Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Česko-romské vlajky v Národní technické knihovně. Foto: Artwall Gallery (se souhlasem galerie)
,

Českou vlajku si romskými symboly hanobit nedáme! Ústecký magistrát dal za umělecké dílo pokutu

Ústecký magistrát vyměřil tisícikorunovou pokutu aktivistovi Miroslavu Brožovi za hanobení státního symbolu. Brož loni v dubnu na Mezinárodní den Romů vyvěsil na facebook snímek česko-romské vlajky a někdo ho udal. Jde přitom o umělecký návrh, který už v roce 2013 představil polský výtvarník slovenského původu Tomáš Rafa a rovněž se za to dočkal pokuty. Tu ale před sedmi lety pražský magistrát zrušil.

Česko-romské vlajky symbolicky upozorňující na nerovné postavení Romů v Česku si v Ústí nad Labem vyvěšovat nenecháme. Vzkaz úřednic přestupkového odboru ústeckého magistrátu je jasný: Aktivista Miroslav Brož dostal za svůj facebookový příspěvek z loňského dubna těsně před koncem roku pokutu 1000 korun za „nezákonnou a necitlivou“ úpravu státní vlajky.


„Správní orgán konstatuje, že k naplnění materiálního znaku skutkové podstaty přestupku postačí, aby míra nebezpečnosti pro společnost byla alespoň nepatrná, kdy minimálně této nebezpečnosti bylo podle správního orgánu jednáním obviněného pana Brože dosaženo,“ konstatují v příkaze zaplatit pokutu úřednice Romana Rysová a Naděžda Fišerová. Nebezpečností pro společnost je zde míněna ochrana před zneužitím, hrubým znevážením, zničením, poškozením nebo odcizením vlajky České republiky, jak praví zákon o užívání státních symbolů.

Miroslav Brož podá proti příkazu odpor, a věc tak bude v odvolacím řízení znovu posuzovat krajský úřad. „Úředníci vůbec nezvážili historické okolnosti, které návrhy česko-romské vlajky provázejí. Zejména tedy fakt, že úřady už za ni v minulosti pokutu udělily, byla ale jako nezákonná zrušena,“ říká Brož s tím, že tyto okolnosti by měly ústecké úřednice při svém rozhodování znát a vzít v potaz.

Už jednou zastaveno

Autorem návrhu česko-romské vlajky je polský výtvarník slovenského původu Tomáš Rafa. V létě 2013 představil sérii sedmi vlajek, které byly vystaveny ve venkovní pražské galerii Artwall na nábřeží pod Letenskými sady a v Národní technické knihovně. Později visely i v galerii na ústecké univerzitě, odkud jednu jako artefakt získal právě Miroslav Brož.

I před devíti lety provázely vyvěšení vlajek ve veřejném prostoru kontroverze. Udání na organizátory výstavy tehdy sepsali extrémisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti a policie na základě znaleckého posudku skutečně tři ze sedmi návrhů vyhodnotila jako závadné. Úřad Městské části Praha 7 pak umělci uložila pokutu 2000 korun. Tu ale jako nezákonnou zrušil odvolací pražský magistrát a přestupkové řízení zastavil.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Výběrové řízení na česko-romskou vlajku vycházelo z časosběrného projektu „Nový nacionalismus v srdci Evropy“, jehož prostřednictvím Tomáš Rafa od roku 2009 zkoumal hranice mezi nacionalismem, patriotismem, rasismem a xenofobií. Cílem projektu podle něj bylo vytvoření „otevřené platformy k diskuzi o současném i budoucím soužití majoritního obyvatelstva a menšin v Čechách.“

„Smíšená vlajka, která poukazuje na fakt, že stát není etnicky čistý celek, je výzvou k zamyšlení nad konceptem národa a státu. V České republice nežijí jen Češi, ale i jiné menšiny, které jsou tu rovněž doma,“ řekla tehdy o projektu kurátorka výstavy Lenka Kukurová.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

89 komentářů

 1. Karel Červinka napsal:

  Navrhuji další vylepšení naší státní vlajky – přesně v duchu vyjádření paní Kukurové:
  muslimská menšina by ji mohla obohatit o půlměsíc, menšina veganů o hlávku kélu, 4% menšina včetně dalších 76 LGBT+ o symbol duhy, feťáci o injekční stříkačku, bojovníci proti očkování o přeškrtnutou injekční stříkačku… jejda, to by ta naše fádní vlajka teprve vypadala krásně, což? Případné další návrhy posílejte paní Kukurové nebo panu Brožovi.

