Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
BUND Bundesverband on Foter.com / CC BY, zdroj

Dieselové motory nejsou na odpis. Česká firma se podílí na unikátní výrobě čisté syntetické nafty

Doby, kdy auta musela „z donucení“ jezdit na dřevoplyn, se mohou vrátit zpět, ovšem ve výrazně modernějším hávu. V podobě čisté syntetické nafty, právě s podílem zkapalněného plynu z dřevní štěpky. Významnou roli v tom hraje česká technologie.

Pokud by se nová technologie produktu ze směsi zkapalněného zemního plynu a dřevoplynu na trhu prosadila, byla by to i šance pro renesanci nyní velmi kritizovaných „nafťáků“.

Diesel koneckonců nezatracuje ani předseda představenstva Škoda-Auto Bernhard Maier. „Vycházíme z toho, že v roce 2025 bude asi čtvrtina nově prodaných aut vybavená elektrickým pohonem. To ale taky znamená, že převážná část vozidel (75 procent) bude mít pořád konvenční pohon. Aby i v budoucnu mělo co nejvíc lidí možnost cenově dostupné a udržitelné mobility, potřebujeme i dál „čisté“ a efektivní spalovací motory, a k nim prokazatelně patří i diesely,“ říká Maier pro HlídacíPes.org.

Plyn a dřevní štěpka

„Naše heslo je, že motory za problémy nemůžou, může za to palivo. Kdyby Volkswagen používal ve svých motorech naši naftu, neměl by problém,“ je přesvědčen někdejší ředitel CzechInvestu Jan Amos Havelka. Ten nyní zastupuje českou firmu Air Technik, která se na vývoji nové čisté nafty podílí díky své ojedinělé technologii na zplyňování dřevní štěpky.

Ke spolupráci ji vyzvala kanadská firma Expander Energy, která pracuje s efektivnější výrobou nafty ze zemního plynu. Dlouho prý marně po světě sháněla někoho, kdo by byl schopný dodat do jejich paliva nezbytnou biosložku.

„Vtip je v tom, dostat do procesu právě obnovitelné zdroje a snižovat závislost na fosilním palivu. Výsledkem je technologie BGTL (Biomass Gas to Liquid) splňující nejpřísnější emisní normu euro 6,“ říká Havelka.

„Plyn z biomasy svými vlastnostmi navíc vylepšuje parametry syntetické nafty a plní zároveň i podmínku na podíl obnovitelných zdrojů v palivu. To je ta podstatná česká přidaná hodnota a know-how,“ doplňuje.  

V současnosti plní roli povinné biosložky v naftě prakticky výhradně metylester řepky olejky. Míchání nafty s „řepkou“ označuje Jan Amos Havelka slovem zločin. „Je to zločin proti životnímu prostředí, pěstování řepky má řadu negativních vedlejších efektů,“ konstatuje.

Efektivní dieselové motory

Faktem je, že biopaliva získávaná ze zemědělských plodin by už podle návrhu evropské směrnice neměla po roce 2020 získávat veřejnou podporu.

„U nás je ale tou biosložkou syntetický dřevní plyn. Podíl takové biosložky by mohl v naftě dosahovat až 20 %,“ vysvětluje Havelka.

Z plynu vyrobená nafta je podle něj svým složením bez konkurence, především neobsahuje prachové a tuhé částice, která mají hlavní negativní vliv na životní prostředí.

Do roku 2025 chtějí provoz aut s dieselovým pohonem s ohledem na stav ovzduší zakázat některá velká města – Paříž, Madrid či Atény.

I některé automobilky už daly veřejně najevo, že velkou budoucnost naftovým motorům nedávají. Právě s ohledem na požadavky na nízké emise a produkci zplodin. Z nedávného průzkumu KPMG vyplynulo, že pro významnou část manažerů světových automobilek je diesel mrtvou technologií. Například japonská Toyota už oficiálně oznámila, že s diesely končí. 

„Věříme, že přesvědčíme autoprůmysl, že bezhlavě opouštět diesel je nesmysl. Je to jen politicko-emotivní reakce. Diesel je totiž jinak velice energeticky efektivní, využije z paliva více energie než benzín,“ argumentuje Jan Amos Havelka.

