Nickolas Titkov on Trend Hype, zdroj

Další neúspěch čínské CEFC: Po problémech v Evropě jsou skupině v patách i věřitelé z Ruska

Napsal/a Sinopsis 3. srpna 2018

Singapurská odnož CEFC, AnAn Group, musí splatit 170 milionů dolarů. AnAn už obdržela oficiální žádost od ruské státní banky VTB, aby do 21 dnů splatila loňskou půjčku. Má jít o 170 milionů dolarů. Firma to podle Financial Times uvedla v pondělí. Půjčku AnAn od VTB dostala na nákup podílu v ruské energetické společnosti En +.

AnAn Group loni v listopadu investovala 500 milionů dolarů v rámci úpisu primární emise akcií společnosti En +. Tato investice byla částečně financovaná půjčkou z ruské banky VTB. Šlo o jeden z řady smělých obchodů, které měly mj. symbolizovat posílení obchodních vazeb mezi Ruskem a Čínou. Obchod se ovšem trochu zadrhl…

Impulzem ke spolupráci v energetice byla snaha čínské CEFC koupit 14,6 % podílu ropné společnosti Rosněfť (za 9,1 miliardy dolarů) – o financování tohoto obchodu se podle South China Morning Post bojovalo. Tento obchod svým významem přitáhl k CEFC pozornost světových médií.

Oligarcha v problémech

Nomuru, jež prý měla původně s financováním tohoto obchodu čínských investorů pomoci, vystřídal druhý největší ruský poskytovatel půjček VTB. O refinancování překlenovacího úvěru od VTB měla dle agentury Reuters CEFC začít jednat i se státní China Development Bank. Její prezident Čeng Č‘-ťie to ale zcela popřel. Zato potvrdil, že CEFC zatím platí dosavadní dluhy dle plánu.

O šest měsíců později, kdy Spojené státy zařadily firmu En + a jejího majitele oligarchu Olega Děripasku na sankční seznam, byla ale dohoda v troskách. Podle posledních zpráv USA sankce na Děripaskovy firmy prodloužily, a to do 23. října.

Omezení už způsobilo energetické společnosti En +, výrobci hliníku Rusalu a automobilce GAZ nemalé potíže.

Děripaska odstoupil už z představenstva dvou jmenovaných firem (En + a  Rusal). Americká vláda totiž oznámila, že by zvážila odvolání sankcí v případě, že se kontroly nad koncernem Děripaska vzdá. Jeho holding En+ Group potvrdil, že miliardář toto opatření „v principu odsouhlasil“.

Dědictví pana Jie

V době, kdy skončily obchodní námluvy Číňanů v En +, CEFC odstoupila od řady dalších mezinárodních dohod. Důvodem je s největší pravděpodobností zatčení předsedy CEFC a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga. Dohoda o koupi podílu společnosti Rosněfť zkrachovala letos v květnu.

O několik týdnů později pak společnost VTB oznámila, že zvýšila svůj podíl (3,8 %) v En+ na 9,6 % tedy poté, co požadovala doplacení úvěru od společnosti AnAn Group. VTB pak odmítla událost komentovat.

Konglomerát CEFC má dle své pololetní finanční zprávy krátkodobé závazky ve výši 44 miliard juanů, které byly splatné během první poloviny 2018. Celkový dluh společnosti měl k červnu 2017 činit 117 miliard juanů.

Čtěte též

1 komentář

 1. petrph napsal:

  Btw, jak jsem se pokoušel dohledat v  zahraničních zdrojích, tak čistě nejde o to, že by AnAn nedokázala splácet dohodnutý úvěr bance VTB, leč že VTB požaduje splacení těch peněz mimořádně a okamžitě. Co je ještě horší, ani nejde o okamžité splacení té půjčky, leč o jiných 170 mega, které VTB požaduje po AnAn ještě vedle toho, na základě dohod mezi nimi.
  „The claim by VTB is related to a global master repurchase agreement, and a repurchase transaction entered into between both parties in November last year, where AnAn Group agreed to sell certain global depository receipts (GDRs) to VTB, and agreeing to repurchase the GDRs at a later date.“
  https://www.businesstimes.com.sg/companies-markets/anan-internationals-owner-receives-statutory-demand-from-vtb-bank-for-us1704m
  Jenomže do toho mezitím zasáhly v článku zmíněné sankce USA vůči En +, což snížilo ceny jejich podílů, takže se VTB snaží i své ztráty v těchto obchodech uhradit od AnAn .

  Jestli by z toho mělo být nějaké poučení tak že „trúdnaja rabota“ (po anglicku fucking work“) dělat globálního investora. Akorát že prakticky nikdo z těch VIP manažerů do toho neinvestuje vlastní peníze…

Přidávání komentářů není povoleno