Kancelář Pražského hradu, zdroj

Zemanova pátá cesta do „země draka“. Byznys s Čínou vázne, zlobí se i sám prezident

ANALÝZA. I když je o pohodlí prezidenta ve vládním Airbusu postaráno dokonale, včetně toho, že si hlava státu navzdory zákazům může na palubě zapálit i cigaretu, cesta do Číny je dlouhá a únavná. Přesto Miloši Zemanovi stojí opakované návštěvy za to. Do Číny letí už popáté a užívá si vzácné chvíle, kdy je v zahraničí vítán jako uznávaný státník.

Navzdory nekonečným hodinám v letadle, únavě a časovému posunu je Miloš Zeman v Číně častým hostem. Naposledy tam byl vloni v listopadu, na mezinárodním veletrhu China International Import Expo 2018.

Na pracovní cestu do Číny vyráží i dnes, vrátit se má 29. dubna. Zemanovy cesty jsou mimochodem stále velkorysejší. Rozpočet na tu aktuální dosahuje už devíti milionů korun.

Skvrna na česko-čínské spolupráci

V plánu má například účast na summitu k takzvané nové Hedvábné stezce, setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a s čínskou vicepremiérkou Sun Čchun-lan nebo s Wang Huningem, členem Stálého výboru Politického úřadu Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

V itineráři jsou i jednání s představiteli čínského byznysu. Dá se očekávat, že na schůzce se zakladatelem čínské společnosti Huawei Zeman zopakuje, že firmu podporuje, a zkritizuje varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi firem Huawei a ZTE.

„Firmu Huawei bych rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme. Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci,“ řekl Zeman v nedávném rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Oficiálně deklarovaným cílem cesty je – opět – posílení českého exportu do Číny a navýšení čínských investic v České republice.

Pokud jde o export, čísla hovoří jasně. V roce 2018 Česko vykázalo vůči Číně obchodní deficit -511,8 miliardy korun a za první dva měsíce letošního roku -91 miliard korun. Při velikosti ekonomik se není čemu divit, podstatný je ale trend, který se meziročně opakovaně překlápí více a více ve prospěch Číny.

A podobné je to u opakovaně slibovaných a vzývaných investic z Číny.

Zeman má jednat i se zástupci státní firmy CITIC, která v Česku převzala nepovedené investice a akvizice po firmě CEFC, kterou sám Zeman dlouho označoval za zářný příklad toho, jak do Česka míří čínské investice. To se ovšem nestalo a ani neděje.

„Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody. Vím, že CEFC měla v Číně problémy, za které však rozhodně nejsem zodpovědný. Setkám se s generálním ředitelem CITIC Group a opravdu velmi doufám, že investice skupiny CITIC v Česku budou úspěšnější. S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ řekl Zeman v již citovaném rozhovoru pro čínskou CCTV.

Pochválil alespoň to, že na trase Čína – Praha už operují čtyři přímé letecké linky a on by měl nyní slavnostně otevřít pátou.

Hledá se 232 miliard

Kupříkladu zmíněná firma Huawei přesně před dvěma lety slibovala, že „do pěti let“ v tuzemsku proinvestuje v přepočtu přes 8,6 miliardy korun a vytvoří přes čtyři tisíce pracovních míst.

Dohody, které před třemi lety v Praze slavnostně podepisovali Zeman a Si Ťin-pching, měly do Česka přivést 232 miliard korun do roku 2020. Ani to se ale nestalo. Podle ČNB jsou čínské investice v Česku mizivé. Kupříkladu CzechInvest s čínskými firmami dosud dojednal investice jen za 6,7 miliardy korun.

To ovšem nebrání tomu, aby se s pompou ohlašovaly investice nové. Podepsáno má být memorandum, ve kterém se Bank of China zaváže do dvou až tří let v ČR investovat „miliardy eur“ do českých podniků zastřešených Hospodářskou komorou.

Zajímavým detailem aktuální Zemanovy cesty do Číny je účast sportovců – fotbalisty Pavla Nedvěda a hokejisty Jaromíra Jágra, mimochodem též reklamní tváře firmy Huawei.

V doprovodu prezidenta je i delegace podnikatelů. Až v Pekingu by se měli připojit dva čeští miliardáři – Pavel Tykač a Jiří Šmejc, pro jehož Home Credit (který spoluvlastní s Petrem Kellnerem) je politická podpora v Číně obzvláště zásadní.

Na cestu vzal Zeman i několik členů vlády. Vedle ministra životního prostředí Richarda Brabce, kultury Antonína Staňka a zemědělství Miroslava Tomana je to i končící ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu Marta Nováková. Pro poslední dva jmenované jde spíše o výlet na rozloučenou, jen den po návratu z čínské výpravy ve svých funkčních skončí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. skeptik napsal:

  Mám velmi silné obavy, že pan Miloš Zeman při hledání čínských investic v České republice dopadne podobně, jako při hledání údajného citátu v článku Ferdinanda Peroutky, že Hitler je džentlmen.

  • Michal Podsedník napsal:

   To jste napsal velmi pěkně a trefně.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Je smutne, ze jako hlavu statu mame duverive hlupaky. I Benes v roce 1948 porad nechtel verit, ze ho komunisti celou dobu vodi za nos. 2) CITIC chapu jako nasi nekdejsi CKA. Proc se ocekavaji nejake investice? 3) Kdy uz konecne nekoho z okoli Emana napadne rict: kral je nahy? 4) Nezbyva nez se modlit, aby to byla podledni navsteva.

 3. Oskar (hanák z hané) napsal:

  Proč by měli Číňané investovat v Česku, když ani české firmy zde neinvestují. Třeba Zbrojovka Uheský Brod, investuje v USA. Zbrojovka tam bude stavět filiálku, továrnu na zbraně za dvě miliardy korun.

  • skeptik napsal:

   Asi to bude tím, Oskare (hanáku z Hané), že investovat v USA je mnohem snazší a méně komplikované, než investovat v Číně a že při investování v USA jsou tomuto investování kladeny daleko menší byrokratické překážky, než v Číně. Ale pochybuji, že by vám tato skutečnost nebyla známa, proto nechápu vaši výčitku na adresu Zbrojovky Uherský Brod.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Já si nemyslím, že by české firmy měly investovat v Číně, to jste nepochopil? Já si myslím, že by měly investovat doma v Česku, zaměstnávat české občany a platit daně v česku. Máte-li jiný názor, jste, podle mě, t.zv. zemský škůdce (českého národa).

    • skeptik napsal:

     Nejsem zdaleka jediným čtenářem vašich článků, který měl v minulosti s pochopením vašich článků problémy. A nejsem ani zdaleka prvním, na koho jste s agresí sobě vlastní zaútočil kvůli nějakému názoru, který nebyl vůbec vysloven. Asi to máte v životě velmi těžké.

 4. archie napsal:

  Je nesmyslené plati Zemanovi výlety do Číny, aby se m tahal čínské investice, když české firmy, kvlůli nedostatku lidí investují v zahraniči a staví tam pobočky, továrny co zaměstnají stovky místních lidí. Na příklad Zbrojovka Uh. Brod v USA v Arkansasu, na jihu kde není mnoho továren, staví továrnu zam dvě miliardy Kč, kde bude zaměstnávat několik set místních Američanů.

Přidávání komentářů není povoleno