Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
hragv via Foter.com / CC BY-ND, zdroj

První rozhovor ředitele BIS Koudelky: Proruské weby se množí a není to náhoda

EXKLUZIVNĚ. Na to, aby uživatel internetu v Česku zaregistroval rostoucí počet „nejrůznějších rádoby zpravodajsko-informačních webů, které se naprosto neskrývaně podílejí na šíření dezinformací a podpoře proruské politiky“, nemusí být špičkový analytik. Ve vůbec prvním rozhovoru, který poskytl médiím, redakci HlídacíPes.org, to říká ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

„Jedná se o ovlivňování nálad široké veřejnosti, neustále vyvolávání pocitů, že všechno je jinak, že za vším je něco nekalého, demokracie je slabá, západní společnost v čele s EU a NATO prolezlé korupcí a byrokracií a tak dále,“ shrnuje v rozhovoru Koudelka.

Rozhovor s ředitelem BIS Michalem Koudelkou zveřejní HlídacíPes.org zítra.

Ten v čele BIS stojí od srpna 2016, kdy ve vedení vystřídal dlouholetého ředitele Jiřího Langa. Koudelka pracuje v civilní tajné službě od roku 1992.

Před jmenováním do pozice ředitele v posledních deset let působil jako vedoucí oddělení kontrašpionáže. To má ve svém popisu práce právě sledování činnosti zahraničních zpravodajských služeb.

Nejčastěji v posledních letech BIS upozorňuje na aktivity ruských a také čínských tajných služeb. Ve svých veřejně dostupných výročních zprávách například píše i o nebývalé vysokém počtu (aktuálně zhruba 140 lidí zahrnujících jak diplomaty, tak akreditovaný podpůrný personál) zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

„Odhaduje se, že na západních ambasádách nejméně třetina diplomatů nejsou diplomaté, ale příslušníci zpravodajských složek. Odhadl bych to až ke čtyřiceti procentům. Ti tu dělají zpravodajskou práci. Nepochybuji, že česká kontrarozvědka BIS, spolu se spojeneckými službami, o tom dobře ví a umí rozlišit, kdo je diplomat a kdo ne,“ popsal situaci pro HlídacíPes.org americký bezpečnostní expert John R. Schindler, někdejší analytik Národní bezpečnostní agentury USA.

Ředitel BIS to v rozhovoru pro HlídacíPes.org komentoval jen v obecné rovině: „Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné. My zase z logiky věci máme právo být pozorní a aktivity zpravodajských důstojníků jednotlivých zemí monitorovat a mít o nich přehled.“


 • Jak se bránit proti dezinformacím?
 • V jakém prostředí Rusko buduje své (dez)informační struktury?
 • Nakolik sílí vlivové operace Ruska v ČR?

Více v zítřejším rozhovoru s ředitelem BIS na HlídacíPes.org.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Ar napsal:

  A dobře jim to funguje,názory lidí to potvrzují.

 2. Jirka napsal:

  Čím více jsou Vaše komentáře a ostatních webů proamerické, tím více se zdají ostatní weby proruské.

  • Tondach napsal:

   Aha! Proamerické JSOU, ale proruské se jen ZDAJÍ? Tím se taky dost vysvětluje….

 3. Tomáš napsal:

  Nejstrašnější na tom je ta novinářská posedlost tajnými službami.Vždy když je proveden teroristický útok ,tak se oznámí ,že dotyčný pachatel byl v hledáčku tajných služeb. Nikdo, ale neřekne ,že pachatel spolupracoval s tajnými službami.Dával jim jakési informace,ale v určitém okamžiku provede sebevražedný útok a tím se stane mučedníkem IS.Děsivá stále se opakující schémata a tajné služby jsou jaksi vyautovány a prohrávají.Nejsou vůbec úspěšné v průniku do těchto teroristických organizaci.Tajné služby je platí, dávají těmto informátorům z nichž se stanou terorističtí útočníci možnost se uplatnit a výsledek je pro většinovou společnost děsivý.

 4. Baron napsal:

  dekuji za informativni clanek, mnozi uz zapomeli, ze CSSR byla otrokem SSSR, mnozi z od otrokaru byli dobre placeni aby udrzeli otroky ostatni otroky v lati. Dnes mnozi meho rocniku vzpominaji na krasne casy kdy byly jen dva druhy toiletpapiru, 3 druhy horcice, boty meli vsude stejnou cenu a zbozi prijde ve stredu tak si pockejte ve fronte. Proc by dnesni Rusko melo tolik spionu v CR? Jednoducha odpoved, CR je clenem NATO a ano, mnozi se spis divaji na zapad nez na vychod odkud nikdy neprislo nic dobreho. Takze stejne jako Goebbels vime, ze dobre mirena propaganda meni nazor narodu.
  A lie told once remains a lie but a lie told a thousand times becomes the truth. … Propaganda must facilitate the displacement of aggression by specifying the targets for hatred. … The truth is the greatest enemy of the State.

  • Vaclav Kraus napsal:

   Ty staletí válek, desítky miliónu mrtvých, otrokářství, kolonialismus, imperialismus, fašismus jsou všechno samé skvělé civilizační vymoženosti, které k nám přišli z Východu :)))))

 5. Klouda napsal:

  Odkdy dávají špičky tajných služeb rozhovory?
  Může tam vůbec být více a něco zajímavějšího, než je v odtajněné části výroční zprávy?
  Navíc je sporná důvěryhodnost celé organizace-BIS je známa indiskrétností jednotlivců (mnohdy jen z lehkomyslnosti), tedy zapomínají na 3. poslední příkaz „tace!“

  • Robert Břešťan napsal:

   Evidentně můžou. I když je to obsahově „minimum možného“, abych tak řekl. Uvidíte zítra ráno.

   • klouda napsal:

    To su zvědav! Mimochodem, poraďte mi-jak podpořit Psa, aby nešla podpora plošně i pro Sinopsis.
    Stejný problém jsem měl ve Vesmíru, když začal uveřejňovat články „psychologa“ Radkina Honzáka. Po mnoha stížnostech čtenářů s tím po letech skončil, ale důvěra v objektivitu již byla narušena.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko