Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
maf04 via Foter.com / CC BY-SA,

Česko a svět v roce 2016: co nás čeká a (asi) nemine

Vloni touto dobou kolovaly Prahou „zaručené“ zprávy o tom, že Andrej Babiš plánuje na květen 2015 předčasné volby a už si kvůli tomu skupuje i billboardové kapacity. Nic takového se nestalo (ale mohlo se to stát!). Podívejme se raději na to, co se stane v roce 2016…

Rok 2015, kdy jsme si užívali roku klidu bez předvolebních kampaní a voleb, končí. Pokud samozřejmě nepočítáme permanentní předvolební kampaň, kterou v českých a moravských regionech na svých spanilých jízdách vede prezident Miloš Zeman.

Každopádně podzim roku 2016 s sebou přinese krajské volby a volby do třetiny Senátu. Můžeme čekat, že koaliční strany na chvíli shodí rukavice, sáhnou do šuplíků a souboj Sobotka – Babiš dostane na chvíli nové grády (jakkoli to celkově spíše vypadá, že koalice ČSSD – ANO – KDU-ČSL dovládne až do roku 2017).

Volby budou i testem toho, jaký je v Česku zájem o nové rodící se populistické strany. Na což bude mít vliv i to, zda a jak Česko v roce 2016 přijme první skupiny z celkem 1500 uprchlíků přidělených kvótami EU.

Jinak se toho v Česku s výhledem na rok dopředu mnoho předvídatelného čekat nedá. Snad jen to, že ke konci června skončí mandát guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi, z něhož intervence a bulvár udělaly svého druhu celebritu. Skončí i výrazně nenápadnější člen bankovní rady Kamil Janáček.

A co se stane ve světě?

 • Celoročně a s příchodem jara o to více bude Evropa muset nadále řešit uprchlickou krizi. Možná přes zimu někdo i vymyslí jak. Pokud ne, můžeme čekat větší, menší či úplný pád Schengenu.
 • V únoru se konají parlamentní volby a volby do Rady dohlížitelů v Íránu. Donedávna pevné součásti „osy zla“, nyní země slibující zajímavé ekonomické možnosti.
 • Ve stejný měsíc by měl být v Curychu zvolen nový šéf mocné Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA. Prostě nějaký nový Blatter.
 • V březnu půjdou k parlamentním volbám i Slováci. Robert Fico se pokusí o třetí premiérský mandát v řadě.
 • Taktéž v březnu uplyne již rovných pět let od počátku občanské války v Sýrii.
 • Milovníci monarchie budou mít co slavit. V dubnu se (věřme) dožije 90 let britská královna Alžběta II.
 • Celý svět svět si ještě pamatuje ruské mírové olympijské hry v Soči 2014. V květnu 2016 se odehraje v Moskvě a v Petrohradě hokejové mistrovství světa. Uvidíme, co přijde po něm…
 • Sportovní fanoušci si moc nevydechnou, v červnu začne ve Francii mistrovství Evropy ve fotbale. Nepochybně za velmi tvrdých bezpečnostních opatření.
 • A aby toho nebylo málo, v srpnu vypuknou v Brazílii letní olympijské hry.
 • V červnu se ve Švýcarsku otevře Gotthardský tunel, nejdelší železniční tunel na světě. Jestli nestál aspoň tolik, co tunel Blanka, bude to skandální.
 • V červenci se ve Varšavě koná summit NATO. Uvidíme, zda tam česká vláda zase pustí Miloše Zemana…
 • V září budou v parlamentních volbách testovat kvalitu své demokracie Rusové. V atmosféře ekonomických problémů a snižující se životní úrovně především vlivem nízkých cen ropy a vysoké inflace…
 • V listopadu proběhnou prezidentské volby (a volby do kongresu) v USA. Už v měsících předtím budou ale probíhat takzvané primárky – nominační souboje pro výběr finálních kandidátů na post nejmocnějšího muže světa. Kandidáti by mohli vykrystalizovat během dubna.
 • Ještě na konci roku 2016 (i když se obvykle tipuje až rok 2017) možná proběhne v Británii referendum o setrvání v Evropské unii.
 • K 31.12. 2016 skončí mandát generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-Munovi.

 

A kromě toho se stane mnohem víc toho, co nečekáme. Vše dobré do roku 2016 za celý tým HlídacíPes.org.

 

 

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. Visgean Skeloru napsal:

  Blanka stala 43 miliard, ma delku zhruba 5.5km, cena na 1km je tedy cca 9.5 miliard, Gotthard base tunnel ma delku 57km a stal priblizne 255 miliard korun ( http://www.bbc.com/news/world-europe-11548845 ), cena za km je tedy priblizne 4.5 miliard korun.

  Blanka tedy v prepoctu na km dvakrat tolik. Priste bychom si fakt meli pozvat ty svycary aby nam to postavili 🙂

 2. Aladinus napsal:

  Určitě je v nastávajících volbách nutné volit realistické strany,které chtějí zachránit Evropu nebo aspoň Čechy před Islámem !!!

Přidávání komentářů není povoleno