Český éter plný angličtiny, kdo se bojí dát Huawei do zásuvky a švédská inspirace proti trollům
Petr Bystroň: česká spojka k evropským radikálům *** Jak šéf KSČM žehlil v Číně kauzu Huawei *** Prezidentův Gerloch pro každý případ – 5. týden roku 2019 na HlídacíPes.org.
BOLEST JAKO UČITEL: Lidé si na začátku arabského jara neuvědomili, že svoboda něco stojí, říká Nada Dhaif, bahrajnská stomatoložka a zakladatelka Organizace pro nápravu a proti násilí. Byla mezi dvaceti lékaři a lékařkami zajatými a mučenými během povstání v Bahrajnu před osmi lety. Dnes sama pomáhá obětem násilí.
HEZKY ČESKY? ANI NE: Když si v Česku zapnete rádio, nejčastěji tam bude hrát anglická či jiná zahraniční písnička stará maximálně osm let. Ukazují to čerstvá data Českého statistického úřadu. V Česku si rádia skládají playlisty podle svého, třeba sousední Slovensko ale už tři roky zkouší zvýšit podíl slovenské hudby v rádiích pomocí povinných kvót.
TRAMVAJ A RUSKÝ SVĚT: Majitel firmy AmuTec s.r.o. s překvapením zjistil, že se pod hlavičkou jeho podniku propaguje kniha kontroverzního ruského spisovatele Nikolaje Viktoroviče Starikova „Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina“. Od knihy i jejího vydavatele se distancuje. Reklama na publikaci byla k vidění i na boku pražských tramvají.
ČESKÁ SPOJKA K RADIKÁLŮM: Poslanec Bundestagu s českým původem Petr Bystroň je už několik let výraznou tváří strany Alternativa pro Německo. I díky němu dostávají němečtí opoziční populisté v tuzemsku často víc mediálního prostoru než německá vládní koalice. Bystroň je zástupcem krajně pravicového křídla AfD, které teď zkoumá německá kontrarozvědka. A své zajímavé stopy má i v české politice.
VYŽEHLIT HUAWEI: Kontroverzní cesta místopředsedy Poslanecké sněmovny a lídra českých komunistů Vojtěcha Filipa do Číny proběhla takříkajíc na vlastní pěst, bez pověření parlamentu. Filip odmítl před odjezdem sdělit, s kým bude v Číně jednat. Příliš sdílný nebyl ani po návratu. Server Sinopsis zrekonstruoval průběh Filipovy návštěvy Číny z tamních médií a dalších zdrojů.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
ŠVÉDOVÉ PROTI TROLLŮM: Volby do Evropského parlamentu se blíží a je na místě vážně diskutovat o riziku dezinformací a dalších snah ovlivnit volební výsledek. Referendum o brexitu či americké prezidentské volby 2016 ukazují, že zdaleka nejde pouze o hypotetickou hrozbu. Česko by se mohlo inspirovat Švédskem, které riziko dezinformací začalo řešit už rok před volbami.
NEFUNKČNÍ ŽALOBA: Senátorský klub kolem Václava Lásky oznámil, že připravuje ústavní stížnost na prezidenta Miloše Zemana. Impulzem mají být údajné zásahy prezidenta a jeho „vyslance“ Vratislava Mynáře do justice. Senátoři prý mají vytipovanou zhruba dvacítku prezidentových skutků, za něž ho chtějí žalovat před Ústavním soudem. Má taková iniciativa naději na úspěch?
RADŠI TO NEZAPOJUJTE: Ministerstvo spravedlnosti nakoupilo vloni celkem 165 serverů od firmy Huawei. Pak ale přišlo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který technologie čínské firmy označil za bezpečnostní riziko. Resort ujišťuje, že servery Huawei nejsou součástí jeho kritické infrastruktury. Například Nejvyšší soud ale nové IT vybavení zatím raději nenainstaloval.
PREZIDENTŮV GERLOCH: Když jsme se dostatečně vydováděli nad taškařicí se zasahováním prezidenta do pravomocí soudců, máme tu druhé kolo. K poslednímu lednu končí ve funkci ze zdravotních důvodů ústavní soudce Jan Musil a prezident Miloš Zeman bude vybírat náhradu. Obě věci spolu samozřejmě souvisejí, a to nejen načasováním.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)