Migranti na bělorusko-polské hranici. Foto: Profimedia

Dezinformační válka 2021: hlavním cílem byla Ukrajina, covid i to, kdo může za uprchlíky

Napsal/a Robert Břešťan 17. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Komunikační tým Evropské unie EU StratCom zveřejnil databázi více než 2700 případů dezinformací, jež zachytil a popsal v loňském roce. V 947 případech se buď přímo týkaly Česka, nebo je v české verzi alespoň dále šířily tuzemské dezinformační weby.

Příkladem jsou texty o tom, jak „Německo a NATO plánují anexi kaliningradské oblasti“ nebo že výbuch muničního skladu ve Vrběticích byl ve skutečnosti součástí dlouho plánované české dezinformační kampaně proti Rusku.

Partnery zrazena a opuštěna

Z hlediska ruské dezinformační války jasně převládala témata spojená s Ukrajinou. Týkala se jich zhruba třetina z prokremelských dezinformací, jež se podařilo nashromáždit a popsat.

Spolu s eskalací napětí na rusko-ukrajinských hranicích narůstal i počet textů, jež jako agresora vykreslovaly Ukrajinu, včetně obvinění z genocidy údajně páchané na rusky mluvících obyvatelích Donbasu či textů obviňujících Spojené státy a NATO z toho, že se snaží Ukrajinu natlačit do války proti Rusku.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Zároveň se však objevovaly i dezinformace s opačným významem – tedy, že Ukrajina je ve skutečnosti svými partnery zrazena a opuštěna nebo že porušuje mezinárodní dohody.

„Taková sdělení, přizpůsobená konkrétnímu publiku a šířená v mnoha jazycích, pomáhají Kremlu dosáhnout konkrétních cílů. Na domácí scéně vytvořit obraz Ukrajiny jako nepřítele a mobilizovat podporu pro zahraniční politiku Kremlu. Na Ukrajině rozdělit a destabilizovat společnost. Na mezinárodní scéně legitimizovat kroky Kremlu,“ shrnuje evropský StratCom, který má v popisu práce odhalovat a popisovat propagandu a dezinformace zaměřené na evropské publikum.

Jeho shrnutí roku 2021 se ohlíží i za děním v Bělorusku, kde pokračovalo brutální a systematické tažení proti občanské společnosti a nezávislým médiím. Podle údajů Běloruské asociace novinářů bylo v roce 2021 zadrženo, zatčeno a obviněno více než 260 novinářů. Za mřížemi je tam nyní 31 novinářů, počet všech politických vězňů v Bělorusku se blíží tisícovce.

Běžnou praxí Lukašenkova režimu jsou vedle destrukce nezávislých médií i otevřené výzvy k násilí proti opozičním aktivistům, vynucená přiznání politických vězňů pak zveřejňuje formou placené reklamy na YouTube.

Mnohá z běloruských státem kontrolovaných médií i někteří tamní mediální „odborníci“ se spolu s ruskými médii ochotně podíleli na dezinformační válce spojené s uměle vyvolanou migrační krizí na bělorusko-polských hranicích. Za původce krize opakovaně označovali Evropskou unii ve snaze destabilizovat Bělorusko.

I nadále je významným tématem dezinformací covid a snahy o podporu a posílení skepse vůči vakcínám vyráběným na Západě.

Sbližování Ruska a Číny

Zajímavým trendem roku 2021 je pak pokračující sbližování ruské a čínské propagandy. Zatímco v roce 2020 se týkalo zejména šíření konspiračních teorií o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří, vloni Kreml přebíral a dále šířil čínskou verzi událostí v Sin-ťiangu, tedy že lidská práva Ujgurů údajně nikdo neporušuje.

Jak ruská, tak čínská státem kontrolovaná média se zaměřovala na krizi v Afghánistánu, kdy vykreslovala USA jako nespolehlivého partnera, což dále promítala i do svých „poselství“ v zásadních otázkách zahraniční a domácí politiky: vztahům k Ukrajině a Tchaj-wanu.

Podle EU StratCom je zjevné, že se prokremelští i čínští hráči na dezinformačním poli od sebe vzájemně učí.

Tým „East StratCom Task Force“ existuje od roku 2015. Od počátku v něm působil za Česko někdejší novinář Jakub Kalenský. Roku 2018 na vlastní žádost z týmu odešel (tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím se nadále věnuje v rámci think-tanku Atlantic Council Eurasia), nyní je českým zástupcem Jan Látal.

Tým „East StratCom Task Force“ je poměrně malý, pracuje v něm 16 expertů na komunikaci a ruský jazyk. Hlavním výstupem jsou pravidelné týdenní přehledy „Desinformation Review“, které přináší přehled zejména prokremelských dezinformačních článků.

Dění na českých webech mapuje i neformální sdružení zaměřené na odhalování dezinformací v tuzemském kyberprostoru – Čeští elfové.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)