Český zástupce pro boj s ruskými dezinformacemi v Bruselu končí, vláda hledá náhradu

Napsal/a Robert Břešťan 12. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká republika hledá nového kandidáta do unijního týmu East Stratcom Task Force, který má v popisu práce odhalovat a popisovat ruskou propagandu a dezinformace. Novinář Jakub Kalenský, který v nově vzniklém týmu v roce 2015 začínal, na konci října z Bruselu na vlastní žádost odchází.

Kalenský působí v týmu spadajícím pod šéfku unijní diplomacie, eurokomisařku Federiku Mogheriniovou. Opouští Brusel o rok dříve, původně mu smlouva měla skončit až v říjnu 2019.

Mogherini na prameni

Jakub Kalenský

Server Info.cz nedávno Kalenského zařadil mezi 50 nejvlivnějších Čechů v Bruselu. On sám svůj odchod vysvětluje zajímavou pracovní nabídkou, kterou dostal. Věnovat se má i nadále tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím – pro Atlantic Council Eurasia.

„Byla to v Bruselu skvělá zkušenost. V podobné práci budu pokračovat i v Praze pro Atlantic Council,“ říká Kalenský, který si od nové pozice slibuje „více rozvázané ruce“ i více publikační aktivity právě k tématu ruské propagandy a dezinformací.

Unijní odbor strategické komunikace na obranu proti ruské propagandě vznikl v roce 2015 a počet jeho zaměstnanců se pohybuje mezi deseti až patnácti.

Je veřejným tajemstvím, že eurokomisařka Mogheriniová nepatří mezi velké podporovatele práce skupiny East Stratcom. Teprve nedávno se podařilo na činnost skupiny vyčlenit z rozpočtu EU jeden milion eur.

 

„Rusko a jeho tajné služby jsou na informační válku velcí odborníci a my v ní prohráváme. Pokud tu válku chceme zastavit, musíme ji vyhrát. Ale nevyhrajeme ji tím, jak to dělá paní Mogheriniová. Milion eur horko těžko vyčleněných na sotva patnáctičlennou skupinu East Stratcom je ve srovnání s těmi stamiliony eur, které Rusko dává do Russia Today, Sputniku a všech těch serverů, zcela směšné,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org europoslanec a znalec Ruska Jaromír Štětina.

„Je nejvyšší čas, aby po volbách do Evropského parlamentu paní Mogheriniovou nahradil někdo, kdo dokáže Evropskou unii skutečně bránit,“ dodal.

Ministerstvo hledá náhradu

Strategickou komunikaci a obranu proti dezinformacím označuje české ministerstvo zahraničí za svou dlouhodobou prioritu.

„Práci týmu StratCom East, stejně jako dalších dvou týmů (pro Balkán a jižní sousedství), pokládáme za zásadní, a to i ve světle posledních událostí, např. Salisbury,” říká mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Česko proto podle ní usiluje o finanční a personální posílení týmu StratCom.

Se stávající českou stopou je podle Lagronové ministerstvo spokojeno.

„Velmi si vážíme působení Jakuba Kalenského v týmu StratCom East ESVA, kde se mu podařilo vybudovat systém analýzy a reagování na ruské dezinformace. Jsme rádi, že se tématu bude věnovat i nadále,” konstatuje Lagronová.

„MZV bude do ESVA nominovat jeho nástupce, kterého v současnosti vybíráme. Věříme, že navrhneme kvalitního kandidáta, který by mohl navázat na již vykonanou práci týmu StratCom East,” dodává.

Své experty do týmu East Stratcom Task Force může nominovat jakákoli země EU; na rozdíl od jiných pozic v EU hradí plat svých lidí vždy vysílající členský stát.

Brusel poptává odborníky se zkušenostmi s komunikací a se znalostmi ruštiny. Jakub Kalenský, novinář a vystudovaný rusista, byl původně vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)