Foto: ČEZ/ pro média

ČEZ se připravuje na své rozdělení na „starý a nový“. Ukazují to varianty, které představil poslancům

Napsal/a Robert Břešťan 7. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Prezentace, kterou minulý týden představilo vedení ČEZ poslancům, ukazuje, jakému řešení stavby nových jaderných bloků dává polostátní energetická společnost přednost.

Analýza ČEZ pracuje s třemi variantami. „První variantou je dcera ČEZ spolu se státním garančním modelem, druhá je pak dceřiná firma vlastněná státem. A třetí je pak hlubší transformace ČEZ,“ konstatuje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Je předpoklad, že do konce března stálý výbor pro jadernou energetiku dá doporučení vládě, která ze tři variant je podle jeho názoru nejvhodnější,“ dodává.

HlídacíPes.org prezentaci, s níž ČEZ poslance hospodářského výboru v Dukovanech seznámil, získal. Jako favorit z navržených variant vychází právě „transformace ČEZ“, de facto rozdělení na starý a nový ČEZ.

Prezentace variant pro dostavbu nových jaderných zdrojů 

 

Ve „starém“ by stát získal 100% podíl, spadala by sem výroba elektřiny z jádra, uhelných elektráren, těžba a obchod. Z této části by byli minoritní akcionáři vyplaceni.

Nový ČEZ by zahrnoval výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, distribuci a prodej. Zde by se naopak podíl státu výrazně snížil, až na 25 %.

Právě prodej podílu v této části by měl přinést finance na stavbu nových bloků jaderných elektráren čistě ve státní režii.

Analýza už tu byla

Konkrétní návrh na rozdělení ČEZ přinesla už dříve i analýza „vhodného investorského modelu pro výstavbu nového jaderného zdroje“, kterou si už vloni zadal vládní Stálý výbor pro jadernou energetiku.

„Skupina ČEZ se rozdělí na dvě části, z nichž jedna bude obsahovat veškerá existující jaderná aktiva, která jsou v provozu, a v druhém kroku Česká republika vykoupí podíly minoritních akcionářů v části obsahující jaderná aktiva. Část společnosti ČEZ vlastnící jaderná aktiva bude rovněž 100% vlastníkem SPV (speciálně vytvořené projektové společnosti, pozn. red.),“ konstatuje analýza, jejíž znění získal HlídacíPes.org na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Taková varianta je podle minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra přijatelná pro všechny strany. „Když se podíváte na portfolio ČEZ, výrobní část má vlastní uhlí, jaderné elektrárny navýšily všechny výkon, nepotřebují nyní žádné investice, a veškeré cash-flow by tak pomohlo financovat právě budoucí stavbu – ať to bude jádro, plynové elektrárny, či jakýkoli jiný koncept zajištění energetické bezpečnosti,“ řekl Šnobr už dříve pro HlídacíPes.org.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)