Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Migranti na bělorusko-polské hranici. Foto: Profimedia
,

Dezinformační válka 2021: hlavním cílem byla Ukrajina, covid i to, kdo může za uprchlíky

Komunikační tým Evropské unie EU StratCom zveřejnil databázi více než 2700 případů dezinformací, jež zachytil a popsal v loňském roce. V 947 případech se buď přímo týkaly Česka, nebo je v české verzi alespoň dále šířily tuzemské dezinformační weby.

Příkladem jsou texty o tom, jak „Německo a NATO plánují anexi kaliningradské oblasti“ nebo že výbuch muničního skladu ve Vrběticích byl ve skutečnosti součástí dlouho plánované české dezinformační kampaně proti Rusku.

Partnery zrazena a opuštěna

Z hlediska ruské dezinformační války jasně převládala témata spojená s Ukrajinou. Týkala se jich zhruba třetina z prokremelských dezinformací, jež se podařilo nashromáždit a popsat.

Spolu s eskalací napětí na rusko-ukrajinských hranicích narůstal i počet textů, jež jako agresora vykreslovaly Ukrajinu, včetně obvinění z genocidy údajně páchané na rusky mluvících obyvatelích Donbasu či textů obviňujících Spojené státy a NATO z toho, že se snaží Ukrajinu natlačit do války proti Rusku.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Zároveň se však objevovaly i dezinformace s opačným významem – tedy, že Ukrajina je ve skutečnosti svými partnery zrazena a opuštěna nebo že porušuje mezinárodní dohody.

„Taková sdělení, přizpůsobená konkrétnímu publiku a šířená v mnoha jazycích, pomáhají Kremlu dosáhnout konkrétních cílů. Na domácí scéně vytvořit obraz Ukrajiny jako nepřítele a mobilizovat podporu pro zahraniční politiku Kremlu. Na Ukrajině rozdělit a destabilizovat společnost. Na mezinárodní scéně legitimizovat kroky Kremlu,“ shrnuje evropský StratCom, který má v popisu práce odhalovat a popisovat propagandu a dezinformace zaměřené na evropské publikum.

Jeho shrnutí roku 2021 se ohlíží i za děním v Bělorusku, kde pokračovalo brutální a systematické tažení proti občanské společnosti a nezávislým médiím. Podle údajů Běloruské asociace novinářů bylo v roce 2021 zadrženo, zatčeno a obviněno více než 260 novinářů. Za mřížemi je tam nyní 31 novinářů, počet všech politických vězňů v Bělorusku se blíží tisícovce.

Běžnou praxí Lukašenkova režimu jsou vedle destrukce nezávislých médií i otevřené výzvy k násilí proti opozičním aktivistům, vynucená přiznání politických vězňů pak zveřejňuje formou placené reklamy na YouTube.

Mnohá z běloruských státem kontrolovaných médií i někteří tamní mediální „odborníci“ se spolu s ruskými médii ochotně podíleli na dezinformační válce spojené s uměle vyvolanou migrační krizí na bělorusko-polských hranicích. Za původce krize opakovaně označovali Evropskou unii ve snaze destabilizovat Bělorusko.

I nadále je významným tématem dezinformací covid a snahy o podporu a posílení skepse vůči vakcínám vyráběným na Západě.

Sbližování Ruska a Číny

Zajímavým trendem roku 2021 je pak pokračující sbližování ruské a čínské propagandy. Zatímco v roce 2020 se týkalo zejména šíření konspiračních teorií o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří, vloni Kreml přebíral a dále šířil čínskou verzi událostí v Sin-ťiangu, tedy že lidská práva Ujgurů údajně nikdo neporušuje.

Jak ruská, tak čínská státem kontrolovaná média se zaměřovala na krizi v Afghánistánu, kdy vykreslovala USA jako nespolehlivého partnera, což dále promítala i do svých „poselství“ v zásadních otázkách zahraniční a domácí politiky: vztahům k Ukrajině a Tchaj-wanu.

Podle EU StratCom je zjevné, že se prokremelští i čínští hráči na dezinformačním poli od sebe vzájemně učí.

Tým „East StratCom Task Force“ existuje od roku 2015. Od počátku v něm působil za Česko někdejší novinář Jakub Kalenský. Roku 2018 na vlastní žádost z týmu odešel (tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím se nadále věnuje v rámci think-tanku Atlantic Council Eurasia), nyní je českým zástupcem Jan Látal.

Tým „East StratCom Task Force“ je poměrně malý, pracuje v něm 16 expertů na komunikaci a ruský jazyk. Hlavním výstupem jsou pravidelné týdenní přehledy „Desinformation Review“, které přináší přehled zejména prokremelských dezinformačních článků.

Dění na českých webech mapuje i neformální sdružení zaměřené na odhalování dezinformací v tuzemském kyberprostoru – Čeští elfové.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

81 komentářů

 1. v napsal:

  Dezinformační válka v praxi. Za všecho špatné může Rusko a Čína, za všechno dobré Brusel a nejvetší mírotvorce je USA a NATO. To čtu každý den v tisku a úplně mi to stačí. Jo, a na Ukrajině jsou šťastní a spokojení lidé radostně žijící v blahobytu. To je taky bezva zpráva šířená v našem tisku.

