Šéf komunistů Filip žehlil v Číně kauzu Huawei. Zjistil, že se „není čeho obávat“
Kontroverzní cesta místopředsedy Poslanecké sněmovny a lídra českých komunistů Vojtěcha Filipa do Číny proběhla takříkajíc na vlastní pěst, bez pověření parlamentu. Filip odmítl před odjezdem sdělit, s kým bude v Číně jednat. Příliš sdílný nebyl ani po návratu. Server Sinopsis zrekonstruoval průběh Filipovy návštěvy Číny z tamních médií a dalších zdrojů.
Není jasné, s jakým mandátem Vojtěch Filip vlastně v Číně vystupoval. On sám tvrdil, že jeho návštěva probíhala čistě po bratrské stranické linii. Jako zástupce sněmovny vystupoval prý pouze jednou.
Z čínských médií je nicméně zřejmé, že Filip absolvoval ve funkci prvního místopředsedy Poslanecké sněmovny ČR i další schůzky na vysoké úrovni.
Návštěva ve stranické rozvědce
V médiích Filip zmínil schůzku s místopředsedou stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců Wang Tung-minem. Na té si měli kromě jiného „vyměnit názory na prohlubování kontaktů mezi oběma zákonodárnými sbory“.
Podle očekávání se sešel také s Kuo Jie-čouem, zástupcem ředitele Oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny (ve zprávách BIS označovaného za „specifickou stranickou rozvědku“).
Dále jednal se stranickým tajemníkem provincie S’-čchuan, soudruhem Pcheng Čching-chuaem a s náměstkem stranického tajemníka Teng Siao-kangem. (Ten si své ostruhy vysloužil mimo jiné podílem na „stabilizaci a harmonizaci“ Tibetu.)
Doprovod jako státní návštěva
V S’-čchuanu Filipa doprovázel na setkání s provinčním tajemníkem Jan Kohout, označovaný v oficiálních zprávách z jednání za „zahraničně-politického poradce prezidenta Zemana“, a český konzul v Čcheng-tu, Karel Šrol.
Přítomnost těchto mužů naznačuje spíše státní než stranický charakter návštěvy. Tento aspekt v Číně, kde strana a stát do velké míry splývají, nehraje velkou roli. Měl by to však být podstatný rozdíl v parlamentní demokracii se systémem více stran jako je Česko.
Filip se dále setkal s představiteli společnosti Huawei, kteří mu dle čínských zdrojů vysvětlili, že se „není z jejich strany čeho obávat“.
Po návratu šéf KSČM v České televizi a v rozhlase výslovně popřel, že by existoval článek 7 zákona o státní bezpečnosti, který čínským firmám přikazuje spolupracovat se zpravodajskými službami Číny.
V televizi interpretoval celou záležitost jako konkurenční boj mezi technologickými firmami. Dalšího hosta pořadu, pirátského poslance Jana Lipavského nazval „ideologickým hlupákem“ a „neoliberálním anarchistou“.
Papíry na stole
V rozhovoru pro Český rozhlas pak více rozvedl svůj pohled na kauzu Huawei a téma kybernetické bezpečnosti. Na sociálních sítích vyvolala ohlas zejména pasáž, kterou stojí za to ocitovat doslova:
„Protože to bylo tak směšné, že to pochopí, jak říkám, i venkovský advokát, jako jsem já. Podívejte se, to máte, jako když máte stůl, to je ten hardware, to je to železo, to je nějaké zařízení, a pak je software, to jsou papíry na stole a ty papíry si přece děláme my, to nám nedělá žádná firma,“ popisoval Filip.
„Máme přece IT specialisty, kteří pracují v Silicon Valley a v dalších velkých softwarových firmách po celém světě. To jsou přece ty papíry na stole,“ dodal.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čína tlačí na zvýšení porodnosti. Začne komplikovat rozvody
Slovensko chce svůj díl z čínského koláče: „Copak Evropa neporušuje lidská práva?“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Komunista a agent StB Falmer dále plní svůj špinavý úkol.
