Česko versus evropská směrnice o zbraních. Žalobu ministerstvo vnitra podalo na poslední chvíli

Napsal/a -pes- 11. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail
Evropská unie neměla pravomoc přijmout směrnici o zbraních, je přesvědčena Česká republika. Stejně také zní hlavní argument žaloby, kterou ministerstvo vnitra na poslední chvíli podalo k Soudnímu dvoru EU.

Nová směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní obsahuje kontroverzní zákaz pořizování poloautomatických zbraní s vyšší kapacitou zásobníku a představuje nová pravidla pro znehodnocování zbraní.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org se serverem Euractiv.cz, autor původního textu: Aneta Zachová


„Žaloba a požadavek na zrušení směrnice je naší jedinou možností, jak můžeme své občany před dopady odzbrojovací směrnice ochránit,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který na domácí scéně kritizuje směrnici již od samého počátku.

Čtyři důvody proti

Text žaloby uvádí, že EU nemá k přijetí směrnice o zbraních dostatečnou pravomoc. Cílem opatření je totiž zajištění bezpečnosti, za niž jsou odpovědny členské státy.

Pravomoci by měla EU – podle výkladu ČR – pouze v tom případě, že by směrnice odstraňovala překážky vnitřního trhu.

ČR si dále stěžuje, že EU neposoudila, jaké bude mít směrnice dopady. Směrnice je tak podle Česka nepřiměřená a nevede ani k posílení bezpečnosti, ani k lepšímu fungování vnitřního trhu. Navíc prý obsahuje řadu nejasných pravidel, což je dalším důvodem k tomu, proč by měla být zrušena.

Česká vláda má též za to, že jeden z bodů směrnice je diskriminační a zvýhodňuje Švýcarsko nad ostatními zeměmi. Vysloužilí švýcarští vojáci si totiž mohou ponechat jednu vojenskou zbraň, což země uplatňuje již po dobu padesáti let. A právě takovému systému dává směrnice v článku 6 výjimku.

Podle ČR je tedy tento bod pro Švýcarsko přímo „vykonstruován“.

Žaloba za pět dvanáct, nebo později?

Změnu pravidel pro nabývání a držení střelných zbraní začala Evropská komise prosazovat po teroristických útocích ve Francii v listopadu 2015.

Její původní návrh byl mnohem přísnější a vyvolal vlnu kritiky s hlavním argumentem, že zakazování zbraní nemá s bojem proti terorismu žádnou souvislost.

Evropský parlament proto text přepracoval, přijal a letos v červnu směrnice vstoupila v platnost.

Členské státy následně získaly dva měsíce na to, aby se proti směrnici ohradily u Soudního dvora EU. Ministerstvo vnitra ČR zpočátku tvrdilo, že lhůta vyprší 7. srpna a že žalobu podá nejpozději do začátku srpna. Udělalo to ale až  ve středu 9. srpna.

„Žaloba proti směrnici o zbraních je správně, ale měla být už před měsícem,“ komentoval podání žaloby europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09, EPP).

„Ministr Chovanec zaspal stejně jako při jednáních o směrnici na Radě EU,“ uvedl europoslanec na svém twitterovém účtu.

Státy musí směrnici implementovat do září roku 2018, jinak jim hrozí postih ze strany EU. Česká republika proto společně s žalobou požádala Soudní dvůr EU, aby účinnost směrnice odložil.

Soud o tomto předběžném opatření rozhodne v následujících měsících. Na finální rozhodnutí o zrušení směrnice může ČR čekat i dva roky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)