Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Israel Defense Forces via Foter.com / CC BY-NC, zdroj

Česko vyšle do Izraele speciálního diplomata pro zbrojní průmysl. Následovat má Švédsko a USA

Česká republika bude mít dalšího speciálně zaměřeného diplomata. V rámci pilotního projektu vyšle ministerstvo obrany na ambasádu do Tel Avivu ekonomického radu se zaměřením na obranný a bezpečnostní průmysl.

„Chtěli bychom, aby v Izraeli začal působit již od září. Je to pilotní projekt, pokud se osvědčí, rádi bychom, aby následovaly Spojené státy a Švédsko,“ upřesňuje náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

Vojenský byznys má podle něj svá specifika a běžný diplomat má v tomto oboru jen omezené možnosti. V nejbližší době ministerstvo obrany vypíše na post v Tel Avivu výběrové řízení.

Vyslání nového diplomata podporuje i ministerstvo zahraničí. Podle původních předpokladů měl nový diplomat v Izraeli působit již od srpna.

Vojenská velmoc Izrael

Vstřícnost a pochopení pro spolupráci v oblasti bezpečnosti a zbrojního průmyslu je zaručena i ze strany stávajícího velvyslance v Izraeli Ivo Schwarze, který je bývalým ředitelem české rozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace.

„Izraelce naše rozhodnutí potěšilo, už teď nás zahrnuli seznamem oborů, v nichž by mohly spolupracovat české a izraelské firmy z oboru,“ podotýká Kuchta, který na ministerstvu mimo jiné vede i Sekci průmyslové spolupráce.

Izrael patří mezi největší dovozce vojenského materiálu na světě. Roční rozpočet izraelské armády v současnosti přesahuje 17 miliard dolarů. Pro srovnání – podle českého ministra obrany Martina Stropnického by měla česká armáda nakoupit v příštích deseti letech novou techniku, výzbroj a vybavení v přepočtu za zhruba 7,1 miliardy dolarů.

V Izraeli už řada českých výrobců obranné a bezpečnostní techniky působí, mezi nimi například Meopta Systems, Sellier & Bellot, Tatra, Lanex a další.

Na celkovém vývozu vojenského materiálu z Česka (za rok 2016 dosáhl zhruba 19 miliard korun) se Izrael podílí zatím jen ze zhruba 1,5%.

Izrael zároveň patří mezí největší výrobce i exportéry zbrojní techniky. „Izraelci mají technologie, které již prošly v praxi bojovými zkušenostmi, ale nabízejí je jen nejbližším přátelům,“ říká Tomáš Kuchta.

Takovým výrobkem jsou podle něj i osm mobilních radiolokátorů, které má do roku 2021 za částku 2,9 miliard korun (bez DPH) dodat české armádě právě Izrael.


V Izraeli (a v USA) už Česká republika má i jiného zvláštního diplomata – pro obor vědecké spolupráce a IT.

Speciální agrární diplomaty má při českých velvyslanectvích i ministerstvo zemědělství – ti působí v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku. Přibýt jich má dalších pět – v USA, Libanonu, Japonsku, Íránu a Mexiku s akreditací pro Kubu.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Adam napsal:

  Vyšlete asi Dalíka ne? Izrael je také přeborník v korupci, v současné aféře je vyšetřován i právník Natanjahua.

  • anobudelíp napsal:

   Všude jsou něějaká shnilá jablka. Rozdíl je však v tom, zda se shnilá jablka vyšetřují, nebo zda jsou – jako v případě většiny orientálních despocií – proti jakémukoliv vyšetřování zcela imunní.

   • petrph napsal:

    což je ale v našem právním řádu postaveném na formálním výkladu zákonů a ve spojitosti s deklarovanou nezávislostí našich soudců na všem (včetně spravedlnosti) prakticky totéž.

Přidávání komentářů není povoleno