Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Abode of Chaos via Foter.com / CC BY, zdroj

Tak dlouho se chrání volby skrze speciální úřad, až spadnou volební servery

GLOSA. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) zřízené Ministerstvem vnitra začalo působit 1. ledna letošního roku. Má chránit občany před nebezpečími z Ruska, Číny a vlastně odevšad. Součástí CTHH je i expertní skupina na ochranu voleb. Pracuje v utajeném režimu. Tajná je tedy i míra její kompetence.  

Po sérii podezření na manipulaci voleb v některých evropských zemích a v USA spadlo rozhodnutí, že je potřeba chránit průběh voleb v České republice. Při Centru proti terorismu a hybridním hrozbám tak vznikla expertní skupina na ochranu voleb.

Ta má být složená ze zástupců Ministerstva vnitra, Ministerstva zahraničních věcí, Českého statistického úřadu, Národního bezpečnostního úřadu – Národního centra kybernetické bezpečnosti a zpravodajských služeb, včetně externích odborných konzultantů.

V utajovaném režimu

„Pokusy ovlivňovat volby, obavy z rizik jejich ovlivnění jsou hlášeny z řady zpravodajských služeb partnerských států a jsou dohledatelné dokonce i v otevřených zdrojích. Jakkoli Ministerstvo vnitra nemá v současné době žádné konkrétní poznatky o ohrožení řádného průběhu voleb, za daných okolností nezbývá než vážně se zabývat tímto rizikem i v případě nadcházejících voleb v ČR,“ lze se dočíst na stránkách CTHH ve zprávě o první schůzce expertního týmu na ministerstvu vnitra. 

Oblastí možných útoků je celá řada, od kybernetických útoků přes útoky na jednotlivé kroky přípravy voleb, incidenty při volebních shromážděních a tak dále.

Na konci zprávy je pak nenápadná poznámka. „Činnost skupiny je vedena v utajovaném režimu. Skupina nebude poskytovat informace o své činnosti veřejnosti.“

Pokud má stát snahu chránit průběh demokratických voleb, není na tom samozřejmě nic špatného. I určitá míra utajení je pochopitelná. Na druhou stranu, člověk nemusí být ultralibertarián, aby v případě podobné skupiny cítil jistý neklid a přeci jen přemýšlel, zda supertajná skupina je to pravé pro zaručení legitimity voleb.

Kdo byl v práci?

Ve víru volebních výsledků pak poměrně zapadla zpráva, že sobotní výpadky volebních webů Českého statistického úřadu způsobil masivní DDoS útok. „Útoky se během dne objevily několikrát, první začaly krátce po uzavření volebních místností ve 14:00, poslední se podařilo díky technickým opatřením odklonit v 16:30,“ řekla ČTK mluvčí O2, které poskytovalo patřičnou infrastrukturu napadeným webům, Lucie Pecháčková.

Zopakovala, že útočníci zablokovali pouze stránku, na níž se prezentují volební výsledky. „Tok informací mezi volebními místnostmi a Českým statistickým úřadem nijak narušený nebyl. Společnost O2 nyní s ČSÚ spolupracuje na přijetí opatření, která by podobnému útoku do budoucna dokázala zabránit,“ doplnila mluvčí.

Případ bude nyní předán policii. Zda dámy a pánové z CTHH mohli útoku zabránit zatím nevíme. Nevíme ani, zda a jak se o to aktivně snažili.  Nejspíše se to nedozvíme, protože činnost skupinu je přeci utajovaná. Věřme alespoň, že byli v době voleb v práci.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. nováček napsal:

  Ano, věřme.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Nebo to mozna maji na svedomi lide z toho centra. Zkuste si to predstavit – sedite v mistnosti, mate neco sledovat, nic se nedeje, zacnete se nudit a z legrace zacnete programovat nastroj pro testovani zateze pri DDoS. Na cem si ho vyzkousite?

  • petrph napsal:

   Ale ne, tohle je, jak se píše „..expertní skupina /složená ze zástupců ../, což je terminus technicus organizace práce moderní doby.
   Neboli- jste zaměstnán někde úplně jinde, máte na starosti něco úplně jiného. A přifaří Vás navíc do téhle expertní skupiny. Ta se schází na schůzi jednou za pár měsíců, na té schůzi je pár projevů, rozdělí se nějaké úkoly typu vypracujte prezentaci , sestavte zprávu o, návrh k tomuto“..což se na příští schůzi přečte, Lidi jsou na té schůzi otrávený. jestli dělaj na počítači, tak hrajou solitér nebo chatujou na seznamkách, pak se to zase rozpustí a na pár měsíců se na to zapomene. Za pár let nastoupí novej ministr, tyhle expertní skupiny zruší a najmenuje jiné….

Přidávání komentářů není povoleno