Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
{Guerrilla Futures | Jason Tester} via Foter.com / CC BY-ND, zdroj

České Vojenské zpravodajství varuje před kyberútoky i před expertem na výbušniny Al-Káidy

České Vojenské zpravodajství si napravuje svou reputaci pošramocenou kauzami Nagyová či únosem čtveřice českých občanů v Libyi.  Čeští zpravodajci v minulých měsících odvrátili dva konkrétně hrozící teroristické útoky „v zemi na východ od Česka“.

V rozhovoru pro server Info.cz to řekl ministr obrany Martin Stropnický. O jaký stát mělo jít, zda šlo o zemi evropskou, či třeba oblast Blízkého východu, neupřesnil. „Bylo to výrazně na východě. Zabránilo to pravděpodobně dalšímu masakru, jak jsme s nimi občas konfrontováni ve světových zprávách,“ řekl Stropnický.

Nálož ve spodním prádle

Informace dává vzpomenout na loňskou výroční zprávu Vojenského zpravodajství a pasáže zaměřené právě na terorismus. 

I když podle Vojenského zpravodajství Česku bezprostřední riziko útoků nehrozí, riziku jsou vystaveni příslušníci armády působící v zahraničních operacích v jižní Asii, na Blízkém a Středním východě a v severní Africe.

ČTĚTE TÉŽ: Americký kongresman: Na české politiky, kteří propustili teroristu Fajáda, bychom měli uvalit sankce

Nestává se však často, aby se ve veřejně publikovaných zprávách tajných služeb vyskytovala konkrétní jména osob. Poslední výroční zpráva Vojenského zpravodajství je výjimkou.

Za nejvýznamnější hrozbu označují čeští zpravodajci teroristické organizace s ideologií militantního islamismu. Zejména hnutí Da’esh, druhou nejvýznamnější teroristickou organizací byla al-Káida a její spřízněné skupiny

Explicitně pak Vojenské zpravodajství zmiňuje dvě odnože ‒ Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) a Al-Káida v islámském Magrebu (AQIM).

„Obě teroristické skupiny představují trvalou hrozbu pro země Západu. V jejích řadách stále pravděpodobně působí expert na výbušniny Ibrahím al-Asírí, který vyrobil několik sofistikovaných výbušných zařízení použitých AQAP při pokusech o provedení útoku na civilní leteckou dopravu,“ napsalo české Vojenské zpravodajství.

Ibrahím al-Asírí, občan Saúdské Arábie, má extrémně dobré znalosti o nejrůznějších výbušných systémech a jeho hlava je také v rámci protiteroristické koalice velmi žádaná. Je na americkém seznamu hledaných teroristů, zatykač na něj vydala Saúdská Arábie a figuruje na takzvaném oranžovém seznamu Interpolu zahrnující osoby, které jsou „vážnou a bezprostřední hrozbou pro veřejnost“.

Al-Asírí je podle dostupných zpráv mužem, který se jako výrobce bomb aktivně podílel na řadě teroristických útoků na Blízkém východě již od roku 2009.

Zkonstruoval například nálož, kterou mělo být o Vánocích 2009 zničeno letadlo směřující z Amsterdamu do Detroitu. Výbušnina ale při pokusu o odpálení selhala.

Nové pravomoci proti kyberútokům

I když se v letech 2011, 2013 a 2014 objevily informace o tom, že se jej podařilo zneškodnit, vloni se al-Asírí objevil na novém videozáznamu.

Zda právě tento muž mohl stát za plánovanými útoky, jejichž zmaření oznámil ministr obrany Stropnický, se lze jen dohadovat. České Vojenské zpravodajství o sobě ale dává v poslední době vědět nejen – blíže nespecifikovaným – úspěchem v překažení dvou teroristických útoků „na východ od Česka“.

Pozitivní publicita, již „špionům“ zajistilo vyjádření ministra obrany, může být i součástí snahy přesvědčit veřejnost o užitečnosti záměru výrazně rozšířit pravomoci Vojenského zpravodajství. Novela by měla umožnit zpravodajcům umisťovat u internetových operátorů zařízení, která by monitorovala data.

