maf04 via Foter.com / CC BY-SA,

Česko a svět v roce 2016: co nás čeká a (asi) nemine

Napsal/a Robert Břešťan 30. prosince 2015

Vloni touto dobou kolovaly Prahou „zaručené“ zprávy o tom, že Andrej Babiš plánuje na květen 2015 předčasné volby a už si kvůli tomu skupuje i billboardové kapacity. Nic takového se nestalo (ale mohlo se to stát!). Podívejme se raději na to, co se stane v roce 2016…

Rok 2015, kdy jsme si užívali roku klidu bez předvolebních kampaní a voleb, končí. Pokud samozřejmě nepočítáme permanentní předvolební kampaň, kterou v českých a moravských regionech na svých spanilých jízdách vede prezident Miloš Zeman.

Každopádně podzim roku 2016 s sebou přinese krajské volby a volby do třetiny Senátu. Můžeme čekat, že koaliční strany na chvíli shodí rukavice, sáhnou do šuplíků a souboj Sobotka – Babiš dostane na chvíli nové grády (jakkoli to celkově spíše vypadá, že koalice ČSSD – ANO – KDU-ČSL dovládne až do roku 2017).

Volby budou i testem toho, jaký je v Česku zájem o nové rodící se populistické strany. Na což bude mít vliv i to, zda a jak Česko v roce 2016 přijme první skupiny z celkem 1500 uprchlíků přidělených kvótami EU.

Jinak se toho v Česku s výhledem na rok dopředu mnoho předvídatelného čekat nedá. Snad jen to, že ke konci června skončí mandát guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi, z něhož intervence a bulvár udělaly svého druhu celebritu. Skončí i výrazně nenápadnější člen bankovní rady Kamil Janáček.

A co se stane ve světě?

 • Celoročně a s příchodem jara o to více bude Evropa muset nadále řešit uprchlickou krizi. Možná přes zimu někdo i vymyslí jak. Pokud ne, můžeme čekat větší, menší či úplný pád Schengenu.
 • V únoru se konají parlamentní volby a volby do Rady dohlížitelů v Íránu. Donedávna pevné součásti „osy zla“, nyní země slibující zajímavé ekonomické možnosti.
 • Ve stejný měsíc by měl být v Curychu zvolen nový šéf mocné Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA. Prostě nějaký nový Blatter.
 • V březnu půjdou k parlamentním volbám i Slováci. Robert Fico se pokusí o třetí premiérský mandát v řadě.
 • Taktéž v březnu uplyne již rovných pět let od počátku občanské války v Sýrii.
 • Milovníci monarchie budou mít co slavit. V dubnu se (věřme) dožije 90 let britská královna Alžběta II.
 • Celý svět svět si ještě pamatuje ruské mírové olympijské hry v Soči 2014. V květnu 2016 se odehraje v Moskvě a v Petrohradě hokejové mistrovství světa. Uvidíme, co přijde po něm…
 • Sportovní fanoušci si moc nevydechnou, v červnu začne ve Francii mistrovství Evropy ve fotbale. Nepochybně za velmi tvrdých bezpečnostních opatření.
 • A aby toho nebylo málo, v srpnu vypuknou v Brazílii letní olympijské hry.
 • V červnu se ve Švýcarsku otevře Gotthardský tunel, nejdelší železniční tunel na světě. Jestli nestál aspoň tolik, co tunel Blanka, bude to skandální.
 • V červenci se ve Varšavě koná summit NATO. Uvidíme, zda tam česká vláda zase pustí Miloše Zemana…
 • V září budou v parlamentních volbách testovat kvalitu své demokracie Rusové. V atmosféře ekonomických problémů a snižující se životní úrovně především vlivem nízkých cen ropy a vysoké inflace…
 • V listopadu proběhnou prezidentské volby (a volby do kongresu) v USA. Už v měsících předtím budou ale probíhat takzvané primárky – nominační souboje pro výběr finálních kandidátů na post nejmocnějšího muže světa. Kandidáti by mohli vykrystalizovat během dubna.
 • Ještě na konci roku 2016 (i když se obvykle tipuje až rok 2017) možná proběhne v Británii referendum o setrvání v Evropské unii.
 • K 31.12. 2016 skončí mandát generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-Munovi.

 

A kromě toho se stane mnohem víc toho, co nečekáme. Vše dobré do roku 2016 za celý tým HlídacíPes.org.

 

 

 

2 komentáře

 1. Visgean Skeloru napsal:

  Blanka stala 43 miliard, ma delku zhruba 5.5km, cena na 1km je tedy cca 9.5 miliard, Gotthard base tunnel ma delku 57km a stal priblizne 255 miliard korun ( http://www.bbc.com/news/world-europe-11548845 ), cena za km je tedy priblizne 4.5 miliard korun.

  Blanka tedy v prepoctu na km dvakrat tolik. Priste bychom si fakt meli pozvat ty svycary aby nam to postavili 🙂

 2. Aladinus napsal:

  Určitě je v nastávajících volbách nutné volit realistické strany,které chtějí zachránit Evropu nebo aspoň Čechy před Islámem !!!

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies