Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Rapl, Ústí nad Labem
usti-nad-labem.cz, Rapl 2

Čím hůř, tím hůř. Seriál Rapl maluje Ústí nad Labem jako ghetto. Stejně jako zdejší politici

GLOSA. Druhou řadou televizního seriálu Rapl je, soudě podle ohlasů na sociálních sítích, zatím (K)unešen málokdo. To samozřejmě není nijak podstatné, detektivních seriálů, které se z nadějně rozjetých příběhů postupně staly detektivem Martinem Tomsou televizní tvorby, má za sebou nejen Česká televize spoustu. My si zkusíme povšimnout, proč nevyšla sázka na Ústí nad Labem jako přitažlivou filmovou lokaci.

„Ústecký kraj je krajem rozmanitostí a kontrastů, v němž filmař najde jedinečné krajinné scenérie takřka pro jakýkoli filmový příběh,“ píše se na stránkách Filmové kanceláře Ústeckého kraje, která do Ústí nad Labem filmaře přivedla.

A chce, aby se vraceli, a nejen oni: „Našemu kraji to bude zpětně přinášet jak ekonomický efekt, tak i možnost prostřednictvím filmů a televizních pořadů podpořit propagaci našeho kraje jako atraktivní turistické destinace. Vnímáme pozitivní přínosy audiovizuální produkce pro region a chceme je aktivněji využít!”

Pozitivní přínos nové řady Rapla spočívá zhruba ve vzkazu, aby se slušný člověk městu na Labi pokud možno vyhnul. A když už sem musí, ať si dá velký pozor. Na peněženku, případně na vlastní život.

Lepší propagaci si těžce zkoušený region nemohl přát.

Echt gold. 24 Karat

Sázka na atraktivní filmové lokace ve spojení s majorem Kunešem přitom už dvakrát vyšla.

Cirkus Bukowsky odehrál detektivní zápletku v atraktivních lokalitách děčínského industriálu – třeba v křešické loděnici nebo v přístavu v Loubí. Sklidil za to nadšené reakce jak u místních patriotů, tak u veřejnosti, která krásu přístavního města nezná.

Spin-off Bukowského, kdy tvůrci postavili kolem majora Kuneše sólo seriál Rapl, napoprvé vyšel taky. Dobře hrál Jáchymov a pláně Krušných hor, pro neznalé tvůrci objevili temně kouzelný areál bývalého cínového dolu Sauersack poblíž Přebuzi.

Letecký záběr cínového dolu u Přebuzi z titulků první řady Rapla. Screenshot ČT

Temné příběhy Nestora Bukowského a majora Kuneše se v Děčíně i v Krušných horách odehrávají v kulisách, které neruší. Stojí samy o sobě. Krátce řečeno by diváka zaujaly i v případě, že by se v nich potuloval dejme tomu v úvodu zmíněný Martin Tomsa.

Cínový důl Rolava u Přebuzi. Foto: FotoZigo.cz on Foter.com

Proč se to v Ústí nepovedlo? Lépe řečeno, proč se to nepovedlo tak, aby si divák řekl: To je nádhera, tam se chci podívat? Jednoduchá odpověď: město je vykresleno jako vyloučená lokalita, a to ještě s jevy, které jsou proti skutečnosti hodně nadnesené nebo úplně vytržené z kontextu.

„Das ist echt gold. 24 Karat,” láká ve třetím pokračování Rapla romská rodina soudního patologa Knechta na podvod s kočičím zlatem. Patolog samozřejmě naletí.

Situace má reálný základ a patří k Ústí asi jako k Teplicím, Kralupům nad Vltavou nebo kterémukoli městu v Česku poblíž dálnic, kde zhruba od roku 2011 operují gangy rumunských Romů v obstarožních mercedesech. Předstírají nouzi a okrádají ochotné kolemjedoucí pomocí smyšlených historek, v nichž hraje hlavní roli falešné zlato.

O něco později se pak Kuneš vydává vyšetřovat za romskou rodinou přímo do jejího zimoviště kdesi v polích, do nefalšovaného slumu mezi stany a karavany. Upřímně – Ústí nad Labem má řadu problémů a velká část z nich tak či tak souvisí s vyloučenými lokalitami, ale žije se zde přece jen o řád civilizovaněji.

Kdo chce vidět ghetto?

Jistě, jde o příklad, který je licencován filmovou fikcí. Jen je v příkrém rozporu s tím, co zdejší politici a jimi řízená filmová agentura zamýšleli.