  • Pavel napsal:

   Kde si proboha v dnešním počasí uhnali úžeh? Doporučuji mokrý hadr na hlavu pro pana Brože nebo paní Kukurovou

  • Gustav napsal:

   Super, pobavil jste. Bohužel jsme ve stádiu, kdy se toho dnes někdo chytí a bude to vážně prosazovat. Tak lidstvo zhlouplo.

  • Alex48 napsal:

   Hezký nápad 🙂

  • Josef Mach napsal:

   Tak přesně totéž jsem chtěl tady taky zveřejnit. Předběhl jste mě, ale to neva. Těší mě, že tady je dost lidí smýšlejících stejně jako já.

  • Vladimír Emil napsal:

   Zejména, když počmárání vlajky je upozornění ne „nerovnoprávnost“ (panebože, jakou???)

   • Honza napsal:

    No na jakou asi – že oni žijou na náš účet a my jim to ochotně platíme, místo abychom řekli, že bez práce nejsou koláče a pečení holubi nelítají do huby.

  • sangre napsal:

   Skvělé, jen mám obavy, že v době, která přeje všem malým skupinám odlišného náboženství, sexuální orientace a jiných, se toho někdo chytne a úředník z obavy, aby nebyl nařčen z rasismu, to povolí.

 2. Helena Zemanová napsal:

  Je mi líto všech civilizovaných Romů, kteří neřvou v MHD, posílají své děti do školy a dbají na jejich vzdělávání, pracují, nežijí na dávkách, nekradou, nedělají binec a ve městě je slyšíte stejně přiměřeně jako ostatní, slušně vychované lidi, protože tito Romové se musí snažit mnohokrát víc, aby byli úspěšní. Nejsme zaujatí proti jiným národnostem, ale kdo neumí přizpůsobit své chování většině a obtěžuje tím své okolí a na jejich úkor a ještě se tím baví, nemůže být brán bez výhrad.

  • Pavel napsal:

   Ano, ono to skutečně není o barvě. Třeba o Vietnamcích skoro vůbec nevíme.

  • Antonin Jedla napsal:

   Paní Zemanová, To co jste napsala je sice od vás hezké ale musíte si také uvědomit že, všichni Romové nejsou stejný. O těch slušných se nepíše skoro vůbec, nic. A házet je do stejného pytle by se nemělo. Ale děje se to stále a pořád. Spíš si myslím že je to špatná, vedená sociální politika. Ale to je na dlouhé psaní. Slušný Rom“ nepotřebuje sociální podporu. A chodí do práce a stará se vzorně o celou rodinu včetně svých dětí. A u nepřizpůsobeních Romů je vše naopak. A těch je bohužel mnohem více. A o tom to celé je“

   • Jiří napsal:

    Milej pane otevřete si denik.cz-bruntáslky a Krnovský deník – jak se chovají na Osoblažsku……

   • Helena Zemanová napsal:

    Pane Jedlo, nepochopil jste můj příspěvek, právě těch slušných mi je líto, protože to mají těžké…..

  • Michael napsal:

   Se státním symbolem tohle nemá nic společného.

  • PavelM napsal:

   Zdravím. Váš postoj je snadno vyvrácen majoritním negativním postojem k Asiatům. A lidičci z bývalého CCCP jsou relativně vítání, ač mají na svědomí značné množství přestupků i trestných činů.

