Česko vyšle do Izraele speciálního diplomata pro zbrojní průmysl. Následovat má Švédsko a USA

Napsal/a Robert Břešťan 14. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká republika bude mít dalšího speciálně zaměřeného diplomata. V rámci pilotního projektu vyšle ministerstvo obrany na ambasádu do Tel Avivu ekonomického radu se zaměřením na obranný a bezpečnostní průmysl.

„Chtěli bychom, aby v Izraeli začal působit již od září. Je to pilotní projekt, pokud se osvědčí, rádi bychom, aby následovaly Spojené státy a Švédsko,“ upřesňuje náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

Vojenský byznys má podle něj svá specifika a běžný diplomat má v tomto oboru jen omezené možnosti. V nejbližší době ministerstvo obrany vypíše na post v Tel Avivu výběrové řízení.

Vyslání nového diplomata podporuje i ministerstvo zahraničí. Podle původních předpokladů měl nový diplomat v Izraeli působit již od srpna.

Vojenská velmoc Izrael

Vstřícnost a pochopení pro spolupráci v oblasti bezpečnosti a zbrojního průmyslu je zaručena i ze strany stávajícího velvyslance v Izraeli Ivo Schwarze, který je bývalým ředitelem české rozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace.

„Izraelce naše rozhodnutí potěšilo, už teď nás zahrnuli seznamem oborů, v nichž by mohly spolupracovat české a izraelské firmy z oboru,“ podotýká Kuchta, který na ministerstvu mimo jiné vede i Sekci průmyslové spolupráce.

Izrael patří mezi největší dovozce vojenského materiálu na světě. Roční rozpočet izraelské armády v současnosti přesahuje 17 miliard dolarů. Pro srovnání – podle českého ministra obrany Martina Stropnického by měla česká armáda nakoupit v příštích deseti letech novou techniku, výzbroj a vybavení v přepočtu za zhruba 7,1 miliardy dolarů.

V Izraeli už řada českých výrobců obranné a bezpečnostní techniky působí, mezi nimi například Meopta Systems, Sellier & Bellot, Tatra, Lanex a další.

Na celkovém vývozu vojenského materiálu z Česka (za rok 2016 dosáhl zhruba 19 miliard korun) se Izrael podílí zatím jen ze zhruba 1,5%.

Izrael zároveň patří mezí největší výrobce i exportéry zbrojní techniky. „Izraelci mají technologie, které již prošly v praxi bojovými zkušenostmi, ale nabízejí je jen nejbližším přátelům,“ říká Tomáš Kuchta.

Takovým výrobkem jsou podle něj i osm mobilních radiolokátorů, které má do roku 2021 za částku 2,9 miliard korun (bez DPH) dodat české armádě právě Izrael.


V Izraeli (a v USA) už Česká republika má i jiného zvláštního diplomata – pro obor vědecké spolupráce a IT.

Speciální agrární diplomaty má při českých velvyslanectvích i ministerstvo zemědělství – ti působí v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku. Přibýt jich má dalších pět – v USA, Libanonu, Japonsku, Íránu a Mexiku s akreditací pro Kubu.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)