„Nepůjdeme do obsahů zpráv, nebudeme moci vyhledávat klíčová slova. Obsahy zpráv jsou pro nás v tuto chvíli naprosto nepodstatné,“ vysvětluje šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Internetové firmy záměr kritizují. „Pokud bude v zabezpečení či nastavení systému Vojenského zpravodajství jediná chyba, může toho útočník využít a lehce zaútočit na celou ČR,“ upozorňuje výkonný ředitel internetového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Navíc by nově bylo technicky možné odposlechnout jakýkoliv provoz v síti pouze na základě rozhodnutí administrátora systému, tedy nezákonně.

Dá se očekávat, že většímu sluchu se opatřením pro boj proti kyberterorismu dostane i poté, co ministerstvo zahraničí potvrdilo, že v posledních několika měsících čelila kybernetickému útoku, který se podařilo odhalit až při kontrole bezpečnostních systémů.

„Šlo o útok relativně sofistikovaný, nejspíše prováděný cizím státem. Způsob útoku podle nich připomíná nedávné hackerské útoky na demokratickou stranu v USA,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že vláda a vládní úřady by měly kybernetické ochraně obecně věnovat větší pozornost i vyšší finanční prostředky.


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je Iseco.cz

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. Weber napsal:

  Co se týká kyberlumpů, tak musíme být opravdu ostražití všichni, jakýkoliv šlendrián a bohorovnost se nemůže vyplatit. Musíme být také ostražití, když nějaké služby požadují větší pravomoci ke sledování cvrkotu v kyberprostoru, neboť volný souhlas může být zrádný. Zatím třeba Vojenské zpravodajství dle mého mluví o svých záměrech a potřebách nesrozumitelně a má ve svých odůvodněních potřeb rozpory. Pokud se týká problému tzv.dezinformační války v kyberprostoru, tak se objevila v médiích zpráva od renomovaného experta, že na různých serverech v diskuzních fórech fungují stovky placených trollů, kteří ohýbají diskuze ve prospěch zájmů těch, co je platí. To mi uniklo, že v tomto segmentu zájmů si někdo platí propagandu. Já myslel, že někteří diskutéři jsou jen mimo a štengrují, aby se s nimi někdo hádal. Udělal jsem si průzkum přes tyto trolly a došel k výsledku, že svoje trolly má A. Babiš, ten si to může dovolit a je jednička v podpoře podezřelých nicků, druhý je kupodivu M. Zeman, u toho mi není jasné, kdo mu trolly financuje. Vzhledem rozvrstvení společnosti 50:50 je u M. Zemana ovlivnění „diskuzí“ přesnější. Je to ovšem jen můj průzkum, věřit si může každý čemu chce. Závěrem musím přiznat, že etalonem pro detekci placených nicků mi byla jednoznačná a tvrdá podpora ze strany nicků k nějaké osobě.

  • nováček napsal:

   U Babiše, ta jednoznačná a tvrdá podpora ze strany jistých nicků jeho osobě, jeho názorům a jeho veskrze hulvátským projevům, je velmi nápadná, je prostě nepřehlédnutelná.

 2. petrph napsal:

  Pokud se pamatuju, tak když pan ministr Stropnický se svými vojenskými experty popisoval „zákeřnost sofistikovaných “ kybernetických útoků na naše vojenské počítače, tak přítomný člen Pirátů se nemohl ubránit záchvatům smíchu.
  To o co šlo byl nepochybně zcela běžný virový provoz, který probíhá po intenetu automaticky neustále. A který pak svým provozovatelům virů hlásí které počítače nejsou chráněny vůbec, resp.slabě. Tedy v podstatě – pokud ty armádní počítače chráněny ´byly, tak se nestalo nic, a pokud nebyly /a ty viry se dostaly snadno dovnitř/ je to ostuda jejich správce.
  Ale samozřejmě, pro další fízlování občanů je každý důvod dobrý, že?

Přidávání komentářů není povoleno