Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Švédsko, volby (ilustrační foto)
Gustav Gullberg on Foter.com, zdroj

Štěstí přeje připraveným. Inspirace ze severu může pomoct proti dezinformacím i v Česku

KOMENTÁŘ. Volby do Evropského parlamentu se blíží a je na místě vážně diskutovat o riziku dezinformací a dalších snah ovlivnit volební výsledek. Referendum o brexitu či americké prezidentské volby 2016 ukazují, že zdaleka nejde pouze o hypotetické riziko.

Na možnost šíření dezinformací se v souvislosti s volbami již začaly připravovat evropské instituce, české úřady, ale i kandidáti, výzkumníci a občanská společnost. Je to další dobrá příležitost inspirovat se příklady dobré praxe; ukázkou pečlivé přípravy jsou opatření proti dezinformacím přijatá vloni ve Švédsku před tamními parlamentními volbami.

Horká linka do Facebooku

Možnost, že by se volby mohly stát cílem dezinformační kampaně, začaly švédské státní instituce řešit již rok dopředu. Zástupci zpravodajských služeb se pravidelně scházeli s volebními týmy všech politických stran zastoupených v parlamentu, poskytovali jim informace a doporučení týkající se bezpečnosti.

Švédský ministr pro digitalizaci jednal při své návštěvě v Silicon Valley se zástupci Faceobooku a dosáhl toho, že byla zřízena „horká linka“, na niž mohly státní instituce nahlašovat falešné účty podílející se na šíření dezinformací.

Samotný Facebook začal spolupracovat s týmem fact-checkerů a na základě jejich doporučení snižoval dosah odhalených dezinformací.

 

 

Nejdůležitější úlohu v boji proti dezinformacím však sehrála Swedish Civil Contingencies Agency, instituce fungující pod ministerstvem vnitra, která má za úkol ochranu obyvatelstva před krizemi různého charakteru.

Tato instituce ve spolupráci s výzkumníky z univerzity v Lundu připravila srozumitelný a čtivý manuál představující problematiku dezinformací laikům a obsahující konkrétní doporučení pro jejich odhalování. Tento materiál posloužil jako podklad pro školení, kterými před volbami prošlo okolo deseti tisíc příslušníků státní správy.

Všechna zmíněná opatření byla maximálně transparentní. I švédská zpravodajská služba vydala před volbami prohlášení popisující svá zjištění ohledně dezinformací. Klíčovou roli hrála též politická podpora – švédský premiér v únoru 2018 vystoupil s projevem, v němž pohrozil případným útočníkům, že každý pokus o zasahování do voleb bude vyšetřen a potrestán.

Na štěstí nespoléhat

Vedle státních institucí se na volby důkladně připravovala i média, která spustila projekt Faktis, v rámci něhož redakce sdílely své kapacity při fact-checkingu informací souvisejících s kampaní.

Jejich úsilí sice podpořil státní grant, ale jinak média zůstala nezávislá – odmítla například státními institucemi nabízené informační briefingy.

Vedle těchto krátkodobých opatření Švédsko proměnilo i vyučovací osnovy, do kterých nově zařadilo i digitální gramotnost.

Během voleb se nakonec dezinformací příliš neobjevilo, možná i díky sérii přijatých opatření a důkladným přípravám. Švédský příklad je každopádně hoden následování.

V tom, jak se stát na potenciální hrozbu začal připravovat včas, jak otevřeně komunikoval o svých krocích s veřejností (a tedy i případnými útočníky), jak se snažil zaangažovat aktéry z různých sfér a jak zároveň nezapomínal na dlouhodobá řešení.

Stejně jako Švédové bychom riziko dezinformací, které se mohou objevit před volbami do Evropského parlamentu 2019, neměli podceňovat ani my. Spoléhat se pouze na štěstí si totiž nemůžeme dovolit.