  • josef napsal:

   … no to je fakt. V této době jsme „masírováni“ údajně objektivními informacemi, které mají utvrdit občany, že takto podávaná „pravda“ je jedině ta správná… Kolik je najednou takových politických geografů , analytiků mezinárodních vztahů, „Sinopsis“ů, dokonce v Praze je jakýsi „think tank“ Centrum pro výzkum míru, atd. atd. . V podstatě mlácení prázdné slámy… Možná by bylo velikým překvapením – ale negativním, kolik financí dává stát (= tedy my) těmto quasy institucím, aby plkaly své pravdy do éteru – a tady by se nyní slovutný Stanjura určitě divil, že to jsou dozajista miliardy, které bude stát nyní škudlit na lidech, třeba i na zavírání pošt, veřejné dopravě, zemědělství, omezení sportovišť… Zrovna dnes na ČRo plus mluvil „syneček“ Jurečka od Přerova jak budou pomáhat lidem kvůli cenám energií. My nejprve jako stát jsme dopustli – „připustili“, že obecně energie budou liberalizované (dokonce plně liberalizované jak nedávno uvedl býv.viceguvernér ČNB Niedermayer) a pak, když nám energetický liberalismus ze dne na den přerostl přes hlavu, tak budeme opět „státem“ dávat lidem korunky ze „státního“… Nikde ale není diskuse o tomto jevu jak nastal …?

   • Pavel napsal:

    Pro tebe to platí taky, prázdná slámo.

   • A. S. Pergill napsal:

    Odchod z EU by většinu našich problémů vyřešil, vč. onoho chystaného zákazu chovu domácích zvířat, prodeje kaprů apod.

  • Pavel napsal:

   Trapný pokus nebo-li představa hurvínka „v“ o dezinformační válce. Myslí si, že konkrétní příklady rusáckých dezinformací a lží zamete pod koberec rádoby ironickým blábolením o „dobrém Bruselu“ a „špatném Rusku“ a jiným slovy ještě dodá jak rusácká invaze osvobodí Ukrajince od chudoby.

   • A. S. Pergill napsal:

    Je mi líto, článek žádné konkrétní příklady ruských desinformací neuvádí a vypomáhá si proto Běloruskem, o němž tuší, že většina „ideologicky pevných“ čtenářů, netuší, že je to jiný stát (a má momentálně s Ruskem problematické vztahy).

    • Pavel napsal:

     Konkrétní příklady rusáckých z prstu vycucaných desinformací jsou snadno dohledatelné, ideologicky pevný fantasmagorile. Přičemž já na rozdíl od tebe a tvého zvyku své bláboly ničím nezdokumentovat (evidentně proto, že to nejde), dokonce uvedu citaci: „Sputnik je založen na oslabeném viru. Není to mRNA experiment, který se zjevně nevydařil.“ a další a další tvoje bláboly vylhanou sebechválou na tvé vlastní konto nevyjímaje. I když tady ses skoro trefil. Sputnik je experiment, který se nevydařil.

     • A. S. Pergill napsal:

      Stačí pohled do Wikipedie: Sputnik V je tvořen směsí dvou nepatogenních adenovirů, geneticky manipulovaných tak, aby exprimovaly některé povrchové antigeny covid(u).
      Čili naprosto klasická vakcína, podobná těm, jakými se běžně proti virům očkuje. A úspěšně, s dlouhodobou nebo doživotní imunitou a vysokým procentem lidí, kteří tu imunitu po očkování získají. Žádný mRNA sajrajt. A už se ozval před pár týdny i vynálezce mRNA technologie, který explicitně prohlásil, že to nikdy nebylo koncipováno pro očkování zdravých lidí, ale jen jako nouzové opatření pro lidi s těžkým defektem imunity (třeba pokročilý AIDS, uvádím já jako příklad), kteří po normální vakcíně imunitu nevytvoří. Citoval ho např. Neffův Neviditelný Pes, a tam by se to asi dalo i dohledat.
      Opravdu nevím, proč si nevymyslíte hůře vyvratitelné nepravdy.

      A, mimochodem, je docela zajímavé, že se hromadně proti povinnému očkování mRNA bouří studenti lékařských fakult, jejichž znalosti dané problematiky jsou vysoké, zatímco to podporují studenti humanitních studií, jejichž znalosti v oblasti zdraví jsou spíš záporné než jen nulové (= vyznávají bludy, nesmysly a bláboly).

  • Pavel Kounovský napsal:

   A vy jste občanem ČR, tedy členského státu EU a NATO nebo občanem Ruské federace?

   • Vlado1 napsal:

    – pokud lžete, zamlčujete, nebo manipulujete ostatní, je mi úplně jedno čí jste spojenec, nebo čeho občan. Představa, že na toto „počínání“ mají existovat „certifikovaní odborníci“ a ostatní budou pronásledováni coby zrádci a zločinci – je pro mne představitelná v Bělorusku. Nikoli v EU !!!

   • A. S. Pergill napsal:

    Teď jsem vyplnil „EUrodotazník“ o zacházení se zvířaty a zjistil jsem přitom, že se k zákazu králíkáren u nás mohou vyjádřit i občané Bangládéše a jiných států mimo EU.

  • anobudelip napsal:

   RF a CLR nemůže za všechno ale jsou to nepřátelské totalitní státy. Dokud jsou jejich nesesaditelní vůdci jakž takž při smyslech – OK.
   Kdo ty fýrery ale zabrzdí až jim jednou ze senility přeskočí kolečko?
   To bude teprve problem – viz Hitler a Mussolini a např naš drahý opěvovaný soudruh STALlN?
   Ten soudruh který na sklonu života zbytečně rozpoutal berlínskou blokádu a korejskou válku a nechal vykonstruovat „spiknutí židovských doktorů“ – s cílem nahnat všechny všechny židy do koncentráků?
   Tehdy asi zachránil svět vrah Berija který šikovně pomohl Kobovi do hrobu…………
   Putinovi už dost přeskakuje – viz jeho plány na klouzavé hypersonické rakety s atomovým pohonem, na nefunkční tanky Armata atd atd atd.