S tím souhlasí i předseda představenstva Škoda-Auto Bernhard Maier. „Rozšiřujeme naši produktovou nabídku o celou škálu pohonných technologií: od efektivních spalovacích motorů, přes motory na zemní plyn až po čistě elektricky poháněná vozidla, která budeme od roku 2020 vyrábět v Mladé Boleslavi,“ říká pro HlídacíPes.org s tím, že do výčtu budou nadále patřit právě i naftové motory.

„Moderní dieselové motory jsou stále jedny z nejefektivnějších variant motorů a budeme dál investovat do rozvoje technologie dieselu. Dieselovými motory ale budeme vybavovat především modely od „nižší střední třídy“ výše,“ dodává.

Bude výroba i v Česku?

Zda naftové motory přežijí, bude možná záviset i na úspěchu či neúspěchu nové technologie zkapalňování plynu a právě míchání s novou biosložkou.

Že projekt má už jasné kontury, dokazuje pohled do Kanady. Tam počátkem prosince americká společnost Greyrock Energy oznámila brzké zahájení komerční výroby syntetické nafty – ve svém závodě nedaleko Calgary.

Výsledkem má být podle zástupců firmy „nafta vysoké čistoty, s vysokým cetanovým číslem, bez síry a s dobrými mazacími schopnostmi“.

„Spalování této nafty je čisté a vhodné i pro stávající dieselové motory,“ ujišťuje Robert Schuetzle, generální ředitel firmy Greyrock Energy.

Právě od ní kanadský Expander Energy (spolupracující s českou Air Technik) získal licenci. „Produkce syntetických paliv z alternativních zdrojů, včetně přírodního plynu, biomasy, oxidu uhličitého a dalších zdrojů, je důležitý krok ve vývoji čistějších paliv s menší uhlíkovou stopou,“ dodává Schuetzle.

V přípravě je i pilotní linka v Česku. Má mít jen „referenční“ kapacitu asi sta barelů denně. „Nafta musí projít testy a získat akreditaci k prodeji na čerpacích stanicích. Finální cena by měla být na úrovni současných cen nafty, vlastnosti jsou ale lepší,“ říká za Air Technik Jan Amos Havelka. Linka by měla vzniknout v obci Odry v Moravskoslezském kraji.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Čistá nafta neexistuje – zabijákem ve výfukových plynech z dieselů je DIMETHYLNITROSAMIN, který je spolehlivým humánním kancerogené a je ho v plynech asi 1.7 mikrogramů v kubickém metru a vzniká a vždy bude v dieselech vznikat spolu s oxidy dusíku, pokud do válců motorů půjde s kyslíkem i DUSÍK, čemuž v praxi nelze zabránit. Dimethylnitrosamin napadá plíce (kuřácká rakovina), ledviny, prostatu a zdá se i mozek.

  • nováček napsal:

   Stejně tak i pevné částice jsou produktem ne „nečisté“ fosilní nafty, ale samotného spalovacího procesu, kde se uhlík nestačí dokonale spálit v čase a podmínkách, co jsou na to spalování v reálném motoru k dispozici.

   • nováček napsal:

    Dovolím si dodat, že novinář, který není a ani nemůže být odborníkem na chemii spalování, by měl být na podobné „senzační“ informace opatrný.

 2. Drood napsal:

  Biopaliva jsou anachronismus a obří omyl. Svoji úlohu ve vyspělém světě si splnila v minulosti, skončilo to vykácením lesů v Británii za první fáze průmyslové revoluce. Aby například všechny automobily v USA mohly být převedeny na biopaliva, musela by se energetickými plodinami osázet veškerá obdělávatelná půda na Zemi… Dnes se pálí lesy ve velkém v elektrárnách, kácí se i dříve nedotknutelné oblasti(jako třeba boreální lesy ve zmiňované Kanadě), jen pro byznys. A k tomu ještě nafta? ?

  • Karel Novotný napsal:

   Proč tak silná slova? Brazílii asi nepovažujete za rozvinutý svět, ale předpokládám, že víte, jaký tam mají biopaliva podíl na trhu (pokud ne, tak si hledejte na wikipedii „Sustainable biofuel“).
   V Kanadě se nachází 10% celosvětové rozlohy lesů, je obrovský producent a vývozce dřeva ve všech podobách (řezivo, buničina, papír ..). Dřevo je ale samozřejmě moc cenné na to, aby se pálilo, elektrárnách se používá dřevní odpad, kterého mají také požehnaně.

Přidávání komentářů není povoleno