Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kancelář Pražského hradu, zdroj

Zemanova pátá cesta do „země draka“. Byznys s Čínou vázne, zlobí se i sám prezident

ANALÝZA. I když je o pohodlí prezidenta ve vládním Airbusu postaráno dokonale, včetně toho, že si hlava státu navzdory zákazům může na palubě zapálit i cigaretu, cesta do Číny je dlouhá a únavná. Přesto Miloši Zemanovi stojí opakované návštěvy za to. Do Číny letí už popáté a užívá si vzácné chvíle, kdy je v zahraničí vítán jako uznávaný státník.

Navzdory nekonečným hodinám v letadle, únavě a časovému posunu je Miloš Zeman v Číně častým hostem. Naposledy tam byl vloni v listopadu, na mezinárodním veletrhu China International Import Expo 2018.

Na pracovní cestu do Číny vyráží i dnes, vrátit se má 29. dubna. Zemanovy cesty jsou mimochodem stále velkorysejší. Rozpočet na tu aktuální dosahuje už devíti milionů korun.

Skvrna na česko-čínské spolupráci

V plánu má například účast na summitu k takzvané nové Hedvábné stezce, setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a s čínskou vicepremiérkou Sun Čchun-lan nebo s Wang Huningem, členem Stálého výboru Politického úřadu Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

V itineráři jsou i jednání s představiteli čínského byznysu. Dá se očekávat, že na schůzce se zakladatelem čínské společnosti Huawei Zeman zopakuje, že firmu podporuje, a zkritizuje varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi firem Huawei a ZTE.

„Firmu Huawei bych rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme. Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci,“ řekl Zeman v nedávném rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Oficiálně deklarovaným cílem cesty je – opět – posílení českého exportu do Číny a navýšení čínských investic v České republice.

Pokud jde o export, čísla hovoří jasně. V roce 2018 Česko vykázalo vůči Číně obchodní deficit -511,8 miliardy korun a za první dva měsíce letošního roku -91 miliard korun. Při velikosti ekonomik se není čemu divit, podstatný je ale trend, který se meziročně opakovaně překlápí více a více ve prospěch Číny.

A podobné je to u opakovaně slibovaných a vzývaných investic z Číny.

Zeman má jednat i se zástupci státní firmy CITIC, která v Česku převzala nepovedené investice a akvizice po firmě CEFC, kterou sám Zeman dlouho označoval za zářný příklad toho, jak do Česka míří čínské investice. To se ovšem nestalo a ani neděje.

„Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody. Vím, že CEFC měla v Číně problémy, za které však rozhodně nejsem zodpovědný. Setkám se s generálním ředitelem CITIC Group a opravdu velmi doufám, že investice skupiny CITIC v Česku budou úspěšnější. S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ řekl Zeman v již citovaném rozhovoru pro čínskou CCTV.

Pochválil alespoň to, že na trase Čína – Praha už operují čtyři přímé letecké linky a on by měl nyní slavnostně otevřít pátou.

Hledá se 232 miliard

Kupříkladu zmíněná firma Huawei přesně před dvěma lety slibovala, že „do pěti let“ v tuzemsku proinvestuje v přepočtu přes 8,6 miliardy korun a vytvoří přes čtyři tisíce pracovních míst.

Dohody, které před třemi lety v Praze slavnostně podepisovali Zeman a Si Ťin-pching, měly do Česka přivést 232 miliard korun do roku 2020. Ani to se ale nestalo. Podle ČNB jsou čínské investice v Česku mizivé. Kupříkladu CzechInvest s čínskými firmami dosud dojednal investice jen za 6,7 miliardy korun.

To ovšem nebrání tomu, aby se s pompou ohlašovaly investice nové. Podepsáno má být memorandum, ve kterém se Bank of China zaváže do dvou až tří let v ČR investovat „miliardy eur“ do českých podniků zastřešených Hospodářskou komorou.

Zajímavým detailem aktuální Zemanovy cesty do Číny je účast sportovců – fotbalisty Pavla Nedvěda a hokejisty Jaromíra Jágra, mimochodem též reklamní tváře firmy Huawei.

V doprovodu prezidenta je i delegace podnikatelů. Až v Pekingu by se měli připojit dva čeští miliardáři – Pavel Tykač a Jiří Šmejc, pro jehož Home Credit (který spoluvlastní s Petrem Kellnerem) je politická podpora v Číně obzvláště zásadní.

Na cestu vzal Zeman i několik členů vlády. Vedle ministra životního prostředí Richarda Brabce, kultury Antonína Staňka a zemědělství Miroslava Tomana je to i končící ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu Marta Nováková. Pro poslední dva jmenované jde spíše o výlet na rozloučenou, jen den po návratu z čínské výpravy ve svých funkčních skončí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. skeptik napsal:

  Mám velmi silné obavy, že pan Miloš Zeman při hledání čínských investic v České republice dopadne podobně, jako při hledání údajného citátu v článku Ferdinanda Peroutky, že Hitler je džentlmen.

  • Michal Podsedník napsal:

   To jste napsal velmi pěkně a trefně.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Je smutne, ze jako hlavu statu mame duverive hlupaky. I Benes v roce 1948 porad nechtel verit, ze ho komunisti celou dobu vodi za nos. 2) CITIC chapu jako nasi nekdejsi CKA. Proc se ocekavaji nejake investice? 3) Kdy uz konecne nekoho z okoli Emana napadne rict: kral je nahy? 4) Nezbyva nez se modlit, aby to byla podledni navsteva.

 3. Oskar (hanák z hané) napsal:

  Proč by měli Číňané investovat v Česku, když ani české firmy zde neinvestují. Třeba Zbrojovka Uheský Brod, investuje v USA. Zbrojovka tam bude stavět filiálku, továrnu na zbraně za dvě miliardy korun.

  • skeptik napsal:

   Asi to bude tím, Oskare (hanáku z Hané), že investovat v USA je mnohem snazší a méně komplikované, než investovat v Číně a že při investování v USA jsou tomuto investování kladeny daleko menší byrokratické překážky, než v Číně. Ale pochybuji, že by vám tato skutečnost nebyla známa, proto nechápu vaši výčitku na adresu Zbrojovky Uherský Brod.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Já si nemyslím, že by české firmy měly investovat v Číně, to jste nepochopil? Já si myslím, že by měly investovat doma v Česku, zaměstnávat české občany a platit daně v česku. Máte-li jiný názor, jste, podle mě, t.zv. zemský škůdce (českého národa).

    • skeptik napsal:

     Nejsem zdaleka jediným čtenářem vašich článků, který měl v minulosti s pochopením vašich článků problémy. A nejsem ani zdaleka prvním, na koho jste s agresí sobě vlastní zaútočil kvůli nějakému názoru, který nebyl vůbec vysloven. Asi to máte v životě velmi těžké.

 4. archie napsal:

  Je nesmyslené plati Zemanovi výlety do Číny, aby se m tahal čínské investice, když české firmy, kvlůli nedostatku lidí investují v zahraniči a staví tam pobočky, továrny co zaměstnají stovky místních lidí. Na příklad Zbrojovka Uh. Brod v USA v Arkansasu, na jihu kde není mnoho továren, staví továrnu zam dvě miliardy Kč, kde bude zaměstnávat několik set místních Američanů.

Přidávání komentářů není povoleno