   • Ondřej napsal:

    A ještě si všimněte, že málokdy u trestných činů lidí z bývalého CCCP napíšou národnost, obvykle jen cizinec. Zatímco u Němce nebo Američana národnost hned napíšou.

   • Zbyněk napsal:

    Tak si zkuste zjistit, kolik našich lidí zemřelo za druhé světové války a vysvětlete mi, proč Němcům lezeme kamsi, zatímco Rusy dehonestujeme? Díky sovětské invazi zemřelo v celém Československu několik set lidí, díky Němcům 360.000 obyvatel.

    • sangre napsal:

     V zásadě máte pravdu. Ale k těm několika stům byste měl ještě připočíst oběti politických čistek ve vykonstruovaných procesech, soukromé zemědělce a věřící, kteří skončili v uranových dolech a také ty, kteří chtěli opustit ráj na zemi a skončili s kulkou v zádech.
     Nicméně, nebýt německé okupace, nebylo by ani osvobození RA a následné budování socialismu.

  • Fr_von_Dr napsal:

   Paní Zemanová, Vámi prvně jmenovaní nejsou romové, ale cigáni! Hrdí cigáni na svojí historii, na svůj původ. Mluvil jsem s mnoha takovými a všichni se od romů distancovali! Romové vznikli ,tuším, v r. 1969 v Londýně a nejsou to cigáni. Tedy vše, co se stalo před tímto rokem je historie cigánů. Žádný romský holocaust nebo snad nějaký byl za posledních cca 50let?! Romské pracovní tábory – za II. světové války žádní romové nebyli! Romské pomníky jsou sídliště Luník IX, Chanov, Janov a další zdevastované byty – to jsou romské pomníky! „Cigán je hrdý na svojí velkou rodinu, o kterou je schopen se postarat, aby hezky bydlela a dokáže jí uživit prací.“ tolik citace mého známého, cigána (kdybych o něm napsal, že je rom, tak se urazí).

   • SAVOND napsal:

    Pravda, ale tu dneska nikdo nechce slyset…

   • milan napsal:

    Hezky a pravdivě napsáno!!! Znam několik cikánů a ty nemůžou na slovo Rom ani pomyslet. Skvělý lidi a slušní!! Ale ve chvíli kdy o sobě řeknou Ti jistí ,že jsou Romové,tak to je jasná a dnes převažující,parazitická sorta. Bohužel

  • Filip napsal:

   Jasný několik jich znám, ale není jich moc….

  • Višnja napsal:

   Zajímavé je, že si na nerovné postavení stěžují nemakačenkové. Pokud se dovolávají rovnosti, měli by respektovat a plnit zavedené pořádky.

  • Martin Fiala napsal:

   1

  • Bohumil napsal:

   těch je ale pramálo ,

  • Leo Válek napsal:

   Paní Heleno, ti o kterých píšete skutečně existují, dokonce mám mezi nimi pár přátel. Sami o sobě tvrdí,že jsou cikáni a s Romy nechtějí mít nic společného. Samozvanci bez historie jim nic neříká

 3. sangre napsal:

  Česko-romské vlajky symbolicky upozorňující na nerovné postavení Romů v Česku si v Ústí nad Labem vyvěšovat nenecháme.
  A proč? Vždyť je to pravda. Kolik bílých, pobírajících dávky při neochotě pracovat, by si dovolilo neposílat děti do školy a pak si stěžovat, že je při IQ blížící se 0 nechce nikdo zaměstnat. Nejlepší způsob, jak tuto diskriminaci vyřešit je vytvoření samostatného cikánského státu. Když mohl být vytvořen stát Izrael pro všechny Židy, jistě by to šlo i v tomto případě.

  • Gustav napsal:

   100 bodů

  • JanaJa napsal:

   je divné, ze on dostal pokutu, a Vy za svůj hanobící příspěvek ne.

   • jiri napsal:

    Jaký hanobící příspěvek…???

   • A. S. Pergill napsal:

    Věcně pravdivý popis reality je „hanobení“?

