CNI: Exsenátor Novák je zpět. Krátce po propuštění z vězení si koupil dva hotely

Napsal/a -pes- 23. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Jen čtyři měsíce po návratu z vězení, kde si někdejší politik ODS Alexandr Novák odpykával čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku, získal dva hotely v centru Chomutova. Využil k tomu 6,5 milionu, které krátce před nástupem do vězení půjčil známému.

Zatímco ještě letos na jaře se bývalý senátor ODS Alexandr Novák označovaný za severočeského kmotra probouzel v cele se zamřížovanými okny, dnes je opět zpátky v byznysu. Plyne to ze zjištění Centra nezávislé investigace (CNI).

Kromě rychlého podnikatelského rozjezdu po návratu z výkonu trestu zasluhují pozornost především okolnosti této transakce.

Peníze mi sebrat mohli

Za funkční a zrenovované hotely totiž nemusel Novák zaplatit ani korunu. Jak je to možné? Před nástupem do vězení Novák s manželkou půjčil 6,5 milionů korun svému známému a jmenovci Štefanu Novákovi, který o dva měsíce později zmíněné hotely koupil.

Nyní, po návratu z vězení, si podle zjištění CNI, takto uložené peníze vyzvedl zase zpět. Hotely získal výměnou za umazání dluhu vůči svému jmenovci.
„Rozumím otázce, jestli jsem z trestné činnosti koupil nějaký hotel,“ reagoval Alexandr Novák na dotazy ohledně této transakce. „Ale to je absolutní nesmysl,“ dodal.

Podle Nováka nebyl ani důvod peníze před policí schovávat: „Nic jsem si u nikoho neschoval, to je blábol. Kdyby mi někdo chtěl sebrat peníze, tak mohl, protože já je na kontě mám,“ konstatoval v rozhovoru pro CNI (jeho znění nabídne CNI a HlídacíPes.org zítra).

Hotely v úschově

Částku 6,5 milionů korun půjčil bývalý senátor ODS Alexandr Novák svému jmenovci Štefanovi v dubnu roku 2012. Tedy v době, kdy se krajský soud zabýval Novákovým odvoláním v kauze obžaloby z přijetí 40 milionového úplatku. Stejnou částku jako Novák s manželkou půjčil Štefanovi Novákovi také další bývalý plitik ODS Daniel Ježek s manželkou.

Měsíc poté, co byl Alexandr Novák odsouzen na čtyři roky do vězení, Štefan Novák díky napůjčovaným penězům kupuje dva hotely v Chomutově – Royal a Evropa.
Oba hotely byly v době nákupu již dva roky mimo provoz, během pobytu Alexandra Nováka ve vězení ovšem prošly rekonstrukcí a nyní znovu fungují.

I když Štefan Novák do rekonstrukce musel investovat nemalé peníze, letos v září je svému jmenovci „prodal“ za stejnou částku, za kterou je sám koupil – tedy za umazání půjčky v celkové výši 6,5 milionů korun vůči Novákovým a umazání stejné částky vůči manželům Ježkovým. Vyplývá to z kupní smlouvy, kterou má CNI k dispozici.

„Když vám teče do bot, tak to prodáte za tu cenu, za jakou jste to koupila, jen abyste se toho zbavila,“ vysvětlil Štefan Novák CNI. Na dotaz, zda může vyvrátit podezření, že si takto u něj Alexandr Novák schoval peníze, které si nyní opět vyzvedl v nemovitostech už odmítl odpovídat. „Nehodlám se o tom bavit. Vůbec nic vám do toho není.“

Sám Novák se odpovědím na otázky spojenými s touto transakci vyhýbá: „Ten příběh řešila moje manželka, já s tím nemám nic společného“.
Ovšem podpis pod kupní smlouvou Alexandra Nováka jednoznačně s nákupem hotelů spojuje. „Když někomu půjčíte peníze, tak vám je musí vrátit. Jestliže vám je nevrátí, tak mu to propadne. To je jednoduché,“ dodává nakonec.

Současně ale vylučuje, že by zůstal svému jmenovci cokoliv dlužen. „Neznám ty cifry, ale určitě došlo k vyrovnání. Stoprocentně existují další dohody a další smlouvy,“ uvedl s tím, že se své ženy a dalších účastníků transakce zeptá, zda je může CNI ukázat. Dokumenty ale ani po týdnu nikdo nepředložil.

Střet zájmů? Ježišmarjá!

