Cynik, co nezná historii. Ukrajinští politici ostře kritizují Zemana za návrhy na kompenzaci za Krym

Napsal/a Radko Mokryk 11. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruská anexe Krymu jako „fait accompli“. Prezident Miloš Zeman v projevu v Radě Evropy nadhodil, že by Ukrajina mohla dostat za okupovaný poloostrov peněžní kompenzaci anebo dodávky plynu a ropy. „Je těžké uvěřit, že to slyšíme od prezidenta země, která tolik trpěla kvůli Mnichovskému spiknutí,“ reagovalo ukrajinské ministerstvo zahraničí. A byla to jedna z těch mírnějších reakcí.

Ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis prohlásil: “Se znepokojením vnímáme vyjádření českého prezidenta Zemana, který v podstatě nabídl Ukrajině, abychom se smířili s okupací Krymu Ruskem a dostali za to nějakou finanční náhradu. Ten návrh je trošku cynický, protože bychom se měli vyrovnat nejen se ztrátou svého území, ale také souhlasit s tím, že pronásledování Ukrajinců a krymských Tatarů na Krymu ruskými okupanty bude pokračovat.”

Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková zhodnotila Zemanův projev jako “hrozný v jeho cynismu“ a dodala: „Ukrajina nebude obchodovat svými občany, územím, suverenitou, ctí a důstojností. Není to na prodej.“

Zeman na jevišti

Podle stáleho zástupce Ukrajiny v Evropské Radě Petra Kuleby se jedná o zákulisní hry v nichž je Zeman pouhou loutkou: “On (Zeman) byl vždycky na ruské straně. Dneska byl jenom hercem, který byl uveden na jeviště pro vytvoření správné atmosféry a pro mobilizaci lidí, kteří se ještě nerozhodli pro navrácení Ruska (do Rady Evropy)”.

Příměrem k divadlu si pomohl i ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin: “Nechte Zemana na pokoji. Toho nespravíte. V divadle jsou režiséři, a pak jsou herci. Ti, kdo ho pozvali na toto vystoupení, věděli co řekne. A je nutno bojovat právě proti nim.”

Ukrajinský poslanec Dmytro Tymčuk vytkl Zemanovi neznalost historie. „Mohl byste mu někdo darovat učebnici dějepisu?,“ ptal se Tymčuk v narážce na Zemanův argument, že snaha vrátit Krym Ukrajině by vedla k evropské válce.

Z Mnichova do Štrasburku

Většina reakcí z Česka byla v podobném duchu. Novinářka Petra Procházková na Facebooku napsala: „My máme svůj Mnichov, Ukrajinci budou s podobnými emocemi vzpomínat na Štrasburk. Dnes tam český prezident Miloš Zeman navrhl Evropě, abychom Rusku nechali Krym a Ukrajincům zavřeli pusu ruským plynem a ropou.“

Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i politické záměry Andreje Babiše.

Prezident se nedočkal podpory ani ze strany vlády. Ministr zemědělství Marián Jurečka přes Twitter reagoval s řadou vykřičníků: „Kompenzace za Krym? Jak toto může prezident našeho státu s naší historií vůbec říci!! Mezinárodně uznané hranice jsou nedotknutelné!!!!“

Ještě tentýž večer se od Zemanových výroků distancoval premiér Sobotka, který na svém Twitteru uvedl: „Zemanův projev v Radě Evropy byl v příkrém rozporu s naší zahraniční politikou a prezident k němu neměl žádný mandát české vlády“.

Obdobně reagoval i ministr zahraničí Zaorálek: „Názor, který Miloš Zeman přednesl ve svém projevu v Radě Evropy, není u něj nový. Nicméně není v souladu s tím, co ČR prosazuje na mezinárodních fórech. K tomu, co se stalo s Krymem, ale i na Donbasu nemůžeme zůstat lhostejní. Změny hranic států a porušování mezinárodních dohod je něco, k čemu nemůžeme mlčet. Pozice EU je v tomto jednotná.“

Podle českého velvyslanectví v Kyjevě ale prezident Zeman vyjádřil ohledně Krymu pouze svůj soukromý názor.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)