Česko vyšle do Izraele speciálního diplomata pro zbrojní průmysl. Následovat má Švédsko a USA
Česká republika bude mít dalšího speciálně zaměřeného diplomata. V rámci pilotního projektu vyšle ministerstvo obrany na ambasádu do Tel Avivu ekonomického radu se zaměřením na obranný a bezpečnostní průmysl.
„Chtěli bychom, aby v Izraeli začal působit již od září. Je to pilotní projekt, pokud se osvědčí, rádi bychom, aby následovaly Spojené státy a Švédsko,“ upřesňuje náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.
Související články
Česká armáda je 31. nejsilnější na světě. První trojice je stále USA, Rusko a Čína
Česko a kybernetická bezpečnost? Vládne švejkovský přístup
Vojenský byznys má podle něj svá specifika a běžný diplomat má v tomto oboru jen omezené možnosti. V nejbližší době ministerstvo obrany vypíše na post v Tel Avivu výběrové řízení.
Vyslání nového diplomata podporuje i ministerstvo zahraničí. Podle původních předpokladů měl nový diplomat v Izraeli působit již od srpna.
Vojenská velmoc Izrael
Vstřícnost a pochopení pro spolupráci v oblasti bezpečnosti a zbrojního průmyslu je zaručena i ze strany stávajícího velvyslance v Izraeli Ivo Schwarze, který je bývalým ředitelem české rozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace.
„Izraelce naše rozhodnutí potěšilo, už teď nás zahrnuli seznamem oborů, v nichž by mohly spolupracovat české a izraelské firmy z oboru,“ podotýká Kuchta, který na ministerstvu mimo jiné vede i Sekci průmyslové spolupráce.
Izrael patří mezi největší dovozce vojenského materiálu na světě. Roční rozpočet izraelské armády v současnosti přesahuje 17 miliard dolarů. Pro srovnání – podle českého ministra obrany Martina Stropnického by měla česká armáda nakoupit v příštích deseti letech novou techniku, výzbroj a vybavení v přepočtu za zhruba 7,1 miliardy dolarů.
V Izraeli už řada českých výrobců obranné a bezpečnostní techniky působí, mezi nimi například Meopta Systems, Sellier & Bellot, Tatra, Lanex a další.
Na celkovém vývozu vojenského materiálu z Česka (za rok 2016 dosáhl zhruba 19 miliard korun) se Izrael podílí zatím jen ze zhruba 1,5%.
Izrael zároveň patří mezí největší výrobce i exportéry zbrojní techniky. „Izraelci mají technologie, které již prošly v praxi bojovými zkušenostmi, ale nabízejí je jen nejbližším přátelům,“ říká Tomáš Kuchta.
Takovým výrobkem jsou podle něj i osm mobilních radiolokátorů, které má do roku 2021 za částku 2,9 miliard korun (bez DPH) dodat české armádě právě Izrael.
V Izraeli (a v USA) už Česká republika má i jiného zvláštního diplomata – pro obor vědecké spolupráce a IT.
Speciální agrární diplomaty má při českých velvyslanectvích i ministerstvo zemědělství – ti působí v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku. Přibýt jich má dalších pět – v USA, Libanonu, Japonsku, Íránu a Mexiku s akreditací pro Kubu.
Související články
Tři a půl milionu na nového diplomata. V Íránu, Japonsku či v Libanonu mají pomáhat českému zemědělství
Prvorepublikoví Dalíkové. Aféry s armádními zakázkami mají dlouhou tradici
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Vyšlete asi Dalíka ne? Izrael je také přeborník v korupci, v současné aféře je vyšetřován i právník Natanjahua.
Všude jsou něějaká shnilá jablka. Rozdíl je však v tom, zda se shnilá jablka vyšetřují, nebo zda jsou – jako v případě většiny orientálních despocií – proti jakémukoliv vyšetřování zcela imunní.
což je ale v našem právním řádu postaveném na formálním výkladu zákonů a ve spojitosti s deklarovanou nezávislostí našich soudců na všem (včetně spravedlnosti) prakticky totéž.