Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Andrej Babiš,

Čistky jedou na plné obrátky. Babiš čistí resort, který má předat sociálním demokratům

Vláda „zametení kauzy Čapí hnízdo pod koberec“ nekecá a maká. V jeden den jsme dostali další dvě personální vlaštovky: na postu pražského policejního ředitele končí ochránce vyšetřovatelů Čapího hnízda Miloš Trojánek. A vláda v tajném režimu zprostila funkce ředitele rozvědky Jiřího Šaška. Zbystřit bychom měli všichni, ale hlavně sociální demokracie, která se chystá učinit zásadní rozhodnutí o vstupu do vlády.

Miloš Trojánek byl jediný vysoko postavený policista, který se zastal svých podřízených, když na ně útočili Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. Šlo o slova o mafii a objednaném trestním stíhání.

Policejní prezident tehdy mlčel, Trojánek to vzal na sebe. Teď končí. Odchází do Jihlavy, kde u policie začínal.

Můžeme ho mít za hrdinu, ale také bychom čekali, že svou úlohu štítu dovede do konce. Aspoň do doby, než vyšetřovatel Nevtípil dotáhne Čapí hnízdo k obžalobě.

154 dní bez důvěry

Faktické odvolání ředitele rozvědky (ÚZSI) je jiné kafe.

Připomeňme, že Babišova vláda je pořád v demisi. Už 154 dní, tedy skoro půl roku, vládne bez důvěry sněmovny. Odvolání ředitele rozvědky je přesně jeden z těch kroků, kterých by se takový kabinet měl zdržet.

K důvodům odvolání šéfa ÚZSI: oficiálně jde o účetní nesrovnalosti.

„Je postaven mimo službu, dokud nebudou vyřešeny kontrolní procesy ohledně hospodaření tajné služby,” řekl Aktuálně.cz ministr vnitra Lubomír Metnar. Kontrolní procesy? To je zoufale málo pro tak vážný krok, jakým je ovládnutí tajné služby.

Navíc se nabízí úplně jiné vysvětlení. Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědka, jedna ze tří tajných služeb ve státě, stojí mimořádně vysoko na Babišově osobním seznamu nepřátel. Vypadá to, že si přišel vyřídit účty.

Rozvědku viní, že stála za jeho odposloucháváním a zveřejněním nahrávek na anonymním twitterovém účtu Šuman. Z nich například vyplynulo, že Babiš dojednává s novinářem Markem Přibilem kompromitující články pro vydavatelství Mafra.

„Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou,“ říkal loni na jaře Babiš. Co to bylo za informace, které tu jsou, nevíme.

Předpokládáme, že pocházejí z polosvěta bývalých policistů, kteří Babiše obklopují. Klíčové je toto: informace jsou, důkazy ne. Rozvědka obvinění samozřejmě odmítla.

Čistky jedou na plné obrátky

Můžeme si jen představovat, jak by série personálních rozhodnutí, už jim můžeme otevřeně říkat čistky, vypadala v normální situaci. Tedy v situaci, kdy vládne kabinet vybavený parlamentní důvěrou a podléhající jeho kontrole.

Je zde konec šéfa GIBS Michala Murína(„podepiš si to, nebo to bude s ostudou“). Skončilo minimálně dvanáct vysokých manažerů státních institucí, mezi nimi třeba šéf České pošty nebo Lesů ČR.

Jsou to tři dny, co ministryně obrany Karla Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. Zase bez důvodu, jen otevírá prostor pro spekulace.

Takto rozsáhlé změny by nebyly normální ani při hladké změně vlády. Parlament je proti Babišovi bezmocný. Ten ví, že tato jeho vláda tak či onak brzy skončí, nedůvěru vládě bez důvěry vyslovit nejde. Parlamentní kontrole se Babiš vysmívá. Ví, že může.

Zbystřit by měli sociální demokraté, kteří se chystají spustit referendum o vstupu do příští Babišovy vlády podporované komunisty.

V dubnu s vyjednáváním sekli, když jim Babiš odmítl vydat vnitro. Chtěli ho jako jednu z pojistek, aby Babiš neměl vliv na svou kauzu Čapího hnízda. Teď vidí, jak to Babiš myslel: vnitro vám dáme, ale nejdřív si v resortu uděláme, co budeme chtít.