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je ISECO.cz

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

34 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Mám velké pochybnosti o psychice všech těch zainteresovaných individuí. Švédsko je stát. jeho státní akce na obranu proti čemukoliv, jsou jeho věcí. Příklady uvedené jsou ale neprokázané, pouze domnělé, z dílny staré Blažkové. EU není stát a tak není možné aplikovat švédská státní opatření. To je neúprosná logika věci.
  Chyby made in EU jsou evidentní a fatální. Ne Putin a nevím kdo ještě-Marťani?… má na chyby EU vliv. To je kardinální pitomost. Co si EU sama zkazila, to má. Rusko a Putin se zmítají v obrovských problémech jak přežít. Nedělejme z nich něco, co není! Ukliďme si vlastní svinčík, a že je obrovský a nemusíme ze sebe dělat idioty věřící na ruské zásahy do našich voleb. Spokojeného občana žádný Putin ničím nezvyklá. A o to jde, ta spokojenost tady významně není. Ve všem! Připomenu ty nýmandy z CTHH, kteří jsou lidem pro smích. Všechny ty „elfy“ a další přihlouplá individua „bojující za správný a jediný, typicky bolševický názor“. Bolševiků jsme si užili ažaž. Stále ukazujeme na východ a oni přichází ze západu!

  • Petr Kaminsky napsal:

   1) Frenki, co takhle mokry hadr na hlavu? 2) Nikdo nemluvi o tom, ze by se to melo dit na urovni EU. Volby do EU prece probihaji oddelene v kazde zemi zvlast. Proc bychom se nemohli inspirovat zkusenostmi ze Svedska u nas v (Babisove) CR? 3) Nerad to rikam, ale ve svych prispevcich by ses mel soustredit na obsah sdeleni. Ne na manipulace pouzivanim adjektiv (neprokazane, domnele, neuprosna, evidentni, fatalni, kardinalni).

   • Frenki Hunter napsal:

    Zkušenostmi ze Švédska? Pěkný protimluv. Už jsem to psal a tak to nebudu znovu opakovat, že Švédsko je v obrovském problému. Přebírat cokoliv ze Švédska je fatální. Protože to ani tam nefunguje. Leda tak cenzura a politicky korektní pindání o tom, jak by něco mělo být, ale není.
    Manipulací o tom, že „my-EU“ se musíme chránit před ruským ohrožením voleb do EP jsou také jen manipulace.
    Protože druhým dechem se podsouvá ten nesmysl, jak to prý ohrozilo už i americké presidentské volby. Důkazy sice neúspěšní „demokraté“ nepředložili žádné, ale bylo to „vysoce pravděpodobné“, apod, termíny. A pamatuji si velmi dobře, bylo to už před půl rokem, kdy se začaly objevovat první spekulace, že „zaručeně“ bude Rusko chtít ovlivnit i tyto volby. Jasně, jisté zájmové partičky předem vědí, že to „s nimi“ už voliči nebudou brát vážně, tak se snaží to hodit na Rusko. Kdyby to „náhodou“ nevyšlo. Prostě trapná manipulace. Tohle totiž lidi fakt nebere. Ale to nepozná nikdo, kdo se nepohybuje mezi lidmi a nezná jejich názory. Jak je ale poznat, když teď „frčí“ v pravdě bolševická cenzura? A i ta opatření ze Švédska jsou úplně to samé, bolševicky uvědomělé, leč, nefunkční u normálních svobodně se cítících lidí.

    • skeptik napsal:

     Vidím Frenki, že už jste s těmi dezinformacemi začal. A propos, kdy a kolikrát jste byl v tom Švédsku, pokud jste tam vůbec byl?

     • Frenki Hunter napsal:

      Žádné argumenty, septiku?
      Dnes vyšel článek ke stavu dění ve Švédsku od paní Janouchové. Ta žije ve Švédsku 30 let. Už jste ho četl? Je na jiném webu. Pokud mi budete chtít oponovat délkou pobytu ve Švédsku, tak po paní Janouchové toto chtít nebudete. A přitom máme s paní Janouchovou stejné pohledy na Švédsko. A co vy? Vy máte také nějaký názor? Tak se tolik nestyďte a projevte se. Rád si jej přečtu.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Cestou a pobytem ve Švédsku se nelze cokoliv dovědět o účinnosti švédských bezpečnostních struktur a opatření. Frenki by musel být mentálně retardovaný, kdyby si myslel to, co Vy naznačujete, „skeptiku“.