  • Radomír napsal:

   Obávám se, že jednostranná mediální válka proti Rusku a Číně je cestou ke krizím, konfliktům a katastrofám. Neumožňuje totiž připustit, natož analyzovat vlastní chyby a selhávání nebo agresivní motivy a zájmy. Vytěsňování kritických a analytických přístupů a poznatků i faktů, které se nelíbí a nehodí do narativu boje euroatlanťanů proti Východu, logicky znevěrohodňuje jednostranná média a kompromituje a degraduje je na úroveň slepého apologeta euroatlantických zájmů finančních, ekonomických, politických. A to apologeta, který zastírá, bagatelizuje a ignoruje vlastní problémy a chyby a navíc vytěsňuje z pozornosti celou škálu dalších problémů, souvislostí a pohybů globálního celku.

   • Pavel napsal:

    Obávám se, že tvoje jednostranné zcestné blábolení nezamaskují hybridní válku číny a rusácka proti západu a vlastně celému zbytku světa, která je cestou ke krizím, konfliktům a katastrofám, A ano, tyto dva totalitní režimy neumožňují připustit, analyzovat vlastní chyby a selhávání nebo agresivní motivy a zájmy. Vytěsňování kritických a analytických přístupů a poznatků i faktů, které se nelíbí a nehodí do narativu boje místních čínomilů a lidových rusáků proti vlastním demokratickým zemím logicky je logicky znevěrohodňuje, kompromituje a degraduje je na úroveň slepých apologetů rusáckých a čínských zájmů finančních, ekonomických, politických. A to apologeta, který zastírá, bagatelizuje a ignoruje vlastní problémy a chyby a navíc vytěsňuje z pozornosti celou škálu dalších problémů, souvislostí a pohybů totalitních a bestiálních východních režimů, které tak miluje.

    • A. S. Pergill napsal:

     Obávám se, že to, co popisujete, se běžně děje v EU. Třeba v oblasti „boje za klima“, kdy jsou běžně podporovány aktivity, které exhalace skleníkových plynů zvyšují, a bojuje se proti těm, které reálně tyto exhalace snižují (např. jádro).

  • Tondach napsal:

   Ale ono tak je, milý pane v!
   USA a NATO nejsou v žádné cizí zemi, což se o Rusku říct nedá …
   Kovid 19 přišel z Číny a někteří rusáci by chtěli provést jaderný útok na USA!
   Budete se s tím muset nějak vyrovnat ….

   • A. S. Pergill napsal:

    Opravdu nejsou státy NATO a speciálně USA v žádné cizí zemi? I po debaklu v Afghánistánu je takových zemí ještě řada.
    A Rusové jsou v podstatě jen tam, kam je pozvaly místní legitimní vlády.

    • Pavel napsal:

     A které vlády pozvaly rusáky do POdněstří, Gruzie či na Ukrajinu, fantasmagorile?

     • josef napsal:

      no to je každý jiný příběh. To „podněstří“ je ještě za vlády „demokrata“ Jelcina prakticky od rozpadu SSSR – ale tehdy to Jelcinovi nikdo nevyčítal… V Gruzii jako takové vojáci Ruska nejsou, jsou pouze v bývalých autonomních republikách Abcházie a Jižní Osetie a tam jsou jako ochrana proti Gruzii, aby je nechtěla znovu přepadnout… Tady akce způsobila zřejmě už trvalou reakci…

     • Pavel napsal:

      Když pomineme to, že na téma „neprotestů“ zase fantazíruješ, josefe, tak pořád zbývá otázka, co to má společného s faktem, že rusácko Podněstří okupovalo a okupuje? V Gruzii rusáci fakticky jsou již a jsou tam za účelem útoků na občany Gruzie, jejichž vystupňování po roce 2004 vedlo v roce 2008 ke konfliktu, ty reakce.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle, v Minských rozhovorech měli slíbenou autonomii, včetně možnosti užívat ruštinu v úředním styku. To jim Ukrajina, přes podpis příslušných smluv, dál upírá. Konec konců, my (naši předkové) zhruba kvůli tomu rozbili Rakousko – Uhersko.
      A neoperujte raději se sudetskými Němci, protože ti nemuseli v ČSR za celou dobu svého života klápnout hubou jinak než německy. S jedinou výjimkou, kterou byla státní služba, protože tam museli zvládnout jakési minimum češtiny (asi takové, co musejí zvládnout zahraniční studenti pro výuku v češtině, a zvládnou to zpravidla za pár měsíců).

