Ruští agenti přicestovali na falešné pasy se jmény Alexander Petrov and Ruslan Boshirov. Foto: Profimedia

Česko přitvrzuje pravidla pro cestování Rusů, Orbán brány otvírá

Napsal/a Robert Břešťan 5. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Když v roce 2014 přicestovali do Česka dva ruští občané – Alexandr Petrov a Ruslan Boširov – prokázali se na hranicích pasy, jejichž úprava byla pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU hračka. I proto, že šlo o staré pasy bez povinných biometrických údajů.

„Nechceme ruským špionům ulehčovat práci,“ vysvětluje jeden z důvodů, proč Česko nově po ruských občanech bude vyžadovat již jen výhradně biometrické pasy. Tedy takové, které obsahují strojově čitelné údaje a elektronický nosič dat s biometrickými údaji, jejichž zneužití a zfalšování je obtížnější.

Pokud jde o dva muže jmenované v úvodu, stojí za teroristickým útokem v muničním skladu ve Vrběticích, při němž zemřeli dva čeští občané. Až později vyšlo najevo, že jejich pravá jména jsou Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, agenti GRU.

„Jako cizinec máte povinnost disponovat platným cestovním dokladem. Proto doporučujeme se co nejdříve obrátit na příslušné úřady Ruské federace a biometrický cestovní doklad si obstarat.“

„O neuznávání nebiometrických cestovních dokladů Ruské federace rozhodlo Česko z důvodu ochrany bezpečnosti a veřejného pořádku. Uznávání dokladů je v národní kompetenci členských států EU a Česko je v Unii teprve druhou zemí – po Dánsku –, která se k tomuto kroku rozhodla. Pokud doklady neobsahují biometrické prvky, je mnohem jednodušší je pozměnit a padělat,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake s tím, že ministr Jan Lipavský „na jednáních Rady EU pro zahraniční věci své evropské protějšky opakovaně vyzývá k zavedení stejného opatření“.

Jde o naši bezpečnost

Svůj krok Česko vyhlásilo právě před měsícem, nyní ale ještě ruským držitelům těchto pasů, kteří se chtějí (a mohou) zdržovat na českém území, běží přechodná lhůta do 15. září.

„Když se poté pokusí přes vnější hranici na území ČR dostat občan Ruské federace pouze s nebiometrickým pasem, vstup mu bude odepřen. Výjimkou je, pokud se tento občan současně prokáže i jiným dokladem s biometrickými údaji, anebo půjde-li o cizince mladšího 15 let,“ vysvětluje mluvčí Drake.

Česko po začátku ruské agrese proti Ukrajině celkově přitvrdilo svůj přístup – a až na výjimky zamezilo vydávání víz ruským občanům pro cesty do Česka. „O víza zároveň nesmí v současné době žádat občané Ruské federace za účelem turistiky, sportu nebo kultury,“ upřesňuje ministerstvo zahraničí.

Česko u zákazu ruských nebiometrických pasů argumentuje zejména bezpečností. „V zájmu bezpečnosti země je vědět, zda je daný držitel pasu opravdu tím, za koho se vydává. Zároveň vidíme, že Rusko v posledních měsících značně eskaluje situaci v Evropě a snaží se všemi způsoby narušovat chod v demokratických společnostech. Příkladem toho můžou být sabotáže ve Spojeném království, v Polsku nebo žhářský útok na infrastrukturu pražského dopravního podniku,“ vysvětluje mluvčí Daniel Drake.

Krok ministerstva zahraničí v rozhovoru pro Deník veřejně podpořil i ředitel české kontrarozvědky BIS Michal Koudelka: „Poslední rozhodnutí ministerstva zahraničí, že Rusové k nám mohou jezdit jen s biometrickými pasy, je velmi důležité a posiluje bezpečnost českých občanů.“

Maďarsko zjednodušuje podmínky vstupu pro Rusy a Bělorusy, kteří se budou moci již za několik dní bez jakýchkoli bezpečnostních prověrek volně pohybovat i po jiných zemích.

