Městečko Úštěk. Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Další rána pro předotované městečko Úštěk: Ministerstvo chce zpátky 18 milionů za opravu kina

Napsal/a Robert Malecký 29. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Severočeské městečko Úštěk se potýká s dalšími finančními problémy i poté, co letos na jaře stabilizovalo situaci způsobenou „dotačním optimismem“ minulého vedení radnice. Aktuálně po něm chce ministerstvo financí vrátit 18 milionů korun, které poskytlo na první fázi rekonstrukce městského kina. 

Rekonstrukce kina není dodnes dokončena a peníze chybějí i pro další fáze, které měly následovat. Starosta Ondřej Elísek (SNK-ED) před pár dny obyvatelům města oznámil další nepříjemnou zprávu.

„Na základě šetření zaměstnanců Ministerstva financí ČR ze dne 15. května tohoto roku v objektu bývalého kina nám byla oficiálně sdělena výzva k vrácení dotace v plné výši, tedy 18.347.119,- Kč,“ uvedl starosta na městském Facebooku.

Podle starosty se po deseti měsících od voleb podařilo finanční situaci města částečně stabilizovat a došlo k uhrazení všech dlužných částek v došlých fakturách u věřitelů. Výzvu k vrácení dotace označil za „finanční ránu, která zasáhla naše město a bude mít dlouhodobý dopad na všechny naše občany“.

Důvodů k tvrdému postupu ministerstva je víc. Především město za minulého vedení porušilo podmínky přidělení dotace, když nebyl dodržen účel jejího poskytnutí. Dále chybí dodatky ke smlouvě o dílo a změnové listy, navíc fakturace dle prováděcí firmy neodpovídá skutečně odvedeným pracím.

Rekonstrukce kina, které mělo částečně sloužit i místní základní škole, stála už 32 milionů korun a stále se neblíží ke konci. Podíl státu, tedy zmíněných 18 milionů korun, teď bude muset město vrátit. Volné prostředky přitom k dispozici nemá.

„Veškeré dlužné částky, které jsme jako nové vedení Města Úštěk zdědili a které postupně docházely na ekonomický odbor MěÚ, jsme na základě nastavených úsporných opatření všem věřitelům postupně uhradili. Nebude tomu jinak i při vrácení této dotace, na nás nyní je, abychom vykomunikovali tuto vratku za co nejpříznivějších podmínek pro naše město,“ uvedl starosta.

Už na jaře vyšlo najevo, jak moc městečko zatížil „dotační optimismus“ minulého vedení radnice z let 2019 až 2022. Celková hodnota vysoutěžených a zasmluvněných projektů překročila částku 334 milionů korun, většinou bez jakéhokoli finančního krytí. „Z jakých prostředků měly být projekty hrazeny, je záhadou,“ uvedl tehdy starosta Elísek.

Město se dluhy pokouší splatit prodejem svého nemovitého majetku. Celkové dluhy města činily na jaře víc než 60 milionů korun, nyní k nim přibylo dalších 18 milionů. Konkrétně chce radnice prodat 12 stavebních parcel v katastrálním území Starý Týn, kde město není samo schopné investovat do zasíťování parcel. Vytipovány k prodeji jsou i dílčí úseky městských lesů v místech, která jsou špatně obhospodařovatelná a s horší dostupností.

Hospodaření za minulého vedení radnice prošetřuje i policie, trestní oznámení město podalo na základě šetření kontrolního a finančního výboru. Bývalý starosta Jan Mazíni (spolek UHAF) se k odpovědnosti nehlásí, z města se po volbách odstěhoval a přišel o zastupitelský mandát. Možnost vyjádřit se k situaci nevyužil ani tentokrát, na dotazy HlídacíPes.org neodpověděl.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)