Kdo nám chybí na grafu? Foto: Petr Horník / Borgis / Profimedia

České dráhy, inzertní dojná kráva holdingu Agrofert

Napsal/a Robert Břešťan 20. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Když HlídacíPes.org už před dvěma lety žádal podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím České dráhy, aby zveřejnily, jaké sumy vydávají na inzerci v celostátních denících, televizích i rádiích, narazil. Státní podnik odmítl informace poskytnout s tím, že se na něj působnost zákona nevztahuje.

České dráhy argumentovaly nálezem Ústavního soudu, podle nějž to, že je obchodní společnost vlastněná státem, automaticky neznamená, že jde o veřejnou instituci.

HlídacíPes.org neuspěl ani s odvoláním. Jak se nyní díky práci reportérů Českého rozhlasu ukazuje, státní podnik měl co tajit.

Národní dopravce utratil od roku 2015 celkem 112 272 840 Kč za reklamu, marketing a propagaci u mediální skupiny Mafra, tedy u vydavatelství spadajícího do holdingu Agrofert, respektive svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO).

Babiš vydavatelství koupil v červnu 2013. Od ledna 2014 do května 2017 byl pak ministrem financí, od prosince 2017 je premiérem. V posledních sedmi letech řídí ministerstvo dopravy, pod jehož působnost spadají právě i České dráhy, politici za Babišovo hnutí ANO.

Největší vydavatelství o řád méně

Mafra inkasovala od státního podniku suverénně nejvíce ze všech mediálních hráčů na trhu. Pro srovnání: největší tuzemské vydavatelství CNC (ve vlastnictví Daniela Křetínského a Patrika Tkáče) za stejné období dostalo inzerci jen za sedmnáct milionů korun a nejsledovanější komerční televize Nova 47,7 milionu.

Český rozhlas získal utajovaný interní dokument, který dostalo na stůl představenstvo Českých drah a dozorčí rada podniku.

„Bylo všeobecně žádoucí, aby to byla Mafra, ta vazba byla jasná a nebylo o čem moc diskutovat. Tady byl zájem o to, aby zrovna tento nakladatelský dům měl co nejvíc práce,“ cituje Český rozhlas bývalého ředitele Českých drah Miroslava Kupce, který společnosti vedl od září 2018 do června 2019.

Podle něj za vyšší příjmy pro Mafru lobboval přímo jeden z vrcholných manažerů vydavatelství, ředitel strategického rozvoje František Nachtigall.

Mafra svoji spolupráci vysvětluje tím, že je „největším multimediálním domem na českém trhu“, zároveň ale, jak informuje Český rozhlas, jednotlivé sumy za reklamu od drah zpochybňuje, aniž by uvedla jiná data.

Přečtěte si noviny

Podle interních materiálů zadaly České dráhy většinu reklamy přímo, bez výběrového řízení. Dráhy to vysvětlují tím, že Mafra prý umí nejlépe zacílit na potenciální zákazníky.

HlídacíPes.org popsal i to, že ačkoli České dráhy pro své cestující nakupují noviny od všech tuzemských vydavatelů, nejčastěji jsou v nabídce tituly, které patří do svěřenského fondu předsedy vlády Andreje Babiše. Tedy Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Na dodávku novin, které České dráhy poskytují cestujícím zdarma, neexistuje žádná centrální soutěž. Není proto možné ani přesně ověřit, jaké tituly a v jakých objemech dráhy objednávají.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)