     • josef napsal:

      pro Pavel 20.1.
      ačkoli je „snaha“ připisovat to „Podněstří“ také k současnému Rusku, tak tady je to úplně mimo mísu. Vznik této „republiky“ se váže k rozpuštění SSSR, kdy byl za Rusko „u moci “ Jelcin a tomu tehdy mlčeli i tady ti různí „petrové, Pavlové, ale i Havlové, protože Jelcin byl přece „demokrat“ a byl to kamarád (a ta Moldávie je také malý stát…). To byl také jeden z důsledků „smluvního rozpadu“ SSSR, kdy ti tam žijící Rusové nechtěli být menšinou v Moldavsku (a jak je vidět, tak se jim tam asi žije obstojně když třeba jejich Tiraspol FC porazil Real Madrid přímo v Madridu – škarohlídi by řekli, že to ale bylo na venkovním náhradním hřišti…) No a když tam mohl přiletět i Real Madrid, tak asi žádné sankce tam nemají – čili novým částem v jiných postsovětských zemích zbývá také vydržet a pak určitě přijede- přiletí Real Madrid i do Doněcka.. No a k té Gruzii – bez autonomních republik z doby SSSR, tak tam určitě žádný ruský voják není (možná tam může být kanadský commandos – jako na té Ukrajině)..

   • brambůrel napsal:

    ahá, takže ony se USA rozkládají všude? všude jsou doma? když mluvíme o základnách NATO, na kolika z nich je velitelem občan jiné země než USA? kolik jiných vojáků než USA tam je? pokud samosebou

    v které cizí zemi je Rusko?

    • Pavel napsal:

     Když ti nic neříká geografie, tak si aspoň přečti co se píše výše.

  • Josef II napsal:

   v- je to dezinformace?.Pokud si pamatuji,tak po rozpadu Sovětského svazu se Rusové zavázali,že nenaruší celistvost Ukrajiny,když jim Ukrajina vydá atomové zbraně.Naletěli,teď je má Putin v hrsti.

 2. Ondrej napsal:

  jj je to tak..ono nemusi byt clovek nejaky znalec, aby bylo jasne, kdo je tady agresor..jenze ruznym kremelskym trollum, dezinformatorum a podobne svoloci se pravda vubec nehodi…zlo prichazi z vychodu, at uz z Ruska, nebo Ciny, dvou totalitnich a rozpinavych despocii, kde lhani, manipulovani a nejen to, i zavirani politickych oponentu nebo i novinaru je bohuzel dennim chlebem..ale to uz tito trollove jaksi nedodavaji

  • josef napsal:

   No já vidím jako lhaní non plus ultra, které má ale dosud celosvětový přesah, vylhané fabulace o zbraních hromadného ničení v Iráku až k samotné válce od r.2003. Zbraně HN se nenašly dodnes, Irák jako takový je zničen, ropná pole tam vlastní (mají právo těžby) i „demokratičtí “ uchvatitelé, lidé odsud utíkají, Kurdové se nemají lépe, ale „zlo“ přichází z východu… Je to vrzající zvuk jednoduchého kolovrátku, kterému někteří bezduše stále tleskají…

   • Pavel napsal:

    Tvoje lhaní non plus ultra nezamaskuje zbraně hromadného ničení nalezené v Iráku. https://thepoliticalinsider.com/bombshell-new-york-times-reports-wmds-found-iraq/

    • josef napsal:

     no to je každý jiný příběh. To „podněstří“ je ještě za vlády „demokrata“ Jelcina prakticky od rozpadu SSSR – ale tehdy to Jelcinovi nikdo nevyčítal… V Gruzii jako takové vojáci Ruska nejsou, jsou pouze v bývalých autonomních republikách Abcházie a Jižní Osetie a tam jsou jako ochrana proti Gruzii, aby je nechtěla znovu přepadnout… Tady akce způsobila zřejmě už trvalou reakci…

     • Pavel napsal:

      Opakuješ se, josef. Pro info, 100x opakovaná lež fakta nenahradí.

  • Martin napsal:

   máte pravdu. Stačí si sehnat informace z různých stran a o tom „hodném“ rusku má každý hned jasno. Ti prorusové v ČR. se zlobí, že jim média nejdou na ruku a nepíší o rusku vůbec příznivě, ale když se podíváte na současné kroky ruského režimu který si nezadá s nacismem pak je třeba říct, že dobrého se o této zemi dá napsat a říct jen velmi málo. Jestli vůbec něco.

  • A. S. Pergill napsal:

   Je to Rusko, které nám zakázalo žárovky a funkční vysavače? Je to Rusko, které se chystá zakázat nám chovy domácí drůbeže? Je to Rusko, které se snaží zlikvidovat naše po éře komunistů horko těžko se vzpamatovávající rybníkářství? (Atd.)
   Je mi velice líto, náš problém je Brusel a probruselští aktivisté. A teprve po jeho vyřešení má vůbec cenu se zabývat nějakým Ruskem. Alespoň v současné situaci na mezinárodní politické scéně.

   • Josef II napsal:

    Alexeji Sergejeviči Pergille,co dělá NÚKIB?Takoví jak vy by měli být za šíření lží ninimálně pokutování.Žárovky a vysavače dostanete stále koupit,pokud vím tak chtějí zakázat klecový chov slepic,kde jste přišel na to,že nám chce někdo zakázat rybníky?Okupace je vždy nepřijatelná ať je Ruská,nebo Německá,je to vždy okupace.Jestli jste Čech,dá se o tom pochybovat,tak jste pěkný …Docente,jste podle mě ……..(doplňte si sám)Nelze to vypsat naplno,protože i když vám projde vulgární vyjádřování k církvím,mi by to neprošlo.

    • josef napsal:

     NÚKIB – je podle mě „Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost“ – ten ve svém ranku nemá vůbec tuto agendu, tady jste úplně mimo… Generál Řehka – šéf NÚKIB, tehdy ale ještě v armádě, kdysi sepsul ministra Zaorálka, že v Afghanistánu nejsme okupanti, když ten Zaorálek řekl, že po tolika létech jsou ty „úspěchy“ tam spíše lapsem… A kdo měl pravdu, okupace padla sama…

     • Pavel napsal:

      Ano, rusácká okupace „padla sama“. Stejně dopadne rusácko na Ukrajině.