   • sangre napsal:

    mohl byste svou výtku konkretizovat? Že jste podobný případ, a proto se vám můj komentář nelíbí!

  • Vladimír napsal:

   Oni svůj stát přece už mají. Indii a Pákistán!

  • Viktor napsal:

   Indie je jejich stát, netřeba vytvářet nový.

  • vaclav guttenberg napsal:

   Jako nápad dobrý,ale kdo ten stát bude živit?

 4. I.R napsal:

  Vlajka je symbol státu je opravdu nezakonné ji nějak upravovat a za tuto činost náleží trest. Ja taky nesouhlasím třeba s označením aut symbolem “ EU “ ale chapu že je to takto nastaveno ačkoli bych si rad přelepil tu debilní modrou čast českou vlaječkou, ale postihl by mně trest. Takže plně chapu magistrat když za hanobení vlajky udělí pokutu ktera je navíc skoro symbolická protože 1000 kč je dneska skoro bagatelní částka.

  • Aleš napsal:

   Hlavně že počmárané státní vlajky na hokeji či fotbalu nikomu nevadí.

   • Hana napsal:

    Tak tedy, mě čmárání na vlajku vadí a moc. Vlajka je jednou státní symbol a tak by se s ní mělo zacházet. Jednoznačně s ÚCTOU. Když chtějí fanoušci presentovat své město či klub, šlo by to elegantně vyřešit jednobarevným praporcem s nápisem a vsazeným obrazem vlajky.

   • Lukáš napsal:

    Vadí, nevadí… On je problém někde trošku jinde. Státní symboly jsou uvedeny v zákoně č.3/1993 Sb. Státní vlajka je §4. Tam je přesně popsána. Má jasně dané rozměry. No a bohužel, pokud ta počmáraná vlajka na fotbale, nebo hokeji nesplňuje tyhle náležitosti (nejčastěji poměr stran 2:3 a klín do poloviny délky vlajky), tak se nejedná o státní vlajku podle zákona a proto to nelze právně postihnout. Bohužel.

    • sangre napsal:

     zřejmě hodně lidí nezná rozdíl mezi vlajkou a praporem.

  • ferdinand matia napsal:

   souhlas

 5. A. S. Pergill napsal:

  Vlajka je státní symbol a z tohoto titulu požívá zákonem danou ochranu. Je naprosto správné, že tato pokuta byla udělena. Je signálem čehosi špatného, že tu symbolickou pokutu tomu „výtvarníkovi“ zrušili. Já osobně bych za to klidně dával pár let natvrdo. Tatínek pracoval v odboji a nakonec bojoval jako barikádník v Pražském povstání. Opravdu mě štve, že kdejaký odpad může hanobit symboly, za které jeho generace nasazovala (a mnohdy i položila) život.

 6. Tomáš Šíma napsal:

  Nehledě na současnost z čistě historického důvodu má mnoho měst ve svém erbu pozměněný státní či jiný výsostní znak. Pokud vím, shora uvedená vlajka je doplněna posvátným romským symbolem, identifikačním znakem jejich kultury. Naopak považuji takto pozměněnou vlajku nikoliv za hanobení, nýbrž jako projev ztotožnění se s českou státností, plněním občanských povinností, převzetím občanské odpovědnosti. Tento postoj by se naopak měl podporovat a ne trestat.

  • Jiří z Olomouce napsal:

   Kdo jako takto projevuje „ztotožnění se s českou státností, plněním obč. povinností, převzetím obč. odpovědnosti“? Polský „umělec“? Koho za co ?? To jako bílí jsou zodpovědní za životní podmínky tmavých? Nebo si někdo myslí, že to tmavým dojde a něco si z toho vezmou ? Tak ať to hodí na polskou vlajku. (A jinak o Polácích si myslím svoje).

   • Michal Ondruch napsal:

    super, nedokázal jsem v rozčilení zformulovat svůj názor lépe. Díky

  • JanaJa napsal:

   ano, já taky. Souhlasím s Vámi

   • Tomáš Šíma napsal:

    Ježíš byl sám tmavý!