Že je vůbec soudruh Filip (komunisti) v parlamentu, kde korupčně podporuje ideového souputníka soudruha Bureše a ideologicky souzní i se soudruhem prezidentem, to všechno je vina nás všech, resp. těch, kdo je tam volbou poslali. Je tedy na nás učinit nápravu. Nejbližší příležitost bude teď při volbách do evropského parlamentu. Zde můžeme začít: neposlat do Bruselu nikoho z ANO, Socdem ani KSČM – to budeme mít v rukou. Jděme k volbám a volme konzervativněji a solidněji. Kdo nechodí k volbám, jakoby je volil.
Ale já je tam pošlu,alespoň jednoho z nich.
tak to nejsi normální !!!
Již jsem cosi napsal, neprošlo redakcí – tak tedy jinak:
Že na Hradě, ve Strakovce a ve Sněmovní sedí takové složení, jaké tam sedí, jsme si zavinili my voliči: ti co je volili a ti, co k volbám nechodí. Za chvíli dostaneme příležitost ovlivnit rozhodování v Bruselu. Neseďme doma, pokusme se jich a jejich lidí v Bruselu zbavit. A pak zase doma.
Proklamace co bychom měli nic nespraví. Chce to činy, nikoliv bla, bla, bla … Mimochodem kdo z Vás dvou (kamarád Krakatit, Jan Bárta) byl u voleb a koho volil?
K volbám jsem samozřejmě přišel člověče z Hané, ovšem houby je vám do toho koho jsem volil.
> Šéf komunistů Filip v Číně žehlil ……. . Zjistil, že se “ není čeho obávat“< Tak pro tentokrát souhlasím s V. Filipem! Proč by se měli v Číně obávat Huawei? Tam se nemusí obávat ani V. Filipa a jiných, mají dobře zaseto. Zato my bychom se mohli obávat Huawei (případnou škodnou můžeme eliminovat), ale určitě se musíme tady – u nás obávat V. Filipa a jeho partaje (to je škodná, kterou není snadné eliminovat, krysa je odolnější i 1000 x vyššímu ozáření než člověk). Tedy Huawei se obávat nemusíme, čínských agentů a V. Filipa s partají ano! "Lidé bděte" J. F.
Uf, to mi spadl kámen ze srdce. Není nad slovo komouše a agenta StB v jednom…
A co zpráva, která říká, že aplikace Applu – Face Time (pro videorozhovory), používaná 8 let, od roku 2010 dodnes, odposlouchává zvuk z telefonu volaného a to i když hovor nepřijme (podle Reuters si aplikace sama zapne mikrofon), pokud volaný vypne hovor pomocí tlačítka, tak se začne přenášet dokonce i obraz a to tak funguje zřejmě celých 8 let.
Apple slíbilo, že odposlouchávání odstraní do konce týdne, není ovšem jisté, jestli se odposlouchávání neobjeví někde v jiné aplikaci Applu, pokud tam už také není. Při existenci takových zpráv (nezapomínejme ani na kauzu Edwarda Snowdena). Kdo pojede do USA žehlit …
Nejspíše nikdo, jako v případě Snowden, ono totiž není co žehlit, když sledování NSA trvá a bude trvat, i pomocí iPhonů a všichni s tím počítají i do budoucna. To Huawei, to je jiná … Čína není USA a snad se takového úpadku nikdy nedočká.
Realita je takova, ze vas sleduje jak NSA, tak Huawei, tak Rusko a kterakoliv jina zeme, ktera ma tu moznost. Stejne tak, jako se o to snazi nase tajne sluzby. Nekterym to jde jednoduseji, jinym sloziteji. Ale delaji to vsichni. Co me osobne ale desi nejvic, je, ze lidi, kteri tomu vubec nerozumi (jako napr. pan Filip) si dovoli tvrdit, ze se nic takoveho nedeje a nehrozi. Nekdo by mu mohl vysvetlit (treba nejaky venkovsky advokat), ze ta jeho analogii se stolem a papiry je sice hezka, ale v realnem svete ty jeho papiry spis lezi na konferencim stolku se sklenenou deskou, pod kterou jezdi rameno skeneru 🙂
Ta poslední věta mě pobavila. ….rameno skeneru….😁😁 fakt dobré přirovnání 👍