Ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevský. FOTO: Tomáš Krist / MFDNES + LN / Profimedia

Česko varuje Evropu: Ruští diplomaté jsou riziko. Chce jim omezit pohyb po EU

Napsal/a Robert Břešťan 3. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

To, co polská diplomacie koncem května otevřeně vyhlásila do světa, se ta česká snaží trpělivě prosazovat na evropské úrovni už skoro rok. Cílem je, aby se ruští diplomaté, kdy v řadě případů jde jen o krytí pro působení příslušníků zpravodajských služeb, nemohli tak snadno a volně pohybovat v rámci schengenského prostoru, jak je tomu nyní.

I když v Česku ruská špionská expozitura po vzájemném vyhošťování diplomatů v souvislosti s kauzou Vrbětice silně poklesla, v okolních zemích je pořád značná. Například v Rakousku, kde sídlí i několik mezinárodních organizací, se počet ruských diplomatů odhaduje zhruba na pět set.

A i když i Německo ruský diplomatický sbor na své půdě z původních sedmi set notně seškrtalo, stále jde zhruba o dvě stě lidí, jejichž pohyb po Evropské unii je nyní prakticky nekontrolovatelný.

Volný pohyb v rámci schengenu je cesta, jak agenty doplnit, nahradit a příslušným složkám se pak daleko hůř hlídají lidé, kteří volně přejedou hranice a mají diplomatické krytí.

To by chtěla česká iniciativa změnit. „Dlouhodobě navrhujeme omezit cestování ruských diplomatů v rámci schengenského prostoru. To znamená, že by měli působit pouze v zemi svého vyslání nebo v zemi akreditace. Myslím, že to je v zájmu bezpečnosti členských států a Evropské unie jako takové. Jednáme o tom v Bruselu a budeme o tom jednat dál – jak s evropskými institucemi, tak s klíčovými členskými státy,“ řekl pro HlídacíPes.org náměstek ministra zahraničí Jan Marian, který má vztahy s Ruskem ve své gesci.

Roky politiky zadržování Ruska

Podpora tvrdšího přístupu v rámci EU podle něj roste. Důkazem může být již zmíněné Polsko.

Ministr zahraničí Radoslaw Sikorski po zasedání ministrů zahraničí Evropské unie řekl, že ruští diplomaté se v Polsku budou moct nadále pohybovat pouze v regionu Varšavy, ti z konzulátů pak jen ve vojvodství, kde působí.

Nyní platí to, že pokud (ruský) diplomat získá akreditaci v jedné z evropských zemí, automaticky získá i schengenské vízum do celé EU. Omezení pohybu by mělo smysl ale jen v případě, že se na něm shodnou všechny členské státy schengenského prostoru.

Česká diplomacie na tom podle náměstka Mariana pracuje zhruba rok: „Jsme samozřejmě v situaci, kdy nemáme v EU vnitřní hranice a nemáme ani stálé nebo pravidelné kontroly, nicméně máme připravený návrh, který je právně v pořádku a který by pak umožňoval nějakou formu kontroly. Pracujeme na tom na evropské úrovni, s klíčovými partnery a máme vyjednanou podporu řady států. Budeme v tom pokračovat, protože v tom vidíme velký bezpečnostní zájem pro Česko.“

I když se počty ruských diplomatů v zemích EU po únoru 2022 v součtu výrazně snížily, v některých členských státech EU jich nadále působí desítky, v jiných i stovky. „Proto ten náš návrh, že by tito lidé nemohli volně cestovat v rámci schengenu,“ vysvětluje Jan Marian.

Máme vládní program Občanská společnost pro pro občany Ruska a Bělorusko, v jehož rámci k nám přicházejí lidé obvykle z řad opozice, lidskoprávní aktivisté, novináři, sídlí tu některé celé ruské redakce. Praha je jedno z center, kam tito lidé v Evropě přicházejí.

„My si myslíme, že Rusko má agresivní záměry a že není možné počítat s tím, že se to v nejbližších letech změní. Není to otázka Putina jako osoby, je to otázka celého systému, takže se obávám, že nás čekají léta nebo možná desetiletí politiky zadržování a nelze očekávat – byť by si to stále možná někteří přáli – k tomu ,business as usual‘, k politické a ekonomické spolupráci,“ dodává.

Aktivisté, novináři, akademici…

Podle české rozvědky BIS Rusko pro svoje zpravodajce běžně používalo diplomatické krytí. V Česku se tato možnost výrazně zúžila poté, co se maximální počet diplomatických pozic na ruském velvyslanectví v Praze zredukoval na sedm a zavřeny byly i konzuláty v Brně a v Karlových Varech.

„Volný pohyb v rámci schengenu je cesta, jak je doplnit, nahradit a příslušným složkám se pak daleko hůř hlídají lidé, kteří volně přejedou hranice a mají diplomatické krytí. Je také dobré se poučit, podívat se na zkušenost Švédů a Finů, kteří řešili nákupy nemovitostí vedle vojenských základen, na ostrovech, v zálivech spojených s ponorkami. I my musíme dál dělat naše domácí úkoly a pracovat na své odolnosti,“ říká Jan Marian.

Česko hned poté, co Rusko rozpoutalo válku proti Ukrajině, pozastavilo – s některými výjimkami – vydávání víz pro občany Ruska a Běloruska.

„Slyším sice občas kritiku, že jsme v tom příliš přísní, na druhé straně ale máme vládní program Občanská společnost právě pro občany Ruska a Bělorusko, v jehož rámci k nám přicházejí lidé obvykle z řad opozice, lidskoprávní aktivisté, novináři, sídlí tu některé celé ruské redakce. Praha je jedno z center, kam tito lidé v Evropě přicházejí,“ říká Jan Marian.

Pokud jde o Rusy v České republice, ve vládní zprávě o revizi vztahů s Ruskem se píše, že, „významnějším faktorem ve vzájemných vztazích se stane stále početnější ruská menšina v Česku“. Tu nyní představuje zhruba čtyřicet tisíc lidí s dlouhodobým či trvalým pobytem. Nutně to ale podle náměstka ministra zahraničí neznamená, že by Česko tyhle lidi vnímalo primárně jako bezpečnostní riziko:

„Bezpečnostní aspekt to sice také má, zároveň ale platí, že některé lidi z exilové komunity tu vítáme: přicházejí intelektuálové, akademici, a ta komunita samozřejmě může být tedy i zdrojem příležitostí. Zároveň je to i citlivá věc, když se opět podíváme na kauzu Vrbětice, vidíme, že tam někteří zainteresovaní Rusové dostali české občanství. I když jako ministerstvo zahraničí nejsme garantem těchto domácích věcí, samozřejmě to sledujeme a vedeme diskuse s vládou, s ministerstvem vnitra a s bezpečnostní komunitou.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)