Natáčení Rapla bylo po celý loňský rok hitem sebeprezentace těch, kdo se prý o přivedení filmařů do města zasloužili. A jako takové sehrálo i jistou roli v předvolební kampani.

Na stránkách ústeckého magistrátu vyšel pochvalný článek třeba 24. září. Filmaři si libují, jak jim představitelé města vyšli vstříc, město zase slibuje, jaké krásné zdejší lokality lidé v seriálu uvidí. „Natáčelo se na řadě významných míst, jako je výletní zámeček Větruše, Mariánský most, Střekov, nemocnice, Tovární ulice, obchodní centrum, v ulicích města a na jezeře Milada. Točilo se i na netradičních místech např. v ústecké lanovce, trolejbuse.”

Člověk by řekl, že Rapl dvojka bude plná product placementu, kde město pod hradem Střekovem bude hlavním artiklem. Ale omyl. Hlavní postavou je ghetto, drogy, náckové a mafie spojená s politikou. Čili přesně ten obraz severu Čech, který lidé ze zdejší filmové kanceláře nejspíš neměli na mysli.

Je určitou ironií, že stejné vedení města podle stejného stereotypu rozhodlo, že se má město stát jedním velkým ghettem. Tedy vyhlásit tzv. bezdoplatkovou zónu nikoli jen v problémových lokalitách, ale v celém městě. Zdůvodnění se opírá o velice podezřelý posudek sociálky, který tvrdí, že ohrožení alkoholem a drogami, záškoláctvím, návyky nepracovat – které se navíc dědí z rodičů na děti – a dalšími sociálně-patologickými jevy už se z vyloučených lokalit vylilo do celého města.

Podobně jako se diváci, kteří Ústí znají, podivují u Rapla, se onomu návrhu diví lidé, kteří v Ústí nad Labem žijí své běžné životy. Ještě o něco víc jsou pak roztrpčeni majitelé nemovitostí, kterým nařízení znehodnotí jejich byty a domy. Upírají své naděje k Ústavnímu soudu, který bude o plošných bezdoplatkových zónách snad brzy rozhodovat.

Ústí nad Labem chtělo být vidět jako neprávem opomíjená nádhera. Nepovedlo se, je to promarněná příležitost. Čím hůř, tím hůř. A nejen v hlavách politiků, kteří dál ničí město kvůli krátkodechým populistickým nápadům.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. petrph napsal:

  To se musím smát, koho asi tak mohlo napadnout, že by tvrdší detektivky měly sloužit k tomu aby si diváci řekli “ To je nádhera, tam se chci podívat?“ :)))))
  Ovšem, je pravda a napadlo to už větší čímany, že by se to mělo v ději té detektivky osvětlit „to né místní, to nějací cizáci, fujky fujky“. Co si letmo pamatuju, gangy rumunských Romů už třeba vraždily v jedné novější francouzské detektivce..
  A vzít to opravdu od podlahy, dnes by šlo u nás vrátit do detektivek toho dávno profláknutého Číňana.. Ovšem s mobilem Huawei v ruce…:)))))

 2. Jiri Daniek napsal:

  Mate pravdu v tom jak je usti špatne co se tyče menšin apod…. ale na druhou stranu tu krásná místa jsou jen jste je nenašli

 3. Nemec napsal:

  V seriálu nejde o realitu ale o sledovanost pořadu. Sledovanost dělá režisér pro milion diváků , kterou nemohou posrat pár tisíc diváků reality znalé. To za prvé. Za druhé , není krásnější pohled na město jako pohled na Ustí nad Labem z vodní hladiny přes střekovský hrad a zdymadlo, v noci, když město září světly. Něco jako malé Rio de Janeiro, kde jsou stejně krásné prostitutky jako ty v Brazílii.

  • Lubomír Olexa napsal:

   To mohu potvrdit, bo jednou jsem vezl jakéhosi mladého Brazilce stopem z Prahy do Děčína a taky říkal, že to v Labáku vypadá jako v Brazílii. Ústí je pěkné místo pro život, zejména krásnou pestrou přírodou, ale i úžasnými domy po Němcích, časem to bude ještě lepší. Deset minut k jezeru Milada, patnáct minut na lyže do Telnice. Jeden seriál to těžko změní. Nějaké Předlice se najdou všude.
   Divné ale je, kolik seveřanů fandí kominíkům, za nimiž jde ta etapa devastace po r. 1946.