Orbánova ruská karta

Česko nedávno přišlo i s další iniciativou, která by měla ztížit pohyb ruských agentů po zemích EU. Konkrétně jde o snahu omezit pohyb ruských diplomatů pouze na zemi, kde mají akreditaci.

„Dlouhodobě navrhujeme omezit cestování ruských diplomatů v rámci schengenského prostoru. To znamená, že by měli působit pouze v zemi svého vyslání nebo v zemi akreditace. Myslím, že to je v zájmu bezpečnosti členských států a Evropské unie jako takové. Jednáme o tom v Bruselu a budeme o tom jednat dál – jak s evropskými institucemi, tak s klíčovými členskými státy,“ řekl už dříve pro HlídacíPes.org náměstek ministra zahraničí Jan Marian, který má vztahy s Ruskem ve své gesci.

Letos v červnu dopis s výzvou k omezení volného pohybu schengenským prostorem pro ruské diplomaty podepsalo osm ministrů zahraničí EU.

Česká kontrarozvědka BIS také upozornila na to, že se Rusko po vyhoštění svých zpravodajců působících pod diplomatickým krytím nové situaci přizpůsobilo: „Ruští diplomaté do Prahy přijíždějí ze zahraničí takzvaně na služební cesty, obvykle z blízkého zahraničí, například z Vídně kde je ruských diplomatů i zpravodajců velké množství, jak díky ruské ambasádě tak přítomnosti mezinárodních institucí. Do jisté míry tím kompenzují nedostatek sil na tuzemském zastupitelském úřadu,“ říká mluvčí BIS Ladislav Šticha.

K červnu 2024 bylo oficiálně v České republice trvale hlášeno 24 783 občanů Ruské federace, dalších 15 290 v Česku žilo přechodně. Od začátku války na Ukrajině v roce 2022 se počty Rusů s trvalým pobytem mírně zvýšily.

Přímo proti snahám omezit a zkomplikovat potenciálním ruským špionům volný pohyb po schengenském prostoru jde ale nová dohoda, kterou s Ruskem a Běloruskem uzavřel maďarský premiér Viktor Orbán.

Ten obě země nechal zařadit do programu Národní karty pro zahraniční pracovníky. Občané obou zemí se budou moct v Maďarsku registrovat, získají schengenské vízum a s ním i možnost volného pohybu v jiných státech EU.

„Maďarsko zjednodušuje podmínky vstupu pro Rusy a Bělorusy, kteří se budou moci již za několik dní bez jakýchkoli bezpečnostních prověrek volně pohybovat i po jiných zemích. Tímto rozhodnutím opět nabourává jednotu EU a jde na ruku zájmům Putinova režimu,“ okomentoval to ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

Čtyřicet tisíc Rusů

K červnu 2024 bylo podle údajů ministerstva vnitra v České republice trvale hlášeno 24 783 občanů Ruské federace, dalších 15 290 v Česku žilo přechodně.

Od začátku války na Ukrajině v roce 2022 se počty Rusů s trvalým pobytem mírně zvýšily (v roce 2022 zde bylo 23 783 Rusů), u přechodného jde naopak o propad zhruba o čtyři tisíce lidí (v roce 2022 to bylo 19 715 osob s ruským pasem).

I Rusové, kteří mají v Česku platný pobyt, musí od poloviny září povinně disponovat biometrický pasem. Jiný pas v jejich případě Česko již uznávat nebude.

„Jako cizinec máte povinnost disponovat platným cestovním dokladem. Proto doporučujeme se co nejdříve obrátit na příslušné úřady Ruské federace a biometrický cestovní doklad si obstarat. V případě, že po 15. 9. 2024 nebudete mít platný cestovní doklad a nevztahuje se na vás jedna z výjimek, může vám být udělena pokuta,“ popisuje oficiální vládní portál pro cizince, kteří žijí nebo chtějí žít v Česku.

Zmíněná výjimka se vztahuje na děti mladší patnácti let, osoby zařazené do Programu Občanská společnost a na víza a pobytová oprávnění udělená v zájmu ČR.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)