    • sangre napsal:

     netušil jsem, že jste tak starý a osobně jste se znal s Ježíšem. Židé sice mají tmavé vlasy, ale na rozdíl od indočechů pokožku podstatně světlejší.

  • sangre napsal:

   Když cikáni chtějí mít svoji vlajku, ať vytvoří samostatný stát, stejně jako kdysi Izrael. A tam je nebude nikdo diskriminovat a rasisticky urážet. A ten drobný detail, že by museli pracovat, jistě nebude překážkou.

 7. Surcuf napsal:

  Vlajka je státní symbol a jako takový požívá ochrany, nelze jej jakkoliv! prznit, tedy z mého pohledu je 1000Kč pokuty výsměch – umění,neumění, české nebo polské – zkrátka bastlit státní symbol je nepřípustné a nikdo by to neměl dovolit.

 8. Leo Válek napsal:

  Státní vlajka není žádný erb, nebo plaketa, nýbrž posvátný symbol státnosti. A nikdo, absolutně nikdo nemá právo na ní cokoli měnit, byť by měl sebelepší úmysly. V tomto případě si ale myslím, že šlo spíše o provokaci, než nějaké souznění.

 9. Martin Dudy-Koto napsal:

  To jako fakt mysli vazne? Ja bych mu nasolil podstatne vic. Vlajka CR,potazmo CSR,CSSR byla vzdy stejna,navrhnuta a schvalena pri vzniku statu. Romove,kdyz zijete kdekoli na svete,to jim taky menite vlajky a nebo pridavate symboly? Bezte radeji do prace,starejte se o deti at chodi do skoly a neohanejte se diskriminaci!! Ja jsem cigan (Romak ne),muj tata byl cigan (40let makal v Tatre na udrzbe) a NIKDY jsem ho neslysel zvanit o rasizmu. Ja rasizmus taky nezazil a to makam 18 let v kuse!!

  • Michal Ondruch napsal:

   Máte moje uznání, a to mi manželka neustále opakuje, že jsem rasista. Nejsem, jen respektuji slušné lidi. Opravdu k Vám cítím velký respekt a potkat Vás, rád bych Vám podal ruku za to, co jste napsal, jak smýšlíte.

  • sangre napsal:

   Nezávidím Vám. Poznal jsem pár čistotných a pracovitých cikánů. A myslím, že ti to mají velmi těžké. Majorita, pokud je nezná osobně, na ně preventivně hledí skrz prsty a s pobírači dávek se asi nechcete přátelit Vy.

   • A. S. Pergill napsal:

    Většina z nich natolik splyne s majoritou, že běžně jako Romové či Cikáni nejsou rozpoznáváni.

 10. Vladislav Velecký napsal:

  ,,Postavení Romů v naší společnosti je špatné, bohužel se nezlepšuje, právě naopak. Desetitisíce Romů žijí v podmínkách sociálního vyloučení v chudinských ghet…“
  Tisíce „Romů“ dnes už v ghetech nežijí, chodí do práce, jejich děti do škol, neobtěžují své okolí… ale o těch není slyšet; zato neustále slyšíme o požadavcích těch, kteří nepracují a porušují zákony, prý platné pro všechny.

  • František Dobrota napsal:

   ,,Postavení Romů v naší společnosti je špatné, bohužel se nezlepšuje, právě naopak. Desetitisíce Romů žijí v podmínkách sociálního vyloučení v chudinských ghet…“
   Tisíce „Romů“ dnes už v ghetech nežijí, chodí do práce, jejich děti do škol, neobtěžují své okolí… ale o těch není slyšet; zato neustále slyšíme o požadavcích těch, kteří nepracují a porušují zákony, prý platné pro všechny.“
   Co to jsou za hloupé kecy.
   Kdy už tady, v té naší kotlině zavede pořádek s těmi Cigoši, kteří /a typuju že tak 99 % z nich/ hov.no dělají, jen ždímají naši republiku, a množí se jako potkani. Už odmítám přispívat na jejich bezstarostný život, ať jdou dělat anebo někam do prd..e.

