Neodvolávejte! Kraji hrozí kvůli čistce v galeriích a muzeích mezinárodní ostuda

Napsal/a Robert Malecký 23. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Kauza kolem odvolání pětice ředitelů krajských galerií a muzeí dostává mezinárodní rozměr. Známý francouzský výtvarník a vysokoškolský profesor Pierre Mabille žádá hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), aby zasáhl a přehodnotil záměr krajské rady. Mabille svůj protest namířil proti odvolání šéfa mostecké Galerie výtvarného umění Petra Svobody, se kterým spolupracoval na své zdejší výstavě v roce 2003.

Pierre Mabille je výtvarníkem a zároveň profesorem na pařížské Vysoké škole užitých umění ENSAD. V září roku 2003 v Mostě představil svá díla na společné výstavě s Michèle Antoine.

Teď Mabill sepsal protesní dopis hejtmanu Bubeníčkovi, který má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

„Rád bych vyjádřil svůj údiv a rozhořčení nad oznámením o odvolání pana Svobody,“ píše Mabille.

Poukazuje i na to, že Svoboda navázal s francouzskými umělci dlouhodobou spolupráci, která by teď měla být ukončena. Hejtmana vyzývá, aby zasáhl do probíhajících konkursů a rozhodnutí rady kraje přehodnotil.


Podívejte se na krátké video ze zahájení Mabillovy výstavy v Mostě


Petr Svoboda je jedním z pěti ředitelů galerií a muzeí spravovaných Ústeckým krajem, kteří musí své posty obhajovat po květnovém odvolání a vyhlášení nových konkursů. Výběrová řízení v chomutovském a děčínském muzeu proběhla tuto středu, galerie mají přijít na řadu na podzim.

Vrací se 50. léta, píše profesor Moucha

Prostestní dopis radě kraje odeslal také Miloslav Moucha, výtvarník českého původu, který žije ve Francii. V roce 1968 odešel do Paříže, v roce 1974 byl jmenován profesorem na Ecole des Beaux-Arts v Besanconu.

„Byl jsem naprosto šokován zprávou o hromadném propuštění několika odborníků na poli výtvarného umění, jejichž práci po léta kladně hodnotila celá výtvarná obec, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Vysvětlení této akce je hodno padesátých let v komunistickém Československu,“ připojil se s kritikou profesor Moucha.

Čistka kvůli tibetské vlajce

Případ ředitele Oblastního muzea v Chomutově Stanislava Děda přitom vzbuzuje podezření, že jde ze strany vládnoucích komunistů o pomstu muži, který dlouhodobě dráždí péčí o německé hroby nebo spoluprací se sudetoněmeckými krajanskými sdruženími.

Vrcholem pak byla letošní březnová akce s vyvěšením tibetské vlajky. Podle zdroje z krajského odboru kultury a památkové péče pak krajští komunističtí radní začali požadovat Dědovo odvolání za každou cenu. Později byly konkursy vyhlášeny plošně na místa pěti ředitelů, kteří ještě – jak píše kraj v důvodové zprávě – neprošli „přirozenou obměnou“.

Kraj zatím důvody odvolání nevysvětlil a rovněž neřekl, kam by se muzea a galerie měly nově orientovat. Na otázky redakce HlídacíPes.org nejprve nereagoval, později krajská mluvčí Lucie Dosedělová slíbila odpovědět do čtvrtka. Ani tento termín ale kraj nedodržel.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)