Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Daniel Mennerich via Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Česko je v USA bez velvyslance. Petr Gandalovič převzal misi při OECD v Paříži

Česká ambasáda ve Washingtonu je minimálně na několik týdnů až měsíců bez zastoupení na úrovni velvyslance. Dosavadní český velvyslanec Petr Gandalovič už svou washingtonskou kancelář vyklidil a právě dnes byl oficiálně představen jako nový stálý představitel České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži.

Do té doby nechtěl změnu nikdo oficiálně komentovat. „Nebudeme žádné změny na žádném zastupitelském úřadu nebo stálém zastoupení komentovat do doby, než případně reálně nastanou, respektive do doby, než dostanou případní kandidáti na velvyslance agrément,“ odepsala na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

HlídacíPes.org má však informaci potvrzenou z několika důvěryhodných zdrojů v diplomacii.

(Aktualizováno – ministerstvo zahraničí již oficiálně nástup Petra Gandaloviče do funkce při OECD v pondělí 16.1. dopoledne potvrdilo.) 

Kmoníček v březnu

Velvyslanec Pavel Rozsypal, který českou misi při OECD vedl od roku 2012 do prvních dní roku 2017, ministerstvo zahraničí zcela opustil.

„Post při OECD není zcela typický, nejde o bilaterální vztahy, jak je to u běžných ambasád. Práce to byla zajímavá, ale považoval jsem za přirozené, že se spíše než do Černínského paláce vrátím do byznysu, kde jsem působil i předtím,“ říká Rozsypal, který již nastoupil do pozice ředitele finanční společnosti APS Holding.

Zastupitelský úřad ve Washingtonu je považován za nejprestižnější velvyslanecký post; minimálně několik týdnů však za Česko zůstane neobsazen.

Má se za jisté, že novým českým velvyslancem bude Hynek Kmoníček, který je nyní vedoucím zahraničního odboru Pražského hradu.

Navzdory diplomatickým zvyklostem to už vloni v září při návštěvě OSN v New Yorku potvrdil prezident Miloš Zeman. „Podepsal jsem již jmenovací dekret, ale říkal jsem mu (Kmoníčkovi, pozn. red.), že může odjet teprve tehdy, až bude pověřovací listiny předávat novému prezidentovi,“ řekl  Zeman při setkání se zástupci krajanských spolků, jimž Kmoníčka představoval.

PSALI JSME: Zeman zdraví Trumpa. A těší se na vysněné přijetí v Bílém domě

Již za několik dní, 20. ledna, se oficiálně stane novým americkým prezidentem Donald Trump a spolu s tím začne i tradiční velké střídání v americké administrativě.

Hynek Kmoníček by do USA měl dorazit v březnu. Už dříve popsal, že změna na postu velvyslance v době změn v Bílém domě je z diplomatického hlediska výhodná.

Na Hrad přijde Jindrák

Český prezident v nedávném rozhovoru pro Washington Post řekl, že na oficiální návštěvu USA by měl odletět v druhé polovině dubna a že ho nastupující americký prezident telefonicky osobně pozval.

„V česko-amerických vztazích jde o to, aby obě strany objevily takovou společnou agendu, která je pro ně zajímavá. Boj proti militantním islámským extremistům je jednou takovou záležitostí, naše pozice na Blízkém východě druhou,“ řekl Kmoníček už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org a týdeník Euro.

Na Pražském hradě by měl Kmoníčka vystřídat dlouholetý diplomat a bývalý velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák. Ten nyní působí na Úřadu vlády jako poradce premiéra Bohuslava Sobotky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. teufel3424 napsal:

  no tak změna na postu ve Washingtonu je výhodná hlavně pro soudruha Kmoníčka osobně, onehdá někde bulel, že ze svého českého platu nezvládá platit alimenty a potřebuje vyšší (zahraniční) příjem. Hlavně aby mu zbylo i na prezervativy.

 2. Petys napsal:

  Společná agenda s USA je v boji proti Islámskému státu a naší pozici na Blízkém Východě!
  Do hlavy ne!!!
  Zahraniční politika Česka je totální marasmus a chaos a výhledově už neočekávám nic jiného než další slavnou českou prohru na úrovni Vítězného února nebo tak něco.

 3. Němec napsal:

  Pan Kmoníček je diplomat, který dokáže udělat z komára vola a přitom se spiklenecky usmívat. S našim prezidentem, který je dokonalý anální horolezec což předvádí v domácí politice a teď s USA, tvoří dokonalou dvojku. Lituji naši vládu s panem Zaorálkem, kteří za nimi nestačí kulhat. My můžeme být hrdi, že naše mocná STB měla v hledáčku i současného prezidenta USA Trumpa, kdy dnešní CIA a FBI tahaly za sebou kačera.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Němče, nevíte toho náhodou příliš? A nekecáte?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko