima, kdy bylo v tuzemsku teplo asi jako v Chorvatsku u moře, třeba na Istrii, a byly schopny růst až do ochlazení, které bylo spolupříčinou husitských válek.
  Od jara roku 2020 se u nás docela drsně ochladilo (na teploty ze 70. let minulého století), což klimatické modely, založené na CO2 nedokáží vysvětlit, zatímco jejich alternativy ano.
  MMCH na Zemi bylo klima, kdy bylo zamrzlé i moře na rovníku. A bylo i klima, kdy na jižním pólu byly v létě subtropy a v zimě tam nepadaly teploty tak dolů, aby to místní subtropickou flóru a faunu zabilo. A žádná katastrofa se nekonala ani v jednom z těchto případů. Prostě klima v rámci dlouhodobé normy pro planetu Zemi.

 4. Tomášek Zděnek napsal:

  Mně i sousedům nedozrály ani ostružiny. Příroda si od nás diktovat nenechá. Přírodní zákonité procesy nelze vydávat jako činnost člověka. Mamuti se na Sibiři nepasou, v Alpách jsou ještě stále pastviny pod sněhem a v Grónsku stále ještě nepěstují obilí jako s počátku předminulého a minulého století.

 5. Marek Loucký napsal:

  To mi připomíná jednu příhodu z našeho klubu…koncem podzimu řešil výbor, kde a jak se bude trénovat, protože kraj ještě nerozhodnul o tom, zda se předehraje 1. jarní kolo. Načež paní správcová suverénně utnula debatu s tím, že se jarní kolo předehrávat nebude. Překvapení přítomných…nechápavé pohledy…a tak přišel dotaz jak to může vědět. Odpověď byla odzbrojující…“v týdnu přece odlítly husy!!!“ 😀

  • A. S. Pergill napsal:

   Ano, a havrani letos přiletěli už na konci srpna, což snad za celý život nepamatuji. Sice to asi byla jen „hlídka“, ale i ty přilétávaly cca o měsíc později.

 6. Radek napsal:

  Škoda že to neprošlo. Aspoň někdo mohl vystupovat proti absurdnímu zhoršování životních podmínek obyčejných lidí kvůli idealismu několika uřvaných bohatých hlupáků. Dotování nesmyslů typu Občasných zdrojů energie, elektromobilů, biopaliv ekologicky horších než benzín nebo nafta. EU vypouští 8% lidmi generovaného CO2. Většinu výroby EU převedla do Číny, Indie, Bangladéše a okolí, kde na CO2 kašlou.

  • A. S. Pergill napsal:

   Jenže ta komise měla mít cíle přesně opačné 🙂

 7. petrph napsal:

  Proboha, hned v úvodu „..Zastupitel René Hladík předložil k projednání usnesení, které mělo zachovat únosnou cenu tepla pro obyvatele Ústí nad Labem, napojené na centrální zdroj tepla využívající hnědé uhlí.“

  Pokud snad někdo tento důvod připodobňuje ke satirickým románům „..Chevallierových Zvonokosů nebo aspoň naší Kroniky města Kocourkova, tak to je samo o sobě hrůzně groteskní . Těch skoro milion klientů zkrachované Bohemia Energy by za takovou nabídku dalo duši, a bylo by jim naprosto jedno, z jaké partaje, církve, nebo kýho čerta ten zastupitel je..

  No, a k tomu dalšímu, vzhledem k těm napadeným „naprostá pravda, žádný podfuk“ klimatologickým ideologiím, i církev svatá si pro potřeby procesu svatořečení udržovala funkci advocatus diaboli, jehož přímo úřední povinnost bylo předkládat protiargumenty, a ty bylo nutné vypořádat. Jenomže, a bohužel i v té církvi svaté byla tato funkce, a ne tak dávno, zrušena. Asi aby nebránila té jediné pravdě, na které se teď shodli, jak zelení, tak i levičáci, tak i v Bruseli tak i Otec svatý, Jenom (asi jenom? ) ti ústečáci se chovají nějak divně,… Zvláštní..

 8. vladimír samek napsal:

  Na projednávání bodu, který se možná z pochopitelných důvodů několikrát odsouval, si museli diváci počkat až do šesté hodiny trvání pondělního zastupitelstva. Ti, kdo vydrželi, ale rozhodně nelitovali. Nadšeni pak museli být znalci Chevallierových Zvonokosů nebo aspoň naší Kroniky města Kocourkova.
  Tím bylo popsáno mnohé. Ale jen znalci klasiky chápou, o co se jedná.

  • petrph napsal:

   Naštěstí ne tak nutně. Zvonokosy mají poměrně zdařilou českou adaptaci ve formě TV muzikálu, která se dává dost často, takže i nováci co se nehnou od bedny by ten příběh měly znát.
   No a o Kocourkově se natáčelo a vysílalo dost pohádek pro děti.
   No jen že na tato témata zase člověk nemusí být iaterální znalec. Horší je když si pak uvědomí, že takhle to v i v praxi na našich radnicích skutečně někdy vypadá…

  • A. S. Pergill napsal:

   Nicméně to rozhodnutí je naprosto správné. To, že se nelíbí jurodivým ekologům, na věci nic nemění (spíš je to nezávislé potvrzení té správnosti)

Přidávání komentářů není povoleno