Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Serge.By. via Foter.com, Hrad Střekov, Ústí nad Labem

Den D: Krajské zastupitelstvo otevře téma čistek v muzeích a galeriích

Ústecké krajské zastupitelstvo se dnes bude zabývat čistkami v krajem spravovaných muzeích a galeriích. Přesněji řečeno: téma otevře opozice. Kraj zaujal pozici „mrtvého brouka“ a veřejně téma nijak nekomentuje. Nereagoval na kritiku, že jde o připravenou akci, která má odstranit nepohodlného ředitele chomutovského muzea. Nevysvětlil, co má na mysli „změnou směřování“ ani co je ona „přirozená obměna“, o které se píše v důvodové zprávě pro květnové odvolání.

HlídacíPes.org v minulých dnech detailně zmapoval pozadí příběhu, který v květnu vyvrcholil odvoláním pětice ředitelů krajských muzeí a galerií. Prý se chce při jejich vedení ubírat jiným směrem. Jakým? To tají.

Rošáda ovšem působí dojmem, že jde o vyřizování účtů s šéfem Oblastního muzea v Chomutově Stanislavem Dědem. S ním mají komunisté ve vedení kraje dlouhodobé spory, které letos vyvrcholily vyvěšením tibetské vlajky na budově muzea.

Projděte si vše o kauze podrobně v pěti bodech.

Koho se odvolání týká?

Rada kraje v květnu odvolala ředitele Oblastního muzea v Chomutově, Oblastního muzea v Děčíně, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech a Galerie výtvarného umění v Mostě.

Šestým ředitelem, který svůj mandát bude muset obhájit, je ředitel Regionálního muzea v Teplicích, kterému vypršela smlouva.

Konkursy se týkají nejprve muzeí: už minulý týden proběhly v Chomutově a Děčíně. Trojice galerií má na řadu přijít na podzim.

Co je v pozadí?

Podle odvolaného ředitele chomutovského muzea Stanislava Děda existuje přesvědčivý důkaz toho, že celá věc není, jak se jeví a jak je oficiálně zdůvodňována. „Když jsem podával přihlášku do konkursu, dostal jsem se do konfrontace o charakter toho výběrového řízení a zazněla věta: Řeknu to takhle: Je za tím ještě něco, ale nemůžeme se stavět proti politikům,“ prohlásil v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Jinými slovy: po březnové akci Vlajka pro Tibet, kterou Děd vyvěsil před muzeem, vznikl na kraji plán „schovat“ Dědovo odvolání za širší výměnu ředitelů maskovanou jako blíže neurčenou změnu koncepce. Politici poručili, krajský odbor kultury a památkové péče konal a dál koná.

Jak kraj změny (ne)vysvětluje?

Kraj změny obhajuje potřebou provést „přirozenou obměnu“ ředitelů pěti ze třinácti vedoucích, kteří po nástupu nového vedení ještě nebyli vyměněni. Nestanovil přitom žádnou koncepci nebo směr, jakým by se instituce měly nově ubírat.

V důvodové zprávě pro jednání rady, na základě které byli ředitelé odvoláni, vystupuje zvláštní termín „přirozená obměna“ hned několikrát. Kraj přitom odmítá odpovědět na otázky, co takový termín vlastně znamená a o jaký zákonný rámec se opírá. Podle odvolaných ředitelů může jít o diskriminaci podle věku.

A ještě perlička – „přirozená obměna“ podle představ vedení kraje odkazuje i na případy, kdy ředitel ve funkci zemře. „Ústecký kraj jako nový zřizovatel ponechával tyto manažery ve funkcích řídit odborné příspěvkové organizace. Postupem času došlo na částečnou přirozenou obměnu danou především zvyšujícím se věkem generace ředitelů (4 odchody do starobního důchodu a dvě úmrtí ve funkci),“ píše se ve zprávě, kterou má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

Co na to opozice?

Krajský zastupitel a starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS) požadoval vysvětlení na minulém jednání zastupitelstva. Až před několika dny mu odpověděl ředitel odboru kultury a památkové péče Radek Spála.

Odpověď je prakticky totožná se zdůvodněním, které měla na stole Rada kraje, když rozhodovala o odvolání. Žádné důvody pro odvolání neobsahuje, pouze znovu pracuje se sporným termínem „přirozená obměna“.