     • josef napsal:

      … a co by to „rusácko “ na Ukrajině dělalo..? Ukrajina jako stát zkrachovala, krachuje a bude i ještě krachovat. Z našeho pohledu ČR je to (cynicky) dozajista dobře, že na tom je tak jak je… Kdo by u nás ty „pomocné práce “ dělal ? V nemocnicích např. jsou tisíce žen z Ukrajiny jako uklízečky – a bez nich by to krachlo… A nepřiznat si to, tak to je lhaním do vlastní kapsy… Rusko jako takové si vystačí s tím co má a nemusí si na sebe nabalovat „demokratickou bídu“ ze západu. Rozhodla-li se Ukrajina jít proti Rusku z vlastní vůle, tak musí počítat s tím, že Rusko se bude chovat stejně tak s opačným znaménkem… Proto tedy ta mediální masáž pro ty méně chápavé…

    • A. S. Pergill napsal:

     Žárovky nám zakázali, nebo hodláte tento zcela oficiální akt zlé vůle EU popřít? To, že se dají sehnat „speciální“ i opravdu speciální klasické žárovky na tom nic nemění. Ani dovozy ze zemí, kde nevládne nikým nevolená EK na tom nic nemění.
     Účinné vysavače nám zakázali. Tupému bruselskému úředníkovi nevysvětlíte, že s vysavačem o polovičním výkonu bude občan EU uklízet víc než dvakrát tak dlouho, a že se tudíž spotřeba elektřiny tímto zákazem spíš o něco zvýší. Navíc je vidět, jak tihle úředníci pohrdají námi, občany, protože nás bezostašně okrádají o čas.
     Kdybyste se podíval na ten EUrodotazník (odkaz v diskusi o 18letém členství ČR v EU je, a je funkční), tak byste viděl, že se to týká nejen slepic, ale veškeré drůbeže, vč. králíků, kteří se od své domestifikace na začátku předchozího tisíciletí jinak než v kotcích nechovali a nechovají.
     A pokud bude zakázán dnes běžný prodej kaprů z kádí (o tom je také v tom dotazníku položka), tak bude muset řada rybníkářských firem skončit. Protože když se kapr zpracuje a namrazí, nebude moct cenově konkurovat rybám, co do nás cpe EU, hlavně Německo (většinou s problematickým obsahem kde jakého sajrajtu v mase). A západní obchodní řetězce ho ani nebudou kupovat (protože jejich cílem je likvidace českého zemědělství).
     A pokud se týká těch okupací, tak prostě srovnávám. Němci nás chtěli vyhladit a pořádně na tom zapracovali. Sověti si nás akorát chtěli podmanit, naši genocidu neplánovali. V tom je „trochu“ rozdíl. Kdyby nás okupovali 20 let Němci, tak by tu už nikdo znalý češtiny asi nebyl.

     • Josef II napsal:

      Mám dotaz,myslet vám ta zlá EU taky zakázala?

     • A. S. Pergill napsal:

      Ne, ale zcela jistě se na tom pracuje. On i ten boj proti spotřebě masa a dalších potravin z živočichů je v podstatě bojem za snížení IQ populace. Nižší IQ u vegošů našly studie už někdy na konci 70. let. A protože se dají patofyziologicky vysvětlit (horší výživa mozku), není důvod jim nevěřit.

  • Vlado1 napsal:

   – když se zločinec nazve politickým oponentem, nebo novinářem, tak ho nelze postihnout? To je právě otázka optiky – hlediska (náhledu, názoru, úhlu pohledu … ) které ten který diskutér zaujme. Tedy kdo koho za co považuje. Terorista může být klidně „bojovníkem za svobodu“ a naopak. Referendum může být aktem „mezinárodního práva“, nebo „vynucené agrese“. Ovládnutí území může být „expanzí“, nebo „osvobozením“… Kdo ovládá jazyk, ovládá myšlení. Dnešní boj proti „fake news“ je bojem o ovládnutí jazyka – teedy bojem, proti Vaší i mojí myšlenkové autonomii – uvědomte si to prosím !

 3. pop napsal:

  Dezinformační válka
  tak to jsou převážně, BLESK, IDNES, AKTUALNE, a SEZNAM
  nebot mě třeba řeknete kde jsou články o demonstracích v Německu, v Rakousku v Bulharsku v Holandsku, kde jsou vystoupení poslanců evropského parlamentu ohledně šikanování lidí atd.

 4. Josef II napsal:

  Co dělá NÚKIB,nestačí jen konstatovat stav,ale i trestně stíhat ty,co lži přebírají a dále je šíří.

 5. Horymír napsal:

  Tak kdo tedy může za ty uprchlíky?
  Že by ruské a čínské dezinformační weby?

  • skeptik napsal:

   Kdo může za uprchlíky? Ruské a běloruské tajné služby.

   • A. S. Pergill napsal:

    Ano, ale ty jen využívají stav navozený bruselskými a berlínskými politiky. Není náhodou Merkelová se svým „zvládneme to“ jejich agent?

