Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Diag Human nechal na výstavě v Německu zabavit českého Rembrandta. Je ale zpět v Česku

Jediný obraz slavného nizozemského malíře Rembrandta v českém vlastnictví – Učenec ve studovně – se stal novým hráčem v dlouholetém sporu mezi společností Diag Human a Českou republikou. V německém Kolíně nad Rýnem, kam bylo dílo zapůjčeno, jej koncem ledna nechala firma v důsledku sporů s českým státem exekučně zabavit. Obraz už je ale zpět v Národní galerii.

Německý soud s exekucí vzácného díla souhlasil na základě rozhodnutí soudu v Lucembursku, který potvrdil, že Diag Human má nárok na více než 14,5 miliardy korun z arbitráže za překažený obchod s krevní plazmou.

Pohled na akci Rembrandt

Zatímco Česká republika trvá na tom, že exekuce majetku České republiky je na základě tohoto rozhodnutí možná maximálně právě v Lucembursku, Diag Human akcí s Rembrandtem chtěl – podle právníka firmy Jana Kalvody – dokázat, že exekuce je možná kdekoli v rámci EU.

ZDROJ: Národní galerie Praha/ Rembrandtův obraz Učenec ve studovně je jediným dílem tohoto umělce v českých sbírkách.

Podle něj německý soud obraz uvolnil ze zajištění až na návrh Diag Human. „My jsme tímto vládu diskrétně upozornili, aby procitla. Vláda stále tvrdí, že exekuce je možná jen v Lucembursku. Zajištěný obraz je důkaz, že je to jinak: lucemburské rozhodnutí bylo vykonáno německým soudem a možné je to i jinde v EU. Nicméně se stále zdá, že si česká vláda stále myslí, že není nijak ohrožená,” řekl na dotaz HlídacíPes.org Jan Kalvoda.

České ministerstvo kultury „akci Rembrandt“ prezentuje jinak.

„Rembrandtův obraz Učenec ve studovně byl zapůjčen na výstavě v Kolíně nad Rýnem. Na podnět právníků Diag Human byl učiněn pokus o jeho exekuční zadržení. Příslušný správní akt byl vydán v rozporu se zemskou legislativou, proto byl následně po neprodlené intervenci ze strany MK, Národní galerie v Praze a místní galerie zrušen. Obraz již je zpět v ČR a nedošel žádné újmy,“ říká říká náměstek sekce kulturního dědictví ministerstva kultury Vlastislav Ouroda.

Podle něj z průběhu kauzy plyne, že „zpřísněná pravidla nastavená v nedávné minulosti v reakci na obdobný případ fungují“. „Zajišťují, aby se mobilita kulturních statků nestávala rukojmím v soudních sporech týkajících se zcela odlišné problematiky,“ doplňuje Ouroda.

Firma Diag Human ale trvá na tom, že exekuce neproběhla jen díky její dobré vůli a tomu, že k uvolnění díla německý soud sama vyzvala. „Nebyl to žádný pokus, ale skutečné zajištění rozhodnutím německého exekučního soudu. A bylo zrušeno na návrh Diag Human. Zemské zákony mají k nařízení EU asi takovou relevanci jako usnesení Rady Libereckého kraje,“ říká Jan Kalvoda.

Jediný Rembrandtův obraz v tuzemských sbírkách je každopádně zpět v Národní galerii. „Mohu potvrdit, že obraz Učenec od Rembrandta je zpět v České republice. Po celou dobu výpůjčky na výstavu v Kolíně byl chráněn imunitou proti zabavení, tak jak to standardně zajišťujeme pro všechna naše díla, která cestují do zahraničí,” ujišťuje mluvčí galerie Eva Sochorová.

Obraz by měl být hlavním lákadlem na velkou Rembrandtovu výstavu v pražském paláci Kinských. Začít měla 17. dubna, nyní je však na stránkách Národní galerie s ohledem na omezení spojená s koronavirem informace, že „termín bude upřesněn“. 

Koronavirová pandemie má aktuálně vliv i na samotný spor Diag Human a České republiky.

Karel Janeček volá Šťávovi

Miliardář Karel Janeček tento týden v tiskové zprávě oznámil, že je s majitelem Diag Human Josefem Šťávou v kontaktu a že s ním osobně vyjednal, že „z důvodu pandemie nebude dočasně ani on, ani firma Diag Human realizovat již pravomocná rozhodnutí o exekuci majetku České republiky v zahraničí”.

Znám se s ním osobně. Samozřejmě jde jen o odklad. Pan Šťáva se nechce stát nepřítelem státu, jeho dcery zde například žijí. Nicméně o svůj nárok samozřejmě přijít nechce. Chce se ale dohodnout,“ vysvětlil Karel Janeček na dotaz HlídacíPes.org. Jeho Nadační fond proti korupci se prý tématem Diag Human zabývá už od roku 2015. „Já osobně se záležitostí zabývám od minulého roku,“ dodal Janeček.

To, že s Janečkem mluvil a dočasný smír přislíbil, potvrdil i majitel firmy, Čechošvýcar Josef Štáva.

„Ano, je to tak,“ odepsal stručně na otázku HlídacíPes.org s poukazem na dopis, který 15. března adresoval premiéru Andreji Babišovi. V něm píše, že s ohledem na „momentální situaci dramatického šíření koronaviru Evropou“ nebude on ani Diag Human „realizovat již pravomocná rozhodnutí o exekuci majetku České republiky v zahraničí“ a po tuto dobu „je ochoten se zdržet i dalších podobných aktivit“.

Česká republika však dlouhodobě žádné nároky Diag Human neuznává. Naopak Diag Human trvá na tom, že má nárok na vyplacení zhruba 14,5 miliardy jako náhrady škody (včetně úroků) za překažený obchod s krevní plazmou.

Česká republika pravomocně prohrála soud v Lucembursku, Diag Human proto od loňského října operuje s potvrzením o evropské vykonatelnosti rozhodnutí lucemburského soudu.

Vláda ale trvá na tom, že „evropská vykonatelnost lucemburské exekuce je vyloučená“. Diag Human proto v prosinci a lednu oznámil zahájení evropských exekucí v Rakousku a v Německu. Jedním z kroků byla i „akce Rembrandt“.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Bohužel, už sám tento případ ukazuje, že institut arbitráže je v rámci chaotického právního systému zneužíván právnicky tak nelegitimně, že situace ještě více komplikuje Protože,arbitrážní řízení bylo kdysi zavedeno proto aby řešení těch sporů zjednodušilo a zrychlilo-oproti soudním řízením. Tedy, že (oběma stranami) vybraní arbitři vydají po prozkoumání sporu pružně rozhodčí nález, který obě strany budou respektovat. Tečka.. Zdůraznuji -> jedno arbitrážní řízení a jeden rozhodčí nálezkteré obě strany budou respektovat<-.
  Už na případu Diag Human je vidět že toto ani náhodou splněno nebylo – těch arbitrážních řízeních se vedla celá řada, výsledky se nerespektovaly, a nakonec právníci Diag Human "popadli" jedno z těch rozhodnutí které se hodilo a s ním teď objíždějí všechny soudy po celé Evropské Unii a zkoušejí který soud jim ho kde uzná. A když neuzná, jdou s tím k jinému soudu o kus dál…
  Což je ale nekonečný proces, na kterém ale vydělají jedině zastupující právníci..O "spravedlnost" už nejde vůbec..

 2. skeptik napsal:

  Pokud by se Diag Human nebo pan Šťáva opravdu chtěli dohodnout, mohli tak učinit už dávno. Příležitostí k tomu měli dost. Pan Šťáva svým počínáním pouze nahrává těm silám v ČR, které usilují o vystoupení ČR z Evropské unie. Nebo pan Šťáva hájí ve skutečnosti zájmy někoho jiného a jde mu právě o ono vystoupení z EU?

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Tak kdo tady lze? Nekdo rika, ze je mozne zabavit v jine zemi, nekdo ne. Nekdo vysledek arbitraze chce zpenezit, nekdo ho neuznava.

  • petrph napsal:

   Tady právě že vůbec nejde o to jestli někdo lže. Takhle prostě funguje západní právo. Můžeš se soudit s kýmkoliv a o cokoliv. Dokonce i když žádný nárok nemáš a chceš toho druhého obrat. A je víceméně subjektivní rozhodnutí soudce jestli rozhodne v tvůj prospěch nebo ne. S tím že obvykle, pokud jedna strana není s rozsudkem spokojena, odvolá se zase k jinému soudu, atd…
   V případě arbitráže je to ještě zkomplikováno tím, že skutečně výsledek arbitráže by bylo možno uplatnit i v jiné zemi. Pokud by tedy existoval jediný a jednoznačný výsledek té arbitráže, se kterým obě strany souhlasí…Ale -ani toto splněno není, takže místo, takže i o to se pak soudí u dalších soudů po celé Evropě..

 4. Dušan napsal:

  Jasný příklad toho, jak podojit naše daňové poplatníky neboli Český stát od „zahraniční“ společnosti Diag Human, která podniká v tomto oboru už mnoho let. Mimo jiné zastoupená bývalými Československými příslušníky STB, ministry a lidmi z bývalých vysokých politických míst. Zaslouží si to, aby se o nich veřejně vědělo. Možná by mohli dostat od prezidenta Zemana, Státní vyznamenání?
  A Story o miliardáři Karlu Janečkovi? Pěkná navoněná pohádka. Musí se přece nějak zasloužit o to, že získal Lithium v Krušných horách.
  Apropó. V jaké Československé bezpečnosti pobýval náš pán Premiér Andrej Babiš?

Přidávání komentářů není povoleno