Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Čínská armáda, ilustrační foto: Profimedia
,

Čínskou cenzuru tentokrát porazila slovní hříčka. Urážela elitní vojáky komunistické armády

Internetoví uživatelé v Číně výjimečně vyhráli bitvu s cenzory. Vymohli si opětovné povolení užívání vulgarismu „ša-pi“ (idiot) namísto spisovného, ale ideologicky podbarveného „san-ping“ (výsadkář). Podobně znějící slovo totiž odkazuje na elitní členy čínské lidové armády, kteří podle čínské propagandy „mají být synonymem skvělosti a odvahy, bojují pro vlast a žijí pro její lid“.

Cenzura internetu v Číně v posledních letech značně přitvrzuje. V hledáčku cenzorů se vyskytují slova odkazující k událostem problematickým pro komunistickou stranu Číny, hodnotám neslučitelným s její ideologií, ale i vulgarismům, jejichž seznam se neustále rozrůstá.

Číňané na internetu cenzuru obcházejí různými způsoby a často používají slovní hříčky. V září však došlo k paradoxní situaci, kdy slovo ša-pi, které lze volně přeložit jako „idiot“, bylo internetovými uživateli nahrazeno termínem podobně znějícím, který je však značně problematičtější než původní cenzurovaný termín – san-ping, „výsadkář“.

Odkazuje totiž na elitní členy čínské lidové armády. V návaznosti na to byli cenzoři nuceni ustoupit tlaku internetové veřejnosti a znovu umožnit používání původně cenzurovaného slova ša-pi.

Synonymum skvělosti

Cenzura v Čínské lidové republice zasahuje širokou škálu témat, informace o temných momentech čínské historie, jako byl masakr na náměstí Tchien-an men z roku 1989, či brutálních krocích vlády proti vlastním občanům jako v případě koncentračních táborů v Sin-ťiangu nebo informace, které by mohly poškodit dokonalý obraz komunistické strany Číny a jejích představitelů, jako třeba přirovnávání prezidenta Si Ťin-pchinga k Medvídkovi Pú.

Kromě toho však zahrnuje i blokování obsahu či termínů, které jsou vulgární či obscénní. Jedním takovým slovem, které se čínská vláda rozhodla před měsícem cenzurovat, je právě zmíněná nadávka „ša-pi“.

Internetoví uživatelé se tuhou cenzuru snaží obcházet různými způsoby. Často se uchylují ke slovním hříčkám založeným na podobností znaků či třeba podobné výslovnosti cenzurovaného termínu s jiným slovem.

Právě tak začali nahrazovat i cenzurovaný termín ša-pi, idiot, termínem san-ping, výsadkář. Díky tomu došlo k paradoxní situaci, kdy původní cenzurovaná nadávka byla nahrazena termínem pro cenzory ještě méně přijatelným, s nepříjemnými politickými konotacemi.

V reakci na nové používání slova výsadkář se na čínském internetu objevily články odsuzující zneužívání tohoto slova. Články připomínají, že „výsadkáři jsou ti nejlepší z nejlepších a nelze pošpinit jejich dobrou pověst“. Jak autor článku připomíná, „výsadkáři mají být synonymem skvělosti a odvahy, bojují pro vlast a žijí pro její lid“.

Aby zůstala čest výsadkářů i komunistické strany neposkvrněná, rozhodl se největší čínský vyhledávač Baidu k nevídanému kroku: zrušil blokování slova ša-pi, umožnil jeho opětovné používání, a zajistil tak, že lidé na internetu již nemají důvod nahrazovat ho slovem san-ping.

Velká čínská zeď na internetu

To však nic nemění na tom, že cenzura internetu v Číně je nejsofistikovanější a nejobsáhlejší na světě. Čínská lidová republika si činí nárok na suverenitu nad internetovým prostorem v rámci svého území a uplatňuje nad ním své zákony včetně těch týkajících se cenzury.

Soubor technických řešení a zákonů zajišťujících cenzuru internetu v Číně známý pod anglickým jménem Great Firewall of China (odkazující k anglickému názvu Velké čínské zdi – Great Wall of China) úspěšně blokuje širokou škálu webových stránek, jejichž používání Evropané považují za samozřejmé.

Seznam zakázaných webů zahrnuje služby poskytované společností Google, sociální sítě společnosti Facebook, ale i internetovou encyklopedii Wikipedia či zahraniční zpravodajské weby jako New York Times, Le Monde či BBC.

Cenzura se za vlády současného generálního tajemníka Si Ťin-pchinga zintenzivňuje. Čína neblokuje už jen informace ze zahraničí, ale v současné době se často uchyluje i k cenzuře domácí popkultury. Ze dne na den tak mizí veškeré informace a materiály spojené s čínskými celebritami, které jsou najednou nežádoucí.

Peking je v cenzuře také stále agresivnější a tlačí zahraniční společnosti, které provozují své služby v Číně, aby svůj obsah upravovaly v souladu s čínskými zákony a normami. Někdy při tom dochází k blokování (z pohledu Číny) závadného obsahu i mimo hranice.

Při letošním červnovém výročí masakru na náměstí Tchien-an men tak například vyhledávač Bing společnosti Microsoft nenašel žádné výsledky na dotaz „tank man“ (fotografie osamělého muže čelícího skupině tanků, pozn. red.) ani v mnohých západních zemích. Často citovaným příkladem je též mazání veškerého obsahu odkazujícího k samostatnosti Tchaj-wanu zejména z rezervačních webů aerolinií či ubytovacích služeb.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

  1. Radomír napsal:

    Ten popis cenzury připomíná cenzuru uplatňovanou v Česku za Rakouska a za 1. republiky. Bohaté zkušenosti s ní měli i Voskovec s Werichem, kterým v Osvobozeném divadle divadle horliví prvorepublikoví cenzoři hlídali každé „nevhodné“ slovo.

  2. Vladimír Komárek napsal:

    Každý komunistický režim (každý komunisty vedený stát, i tzv. „bývalými“) je zavrženíhodný, vraždící a mravně nepřípustný. Obchodovat s ním znamená tyto ničemnosti podporovat. Západ výrazně generuje obchodní „zájmy“, které tyto zločince podporuje a všichni za toto odpovědní by měli být arestování podle např. čínských zákonů (ČLR).
    Komunisté – srovnej co „dokázali“ za pár roků udělat z České Republiky dva komunisté „Zeman + Babiš“ : podpora „lidové Číny“ a imperialistického Ruska, všeobecný mravní rozpad, ekonomický megapropad, energetická cenová krize…stačí málo a komunista každou zemi zničí ! Na celém světě mají komunisté na svědomí stamiliony zabitých, zavražděných, utýraných…
    Čína: jediná právoplatná Čína je na ostrově Tai-wanu. Vzbouřenecké komunistické pevnostní provincie nejsou Čína…jsou tzv. „Lidová Čína“ a to znamená útlak, vraždění a ovládání lidí ve prospěch skupiny bezohledných komunistů. Pro svět to za poslední dva roky znamená miliony zemřelých na Covid a ekonomické problémy. Dílo komunistů.

Přidávání komentářů není povoleno