Miloš Zeman při návštěvě Číny s prezidentem Si Ťin-pchingem. Foto: Hrad.cz

Co doopravdy řekl Zeman čínským novinářům, nevíme. Rozhovor ale posloužil Pekingu i Hradu

Napsal/a Sinopsis 1. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Slova Miloše Zemana o tom, že absenci velkých čínských investorů považuje za skvrnu na česko-čínské spolupráci, byla jednou z nejcitovanějších pasáží rozhovoru prezidenta pro čínskou televizi CCTV před jeho nedávným odletem do Pekingu. Srovnání české verze rozhovoru s tím, co se objevilo v čínských médiích, ale svědčí pouze o manipulaci s informacemi a publikem.

Před odjezdem na poslední návštěvu Číny prezident Zeman na svých webových stránkách uveřejnil český text interview údajně pro čínskou televizi CCTV. Vedle obligátní chvály česko-čínské spolupráce a Si Ťin-pchingova megaprojektu zde říká, že není spokojen s úrovní čínských investic v České republice.

Na jednom místě se také vymlouvá, že nemůže za problémy, do nichž se dostala firma CEFC, někdejší vlajková loď čínských investic v ČR.

Česká média – celkem pochopitelně – interpretovala toto interview jako možný obrat v Zemanově názoru na hospodářské styky s Čínou a snad i počátek nového, kritického odstupu od našeho strategického partnera.

Jak pochopit Zemana? Pomůže „čchi-taj“

Plné znění rozhovoru ve vysílání čínské televize se nepodařilo vyhledat (na rozdíl od dnes již proslulého interview s krtečkem a stabilizací společnosti) a zdá se, že rozhovor vůbec vysílán nebyl.

Každopádně agentura Sin-chua uveřejnila výtah, ve kterém se o žádných problémech nedočteme ani slovo. Zeman pouze chválí projekt Pásu a cesty a deklaruje zájem České republiky se do něho co možná nejvíce zapojit.

O investicích mluví pouze v souvislosti s očekáváním, že CITIC a Huawei a s nimi další čínské firmy budou u nás investovat „ještě více“.

Možná, že sloveso čchi-taj („očekávat“) nepřímo naznačuje, že zde prezident mluví o něčem, co by si přál, ale nemá, a v tomto smyslu lze volbu slova chápat jako jemně naznačený výraz nespokojenosti s přílivem čínských investic.

Také opakovaně zdůrazňovaná připravenost České republiky zapojit se do projektů výstavby infrastruktury může čtenáři uvyklému číst mezi řádky cenzurovaného tisku napovědět, že české firmy zatím Pás a cestu nebudují, ačkoliv prezident Zeman by si přál, aby tomu tak bylo.

Materiál agentury Sin-chua doslova či ve zkrácené verzi přebírala další čínská média. Celkový tón čínských článků zmiňujících interview se Zemanem úhrnem vyznívá především jako bezvýhradná oslava Si Ťin-pchingovy iniciativy, vysokorychlostní železnice a dalších konektivit.

Dojde i na posilování spolupráce ve sportu, kultuře a politice. (Úplné znění shrnutí rozhovoru, jak jej zveřejnila agentura Sin-chua, je uvedeno na konci tohoto článku.)

Zastánce Česka i přítel Pekingu

Úryvky rozhovoru následně také vysílala Ústřední čínská televize, a to v rámci reportáže o příjezdu prezidenta Zemana (a dalších světových státníků) na druhý summit Pásu a cesty, který byl zahájen 26. dubna v Pekingu. To, co zde můžeme slyšet česky z úst prezidenta Zemana, vypadá ještě na další verzi rozhovoru, která nebyla zveřejněna ani česky, ani v čínském tisku.

O problémech CEFC pochopitelně nikde ani slovo, jen znalci poměrů mohou ocenit v reportáži o příletu prezidenta do Pekingu, že ho na letišti vítá stará známá ex-velvyslankyně Ma Kche-čching, která před tím, než byla narychlo odvolaná z Prahy, stála pevně po boku Zemanovu čínskému poradci, dnes nezvěstnému Jie Ťien-mingovi.

