Zemanova pátá cesta do „země draka“. Byznys s Čínou vázne, zlobí se i sám prezident

Napsal/a Robert Břešťan 24. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. I když je o pohodlí prezidenta ve vládním Airbusu postaráno dokonale, včetně toho, že si hlava státu navzdory zákazům může na palubě zapálit i cigaretu, cesta do Číny je dlouhá a únavná. Přesto Miloši Zemanovi stojí opakované návštěvy za to. Do Číny letí už popáté a užívá si vzácné chvíle, kdy je v zahraničí vítán jako uznávaný státník.

Navzdory nekonečným hodinám v letadle, únavě a časovému posunu je Miloš Zeman v Číně častým hostem. Naposledy tam byl vloni v listopadu, na mezinárodním veletrhu China International Import Expo 2018.

Na pracovní cestu do Číny vyráží i dnes, vrátit se má 29. dubna. Zemanovy cesty jsou mimochodem stále velkorysejší. Rozpočet na tu aktuální dosahuje už devíti milionů korun.

Skvrna na česko-čínské spolupráci

V plánu má například účast na summitu k takzvané nové Hedvábné stezce, setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a s čínskou vicepremiérkou Sun Čchun-lan nebo s Wang Huningem, členem Stálého výboru Politického úřadu Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

V itineráři jsou i jednání s představiteli čínského byznysu. Dá se očekávat, že na schůzce se zakladatelem čínské společnosti Huawei Zeman zopakuje, že firmu podporuje, a zkritizuje varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi firem Huawei a ZTE.

„Firmu Huawei bych rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme. Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci,“ řekl Zeman v nedávném rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Oficiálně deklarovaným cílem cesty je – opět – posílení českého exportu do Číny a navýšení čínských investic v České republice.

Pokud jde o export, čísla hovoří jasně. V roce 2018 Česko vykázalo vůči Číně obchodní deficit -511,8 miliardy korun a za první dva měsíce letošního roku -91 miliard korun. Při velikosti ekonomik se není čemu divit, podstatný je ale trend, který se meziročně opakovaně překlápí více a více ve prospěch Číny.

A podobné je to u opakovaně slibovaných a vzývaných investic z Číny.

Zeman má jednat i se zástupci státní firmy CITIC, která v Česku převzala nepovedené investice a akvizice po firmě CEFC, kterou sám Zeman dlouho označoval za zářný příklad toho, jak do Česka míří čínské investice. To se ovšem nestalo a ani neděje.

„Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody. Vím, že CEFC měla v Číně problémy, za které však rozhodně nejsem zodpovědný. Setkám se s generálním ředitelem CITIC Group a opravdu velmi doufám, že investice skupiny CITIC v Česku budou úspěšnější. S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ řekl Zeman v již citovaném rozhovoru pro čínskou CCTV.

Pochválil alespoň to, že na trase Čína – Praha už operují čtyři přímé letecké linky a on by měl nyní slavnostně otevřít pátou.

Hledá se 232 miliard

Kupříkladu zmíněná firma Huawei přesně před dvěma lety slibovala, že „do pěti let“ v tuzemsku proinvestuje v přepočtu přes 8,6 miliardy korun a vytvoří přes čtyři tisíce pracovních míst.

Dohody, které před třemi lety v Praze slavnostně podepisovali Zeman a Si Ťin-pching, měly do Česka přivést 232 miliard korun do roku 2020. Ani to se ale nestalo. Podle ČNB jsou čínské investice v Česku mizivé. Kupříkladu CzechInvest s čínskými firmami dosud dojednal investice jen za 6,7 miliardy korun.

To ovšem nebrání tomu, aby se s pompou ohlašovaly investice nové. Podepsáno má být memorandum, ve kterém se Bank of China zaváže do dvou až tří let v ČR investovat „miliardy eur“ do českých podniků zastřešených Hospodářskou komorou.

Zajímavým detailem aktuální Zemanovy cesty do Číny je účast sportovců – fotbalisty Pavla Nedvěda a hokejisty Jaromíra Jágra, mimochodem též reklamní tváře firmy Huawei.

V doprovodu prezidenta je i delegace podnikatelů. Až v Pekingu by se měli připojit dva čeští miliardáři – Pavel Tykač a Jiří Šmejc, pro jehož Home Credit (který spoluvlastní s Petrem Kellnerem) je politická podpora v Číně obzvláště zásadní.

Na cestu vzal Zeman i několik členů vlády. Vedle ministra životního prostředí Richarda Brabce, kultury Antonína Staňka a zemědělství Miroslava Tomana je to i končící ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu Marta Nováková. Pro poslední dva jmenované jde spíše o výlet na rozloučenou, jen den po návratu z čínské výpravy ve svých funkčních skončí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)