Podle ředitele Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky není taková varianta „úschovy“ peněz nikterak vynalézavá ani příliš sofistikovaná. „Na druhou stranu je velmi levná a efektivní. Alexandr Novák mohl ukrýt nabytý majetek za nějakou anonymní zahraniční společnost, což by mu zajistilo, že se o majetku nikdo nedozví. To ovšem stojí značné peníze a ty Novák prokazatelně nechtěl a ani nemusel vynaložit,“ míní Soukenka.

„Je zřejmé, že Novák nepotřeboval nic utajovat, neboť si je jist tím, že na tyto peníze stát nedosáhne. Docela by mne zajímalo stanovisko finančního úřadu k takové (ne) půjčce,“ dodává Soukenka.

Bez zajímavosti není ani to, že bývalý primátor Chomutova a exsenátor Novák byl vlastníkem jednoho z hotelů, který nyní opět koupil, už v minulosti. V rozhovoru pro CNI poprvé potvrdil to, o čem se dosud pouze spekulovalo – že byl spoluvlastníkem hotelu Evropa. Stal se jím nedlouho poté, co jej město, tehdy pod Novákovým vedením, prodalo soukromé společnosti Hotel Evropa Chomutov.

„Asi rok potom, co město hotel prodalo, jsem koupil podíl v té firmě, která ho vlastnila,“ přiznal pro CNI Alexandr Novák. „Střet zájmů? Ježišmarjá, co je na tom divného!“ reagoval na dotaz, zda se tímto postupem nedostal tehdy coby primátor do rozporu se zákonem.

Společnost Hotel Evropa Chomutov oba hotely v roce 2010 nakonec zavřela a o rok později se dostala do exekuce. V ní firmu i s hotely získal chomutovský podnikatel Tomáš Knepr za 3,6 milionu a následně společnost převedl na nově založenou firmu Joldata Consulting, SE. Ta pak hotely za 13 milionů prodala Štefanovi Novákovi.

Následně společnost Hotel Evropa Chomutov čekalo insolvenční řízení, z jehož pozadí vyplývá, že i v této fázi existuje propojení na Alexandra Nováka. Jednu z pohledávek této firmy totiž zaplatila Monika Kobzáňová, která s Novákovo manželkou Evou spoluvlastní stavební firmu AMP Chomutov.

Sedmnáct pater paní Novákové

Hotely v Chomutově ale nejsou jedinými nemovitostmi, které po návratu Alexandra Nováka z vězení přibyly do majetkového portfolia jeho rodiny. Ze zjištění CNI vyplývá, že Novákova manželka Eva získala letos v létě poloviční podíl ve firmě SADETO Consulting, SE, která záhy na to nakoupila tři hektary pozemků na Chomutovsku, a především také budovu bývalého hotelu Armabetonu – sedmnáctipatrovou chátrající dominantu centra Chomutova.

Dříve tento komplex nabízel ubytování pro 500 lidí, posledních několik let je ale neobývaný a jeho stav musí každé tři měsíce kontrolovat stavební úřady. Bývalý chomutovský primátor Jan Mareš dokonce prohlásil, že jeho rekonstrukce je mimo možnosti běžného investora.

Přesto se investor našel – firma Evy Novákové za budovu podle zjištění CNI zaplatila 10 milionů korun. Jen náklady na zbourání bývalého hotelu se podle odborníků pohybují v řádu desítek milionů korun.

„Já nic,“ reagoval Novák na otázku, jaké mají plány s budovou bývalé Armabetonu. „Moje manželka, ta plány má, ale proč bych vám měl o tom vyprávět. Ona dělá svoje projekty, a já svoje.“

Kromě nákupů se Novákovi v posledních letech majetku také zbavovali. Podle informací CNI prodal Novák (v jednom případě společně s manželkou) tři nemovitosti.
Novákovi prodali dva domy v Chomutově a jednu budovu na Moldavě. Všechny zmíněné nemovitosti převedli na spřízněnou firmu Multitechnik, ve které Novákova manželka Eva působí jako jednatelka, a kterou vlastní Novákova švagrová Jana Šilhánková.

Zajímavé je, že obě transakce byly na katastr nemovitostí zaneseny v době, kdy si Alexandr Novák ještě odpykával trest ve vězení. Z něj byl letos na jaře propuštěn po uplynutí necelé poloviny trestu.

Autoři: Vojtěch Srnka, Šárka Trunkatová, Eliška Hradilková Bártová
Vznik článku byl podpořen Nadačním fondem proti korupci

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)