Až se za měsíc sociální demokracie rozmyslí, přijde již k hotovému. Babiš a jeho vládní přisluhovači mezitím dokončí, co začali.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

23 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Jeden partajní gauner nahradí jiného partajního gaunera. No a co? Zlevní chleba? Budeme se mít lépe? Je to náš boj? To je pouhá strkanice o koryta, vážení! Nezájem!

  • urba napsal:

   opravdu jen takovým postojem je šance něco změnit

  • Ondra napsal:

   Není to vaše země. Je jejich. Takže máte pravdu. Ať si dělají co chtějí. Nezájem.

  • Jarda56 napsal:

   Přesně tohle Babišovi vyhovuje – nezájem lidí. Nezájem, když potichu skupuje půdu, nezájem, když obsazuje klíčové pozice ve státě svými lidmi. Je to náš boj? Ano, je. Až bude v ČR patřit Babišovi úplně všechno, až ten váš chleba zdraží, bude už pozdě s tím něco dělat.

   • Frenki Hunter napsal:

    A jak bojujete s tímto „zlem“ Vy? Co jste proti tomu udělal? Včetně Urba a Ondry, kteří mají podobný názor, jako Vy?! Mimochodem, včera jsem napsal dvě reakce a doposud nebyly zveřejněny. To je do diskuse velmi nepraktické. Jen chci doufat, že to nebylo cílené. A za poslední, já Babiše, ani ty další jeho „parťáky“ nevolil.

    • Ondřej Neumann napsal:

     Frenki, čtenářská diskuze na HlídacíPes.org je moderovaná. Jsme malá redakce, není v našich silách být 24 hodin on-line.

     • Frenki Hunter napsal:

      To je ale handicap Vaší malé redakce. Nechci Vám radit, ale v jiných, také malých redakcích, si s tím poradit umí. Pochopte mne, když na mne reagují už 3 oponenti a neobjeví se mé reakce na ně, tak co si mám o tom myslet? Neberu jak odpověď, že to nestíháte. Třeba proto, že nikdo jiný na toto nepoukázal, pouze já. A mohu se tedy domnívat, že to je vůči mně jakási „cenzura“. A po mých příspěvcích na rozličná témata byste již mohli posoudit, zda se v diskusích vyjadřuji slušně, v mezích daných našich zákonů, nebo mne „musíte i nadále hlídat“. Nejsem žádný uličník, a ten Váš způsob reagování na diskusi, kterou jste sami veřejnosti nabídli, je absolutně pro normální diskusi nevyhovující. Ukažte mi jiný web, kde to „takto funguje“. Za mne-neznám takový. Logicky, opravdu se domníváte, že je normální pro diskutující, aby seděli u PC dlouhé hodiny a čekali, až jim milostivě propustíte jejich příspěvky? A to ještě ne všechny?! Co si mohou myslet účastníci diskusí o svých oponentech, kteří jim nereagují – neodpoví na jejich reakce? Diskuse je od „diskutovat“, vyměňovat si své subjektivní názory“. A to se jedním příspěvkem nedá. Kdo bude čekat na reakci oponenta 20 a více hodin? Nikdo! Problém není u nás, diskutujících. problém máte Vy. To Vy „nestíháte“ a vymlouváte se na „malou redakci“. To je odraz Vaší práce a Vašich schopností. V jednom skvělém českém filmu ( Světáci) zazněla mj. jedna hláška“ pana fasádníka (Libíček) …“ méně té vody, chlapče, méně té vody…“ a já ji zparafrázuji…“méně té cenzury, pane redaktore, méně té cenzury“…a půjde to také. I ve vaší „malé redakci“. Nebo se mám domnívat, že termín „Hlídací pes“ nemá nic společného s nějakou formou „hlídání něčeho“? V tomto případě i příspěvků do diskuse? Neumím si představit redakci, kterou by nepotěšil zájem o diskusi a z toho vyplývající větší počet diskutujících. Je pouze na Vás, jaký způsob si zvolíte, ale početnost diskutujících – se vším, co k ní patří, si tímto způsobem nezajistíte. Vám to tak možná „kupodivu vyhovuje“, ale za mne, coby diskutéra, jak jste jistě poznali, ne. Stačí se podívat na diskuse na …Reflex, Echo, tiscali, PL…a rozdíl je patrný.

     • Robert Břešťan napsal:

      Pokud vám vadí náš způsob schvalování diskusí, nezbude vám než se s tím buď smířit, nebo jít diskutovat jinam.