     • skeptik napsal:

      Oskare (hanáku z Hané), zaráží mě, že náhle reagujete na můj příspěvek, když jste mi před několika dny sdělil, že diskuzi se mnou končíte. Nebo to byl snad opět váš střídač na diskuzích, o jehož příspěvcích nevíte? Vaše vzájemné předávání služby asi za mnoho nestojí. A z vlastní cesty do Švédska a následného pobytu ve Švédsku se o Švédsku dozvím určitě více, než z údajného dopisu nějaké paní Janouchové, o které nemám žádnou jistotu, jednak zda vůbec paní Janouchová existuje, a pokud existuje, tak zda jí nebylo ukradeno heslo k její e-mailové adrese a zda její e-mailová adresa nebyla zneužita. Pokud je mi známo, bylo kýmsi ukradeno několik set milionů hesel k e-mailovým adresám. Toto může být odpovědí i Frenkimu Hunterovi, který se opírá ve svých tvrzeních o údajný dopis jakési paní Janouchové, o které stejně jako já neví, zda doopravdy existuje. Nebo snad ví že neexistuje? Nebo snad ví, že sice existuje, ale že jí bylo ukradeno heslo k e-mailu, které zneužil někdo jiný?

   • nováček napsal:

    Zkušenosti švédských bezpečnostních agentur, které ani nepoznají sítě vlastní (švédské) rybářské lodi, od ruské ponorky? To je skoro jako bránit Prahu v Afganistánu, i když odtud USA co nevidět odejdou (s hanbou poraženého).

  • Karel napsal:

   Rusko země zaslíbená, lékařská péče,průměrný věk dožití, obecná kvalita života, dostupnost služeb, dostupnost informací, svoboda slova a vyjadřování názorů, míra emigrace a imigrace, míra alkoholismu a dalších závislostí, počty sebevražd, stav životního prostředí a péče o něj…. a nestyďte se a rovnou napište, že vámi označení za bolševiky (bože překvapuje mě jaký význam to slovo pro vás asi má) byste preventivně šoupnul do lágru s kamenolomem a tam je nechal pojít hlady…směle do toho!

 2. Admirál napsal:

  Více Brettschneiderů na sociální sítě.

  Brettschneider do každé rodiny!

 3. Frenki Hunter napsal:

  Ještě bych doplnil, že zrovna Švédsko ve stavu, ve kterém se nachází, kdy absolutně nezvládá migraci svou neskutečnou naivitou hraničící s totální stupiditou, není ten pravý, kdo by měl někoho poučovat. Jejich problémy jsou tak obrovské, že vyřešit je, nebude pro ty naivní pitomečky vůbec možné. Putin nemůže za to, mají ve vládě i bolševiky, kteří Švédsko společně potápí za tleskání až absurdních vymaštěných socialistů.
  A jako poslední, jsem přesvědčen, že pokud nenastane v rámci EU razantní očista od všech jejich dosavadních stupidit, tak se sama zahubí. Podpora dosavadního uspořádání v rámci EU je tedy logicky nesmysl, a existují li strany a frakce, které chtějí „novou“ EU zachránit, opakuji, zachránit, potom mají i můj hlas. Ta stará zkomírající netahající hajtra ať chcípne! Čím dříve, tím pro nás pro všechny lépe.

  • Karel Smutný napsal:

   To světlo co vidíte na severu.. to nehoří Švédsko…je to nejspíš polární záře. Migrace je věc ke které se švédové postavili čelem a řeší ji je to nesnadné a pro velkou část češstva nepochopitelné. Zcela pochopitelné naopak je že jako emigrant se budu snažit nalézt zemi bohatou a ochotnou mi pomoci (jsem si vědom, že mne nebo mé děti takový osud potká díky vám a vám podobným) místo zchudlé montovny s nevraživou do sebe zahleděnou preudokulturou – mohu s vámi souhlasit na úrovni že budoucnost Švédska a jejich migrantů je nejistá a složitá…. ale vzniká tam alespoň nějaká zkušenost a možnost řešení na základě konkrétních pozitivních i negativních jevů….To co se stalo (vlna migrace) je totiž jen kapkou v moři, jen cáknutí toho co svět čeká, pokud to dobroserové a elfové projedou proti zloserům a trollům. My jsme si naopak strčili hlavy do vlastních prdelí a děláme že se nás to netýká… což zatím kupodivu vychází protože nájezdy hladových analfabetů se zatím nekonají a schopné lidi jsme dokázali odradit na dálku jako páchnoucí žumpa. A k Putinovi… Kam rus jednou šlápl je to jeho…Tuhle pravdu pocítí ještě za našich životů Ukrajina i Bělorusko a Pokud se nezmátožíme tak i země na severovýchod od nás. Nabízí se tu i perspektiva, že nás budoucí novodobý car před těmi hordamii ochrání (což je asi vaše toužebné přání).. s ohledem na to, jak jsou ruským elitám ukradení jejich vlastní občané (střed a nižší třída) .. copa by asi znamenalo takové přátelské obětí pro nás… Téměř 900 000 v dluhové pasti – Milošova práce, Tunel v kupónové privatizaci – Václavova práce…za naše posraný životy si můžeme samy soustavným přehlížením bezpráví… a ta chcípající hajtra EU nám povětšinou pomáhá aby to nebylo ještě horší. Ale jak myslíte, vystoupit z unie proč ne… jen Se to tady propadne do ještě větší absurdity, protože pak už dlbým zákonům nebude stát v cestě žádná brzda a u nás v Kocourově se stane literaturou faktů.

   • Frenki Hunter napsal:

    Vaše invektiva stran mé osoby, že za stav našeho státu a váš stav mohu i já a mně podobní, je nejen trapná, ale je i lživá.
    Argumentačně jste tuto ideu ničím nepodložil. Také ani nemůžete. Není nic, co byste na mne „hodil“.

    Ta švédská záře není způsobena polární září, ale opravdovým ohněm. Nejčastěji zapálenými osobními automobily, což je takový nový folklor v mnoha švédských městech, který mají na svědomí gangy migrantů. Je to takřka „daily routine“.
    Váš názor, že to Švédsko nějak zvládá, je až infantilní. Měl byste si v této věci zjistit více informací. A potom nebudete trpět informačně argumentační prázdnotou.
    Informací je dostatek, i přes typickou švédskou „politickou korektnost“ a zapírání pravého stavu věcí, které se tam odehrávají. Už se na toto dokonce dělají i vtipná videa (https://www.youtube.com/watch?v=UVPEKdlMovY)

    Pokud Vy podporujete zdechající hajtru, tak musíte mít důvod, proč to tak vidíte a nadále chcete. Já chtěl naopak podpořit stav, kdy „zdechající hajtru“ nahradíme silnou kobylou. Jenže to stávající partičky neo bolševiků, komunistů a maoistů a bláznů, klanějící se soše Karla Mordechaje Levy Marxe a likvidující Evropu svou tupostí a neschopností, prostě nezvládnou. Ale to jste si asi nechtěl přiznat a tak podsouváte tento svůj lživý výmysl. Já jsem jasně uvedl, že budu podporovat ty strany a frakce, které chtějí „novou“ Evropu zachránit! Ne zničit!

    • Karel Smutný napsal:

     ani číst neumíte… žádná z invektiv není o vás vše je o nás… já vás stále považuji za člověka ve společné zemi… vy by jste mě a podobné likvidoval v tom se lišíme…

     • Frenki Hunter napsal:

      Někde jsem tuto myšlenku v této diskusi uvedl? Připomeňte mi ji.
      Že vy budete hen ten „liberální demokrat“?
      To by mnohé „vysvětlovalo.
      Jinak, ještě k vašemu předminulému příspěvku, uvedl jste toto“…jako emigrant se budu snažit nalézt zemi bohatou a ochotnou mi pomoci (jsem si vědom, že mne nebo mé děti takový osud potká díky vám a vám podobným)….konec citace, kde mne a mně podobné obviňujete za toto. Na základě čeho? To jste už nedal. Takže blábol, nebo lež.

      A k Ukrajině a Bělorusku. Když jste tyto země vzpomenul. Jejich osud nevidím ani trošku růžově. Existují dokonce předpovědi, že splynou s Ruskem. Kdy a jak, to už nebylo upřesněno. Lukašenkův klan se stejně „povedeným synkem“ se mně nelíbí. Apropos, víte, že existovalo i Černorusko?
      Ukrajina je na tom fatálně zle. Jako neutrál a znalec poměrů chápu její současný úděl. Podle mne nemá žádnou šanci toto přečkat. Podpora ze Západu je omezená a dluhy se neplatí. Mozky a ruce jsou „vykrádány“ v rámci přežití. Za naší zdatné státní pomoci. Kdo nahradí ukrajinského lékaře, který odešel do české republiky? Nikdo. Ale to vás ani netrápí. Hlavně, že Ukrajinu „jinak“ litujete, a že za to může zlé Rusko. Nemůže. A abych vás úplně vykolejil, tak tvrdím, že Krym bude navždy už ruský. Ukrajina se rozpadne. Na součást Ruska-Malorusko, na část patřící Maďarsku, Rumunsku a držte se židle, Česku.

