Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pákistánsko-afghánská hranice. Foto: Profimedia
,

Další postup Tálibánu. Metropoli Mazáre Šaríf obsadilo hnutí téměř bez boje

Hnutí Tálibán bez výrazného odporu obsadilo metropoli afghánské provincie Balch Mazáre Šaríf. „Uvnitř města neproběhly žádné boje. Tálibán jen obsadil hlavní úřady, jinak ve městě panuje úplný klid. Funguje elektřina, internet, telekomunikace,“ popsal situaci přímo na místě zdroj HlídacíPes.org. Tálibán obsadil úřad guvernéra, vládní budovy a věznici. Nad městem útočníci vyvěsili bílou vlajku s černou šahádou.

Podle agentury AP vládní vojska a milice polních velitelů Abdulrašída Dóstuma a Atty Muhammada Nura, kteří město původně chtěli bránit, své pozice opustily.

Příslušníci milic polního velitele Dóstuma prchají z Mazáre Šarífu k uzbeckým hranicím. Foto: HlídacíPes.org

Podle AP se jako první vzdala armáda. Poté ztratily morálku také milice a k bojům uvnitř města ani nedošlo. Podle zdroje HlídacíPes.org přímo z Mazáre Šarífu prchají příslušníci Dóstumových milic přes most z města směrem k Uzbekistánu. Dóstum je sám uzbeckého původu.

„Bojovalo se v okolí města. Uvnitř metropole neproběhly žádné boje. Tálibán jen obsadil hlavní úřady, jinak ve městě panuje úplný klid. Funguje elektřina, internet, telekomunikace,“ popsal situaci ve městě hodinu po obsazení islámským hnutím zdroj, který si z důvodu vlastní bezpečnosti přál zůstat anonymní.

Mazáre Šaríf je čtvrté největší město v Afghánistánu. Žije v něm přes půl milionu obyvatel. Metropole provincie Balch byla považována za jednu z nejbezpečnějších v zemi. Tálibán obsadil naposledy Mazáre Šaríf před 23 lety. Poté, co město 8. srpna 1998 islamisté dobyli, došlo k jednomu z největších masakrů civilních obyvatel. Odhadem tehdy zemřelo kolem osmi tisíc civilistů.

Tálibán podle webu Long War Journal ovládá ke 14. srpnu už 256 afghánských okresů. Vláda jich kontroluje 59 a o zbývajících 92 se bojuje. Islámské hnutí postupuje velkou rychlostí. Pod jeho kontrolu během týdne padlo už devatenáct afghánských provincií.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v sobotu vystoupil v televizním projevu, kde oznámil, že vláda je odhodlána proti ofenzivě bojovat.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Další „průser“ na obzoru ….. jako by nestačil ten virus!

 2. Mirek napsal:

  Vládu Afganistánu držely u moci pouze okupační jednotky. Praxe ukazuje, že se nedá vyvážet ani socialismus, ani tzv. západní hodnoty. Tam kde chybí podpora národa, exportéři dostanou relativně rychle výprask. Okupační jednotky vyklidili pozice a nyní bojovníci (dříve bandité) bez odporu vládních sil obsazují zem. Ukazuje se, že armáda, kterou tvoří vojáci pocházejí z chudých poměrů nemá zájem bojovat. Navíc tu vládne kmenové zřízení, tak vojáci vědí kam patří. A kam se mají vrátit. Měli holé zadky a situace se nezmění. Vše je prorostlé reakčním náboženstvím, které vrací zem do středověku. Má Afganistán zbraně hromadného ničení? pokud ano, kde jsou?

 3. Honza napsal:

  20 let cvičená a podporovaná armáda, vláda a president utekli bez boje během týdne. To je jejich prohra a ne Ameriky. Tyhle lidi nemá smysl zachraňovat. Vyvážet demokracii nelze.

 4. vlad napsal:

  Po 20-ti letech okupace se Afgánistán vrací k běžnému životu. To je v pořádku a je to správné. Okupanty je třeba vypráskat a jejich pomahače z místních lidí přísně potrestat.
  Pro USA je to druhý Vietnam, pro ČR jen utracené miliardy a zbytečně ztracené životy žoldáků, sloužící zájmům USA.
  Po 20-ti letech okupace a tzv. demokratizace je to žalostný výsledek. Politické proklamace o boji proti terorismu byly jen snůškou lží a propagandy s cílem nějak ospravedlnit okupaci jiné země. Afgánci získali opět svobodu a to je to hlavní.

 5. martin napsal:

  nebyt komunistickyho prevratu v afganistanu v 1978 a nasledne okupace sovetskymi komunisty v letech 1979-1989, afganistan by byl relativne normalni zemi, jakou byl, nez se ho zmocnil komunisticky mor.

Přidávání komentářů není povoleno