 4. Weber napsal:

  Tak teď mne pan Malecký nachytal na „hruškách“! Já se na na ten seriál „Rapl“, nebo jak se to „ono“ jmenuje nedíval proto, že jsem uvažoval v tom smyslu, že to bude něco o Hradčanech a jeho obyvatelích, ale ouha, pražští umělci se vydali ( s dějem příběhů ) do Ústí nad Labem! Tak se na to kouknu, o čem to je, i když rapli jakéhokoliv formátu nejsou mým „šálkem kávy“.

 5. Zelenková napsal:

  Asi nerozumím pane Malecký. Vždyť je Ústí ukazováno takové, jaké skutečně je. Rozumím, že Vy ho možná vidíte jinak, ale je snad na režisérovi, aby ukázal zase svůj pohled. Pokud chcete Ústí ukázat někomu z Vaší stránky, tak máte možnost.

 6. Miroslav Mareš napsal:

  Co se vám nelíbí? Před převratem 1998 bylo skutečně všechno jiné. Co dříve funkční bylo, již dávno finkční není. Po Havlovy, Klauzovy, Zemanovy, i Babišovy nezůstal kámen na kameni a to je fakt. A všichni víte, že to tak je. A můžeme se pod to i podepsat. Máte rádi chemii? Babiš ano. A tak to je.Toho slováka nám tu byl čert dlužný.

  • Zdena Hamtilová , Mgr. napsal:

   Miroslav Mareš – a co ta otřesná česká gramatika ! Správně je : po Havlovi , Klauzovi , Zemanovi i Babišovi nezůstal kámen na kameni …..

 7. Jirka Sirka napsal:

  Dvojka Rapl je zatím bohužel jedno velké zklamání. Po prvním dílu jsem se začal obávat, další dva díly moje obavy potvrdily. Už to prostě nefunguje. A snaha dostat do seriálu víc humoru to jenom dorazila. Škoda.

 8. Ústecký patriot napsal:

  Ano, Rapl je krimi, která se tváří drsně, a proto holt z Ústí ukazuje to, co ukazuje. Bordel a špínu. A ono Ústí bordel a špína do jisté míry i je, stačí se podívat do zdejší komunální politiky, jistě, že zdejším zmr.. m vyhovuje zobrazení města coby vyloučené lokality, uvolňuje jim jim to ruce k jejich nekalym rejdum, protože v takovém městě schopní a chytří lidé, kteří by je kontrolovali a hlavně nevolili, žít nechtějí. Čest výjimkám!

 9. Radek napsal:

  Žil jste tam? Znáte to město i jinak než z reportazí o Matiční? Asi ne. Proto víte úplný klulový. Ústí umí být krásné, ale zároveň velmi drsné a to, co se tam místy děje nelze z Prahy (a upozorňuji ne z kavárny) ani posoudit, natož řešit. Seriál Talk mě dostal neopentlenou syrovostí hor, kde jsem shodou okolností trávil velkou část svého života. A teď se dostal do další lokality, kterou znám opravdu osobně, ne jen z televizních reportáží. Z mého, promiňte, snad osobního a zasvěceného pohledu,na 99% zcela pravdivě ukazuje situaci ve městě,.které je krajskou metropolí, ale vše v něm funguje trošku jinak, než je obvyklé ukazovat. O to potesijuici4, když následuje seriál Most!. Prosím,.klidně pište, ale ne o věcech, o kterých nic nevíte. Díky

 10. Míša napsal:

  Tak jako Most! má dvě strany diváků,má ho každý film či seriál.Pokaždé ho budou bránit ti co tam žijí.Upřímě,bydlím v Sokolově a tak první série Rapla se týkala nás.Taky nejsme zrovna výkvět morality a dokonce pár příběhů znám osobně a přesto se mi seriál líbil.Znám Ústí a i Most,kam často jezdíme za přáteli a moc se nám tam líbí,dokonce máme sježděné i filmové lokality a přes to se na druhou sérii Rapla koukám.Pravda už to není tak dobré.Ale nikdo z filmařů neřekl,že je to dokument o Ústí,který by ho ukazoval v pravém světle.Je to prostě seriál… Tak se zbytečně nerozčilujme,je spousta jiných důležitějších věcí k řešení…🤔🙄✌

 11. Adam napsal:

  Mně se Rapl líbí, je to temná kriminálka, nečekal bych, že filmaři si vyberou sluncem zalité lokality. Až pojedu někdy kolem, určitě si udělám foto mostu přes Labe, který je v titulcích. Taky bych se rád podíval na tu ubytovnu, kde Rohanova posádka bydlí a navštívil i policejní stanici…. Náhodou být Ústím, udělám mapu, kde se jednotlivé scény s Hynkem Čermákem natáčely…..

Přidávání komentářů není povoleno