     • Karel Smutný napsal:

      na příspěvek níže už není tlačítko takže přímo není možnost odpovědět.

      Ano uvedl.. likvidace jedince má svá pravidla první krokem je jeho dehonestace a odlidštění – nálepka, která ho označí za méněcenného… a pak to pokračuje oba víme jak…. je jedno jestli jsem pro vás bolševik nebo liberál… komunisti byli nakonec v koncentrácích s židy, homosexuály, jen je odlišili nášivkou, aby se to nepletlo… (nejste hloupý a celé byste to takhle neřekl, protože víte, že to je přes čáru…dnes, navíc na tohle se nakonec najde nějaký Balda v roli užitečného idiota, který špinavou práci udělá a v tom je pointa, že vy byste mu v tom nebránil – ruce čistá mysl nikoli) v tomhle se budeme vždy lišit, ačkoli mě serete, vidím ve vás člověka s vyhraněnými názory a já jsem pro vás jen šváb, kterýho jednou k vaší radosti někdo rozmáčkne…. Krym a Ukrajina…. až na to, že za to „může Rusko“ (významnou částí) se shodnem. Ukrajina a Bělorusko jsou zrcadlem pro jakoukoli zemi do které kdy vstoupila politika Ruska, je jen otázkou času, kdy hudou opět pohlceny zpět do chladivé náruče… Abychom si rozuměli nikterak se mi nelíbí politika kterékoli velmoci, nelíbil by se mi radar v Brdech, protože ukazuje na jedno – pošťuchování dvou „mačos“ pro které jsme jen pimprle mezi nimi. Měli jsme v práci američany na návštěvě a během družení se jeden z nich zeptal na kterou stranu by se přidal, kdyby byla válka USA vs. Rusko – on bez váhání řekl že k rusům, američan se víc než divil, ale jen do chvíle, než mu to vysvětlil… v případě zajetí by nechtěl skončit v ruském lágru pro zajatce… Ano Ukrajinců je mi „jenom“ líto a nevím jak jinak pomoci než volit naše politiky, kteří jim vyjadřují zastání a hledají pomoc, místo neustálého bagatelizování vlivu Ruska – dost možná, kdyby svůj vliv používali pozitivně vzájemné dohody spolupráce společné projekty, dost možná by to trvalo desítky let a možná déle a tyhle země by konsensuálně vytvořili třeba společnou federaci… silou to jde rychleji výsledek je křehký a nejistý… je to zdroj co bude dál živit vzájemnou nenávist… Krym je pro Rusko jen symbol moci a způsob jak k němu přišel ničí tisíce dobrých drobných malých věcí, které by v součtu a v čase udělali víc než se v současnosti stalo… zavěrem .. nevím co se ve vaší hlavě skrývá pod pojmem liberální a demokrat (ale nic dobrého a slušného to nejspíš nebude) ..jsem zastánce svobody a vůle rozhodnout se s vědomím vlivu na okolí s přihlédnutím na zájmy druhých.

   • Admirál napsal:

    “ Migrace je věc ke které se švédové postavili čelem a řeší ji je to nesnadné a pro velkou část češstva nepochopitelné.“

    Museli jim zrušit jedny volby, aby to „dobrovolně“ udělali.

    Pokud nás před tím ochrání „novodobý car“, budu ho chválit.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    „A k Putinovi …“ Kam jednou šlápl Američan – Německo, Itálie, Japonsko, Severní Korea, Somálsko, Panama, Syrie (bez jakéhokoliv mezinárodního oprávnění), Irák, Afganistán a tak dále a dále – např. stále působí asi 40.000 amerických vojáků na 179 amerických základnách v Německu, více než 50.000 vojáků na 109 amerických základnách v Japonsku a desítky tisíc vojáků působí na stovkách základen po celé Evropě. Více než 28.000 amerických vojáků je přítomno na 85 základnách v Jižní Koreji, kde jsou od roku 1957. Výčet existujících USA základen po světě by zabral několik stránek textu.
    Je neskonale více dokladů, že „kam vstoupil“ Američan z USA, odtamtud dusud do nešních dnů neodešel. Napsal jsem vstoupil, ale spíše platí vnutil se, nebo přímo dobyl.
    Rusko také dobylo Sibiř, ale nikdy to nevydávalo za šíření demokracie a nikdy nevyvraždilo místní obyvatele, ani je nestěhovalo do rezervací, jako USA Indiány.