 2. tom napsal:

  tak jedině pak hned vyházet Babišovi dosazený lidi a vrátit job původním. + znova otevřít
  uzavřené kauzy. hotovo. pokud teda ti dotyční budou vůbec chtít zpět.

  • Ondra napsal:

   Zpátky to nepůjde. Vláda to nedovolí a Babišovo média na to budou upozorňovat.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Takze Babis muze uz brzy rict: „Jake Capi hnizdo? Koho to zajima? A ze to OLAF oznacil za podvod? Prosim vas, oni tomu vubec nerozumeji! Nechte nas makat, my vime, co mame delat.“ Souhlasis, Frenki?

  • Frenki Hunter napsal:

   Petr Kaminsky – Babiše , komunisty, nebo socany jsem nevolil! A u voleb jsem byl. Vyčítáte mi to zbytečně, nechte si ten falešný pláč na ty, kteří je volili. A jak jinak, než u voleb, chcete tuhle situaci řešit? Když ne demokraticky, v souladu s právem, tak zbývá pouze varianta, kterou vzpomenul prezident a tou je „kalašnikov“. A s tou já zase nechci nic mít. Už proto, co jsem uvedl a platí, jedny gaunery by vystřídali druzí gauneři. Znáte li nějaké negaunery, dejte je tady k dobru, rád Vaši názorovou nabídku posoudím.

   • Josef původní napsal:

    Tuším u kterých voleb jste asi byl. U těch, ke kterým jste si u vás v Petrohradu odskočil z Ústavu pro výzkum internetu zvolit staronového prezidenta Putina.

 4. Nemec napsal:

  Je naprostý kocourkov aby trestně stíhaný člověk zasahoval do policie. Poslední dobou nějak moc slušných lidí se začíná stranit politiky. Jelikož jsou to většinou velmi dobře informovaní lidé tak jsou jen dvě možnosti. Buď je to jejich slabost a nebo vědomí státního převratu proti kterému jsou bezmocní bez podpory veřejnosti. Nerad bych se dočkal v nové vládě minstra obrany za ČSSD ruského vlastence Foldyny a ministra vnitra , nestraníka Kájinka

 5. teufel3424 napsal:

  Teď jsem slyšel mektnat Metnara v rádiu, je to opravdový cyp. Podezření v rozvědce mu hrozně vadí, ale obvinění na čapáku je kampáň a nema cenu se tim zabyvat, soudruzi.

 6. František napsal:

  Je konec, boj skončil. Komunističtí prominenti v čele s agentem StB Burešem vyhráli.
  Policie i tajné služby ovládnuty. Nejméně do Burešovi smrti se můžeme rozloučit se spravedlivými svobodnými volbami. Už nás čekají jen komedie jako v Maďarsku.
  Jediná naděje na rychlejší změnu přijde s hubenými roky. Pak se možná komunističtí prominenti začnou rvát o ztenčující se zdroje a pozice Bureše se dostatečně oslabí vnitřními boji. Jenže to můžou být desetiletí než taková souhra okolností nastane.

  • PM napsal:

   Františku a můžete na to vzít jed, že jste ve svém rozboru ještě u zdi. Babiš už se stává nezničitelným. Pokud ani takovéto makání obviněného premiéra v demisi, prochází širokou veřejností s nezájmem, tak je opravdu hotovo. Babiš má opravdu vyhráno. A nejhorší je to, že pro zachování svého osobního zdraví, se i já přestanu o dění zajímat, ano mám už skoro jistotu, že to změnit nejde.
   Jsme národ podřízených plebejců a manipulovatelných hňupů. 40-let komunistické práce je opravdu silně vidět i dnes. Vždyť bylo dobře že? Ale o tom se mi nechce psát, dělá se mi opět nevolno. A ještě k nicku Frenki, tím že tento troll jakože, nevolil Komunisty ani Babiše, tím tu pro něj zákonitě zbývá pouze SPD.
   Jen ve skrytu duše doufám, že se zvedne opět studentstvo. Proč nás vždycky zachraňují děti.

   • PM napsal:

    Oprava: Pokud takovéto makání obviněného premiéra…

 7. nováček napsal:

  Název článku je nesprávný a zavádějící. Babiš nic nečistí, Babiš si buduje pátou kolonu v rezortech, které možná bude předávat ČSSD.