 6. Vlado1 napsal:

  Nějak jsem nepobral, jak může být „desinformací“ tvrzení u kterého nikdo – prezentující, ani popírající – nezveřejní relevantní zdroje, neboť tyto podléhají utajení ( – typicky kauza Vrbětice) .
  Obecenstvo je pak postaveno do situace – tvrzení, proti tvrzení – takže se po něm v podstatě žádá cosi, jako středověké vyznání víry pravé. Jak se kdokoli soudný může podivovat, že lidé se zdravým rozumem toto oficiálně médii předkládané paradigma odmítnou „an sich“ ? Média – zejména veřejnoprávní – zde jsou od KRITICKÉ reflexe. V této disciplíně ovšem selhávají na celé čáře, pěstují selektivní slepotu, takže společnost stále více cítí, že ji nezastupují. KOHO tedy zastupují?

 7. martin napsal:

  vezmu to od severu dolu na jihovychod
  Finsko, Estonsko, Lotyssko, Litva, Polsko, Cesko-Slovensko, Madarsko , Rumunsko, Moldavsko, Gruzie a Ukrajina – evropske zeme, ktere od zacatku ww2 napadli a okupovali rusaci
  sousede rusaku se rusaku boji a proto hledaji ochranu v NATO

  • A. S. Pergill napsal:

   Martine, máte pravdu, jenže zapomínáte na to, že předtím nás okupovali Němci a na rozdíl od těch Rusů prohlašovali o našem státě „Na tomto území nemá Čech co pohledávat“. A podle toho vypadaly i plány, jak s námi naloží.
   Rusové (ani sověti) nikdy neplánovali naši genocidu. Přestože okupace 1968 – 90 byla jistě zlá, proti okupaci 1939 – 45 to bylo jen beránčí vrnění.

   • Ondrej napsal:

    zase lzete a nerikate celou pravdu, ostatne jako vzdy. okupace je okupace, a prestoze kazda okupace, at uz nacisticka nebo sovetska, byla jineho charakteru a nacisticka byla samorejme brutalnejsi, tak byla taky nesrovnatelne kratsi a v jistem smyslu mene zakerna – bylo naprosto jasne, ze to bylo zlo, coz bohuzel u te sovetske okupace u mnoha lidi dodnes zdaleka tak jasne neni jak se ukazuje, ale zlo to bylo samozrejme take a dopady sovetske okupace na nasi zem jsou nakonec horsi, nez byla ta nacisticka..to uz je naprosto zrejmy fakt, a to nejen dopady financni, ale i rozklad moralky naroda je patrny dodnes..musi se vymenit dve generace nez tento divny sentiment, ktery tu dobu relativizuje, uplne zmizi

    • A. S. Pergill napsal:

     Kdyby nás Němci okupovali 20 let, jako sověti, tak by tu už žádní Češi nebyli.

     • Pavel napsal:

      Kdyby se russověti pod stalinovým vedením s němci za zády spojeneckého Československa nepaktovali, tak by nás ti němci neokupovali.

     • A. S. Pergill napsal:

      Paktovali se s nimi (ohledně dělení Polska a sfér vlivu) až poté, co nás předhodily západní mocnosti v Mnichově Hitlerovi. Kdyby Velká Británie neodešla z EU, tak by se dalo konstatovat, že v tom Mnichově byly jen státy současné EU (a do jejího odchodu to, pochopitelně, platilo). Už z tohoto důvodu je třeba od těch států očekávat jen to nejhorší (a tím pádem i od celé EU).

     • Pavel napsal:

      S nácky se rusáci stalinovým vedením snažili paktovat od první poloviny 30. let. Stalin nás strčil náckům do chřtánu dřív než to Chamberlina vůbec nepadlo, Stalin ČSR zradil dřív než s ním Beneš stačil podepsat smlouvu v roce 1935. Tvoje lži na fakta nestačí: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ribbentrop-molotov.A141106_181522_vojenstvi_kuz

     • A. S. Pergill napsal:

      Až na to, že v tom článku nic o obětování Československa nacistům není…

   • martin napsal:

    nemce nemam duvod se bat, rusaka jo

    • A. S. Pergill napsal:

     Mnoho z těch, co zažili obě okupace, tvrdí opak. Vyvěšovali Sověti červené plakáty se seznamy povražděných, každý den nové? Němci ano.

     • martin napsal:

      mnozi z tech, co nacistickou okupaci pretloukli, tak neprezili „osvobozeni“ rudou armadou a nasledny komunisticky prevrat.
      komunisti podporovani kremlem 250 lidi povesili, 5-10tis zavrazdili pri vyslesich, v komunistickych koncentracich a pri pokusu o utek do svobodeneho sveta, a 200tis lidi zavreli do komunistickych koncentraku.
      ruda armada a jejich komunisticti politruci nam zadnou svobodu neprinesli.
      ceho je schopnej rusak vidime dnes na ukrajine, kterou okupuji a vyhrozuji dalsim primym napadenim

     • A. S. Pergill napsal:

      Jsou to naprosto zanedbatelné počty proti cca 1/3 milionu lidí, povražděných Němci. Rozhodně jsou Rusové v tomto menší zlo.

 8. petrph napsal:

  Tím se ale zase vracíme k té základní otázce, co označovat za dezinformaci a co za obranu proti té dezinformaci.
  Ono totiž i třeba pohledem na zmíněné dezinformace, proč stojí ruská vojska na hranicích Ukrajiny dodnes nevíme. Zda tam připravuje Putin invazi a nebo je to jen klamná operace aby si buď vynutil politické požadavky (což se nyní děje), a nebo zaútočil jinde (pro připomínku, „bratrské ruské jednotky před pár dny „pomáhaly udržovat klid “ v Kazachstánu).
  A tvrzení že je dezinformace “ že Ukrajina je ve skutečnosti svými partnery zrazena a opuštěna “ je taky poněkud nepřesné. Protože ti její partneři jasně deklarovali že Ukrajině vojensky na pomoc nepůjdou. Jakou jinou formu pomoci od nich Ukrajina může očekávat aby se necítila, při útoku Ruska opuštěna, je ve hvězdách..

