Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Antonio Marín Segovia, zdroj
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Český zástupce pro boj s ruskými dezinformacemi v Bruselu končí, vláda hledá náhradu

Česká republika hledá nového kandidáta do unijního týmu East Stratcom Task Force, který má v popisu práce odhalovat a popisovat ruskou propagandu a dezinformace. Novinář Jakub Kalenský, který v nově vzniklém týmu v roce 2015 začínal, na konci října z Bruselu na vlastní žádost odchází.

Kalenský působí v týmu spadajícím pod šéfku unijní diplomacie, eurokomisařku Federiku Mogheriniovou. Opouští Brusel o rok dříve, původně mu smlouva měla skončit až v říjnu 2019.

Mogherini na prameni

Jakub Kalenský

Server Info.cz nedávno Kalenského zařadil mezi 50 nejvlivnějších Čechů v Bruselu. On sám svůj odchod vysvětluje zajímavou pracovní nabídkou, kterou dostal. Věnovat se má i nadále tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím – pro Atlantic Council Eurasia.

„Byla to v Bruselu skvělá zkušenost. V podobné práci budu pokračovat i v Praze pro Atlantic Council,“ říká Kalenský, který si od nové pozice slibuje „více rozvázané ruce“ i více publikační aktivity právě k tématu ruské propagandy a dezinformací.

Unijní odbor strategické komunikace na obranu proti ruské propagandě vznikl v roce 2015 a počet jeho zaměstnanců se pohybuje mezi deseti až patnácti.

Je veřejným tajemstvím, že eurokomisařka Mogheriniová nepatří mezi velké podporovatele práce skupiny East Stratcom. Teprve nedávno se podařilo na činnost skupiny vyčlenit z rozpočtu EU jeden milion eur.

 

„Rusko a jeho tajné služby jsou na informační válku velcí odborníci a my v ní prohráváme. Pokud tu válku chceme zastavit, musíme ji vyhrát. Ale nevyhrajeme ji tím, jak to dělá paní Mogheriniová. Milion eur horko těžko vyčleněných na sotva patnáctičlennou skupinu East Stratcom je ve srovnání s těmi stamiliony eur, které Rusko dává do Russia Today, Sputniku a všech těch serverů, zcela směšné,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org europoslanec a znalec Ruska Jaromír Štětina.

„Je nejvyšší čas, aby po volbách do Evropského parlamentu paní Mogheriniovou nahradil někdo, kdo dokáže Evropskou unii skutečně bránit,“ dodal.

Ministerstvo hledá náhradu

Strategickou komunikaci a obranu proti dezinformacím označuje české ministerstvo zahraničí za svou dlouhodobou prioritu.

„Práci týmu StratCom East, stejně jako dalších dvou týmů (pro Balkán a jižní sousedství), pokládáme za zásadní, a to i ve světle posledních událostí, např. Salisbury,” říká mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Česko proto podle ní usiluje o finanční a personální posílení týmu StratCom.

Se stávající českou stopou je podle Lagronové ministerstvo spokojeno.

„Velmi si vážíme působení Jakuba Kalenského v týmu StratCom East ESVA, kde se mu podařilo vybudovat systém analýzy a reagování na ruské dezinformace. Jsme rádi, že se tématu bude věnovat i nadále,” konstatuje Lagronová.

„MZV bude do ESVA nominovat jeho nástupce, kterého v současnosti vybíráme. Věříme, že navrhneme kvalitního kandidáta, který by mohl navázat na již vykonanou práci týmu StratCom East,” dodává.

Své experty do týmu East Stratcom Task Force může nominovat jakákoli země EU; na rozdíl od jiných pozic v EU hradí plat svých lidí vždy vysílající členský stát.

Brusel poptává odborníky se zkušenostmi s komunikací a se znalostmi ruštiny. Jakub Kalenský, novinář a vystudovaný rusista, byl původně vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

20 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Za me nejlepsi kandidat – Frenki Hunter.