PODÍVEJTE SE: Vysvětlení vedoucího odboru kultury a památkové péče Radka Spály najdete zde.


Kulhánek toto vysvětlení odmítl a Spálovi napsal, že požaduje nové, konkrétnější. „Je mi jasné, že dostal pokyn a musí vymýšlet důvody. Platí, že v pondělí na zastupitelstvu Ústeckého kraje budu chtít znát konkrétní důvody, a ne tu snůšku výmyslů na úrovni páté obecné,“ uvedl Kulhánek pro HlídacíPes.org.

Zahraniční reakce

Kauza už má dopad i v zahraničních výtvarných kruzích, a kraji tak hrozí mezinárodní ostuda.

Známý francouzský výtvarník a vysokoškolský profesor Pierre Mabille žádá hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), aby zasáhl a přehodnotil záměr krajské rady. Mabille svůj protest namířil proti odvolání šéfa mostecké Galerie výtvarného umění Petra Svobody, se kterým spolupracoval na své zdejší výstavě v roce 2003.

Prostestní dopis radě kraje odeslal také Miloslav Moucha, výtvarník českého původu, který žije ve Francii. V roce 1968 odešel do Paříže, v roce 1974 byl jmenován profesorem na Ecole des Beaux-Arts v Besanconu.

„Byl jsem naprosto šokován zprávou o hromadném propuštění několika odborníků na poli výtvarného umění, jejichž práci po léta kladně hodnotila celá výtvarná obec, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Vysvětlení této akce je hodno padesátých let v komunistickém Československu,“ napsal profesor Moucha.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. David Novák napsal:

  Dle předpokladu – rudí i oranžoví soudruzi ve vzácné shodě během dnešního zasedání zastupitelstva předstírali, že nevidí a neslyší; žádné vysvětlení podáno nebylo a Rada Ústeckého kraje opět občanům sdělila, že jsou pro ni méně než slovo Cambronnovo…

 2. Pochopil bych, kdyby ředitelé a vedoucí pracovníci, mající značný díl odpovědnosti různého charakteru, dlouhodobě a nedej příroda (dříve nedej Pánbůh) zanedbávali své povinnosti z jejich funkcí plynoucí. Pokud tomu tak není, jedná se vždy a za každých okolností o politické represe, nechť přicházejí z kterékoliv politické strany, event. z různých neziskovek, jejichž činnost je většinou parasitující. Píši z vlastní zkušenosti z roku 1969 a let následujících. Takže v Ústeckém kraji se rozjíždí politická persekuce na plný plyn.

 3. ABC napsal:

  Ono je hezké, když se pěkně od sebe oddělí „černé“ a „bílé“, ale zlí jazykové tvrdí, že někteří perzekvovaní si udělali z veřejných institucí rodinné podniky, úřadují z domova a do práce nechodí, někteří z nich dokonce mají nájem ve služebních bytech „na dožití“ a zároveň čerpají nemírné prostředky na tajemné zahraniční „služební cesty“. A co návštěvnost, ediční činnost, propagace, nebo třeba naplňování zákonných předpisů?? Atd…. – Co kdyby se autor článku poptal na více frontách? Možná by domnělé mučedníky uviděl v trošičku jiném světle…..

  • Robert Malecký napsal:

   Za mě hezkej flusanec z adresy yxcmnv@seznam.cz. to asi mluví za vše.
   Ale ještě na okraj: a nemyslíte, že kdyby měli na kraji tak jasné důvody, o kterých zde bez důkazů spekulujete, že by to pro ně vlastně byla výhra a že by takové důvody už někde figurovaly, milý pane či paní yxcmnv?

  • Lucie Rozehnalová napsal:

   Stále stejné mrzké metody. Poslat anonym, nařknout někoho bez důkazů z obohacování se, doufat, že to odvede pozornost. Opravdu se píše rok 2017?

 4. nováček napsal:

  A jak je to ve Východočeském kraji s ředitelkou krajského musea (ČT: „psycholog: ředitelka východočeského krajského musea šikanovala podřízené“)? Nenastává náhodou období honů na museální ředitele/ky?

Přidávání komentářů není povoleno