Vojtěch Filip se zástupcem ředitele Oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny Kuo Jie-čouem

Šéf komunistů Filip žehlil v Číně kauzu Huawei. Zjistil, že se „není čeho obávat“

Napsal/a Sinopsis 30. ledna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Kontroverzní cesta místopředsedy Poslanecké sněmovny a lídra českých komunistů Vojtěcha Filipa do Číny proběhla takříkajíc na vlastní pěst, bez pověření parlamentu. Filip odmítl před odjezdem sdělit, s kým bude v Číně jednat. Příliš sdílný nebyl ani po návratu. Server Sinopsis zrekonstruoval průběh Filipovy návštěvy Číny z tamních médií a dalších zdrojů.

Není jasné, s jakým mandátem Vojtěch Filip vlastně v Číně vystupoval. On sám tvrdil, že jeho návštěva probíhala čistě po bratrské stranické linii. Jako zástupce sněmovny vystupoval prý pouze jednou.

Z čínských médií je nicméně zřejmé, že Filip absolvoval ve funkci prvního místopředsedy Poslanecké sněmovny ČR i další schůzky na vysoké úrovni.

Návštěva ve stranické rozvědce

V médiích Filip zmínil schůzku s místopředsedou stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců Wang Tung-minem. Na té si měli kromě jiného „vyměnit názory na prohlubování kontaktů mezi oběma zákonodárnými sbory“.

Filip se stranickým tajemníkem provincie S‘-čchuan, Pcheng Čching-chuaem

Podle očekávání se sešel také s Kuo Jie-čouem, zástupcem ředitele Oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny (ve zprávách BIS označovaného za „specifickou stranickou rozvědku“).

Dále jednal se stranickým tajemníkem provincie S’-čchuan, soudruhem Pcheng Čching-chuaem a s náměstkem stranického tajemníka Teng Siao-kangem. (Ten si své ostruhy vysloužil mimo jiné podílem na „stabilizaci a harmonizaci“ Tibetu.)

Doprovod jako státní návštěva

V S’-čchuanu Filipa doprovázel na setkání s provinčním tajemníkem Jan Kohout, označovaný v oficiálních zprávách z jednání za „zahraničně-politického poradce prezidenta Zemana“, a český konzul v Čcheng-tu, Karel Šrol.

Čeští účastníci setkání. Druhý zprava je Jan Kohout, „poradce prezidenta Zemana pro zahraniční politiku“.

Přítomnost těchto mužů naznačuje spíše státní než stranický charakter návštěvy. Tento aspekt v Číně, kde strana a stát do velké míry splývají, nehraje velkou roli. Měl by to však být podstatný rozdíl v parlamentní demokracii se systémem více stran jako je Česko.

Filip se dále setkal s představiteli společnosti Huawei, kteří mu dle čínských zdrojů vysvětlili, že se „není z jejich strany čeho obávat“.

Po návratu šéf KSČM v České televizi a v rozhlase výslovně popřel, že by existoval článek 7 zákona o státní bezpečnosti, který čínským firmám přikazuje spolupracovat se zpravodajskými službami Číny.

V televizi interpretoval celou záležitost jako konkurenční boj mezi technologickými firmami. Dalšího hosta pořadu, pirátského poslance Jana Lipavského nazval „ideologickým hlupákem“ a „neoliberálním anarchistou“.

Papíry na stole

V rozhovoru pro Český rozhlas pak více rozvedl svůj pohled na kauzu Huawei a téma kybernetické bezpečnosti. Na sociálních sítích vyvolala ohlas zejména pasáž, kterou stojí za to ocitovat doslova:

„Protože to bylo tak směšné, že to pochopí, jak říkám, i venkovský advokát, jako jsem já. Podívejte se, to máte, jako když máte stůl, to je ten hardware, to je to železo, to je nějaké zařízení, a pak je software, to jsou papíry na stole a ty papíry si přece děláme my, to nám nedělá žádná firma,“ popisoval Filip.

„Máme přece IT specialisty, kteří pracují v Silicon Valley a v dalších velkých softwarových firmách po celém světě. To jsou přece ty papíry na stole,“ dodal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)