  No a pokud se týká informací a dezinformací ohledně covidu, tak bohužel
  jsme na tom prakticky ještě hůř než před rokem. Tehdá jsme mohli věřit (v právém smyslu toho slova), režimu, státu, vědcům i matičce EU, že tehdy začínající masové vakcinace tu epidemii covidu během tohoto roku vyčistí a vrátíme se do normálního stavu- Zatímco nyní, už i přes velice silnou státní propagandu nutící k masovému očkování, už s nastupujícími represemi, kterými si jí chtějí vynucovat, ti „rozumnější“ už si dovolují publikovat rovněž podložené vědecké informace o tom že očkovat proti covidu každé čtyři měsíce může být naopak zdravotně nebezpečné

 9. Josef II napsal:

  Jsme“vyjímečný “ národ a jsme pro smích asi i těm Rusům.Když Babiš s Hamáčkem jednoznačně prohlásí,že Vrbětice provedli Ruští agenti a kdyby neměli jednoznačné důkazy,určitě by si nedovolili něco takového veřejně prohlásit.A náš zrádce z Lán přijde z dezinformaci,že existují další verze vyšetřování.Kde ty informace vzal?Je úžasné a k blití,že se tím nikdo nezabývá.Lhali ti dva,nebo prezident?Jmenujte mi stát kromě Ruska,Běloruska a Číny,kde by se něco podobného mohlo stát bez následků a to nepíšu o novičoku.

  • josef napsal:

   … no máte i jiné mezinárodní lhaní a důsledky jsou dodnes. Když v r.2003 Bush a kol. trvali na válce proti Iráku, kvůli údajným ZHN, tak Bushe k té válce přesvědčil i pohled do očí Václava Havla.. Z nich (těch očí) mu jasně vyplynulo, že „jít do Iráku …“ je zcela správné… A to, že třeba umíme vyrobit novičok potvrdil (nyní už bývalý) ředitel vojenského chemického ústavu v Brně – to tehdy Zeman řekl. A že na každém vyšetřování je vždy na začátku více verzí, tak to je také pravda – to sdělila Marie Benešová… Já vždy váhám když se objeví takovéto jasné kategorické pravdy… Vy zřejmě jste pevně přesvědčen, že to co se veřejnosti předkládá je stoprocentní pravda…

   • martin napsal:

    Facka konspiračním teoretikům: Chemické zbraně v Iráku opravdu byly.
    https://www.armyweb.cz/clanek/facka-konspiracnim-teoretikum-chemicke-zbrane-v-iraku-opravdu-byly

    • josef napsal:

     … a to byly ty co ukazoval Colin Powell ? On přece potom se chtěl skoro zastřelit, že se nechal oblafnout . I samotný Václav Klaus Craigu Stapletonovi to jasně řekl, že ty zbraně si tam můžou dovézt. A tady uváděné zbraně HN byly ještě z doby války Irák-Irán a to té doby byly USA se Saddámem Husajnem velcí kamarádi a poradce za USA mu tam dělal samotný Donald Rumsfeld. Pak tam byly uzavřené zóny na severu a na jihu a tam Husajn po r.1991 vůbec nesměl…

     • martin napsal:

      klaus?
      proruskej prisluhovac a konspirativni teoretik??
      toho nemuze brat nikdo vazne.
      ja vim, je to tezky, kdyz kazdej den vidime jak lzou rusaci, jak lzou chinani, jak lze zeman, jak lze babis s jeho bandou, jak lze okamura, jak lzou komousi, tak pak tezko verit, ze nekdo mluvi pravdu …

    • A. S. Pergill napsal:

     Našly se tam chemické zbraně z doby války s Íránem.

     K těm biologickým zbraním: Ty se dají klidně vyrábět v prostoru, odpovídajícímu +- autobusu MHD. A může to být i pojízdná laboratoř, jaké měly armády Varšavské smlouvy na úrovni divize v rámci zdravotnického praporu.
     Na vojně jsem byl cvičen pro takové laboratoře. Byly určeny, pochopitelně, jako zázemí pro nemocnici (čili pro klinickou mikrobiologii, jakou najdete v každé slušnější nemocnici), nicméně přestavět to třeba na produkci spor anthraxu, nebo botulotoxinu (nebo čehokoli dalšího podobného) by absolutně nebyl problém, bakterie jako bakterie. A Clostridium botulinum nebo původce tetanu tahle laboratoř stejně musí umět vypěstovat (a mít na to vybavení), protože hlídání potravin, řešení hlubokých ran s rozdrcenou tkání (např. od střepin) se na téhle úrovni za války dělá. Většina zařízení by proto zůstala. A na obsluhu něčeho takového by bohatě stačilo kolem deseti lidí (i s řidičem, pokud by to bylo v originální Tatra V3S se stanovým přístřeškem a elektrickým agregátem).
     Pochopitelně, vešlo by se to i do většího pickupu, nebo dvou, nebo do nějakého autobusu atd.
     Taková věc se dá schovat naprosto bezpečně, takže dokázat, že neexistuje, je dost problém.

     Tím jen chci ukázat naivitu představy, že pár inspektorů mohlo na území podstatně větším než ČR spolehlivě vyloučit existenci zařízení na výrobu biologických zbraní..

   • Josef II napsal:

    Josefe,vzal jste to po bolševicku,lhát,lhát a obkecávat.To jste se naučili od Goebbelse.Hlavní otázka zní,lhal Babiš s Hamáčkem,nebo prezident.Vy jste zřejmě pevně přesvědčen,že Babiš neřekl veřejnosti stoprocentní pravdu?A navíc v Americe bijou černochy.Dovolte,abych na závěr citoval z Černých baronů“Chce se mi zvracet“.

    • josef napsal:

     odpovím asi takhle, dnes na Novinkách je článek, který uvádí že bývalý ministr průmyslu a obchodu VB ( za Camerona) Vincent Cable přiznává, že na nátlak USA musel být znemožněn Huaweii, aby nedodával svoji technologii – a my toto „nebezpečí z Číny“ jsme pochopitelně také těmi všemi NÚKIBy, Fischery, Koudelky, apod., také okamžitě převzali.. Čili až bude k Vrběticím celá pravda zveřejněna, tak si rád přečtu… Já jenom „nebaštím“ holou větu, ale chci větu rozvinutou a ta se dosud neobjevila..

     • martin napsal:

      veta rozvinuta se po 5 letech obejvila v souvislosti se zavrazdeni 20tis+ polaku v katyni ruskymi bolseviky a soucasny KGBacky vedeni kremlu to zpochybnuje.
      jak pisu vyse – kdyz vis, ze lzou rusaci, chinani, zeman, babis, okamura, komousi, tak pro tebe lzou uplne vsichni
      to ze, hnujvej, kterej dela spionaz pro chinsky komunisty, byla zakazanej do paternich komunikacnich siti je jen dobre

     • Josef II napsal:

      Josefe,článek jsem si vyhledal a přečet.Vy si přečtěte historii Huawei ať vy zjistíte,že lžete i s vinckem cable.On například tvrdí,že Německo přijalo 5 G,ve skutečnosti Deutshe telekom podepsal smlouvu z firmou ERICSSON.Tyhle dohady začly kolem roku 2019 a váš vincek byl va vládě v letech 2010-2016.O nebezpečí z Číny mluví nejenom Británie USA,Německo,Francie a.j.Čtěte,víte jak to říkal Lenin,učit sja,učit sja.

    • josef napsal:

     pro Josef II.
     já nechci a ani nemusím zkoumat „vývoj“ Huaweie, protože mě to až tak nezajímá a nežiji s tím (tj. má-li to být problém) každý den… Všechny ty „procítěné kydy“ vydávané do éteru „různými kapacitami “ o (možném a tím i rádoby chtěném) nebezpečí mě zatím nijak nepřesvědčily… Vždy při tomto medializovaném nebezpečí si připomenu tzv. program Echelon, kterým náš největší spojenec odposlouchává (zřejmě doslova) celý svět (někde v součinnosti s dalšími takovými spojenci) – Merkelová by to mohla potvrdit… Sám na vlastní oči jsem viděl takovouto „demokratickou kouli“ na Troodosu na Kypru, a tam se asi neodposlouchává (nebezpečné) Turecko, protože to by zřejmě dokázalo tuto kouli odbouchnout… A mluví-li o nebezpečí Číny ty země, které uvádíte, tak to mě nechává naprosto klidným, protože ty země z minulosti mají na rukou tolik krve, že by to vždy měly uvádět v epilogu (epilozích) před každým takovým komentářem… Vaše vidění (světa) Vám neupírám, ale já ho takové nemám …

     • josef napsal:

      oprava a omluva : správně v  prologu ( a ne epilogu)…

  • A. S. Pergill napsal:

   Asi jim za to důkazy nijak nepodložené tvrzení někdo dobře zaplatil. I když třeba ne penězi, jsou i jiné možnosti.
   To tvrzení padlo čistě proto, aby nám znemožnilo dostavět Dukovany a Temelín. Takže je třeba položit onu známou otázku, „cui bono?“.

   • Josef II napsal:

    Alexeji Sergejeviči Pergille.za tím je určitě CIA,EU a Soros.Jejich agenti si nasadili masky ruských agentů, vyhodili sklady do luftu a Babiš s Hamáčkem jim naletěli.Jedině osvícený monarcha s.prezident a s.Mařenka Benešová odhalili podlé imperialisické zrůdy.Imperialistické plány zhatí naše Maruška boubelatá a tatíček prezident.Pokud jste odhalil,že Babiš a Hamáček byli podplaceni,tak by jste měl podat trestní oznámení.Jaké jsou ty jiné možnosti?Podělte se s námi.Jak něco tak „chytrého“může být jenom docentem.Vy by jste mohl být přinejmenším poradcem Putina.

    • A. S. Pergill napsal:

     Přinejmenším jsou zde síly, které potřebovaly vyřadit Rosatom z tendru na Dukovany, případně které vycházely z toho, že žádný z jeho konkurentů v reálu tu elektrárnu nedostaví. Možná je platí i Soros, ale typoval bych si západní firmy, případně Sorosovy prachy, pasírované přes zelené.

  • A. S. Pergill napsal:

   Bolševičtí soudci taky prohlašovali „kdyby nebyl odsouzený vinen, nebyl by obžalován“.

 10. martin napsal:

  sestreli rusaci zase nejaky civilni letadlo jako MH17 ??

Přidávání komentářů není povoleno