Foto: Ladislav Křivan/ MAFRA/ Profimedia

Česko plné plánů a strategií. Oficiálně jich má dva tisíce, často jen leží v šuplíku

Napsal/a Robert Břešťan 2. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Databáze strategií, celostátní informační systém strategických a koncepčních dokumentů vytvořených pro nejrůznější oblasti života v Česku, aktuálně ukazuje souhrnné číslo 2016. Celkem 62 je jich na mezinárodní úrovni, 288 na národní úrovni ČR, 292 na úrovni regionální, 200 na úrovni oblastní, 1174 na úrovni místní. A dalších 1033 se jich už přesunulo do archivu, často bez toho, aby se je kdokoli vůbec pokusil naplnit.

„Česká republika je šampiónem ve schvalování strategií, ale lidem ve veřejné správě nedochází, že tím práce nekončí, ale začíná,“ postěžoval si před časem v České televizi viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Tehdy zmiňoval, že „strategií je snad sto“. Ve skutečnosti jich v průběhu let vzniklo přes dva tisíce.

Pěkné plány na papíře

Jejich soupis je veřejně k dispozici v Databázi strategií, portálu strategických dokumentů ČR. Povinnost vkládat do databáze informace o nových strategiích na všech úrovních mají jednotlivé instituce – ministerstva, kraje či obce.

Ve skutečnosti jich bude i více než zmíněných 2016. „Databáze není zcela úplná. Databáze nabízí jednotlivým institucím prostředí pro zveřejnění dokumentů a další práci s nimi a její naplňování je na jejich odpovědnosti,“ píše se na stránkách databáze.

Fakt, že nejrůznější české strategie ve skutečnosti po svém vzniku skončí v šuplíku bez snahy naplánované úkoly zavádět, potvrzuje třeba osud Aktualizace státní energetické koncepce z roku 2015 (ASEK 2015). Ta byla sice podle vyjádření tehdejších vládních politiků „klíčovým státním strategickým dokumentem v oblasti energetiky“, ale mnohé plány zůstaly jen na papíře.

„V ASEK 2015 byla i dlouhá příloha zaměřená na to, jaké zákony musí k jejímu naplnění nutně vzniknout. Nevznikl žádný z nich,“ říká energetický expert, který se na přípravě této koncepce osobně podílel (jméno s ohledem na své působení zveřejňovat nechce).

„Víme, co dělat. Horší je to prosadit,“ poznamenává na adresu záplavy nejrůznějších tuzemských strategií již citovaný Radek Špicar.

V jiných oblastech ale zase někomu strategie chybějí:

„Když jsem byl ve vládě, existovaly desítky strategií, ale problémem bylo, že nebyly nikdy realizovány. Popsala se spousta papírů, udělaly se různé komise (…), ale nikdy se na to nebere ohled, vítězí politika,“ potvrdil v debatě s Radkem Špicarem i exministr financí a podnikatel Ivan Pilný.

Podle něj je problém i v tom, že horizontem každé vlády jsou maximálně čtyři roky a zatím se nenašla taková, která by „realizovala strategii, která by přesáhla její horizont“. Běžná je i neschopnost či neochota pokusit se dosáhnout dohody na klíčových dlouhodobých reformách mezi aktuálně vládnoucími stranami a opozicí.

Strategie, jak na strategie

„Máme tady témata, která jsou dlouhodobější, jako je například dlouho chybějící strategická dlouhodobá vize, na které bychom se měli shodnout alespoň v tom základním společném jmenovateli, protože není možné mít strategie, které budou šity na volební období. To nás bohužel stále sráží zpátky,“ nechal se k tématu slyšet v Českém rozhlase i prezident Petr Pavel.

Podle něj Česku chybí sjednocující dlouhodobá vize, která by se neměnila s každou novou vládou.

„Připomněl bych třeba Finsko a jejich vzdělávací strategii. My máme strategií poměrně hodně, mnoho z nich leží v šuplíku, ale nemáme dlouhodobě nastavené priority, které by jednotlivé vlády tak, jak přicházejí, přebíraly jedna od druhé a v tom základním směru je nijak neměnily. Možná jenom v konkrétních detailech, jak je naplňovat. Pokud bychom takovou shodu měli, výrazně by nás to posunulo dál,“ řekl prezident Pavel.

Strategie na to, jak pracovat se strategiemi, zatím v oficiální české Databázi strategií chybí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)