 11. Jiří Novotný napsal:

  A že se na obranu české vlajky nepostavíte, když na ni někdo napíše třeba „Sparta“, „Nový Bydžov“, nebo „Češi do toho“? Z hlediska zákona se jedná o stejný případ. I tyto lidi označíte jako „odpad“? Předpokládám, že dámy z magistrátu, když už tedy nemají na práci nic lepšího (a že těch opravdových problémů v Ústí je…), se při příštím zápasu FK Ústí nad Labem odeberou na stadion a budou též sázet pokuty.

 12. Tomáš K. napsal:

  Dle judikatury NS při trestném činu dle § 198 odst. 1 písm. a) hanobení spočívá v subjektivním, hrubém a urážlivém projevu, který směřuje k znevážení národa, jazyka, rasy, skupiny obyvatel, a to i pro jejich polické přesvědčení, či vyznání. Ptám se, jedná se o hrubý a urážlivý projev? Ti kdo za to dali pokutu by měli být okamžitě propuštěni. Jestli takoví posuzují něco dle zákona z úřední moci tak to ochraňuj nás Pán Bůh.

  • A. S. Pergill napsal:

   Spousta lidí to takto subjektivně vnímá. To, že nějaký „umělec“ tvrdí něco jiného, na věci nic nemění.

  • sangre napsal:

   Souhlasím, ti co dali pokutu 1000,- Kč by měli být okamžitě propuštěni. Ta pokuta za hanobení státního symbolu je výsměch. A jelikož neumíte hledat, přikládám vysvětlení: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že zneužije, úmyslně poškodí nebo hrubě zneváží státní symbol České republiky“. Za tento přestupek hrozí každému, kdo se takového přestupku dopustí, pokuta až ve výši 10 000,-

 13. v napsal:

  V prvé řadě je třeba říci, že pokuta 1000Kč za hanobení státní vlajky je pozitivní diskriminace a důkaz, že státní úředník si v státní vlajky neváží.
  Za hanobení státního symbolu bych si představoval pokutu minimálně 10 000Kč, případně vyšší.
  V druhé řadě je fakt, že romové netvoří ani národ ani rasu, jen jakousi samozvanou skupinu. Patří k indoevropské rase a to je tak asi vše.

 14. T.Ph. napsal:

  Vlajka ČR je uměle vytvořeným státním symbolem, nikoliv symbolem národa, který by může používat červeno-bílou bikoloru z dob Českého Království stejně tak jako Romové můžou používat svou původní vlajku.

  P.S. Za „Sociálně vyloučené lokality“ je zodpovědný stát a jeho sociální systém, nikoliv národ.

 15. Bodie Pilot napsal:

  Doporučuji nahlédnout do díla Ottův slovník naučný a zadat heslo “ cikáni „. Budete obohaceni informacemi co to je cikán.

 16. Travis napsal:

  Pokud by proti tomuhle „rozsudku“ v Praze protestovalo tisíce lidí, byla by to jasná zpráva těm, kteří svou veřejnou pozici zneužijí ke své omezenosti. Laťka by byla nastavena dost vysoko na to, aby měli určití lidé představu, co způsobí útokem proti mnohem větší části obyvatelstva.

 17. J.S. napsal:

  Čemu na tom Hlídací pes a další nerozumí, nechápu. Je to státní vlajka, proboha. Když to bude fangle svazu holubářů nebo cikánské unie, ať si tam lepí co chce. Když jsem měl jen přeškrtnutý znak EU na SPZ, musel jsem to taky sundat. No teď vím, že jsem si měl nakrémovat obličej a prohlásit se za aktivistu a umělce.

 18. jiri napsal:

  a kdo devastoval byty, porušuje vyhlašky kolem čistoty mésta včetně nevhodného chování…..za to může .STÁT ???