 4. Karel napsal:

  Drsné podmínky severských zemí po staletí vychovávali jedince s vysokou mírou pochopení nutnosti spolupracovat souběžně s vědomím být v náročných situacích schopen se postarat individuálně sám o sebe. Dosáhnete toho, když své okolí vnímáte komplexně a do hloubky. Vyžaduje to intelekt cílevědomost a nadprůměrnou míru obětovat se věcem které se mi nelíbí. Oproti tomu mi čechyové jsme oportunisté a lenoši (z hlediska povinnosti kriticky uvažovat)… rádi se divíme tomu kam nás osud zavál, naší devizou je jen nezměrná schopnost se přizpůsobit. Schopnost obětí adorujeme u svých (mrtvých) velikánů (a vlastně jen pro potěchu vlastního ega) nadpoloviční většině populace české roklinky jsou koblihy dostatečnou satisfakcí za ztrátu svobody… často i aktivně požadovanou. Vůdcové mají moc, ale hlavně (pro naši populaci typické) přebírají břímě vin svých ovcí…a to je základem našich povah – hrajem to na tupou nevinnost… Protestsongy bonzáků, Vláda z estébáků. Desítky let „boje“ modrých proti oranžovým… dvou protistran založených dvěma kamošama u sklenice vína v osumdesátých letech v nějaké té pražské kavárně formou „Milošu ty seš takovej socialistickej buran, vem si ty od středu nalevo a Já mám rád obleky a kravaty a vezmu ty vpravo…. a pak se budem jakoby naoko mydlit mezi sebou“…dokonalá iluze demokracie a svobody. Jinak přesně stejnou taktiku při davovém okrádání aplikují např rumunští (a mnozí další) kapsáři… ztropí povyk, upoutají pozornost jinam, a vy až doma zjistíte, že už nejste vlastníkem své peněženky a dokladů. Bojovat proti propagandě jsme zcela neschopni. Souvisí s tím míra vlastní sebereflexe a poznání, že věřím a často i sám šířím bludy… jakmile k ní u nás totiž nakonec dojde…jediné řešení které po staletí aplikujeme je vypráskat do emigrace všechny schopné a vzdělané lidi… Absurdní situace, kdy vepři ovládnou vepřín a vyženou kolchozníky.. doposud o ně pečující…s heslem Na jatka naproti si rádi dojdem sami! Vyznívám notně pesimisticky, ačkoli sám se aktivně snažím činiti věci lépe…v mých 45 letech mě ale všudypřítomná lidská tupost v kombinaci s nebývalou mírou nepotismu způsobují chronické návaly skepse a marnosti.

  • PM napsal:

   Karle děkuji,
   chtěl jsem k tématu také něco napsat, ale napřed jsem si přečetl komentáře.
   Napsal jste nádherné shrnutí. Co myšlenka to dokonalá trefa do mého vnímání situace. Potěší, že nejsem sám. Díky ještě jenou.

  • Weber napsal:

   Vida! Od přemíry hunterování, jiná krmě! To si nechám líbit. Výtečně, všechno „nesním“ ale povedlo se, z předešlé stravy se mi již moc brkalo, i když jsem měl pandíro prázdné.

   • Frenki Hunter napsal:

    Tak hlavně, že to bylo k věci. Nebo nebylo? Ale, to je vám přece jedno, ne? Ta přemíra „hunterování“ je asi nad vaše chápání. Ale evidentně nemáte jiný názor, takže si vystačíte tím laciným, infantilním přirovnáním. Škoda, rád bych znal váš názor. Ne tyhle cinty.

    • Weber napsal:

     No, jó, nesmíte brát vše moc vážně. Zkuste portál i60.cz, je tam dobrý článek – Život s řešičem je k nevydržení -, já bych jej
     upravil pro HP – diskuze s Frenkim je k nevydržení! Haha.