  • Frenki Hunter napsal:

   Srandičky, ale jste vedle jak ta jedle. Propaganda a lži nejsou pro mne. Za žádné prachy. Ale mám takové čistě osobní porovnání. Za mé názory, prezentované „na obou stranách“, mne cenzurovala pouze ta „naše správná“ liberálně demokratická, ve skutečnosti neomarxistická partička“. Když napíšu něco, co se nehodí i tady, tak mi to redakce neotiskne. Když se „opřu“ svým názorem „jinde“- na tom opačném protipólu, který byl i v článku jmenován, tak mne ani v jednou případě „jejich“ redakce necenzurovala. Takže má osobní zkušenost je prostě taková, jaká je. A informace se snažím aktivně čerpat odevšad, kde jsou k dispozici. Za velký problém považuji omezování svobody získávání a diskusí informací, všelijak prováděnou cenzurou, v mé osobní zkušenosti převážně „tou naší, mainstremovou“. Alternativa mne nikdy za mé názory do zadku nenakopala. A tak kvalitní profíky určitě nemá. Přesto se chová slušněji a respektuje více svobodu slova, než na „někom jiném“ závislý mainstream.

  • Tomáš napsal:

   Výborně pane Kaminsky. Máte můj souhlas i sympatie 😁😁😁😁😁

 2. Frenki Hunter napsal:

  Zbytečná funkce ve zbytečném úřadu. Pouhá formalita a obří koryto. Jádro pudla je v tom, že dezinformací okolo nás je neskutečně mnoho. Jsou vysílány ze všech stran a úhlů. Dokonce je vyrábíme i my sami. V takovém stavu chaosu je veškerá tato aktivita směšná. Napřed si musíme udělat pořádek u sebe, současně ten pořádek diplomaticky požadovat i u našich „spojenců“a potom nebude potřeba vytvářet jakési patvary „bojovníků za tu pravou pravdu“. Viz citovaná pozice v Bruselu, nebo podobné nesmysly pod vedením místního pornoherce…to je opravdu nedůstojný úlet, který se velmi obtížně charakterizuje slušnými termíny.

  Ale podávat pravdivé a reálné informace, bez vlastní manipulace a dezinformačních akcentů je bohužel zatím nemožné. Lháři nemohou bojovat se lží. Vyrábí pouze lži a s těmi se přece nic změnit nedá. Lež použitá proti lži není řešením. Ty naše lži rozhodně nic nezmění. A jak to pozoruji desetiletí, změnu nevnímám. A je logické, že v této věci se licituje činnost médií. A práce novinářů a zpravodajů všech úrovní. Naše vlastní cenzura a naše dezinformace (poloviční informace a neinformovanost) přece nemůže změnit absolutně nic. A jak je prezentováno v článku, také se to nedaří. Ne pro to, že „protistrana je lepší“, to vůbec ne, ale my sami jsme podstatně neschopní. Personálním obsazením to začíná. A nesuverenitou-nezávislostí změněnou v závislost to končí. Hoď kamenem.

  • Tomáš napsal:

   Pan Kaminsky ťal do živého, že pane Huntere? Tak si dejte čaj na uklidnění a běžte taky něčím přispět třeba na Sputnik. To je prosba, ne nařízení.

   • skeptik napsal:

    Myslím, že Frenki Hunter dává přednost tradici. Tedy vodce nebo spirtu, ne čaji. Vydělává jistě dost, aby nemusel pít samohonku. Jeho příspěvky o tom ledacos nasvědčují.

  • clay napsal:

   máte to marné, tyhle petrohradský manuály znevěrohodňovat úplně vše už známe

 3. bolek.vala napsal:

  Co je to za nesmysly ? Ono je snad 1.dubna ? Čtu všechny možné internetové noviny a nejvíc dezinformací se šíří o Rusku , novičok je toho zářný příklad !!

 4. Bubo napsal:

  Doporučuji exdiplomata Koláře. Tenhle agent CIA a navíc ostrý kritik Zemana by měl velkou šanci a navíc by byl spokojen i jeho mecenáš.

 5. A. Kelin napsal:

  Léčit příznaky onemocnění je málo účinné. Účinná je jen léčba příčiny. A tou je stav společnosti v RF, kterou ovládá Pachanát. Ten disponuje miliardami z rozkradeného surovinového bohatství. Část věnuje na propagandu a menší část nechává svým poddaným. Pečlivě dbá aby zůstali poddanými a nestali se občany. Občanská společnost by sice přivedla k rozkvětu ekonomiku RF ale Pachanát by připravila o možnost krást a převádět ukradené miliardy do ciziny.

  • bolek.vala napsal:

   Právě vy jste skvělý příklad šíření ničím nepodložených dezinformací , o Rusku nic nevíte , určitě jste tam ani nikdy nebyl !! Proti Moskvě , Petrohradu , Rostovu , Volgogradu , Soči ,atd. je Praha jen špinavá vesnice , bohužel !!

   • SM napsal:

    A vy jste tam byl, bolku.valo? Trávník v parku s poházenými lahvemi a plechovkami od piva a lahvemi od vodky jsem neviděl v Praze, ale v jednom ruském městě. Příšernou byrokracii, ještě o něco horší, než u nás za komunizmu, jsem také zažil v Rusku, ne u nás. Oprýskané budovy v centru města už díky bohu v Praze nevidíte, v Rusku jsou i na té nejživější ulici. Vyjděte někdy ven z toho svého centra pro výzkum internetu a podívejte se kolem sebe. Jen si nezlomte nohu na díře v chodníku. I když před Lubjankou budete mít chodníky nejspíš v pořádku.

   • Roman napsal:

    Byl jsem v Moskvě, Petrohradu, Rostovu, Volgogradu i v Soči. A jsem si naprosto jistej, že člověk, který tam byl, by nikdy nenapsal, že je Praha proti nim špinavá vesnice. To jedině, že by se ožral už na letišti a navíc by zůstal jen v úplném centru těchto měst.

   • Tomáš napsal:

    Bolku, proč se mi zdá, že více ruských občanů bydlí všude možně po světě, než lidí z různých jiných národů v Rusku? Už možná trochu unavujete. Vstříc světlým zítřkům Bolku, nikdo vám nebrání.

  • Frenki Hunter napsal:

   Dovolím si nesouhlasit. Docela rád bych zjistil, která společnost a buďte prosím konkrétní, je naopak možným vzorem pro ten ruský „Panachát“. Já osobně vidím ty příčiny jinde. Abych nakousl kde, tak „každá mince má dvě strany“. A každá velmoc si hájí to své proti jiným velmocem. Je to minimálně oboustranný problém dvou (a více) množin oponentů.

 6. petrph napsal:

  Mimochodem, třeba je to jenom můj názor, leč podíval jsem se na tu web stránku z Brusele https://euvsdisinfo.eu/
  a říkám si -slušně řečeno, dost primitivní a křiklavá amatérština. Já chápu že jestli Brusel vyhlásil velice lukrativní nabídku že přijme lidi na pomlouvání Ruska, tak se mu tam pro velký penize sebehli všichni frajeři co umí vložit obrázek do web stránky a napsat k tomu pár jednodušších textů v mnoha barvičkách…
  Leč pak se nesmí divit, že jim profící v tomhle oboru z toho utečou

 7. skeptik napsal:

  Při čtení vašich příspěvků petrph mě napadá, že pokud skutečně Brusel vyhlásil lukrativní nabídku, že přijme lidi na pomlouvání Ruska, bude se muset v tom vyhlašování nabídek na pomlouvání čehokoliv od Ruska ještě hodně moc učit.

  • petrph napsal:

   Ale no tak, za prvé, Brusel tu nabídku skutečně vyhlásil už dávno a ten tým už dávno existuje (jak píší hrdě na svém webu „..we have identified and compiled on our database over 3,800 disinformation cases since September 2015 (figure from spring 2018)…
   Ale za druhé, nemusíte mít obavu, mne Kreml neplatí. taky bych jim k ničemu nebyl, já jen občas použiju zdravý rozum a když něco nevím, podívám se vedle do Googlu:))

   • skeptik napsal:

    Nikde petrph nemohu najít na webu Bruselu to „pomlouvání“ Ruska. Vás jsem ale při lži v minulosti přistihl už několikráte pane petrph. Například když jste nám tu tvrdil, že v roce 1968 k nám Rusy pozvali naši nejvyšší stání představitelé nebo když jste v jednom svém diskuzním příspěvku obvinil Václava Havla, že zrušil povinnou vojenskou službu.

Přidávání komentářů není povoleno