 19. Martin Vaněk napsal:

  Přátelé… Tady v žádném případě nejde o vlajku co by symbol, ale další vymývárnu mozků na oblíbené téma sametových zločinců – rasismus. V etnickém byznysu totiž jedou především politici, a to jak na lokální, tak i celorepublikové úrovni, a zvláště vysokoškolsky „vzdělaní“ na fildě zakládají mraky ziskovek, které následně vysávají erární kasičku. Cikánů je oficiálně podle cca 1%, neofic asi 3%, ale ziskovkama (kterých je asi stodeset, a jsou výhradně zaměřené na cikánský problém) na „začleňování, inkluze“ a další zhovadilosti proteče ročně cca 12 mld., tzn. že každá ziskovka stát podojí v průměru o 100 mil. ročně. A v tom to vězí – drtivá většina peněz skončí u zakladatelů na „výdaje“, které jsou ještě rozepsané stylem – „ostatní výdaje“, takže FÚ jen dělá mrtvého brouka, aby nemusel mít opletačky s rasovými teroristy ze ziskovek.

 20. Lubos napsal:

  Jediným a legitimním vylepšením čechské vlajky by byl divočák. Má to důvod v dějinném příběhu v ramci kontinuity dějin. Eventuálně pak prase. Snad byse Bivoj moc nezlobil.

 21. liberal shark napsal:

  Viz zákon 352/2001 Sb. §13
  §7 (6), §9 j)
  Není o čem polemizovat. Jedná se o přestupek a magistrát ho oprávněně potrestal. Mohl uložit pokutu až 10 000 korun.

 22. alena napsal:

  Já jsem taky pro , aby jí upravili a nejen to.
  Je jich tu třeba 20%, tak ať jich sedí tolik i v parlamentu.
  Jsou tam ženy proč né oni. Ať ukážou co umí.

  • Martin Vaněk napsal:

   Co umí? Vy jste asi z daleka, že jste nikdy nebyla v Děčíně, Varnsdorfu, v Předlicích, Boleticích, Janově, Chánově, Hamru, atd .. Tam byste poznala, co „umí“ takhle vymazlená skupina – po nich by tu zůstala jen poušť.

  • Šáríf Sáhil napsal:

   neumí

 23. petrph napsal:

  Tedy, to jsem opravdu zamáčkl slzu, ubohý pan umělec se hrdlí s erárem o tisíc kaček pokuty.
  Namísto to aby hrdě prohlásil, „Za tou provokací si stojím“ , a ty prachy vysázel na dřevo“.
  Ono je veskrze jedno jak to po x letech soudů skončí, protože naše soudy nedokáží dojí k jednotnému právnímu názoru, čili příště zase budou soudit jiného a jinak.

  Ono jde bohužel právě o to, že tyhle generace aktivistů všeho druhu (i v umění) nedokáží přijmout vlastní riziko a myslí si že všechno za ně okecají právníci na soudech.
  Což je tedy možné právě a že jen za právního státu. Už tedy kvůli nim by u nás nemělo dojít k nějakému totalitnímu převratu s jistými politiky, jak se pořád naznačuje. Tihle první by se rozutekli jako zající a zavřeli doma, nebo zdrhli na Západ /dokud by to šlo), hned jak by zjistili že jim jde skutečně o svobodu a o kejhák.

 24. marek doubrava napsal:

  Dobré umění není líbivá krajinka na zdi, ale něco, co nás provokuje, nutí k přemýšlení, upozorňuje na něco, co nevidíme.
  Možná je pro někoho obtížné si to připustit, ale Romové jsou taky Češi. Žijí tady po generace, mluví česky, mnozí dokonce ani neumí romštinu.
  Rom je tzv. endoetnonymum, tj. to, jak se sami označují příslušníci daného etnika. Cikán je exoetnonymum, tj. jak příslušníky etnika označují ostatní. Rom je v romštině člověk. Slované jsou lidé slova, narozdíl od němých Němců, kteří mluví nesrozumitelným jazykem a jsou „němí“. Viz třeba tady: https://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/pgps/ikvz/podkapitoly/b02romove/17.pdf