    • Karel Smutný napsal:

     Bylo to k věci ve Švédsku jsem tři roky žil. Milí lidé, uzavřeností (počáteční) hodně podobní Čechům. Každý koho jsem potkal umí alespoň jeden světový jazyk o politice dokážou debatovat stejně klidně (pro mě občas neuvěřitelné jak během řeči dokážou sami sobě oponovat a vyvracet vlastní názor – kritickým myšlením) jako o kvalitě pečiva… neobyčejně se zajímají o kdejakou blbost co se řekne v Bruselu… Auta už jim tam hoří pravidelně každý rok asi 30 let… Berou to jako kolorit, Francie má stávky, my pálíme auta.. S problémy uprchlíků zápasí, mají jich hodně a problém to je, ale řeší ho… U nás po válce reálný socialismus nahnal cikány do pohraničí.. na pár let se tak zbavil problému a ten se vrátil jak bumerang. A v tom se my naprosto lišíme – Švédové vidí ve strádání druhého vlastní problém, my ne… klasický argument, kolik náš stát cpe do nepřizpůsobivých a jak oni se odvděčují je selské moudro…Vzdělání a integrace jediné řešení (další selské moudro že o to nestojí – zase jejich chyba) Potom je ale zajímavé že náš úžasný vzdělávací systém selhává i u té rádoby lepší části populace… dokud s tímhle nehnem, vždy sklouzneme jen ke kousání vlastního ocasu…

 5. Frenki Hunter napsal:

  Import zrůdných pitomostí ohrožující naše bytí.
  Toto existuje,v mnoha podobách a postupně je salámovou metodou zaváděno i k nám. Kritizuji švédský nápad jak na to. Švédsko je zemí neomezených možností pro experimenty s tím,co tisíc let bylo utvářeno a získalo nejvyšší možné uplatnění.
  Tady dávám zatím k dobru další magořinu made in USA. Jistě bude časem implementována i k nám.
  https://www.youtube.com/watch?v=Zn1j4ODvEoc

 6. Frenki Hunter napsal:

  Další důkaz, ale ne ten, který chcete slyšet. Jenže, ono to tak je. A s tím nic nenaděláte.
  https://www.youtube.com/watch?v=8NU12r4V6NE

 7. Tady žádný státní aparát proti dezinformacím nepomůže! Má jej totiž „ošéfovaný“ král dezinformací Bureš. 🙁

 8. Pavel Liska napsal:

  Doporučuji ve jménu proti dezinformacím nepohodlným lidem a stranám zakázat volební kampaň. Jedná se podle mne totiž o jasný pokus o zasahování do těch našich voleb, hezkých, milých a v klidu probíhajících. Ke správným výsledkům směřujících…. Bojím se, aby to nějaký progresivista za chvíli nevzal vážně.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nebojte se, progresivisté to jistě vezmou vážně, volební kampaně se ale zakazovat nebudou. Co by dělali ti vyšetřovatelé „ovlivňování volebních kampaní“ tu Rusy, tu Číňany, tu kdoví kým jiným ještě, co by dělali, na příklad takoví senátoři Fišeři, co srdnatě bojuji proti ohrožení bezpečnosti čehokoliv a voleb zvláště, pomocí Huawei čínskými špiony, jak už dávno upozorňuje a popisuje BIS (podle senátorova tvrzení). Na co by pak sváděli, že nebyl zvolen „onen“, ale byl zvolen „ten“, či naopak, protože voliči byli ovlivněni ruskou dezinformační reklamou na ruský čaj nebo také reklamní dezformací o čaji čínském.
   Věc je zcela jasná, není Čecha který by proruského politika nevolil, když ten ruský čaj je nejlepší a proč by jiný nevolil české podporovatele ćínské špionáže přes telefony Huawei, když ta reklama na ně tak vtíravě popisuje co všechno umí a ony tak neodlatelně vypadají.

 9. Frenki Hunter napsal:

  Švédsko je špatný vzor. Vlastně je to odstrašující vzor všeho normálního. Jak to ve Švédsku funguje v mnoha oblastech je tady zcela prokazatelně ukázáno. Je to hnus, který vyvolá takové řešení, že tech jejich šílený, obludný neo socialismus bude navždy sprostým slovem.
  https://www.youtube.com/watch?v=aZpVI28uTec

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost