Vláda kvůli hrozbě exekuce ze strany Diag Human kontroluje česká umělecká díla v Belgii
Ministerstvo kultury „z důvodu preventivní opatrnosti“ prověřuje česká umělecká díla aktuálně zapůjčená do Belgie. Souvisí to s rozhodnutím belgického odvolacího soudu, který 12. listopadu pravomocně uznal rozhodčí nález, podle nějž má Česká republika zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Štávy odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou.
Částka, kterou i s úroky Diag Human požaduje, nyní dosahuje 14,5 miliardy korun.
„Tím, že Ministerstvo kultury má přehled o všech zapůjčených uměleckých dílech, která jsou v zahraničí, jsme samozřejmě okamžitě informovali všechny naše instituce tak, aby mohly podniknout případné další kroky,“ potvrdila na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.
Stát podle ní, i podle dřívějšího vyjádření ministerstva zdravotnictví, které Českou republiku ve sporu s Diag Human zastupuje, zatím nemá k dispozici znění rozsudku.
Ministerstvo kultury ale podle Lagronové došlo k závěru, že „s ohledem na platné mezinárodní a dvoustranné smlouvy a po potvrzení imunity proti zadržení pro konkrétní díla“ by zabavení uměleckých děl zapůjčených v Belgii hrozit nemělo.
Může jít i o umění
„Pokusy o zadržení majetku cizího státu nelze nikdy vyloučit zcela, nicméně v právních státech je naše pozice silná, jak se prokázalo například v případě zadržení obrazu v Rakousku. V případě jakéhokoliv pokusu o zadržení uměleckých děl ve vlastnictví ČR podnikne samozřejmě ministerstvo kultury veškeré právní kroky proti případnému porušení právních záruk,“ říká Lagronová.
Odkazuje tím na rok 2011, kdy na základě předběžného rozhodnutí soudu Diag Human nechal v Rakousku zabavit tři umělecká díla ze sbírek českých galerií. Diag Human ale později tamní spor s Českem prohrál, vídeňský soud exekuci označil za neplatnou a díla se do Česka vrátila.
Situace v Belgii je ale podle všeho nyní jiná. Diag Human má v ruce podle svých slov „pravomocný a vykonatelný rozsudek“. Česká republika sice ještě může proti rozhodnutí podat kasační stížnost, ta však podle právního zástupce Diag Human Jana Kalvody nemá odkladný účinek.
Na dotaz HlídacíPes.org Kalvoda nevyloučil, že by se předmětem případné exekuce českého majetku mohla stát opět umělecká díla.
„K vymáhání nás nutí dlužník. Asi bych nijak neomezoval rozsah majetku, který je postižitelný. Může jít o jakýkoli majetek České republiky,“ říká Kalvoda.
„V případě, že dojde ze strany společnosti Diag Human SE k jakýmkoliv právním krokům vůči majetku ČR, využije ČR všechny právní prostředky k zajištění jeho ochrany,“ reagovala už po první zprávě o výsledku odvolacího soudu v Belgii mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štepanyová.
Nech brouka žít
Diag Human požaduje po Česku celkem 14,5 miliardy korun, každý den nárok narůstá o 1,3 milionu korun na úrocích. Pokud by však firma chtěla jít opět cestou exekuce uměleckých děl, šlo by nyní v Belgii spíše o symbolické gesto, než o to, že by se nějak zásadně finančně zahojila.
Podle českého ministerstva kultury je totiž nyní v Belgii jen minimum uměleckých děl z tuzemských sbírek.
Konkrétně jde o čtyři předměty Národního muzea s hodnotou do 100 tisíc korun. „Dále se v Belgii nachází dílo z Národní galerie v Praze, které je nyní součástí výstavy „A Celebration of the Drawn Art of Jan Brueghel elder (1568-1628) on the 450th Anniversary of his Birth“. Tato výstava končí 26. 1. 2020 a dílo je chráněno belgickou imunitou proti zabavení,“ říká Michaela Lagronová.
Dalším sbírkovým předmětem v Belgii, jehož pojistná hodnota je však jen v řádech desítek eur, je jeden vypreparovaný hmyz ze sbírek Moravského zemského muzea, který byl zapůjčen belgickému Královskému institutu přírodních věd.
Bez nárazu do rozpočtu
Společnost Diag Human, která ve dvou jurisdikcích (vedle Belgie už dříve v Lucembursku) operuje s pravomocnými rozsudky o uznání jejich nároku na zhruba 14,5 miliardy korun, prohlašuje, že by česká vláda měla do návrhu státního rozpočtu ze zákona o rozpočtových pravidlech zanést položku v této výši.
„Uznaný dluh by měl být ze zákona jako výdajová položka součástí návrhu státního rozpočtu,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org právník Diag Human Jan Kalvoda.
Dluh by podle něj ale bylo možné „rozdělit v čase a s podmínkami bez většího nárazu do státního rozpočtu“.
Vláda s žádným podobným výdajem nepočítá. „V návrhu státního rozpočtu na rok 2020 a ve střednědobém výhledu na roky 2021 a 2022 nejsou rozpočtovány prostředky na případné plnění z prohraného sporu ČR vs. společnost Diag Human,“ říká mluvčí ministerstva financí Šárka Pavlasová.
Diag Human taktéž tvrdí, že nesplacení soudem uznaného dluhu a případný „útěk před věřiteli“ v podobě aktivního stahování českého majetku z Belgie (či dalších zemí) může vést ke snížení mezinárodního ratingu ČR u ratingových agentur.
„Vláda se rozhodla tajit svůj dluh před veřejností a sněmovnou, ale tajit jej před mezinárodními finančními institucemi a ratingovými agenturami je poněkud odvážné a hlavně nákladné,“ citovala tisková zpráva Diag Human svého majitele Josefa Šťávu.
„Dotaz ohledně ratingu by měl být směřován přímo na ratingové agentury. Ministerstvo financí může konstatovat, že ratingová hodnocení České republiky jsou stabilně velmi pozitivní,“ reagovala za ministerstvo financí mluvčí Pavlasová.
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service počátkem října po 17 letech zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka o jeden stupeň na úroveň Aa3 z dosavadního stupně A1.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak se nám dnes v Česku dýchá? Lépe než dřív, ale občas se dusíme
Elektromobil není žádné zlo. Ale když je tlačíte na sílu, přicházejí protitlaky
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)