  • sangre napsal:

   Že vy jste loni vyšel ZDŠ? Jinak byste musel vědět, že cikáni tady jsou už několik století. A pokud chcete nerasistické informace, přečtěte si Kocoura Mikeše. Pan Lada je zde pěkně popsal. A protože synonymem krást a lhát je cigánit, jevilo se jim to jako urážlivé. Ale změnit chování je pro většinu obtížné. A tak se usnesli, že jsou lidé – v cikánštině romové. A přestože tady žijí už několik staletí, přizpůsobit se nedokázali. Zejména chodit denně do práce. Ale využívat výhody sociálního systému se naučili rychle.

 25. marek doubrava napsal:

  Kdyby vysázel 1000 kaček na dřevo, řekl by tím, že jednal protizákonně a znamenalo by to, že takové věci se dělat nemají. Když podá odpor a bude se soudit, může dosáhnout toho, že soud řekne, že je to legitimní svoboda projevu a že něco takového nemůže být trestné.

 26. jan novák napsal:

  to vše – vlajky,hymny apod. – to vše je prostředek k ovládání klanu, tlupy
  a posléze tzv, národů,,, že jsme tedy jiní a proto i lepší a krásnější a máme i svůj
  náádherný totem – třeba lva, orla,,, a vylepšujeme,,, lvovi přidáme ocas, orel
  získá druhou hlavu a to by bylo!! , aby nebyl lepší než jenoocasatý a jenohlavý,
  které vzývají ty podřadnější tlupy…
  slzet při hymnách a svírat si srdeční sval jde všem!
  a kdo neskáče, nejni Našinec!
  morálka je zákony řízena – a když se změní postuláty, je morálka zas jiná,,,
  je fajn pohovořit si s krajanem rodnou řečí… ale všichni jsme krajané!
  všichni na Zemi!

 27. Josef napsal:

  Stačilo by aby sociální dávky byly podmíněny školní docházkou dětí a problém s cikány i rómy by byl vyřešen bez dalšího zasahování.

  • sangre napsal:

   A také aby pracovali. Víte, kolik dostanete sociální dávky po vypršení podpory v nezaměstnanosti? 3860,- Kč + nějaký příspěvek na domácnost, pokud žijete sám. A co myslíte, kolik dostane romák? Stejnou částku? A veškeré pokuty strhávat i z dávek, a ve vězení ( to platí pro všechny) tvrdě makat, aby měli strach se tam vrátit.

 28. Pavel Liška napsal:

  Pod pláštíkem umění či uměleckého díla lze provést věci, které jsou zákonem zakázané. Tohle je jeden příklad z mnoha. Tuším, že zákony ovšem žádné takové rozlišení neznají.

 29. Gregor napsal:

  Zvykejte si! Při dalším vývoji jako od roku 1945 bude v roce 2040 každý desátý obyvatel ČR Cikán, ale už v roce 2070 každý druhý. Dále už budou většina, oni budou rozhodovat, co se v ČR děje!

 30. kingi napsal:

  Česká vlajka má ze zákona daný parametry,pokud je nemá,není to pak česká vlajka.Pokud na vlajku cokoliv dodám,je to již nová vlajka.Pochopitelně kosočtverec je urážlivý a asi by se měl řešit,ale romský symbol nikoliv.Naší vlajce je podobná vlajka filipín,proč úřednici nedali do správního řízení Filipíny?

 31. kingi napsal:

  A otázka taky je,zdali je to česká vlajka,či vlajka býv.Československa……to by nejdřív měli úřednice vyřešit,ale je jasný,že na to nemají

  • sangre napsal:

   A Vy jste to už vyřešil? Napište svůj názor. Po rozdělení Československa si ČR, coby větší část ČSR, ponechala původní vlajku. Ale to nebylo rozhodnutí opilců v hospodě, nebo nějakého mazala, ale rozhodnutí parlamentu a vlády, kterou volila většina obyvatel.

Přidávání komentářů není povoleno