Při srovnání různých dostupných verzí Zemanova interview pochopíme, že je to všechno hra. Co doopravdy řekl prezident Zeman čínským novinářům, nevíme.

V čínských médiích však potvrdil, co se od něj jako od Si Ťin-pchingova přítele čeká, zatímco českým médiím předhodil pevný postoj ochránce českých zájmů a zatvářil se, jako by dělal nezávislou zahraniční politiku.


Znění interview, jak ho zveřejnila agentura Nová Čína

Když český prezident Zeman, který se chystá do Pekingu na druhý summit mezinárodní spolupráce „Jednoho pásu a jedné cesty“, před několika dny poskytl v Praze interview dopisovatelům agentury Sin-chua a dalším čínským novinářům, řekl, že Česko očekává výrazné zapojení do budování Pásu a cesty a stane se dopravním a finančním centrem propojujícím Evropu a Čínu.

V současné době již více než 30 hlav států, premiérů a dalších vedoucích představitelů potvrdilo účast na tomto summitu. Zeman se domnívá, že tato skutečnost potvrzuje uznání mezinárodního společenství iniciativě Pásu a cesty.

Zároveň řekl, že úspěch iniciativy Pásu a cesty kromě politické podpory ještě více potřebuje spolupráci mezi podniky. Podle našich informací Zeman tentokrát na návštěvu Číny bere s sebou velkou delegaci podnikatelů.

V posledních letech se česko-čínské vztahy rychle rozvíjejí. V roce 2015 Čína a Česko podepsaly memorandum o porozumění ve věci společného prosazování budování Pásu a cesty. V roce 2016 předseda Si Ťin-pching navštívil Česko a zahájil novou kapitolu ve vztazích mezi oběma zeměmi.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Zeman řekl, že je spokojen zejména se spoluprací v letecké dopravě. V současné době mezi Čínou a Českem již létají čtyři letecké linky a v plné sezóně létá více než 20 spojů týdně, které mezi oběma zeměmi tvoří „letecký koridor“ s čilým provozem. Lze říci, že Česko je již dnes leteckým hubem propojujícím Evropu a Čínu.

„Když se otevřela 4. letecká linka, ptal jsem se, zda jsou letadla plná. Řekli mi, že jsou lety plně obsazené, a to oběma směry. Z toho máme velkou radost,“ řekl Zeman.

Zeman také nešetřil slovy chvály na adresu spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti finančnictví. Prohlubování obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi klade vyšší požadavky na příliv kapitálu a finanční služby. V současné době již zřídily v Praze své pobočky Bank of China a Čínská průmyslová a obchodní banka. Zeman k tomu řekl: „Česko doufá, že se stane centrem finančních služeb čínských bank v Evropě.“

Zeman dále řekl, že v iniciativě Pás a cesta je zahrnuto velké množství infrastrukturních projektů. Pás a cesta skrze Střední Asii propojuje Čínu s Evropou, je to vynikající iniciativa a on doufá, že do jejího budování se zapojí víc českých firem, zejména do výstavby železnice.

Zeman se domnívá, že spojení vysokorychlostní železnicí mezi Čínou a Evropou výrazně sníží náklady na dopravu zboží; výstavba železnice může zároveň povzbudit mnoho nových odvětví, ba dokonce rozvoj nových měst. Doufá, že železniční spojení mezi Čínou a Evropou propojí Německo a další evropské země právě přes Českou republiku, a řekl: „Doufám, že v tomto projektu Česká republika nebude vynechána“.

Zeman dále uvedl, že očekává, že ještě víc čínských firem bude investovat v Česku a vítá větší úsilí CITICu a Huawei v tomto směru.

„Musíme dále posilovat spolupráci v oblasti sportu, kultury, politiky a hospodářství, včetně spolupráce v rámcích Pásu a cesty.“ Zeman řekl, že dvě největší české firmy, Škoda a PPF, již v Číně navázaly velmi dobrou spolupráci a doufá, že se rozšíří prostor pro spolupráci i v dalších oblastech.

K otázce vztahů mezi Čínou a EU Zeman řekl, že Čína a EU musí na základě dalšího posilování spolupráce čelit současnému obchodnímu protekcionismu a dál posouvat vpřed rozvoj globalizace.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)