 8. Admirál napsal:

  Babišobijci by si měli položit otázku, co že ty strany „demokratického bloku“ udělali špatně, že lidé raději volí Babiše. I přes mohutnou mediální masáž, přes vysoko čnějící Čapí hnízdo.

  Pokud si poctivě odpoví, nemohou se divit.

  Jinak výměny po volbách v exekutivě jsou poměrně normální věc.

 9. Frenki Hunter napsal:

  Pro Roberta Břešťana:
  Cituji Vaši reakci-Pokud vám vadí náš způsob schvalování diskusí, nezbude vám než se s tím buď smířit, nebo jít diskutovat jinam.

  Pane Břešťane, za takový výrok by se musela stydět naprosto každá jakákoliv firma. Jste tímto výrokem naprosto „výjimeční“. Když to přeložím do lidové mluvy, tak jste prohlásil“ Když se ti něco nelíbí, tak se s tím smiř, nebo vypadni.“ Ano, v originále to vyznělo tak nějak slušně, ale ve významu to je naprosto stejné.

  Vaši reakci považuji za formu cenzury. Ono to je totiž strašně blízko, hranice svobody a demokracie, kterou jako samozvaný Hlídací pes střežíte. Z mého pohledu ji i Vy překračujete a chováte se jako cenzor, tedy v pravém opaku významu, či sarkasmu na název. jaký Hlídací pes můžete být, když nejste sami schopni uhlídat vlastní diskusi? Že k tomu „hlídání“ nemáte ani lidi, ani čas, ani nevím co ještě. Tak když to víte, konstatujete, tak proč s tím nic neděláte? Apropos, CO je tak nutné pro „hlídání diskuse?“ „Nevhodná slovíčka?“ Na to můžete mít „robota“. Na významový obsah? Hmm, to mi smrdí cenzurou! Kdo nesouhlasí s Vašim článkem, je nepřítel?! Kdo nejde s námi jde proti nám?! Jak to lze jinak chápat? Kdo Vám dal právo rozhodovat, CO je k uveřejnění a Co není? Pokud obsah není v rozporu s jediným a tím jsou naše zákony! Ale Vy jste mi nezveřejnili již několik mých příspěvků! Takže cenzura? Od „Hlídacího psa“?! Kdo Vás platí?! Každý hlídací pes má svého pána, který ho vycvičí a vyžaduje po něm činnost! Protože je k tomu určen a za to jej krmí!

  Pro Vás speciálně opakuji, demokracie je o diskusi. Kterou Vy omezujete a oklešťujete výmluvou na malou nestíhající redakci. Jak prosté, co se vám nelíbí, to se prostě nebude stíhat řešit. Proboha, já k vám nedal nějakou žádost, jako na nějaký úřad, na kterou máte měsíční lhůtu! Jen reaguji na Vaše diskusní veřejná témata! Vy nemůžete pojmout diskusi, jako vyřizování nějaké žádosti. V mých očích budete za neschopné, nebo za nedemokratické cenzory. Protože jinde to jde, jen u vás ne. A připomenu, doteď jste mi nezveřejnili některé mé příspěvky, které jsem napsal. A tolik jich zase nemáte. Možná platí i to, co jako přejatý bonmot používá prezident Zeman, „Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš“.

  • Robert Břešťan napsal:

   Nikdo vás necenzuruje. Náš web, naše pravidla. Když se rozhodneme diskuse zcela vypnout, bude to jen a pouze naše svobodné rozhodnutí a naše právo. Pokud jsme nezveřejnili několik vašich příspěvků tak proto, že překračovaly hranice slušné diskuse. Ostatně i tato vaše reakce je za hranou. Nevidím žádný důvod, proč se nechat urážet jakýmsi anonymem, který se ohání svobodou slova jen když se to hodí jemu a mluví o cenzuře, aniž zná obsah tohoto slova.

  • Pavel Liska napsal:

   Frenkie, to nema cenu. Vy o koze a Brestan o voze. Uz jsem to jednou psal. Je svatym pravem majitele media ovlivnovat jeho obsah . To neni cenzura !!! Paradoxem ovsem je, a v tom souhlasim, ze se s prispevky muze manipulovat, tedy provest selektivni vyber, v mediu, ktere se pasuje na Hlidaciho psa demokracie. Vzbuzuje to podezreni a ja jako bytostny demokrat tady citim mozny problem a sofistikovanou manipulaci .To jsou paradoxy pane Vanek ….

Přidávání komentářů není povoleno