Češi a NATO. Chceme společnou obranu, dáváme na ni ale málo. Prestiž zachraňují zahraniční mise

Napsal/a -pes- 12. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Dvacet let po vstupu Česka do NATO má Aliance v tuzemsku dobré renomé. Navzdory dezinformačním kampaním a koketování části politického spektra s Putinovým Ruskem je NATO pro většinu Čechů zárukou bezpečnosti a podpora českého členství v Alianci se v posledních letech drží relativně vysoko. České výdaje na obranu jsou ale stále jedny z nejnižších ve srovnání s našimi spojenci. A to může být velmi brzy vážný problém.

Jen 37 procent Čechů si myslí, že členství v NATO zvyšuje riziko vtažení země do vojenského konfliktu, což patří k historicky nejnižším hodnotám. Zároveň je 58 procent Čechů s naším členstvím v Alianci spokojených.

Jak připomíná analýza Aspen Institute, tato vysoká důvěra v NATO jde v Česku ruku v ruce s důvěrou v armádu (důvěřuje jí 69 procent dotázaných) a policii (66 procent) a s dlouhodobou pozicí Česka jako jedné z nejbezpečnějších zemí světa. V roce 2018 patřila České republice celosvětově sedmá příčka.


Text vznikl ve spolupráci s The Aspen Institute a čerpá z jeho studie Kam kráčíš, Česko 2018


Češi také většinově nepovažují výdaje státu na obranu za plýtvání a za zbytečnou zátěž státního rozpočtu. Právě tady je ale problém – Česko by totiž mělo na obranu dávat mnohem víc než teď, aby udrželo nejen bojeschopnou armádu, ale i funkční spojenectví v rámci NATO. Spojené státy totiž na spojence v Alianci dlouhodobě tlačí, aby výdaje na obranu zvýšili.

Nedostižná dvě procenta

Česko svůj závazek dávat na obranu nejméně dvě procenta HDP neplní, i když Aspen Institute ukazuje, že po letech poklesu se v absolutních číslech výdaje na obranu zvýšily.

„V posledních letech došlo k navýšení výdajů na obranu a bezpečnost (tzv. hard power) prak­ticky ve všech rozpočtových kapitolách, včetně zpravodajských služeb, konstatuje analýza.

Celkové výdaje Mi­nisterstva obrany tak v roce 2017 dosáhly 1,05 % HDP, nominálně 52,5 mld. Kč, což bylo o čtyři desetiny, respektive o téměř 5 mld. Kč více než v roce předchozím.

Češi a NATO (Zdroj grafů: Aspen Institute, Kam kráčíš, Česko 2018)

Jen málo se ale změnil jejich podíl na HDP, protože česká ekonomika rostla. Česko je tak v tomto ohledu v rámci Aliance zemí s pátým nejhorším skóre.

Špatné zprávy pokračují pohledem na úroveň prostředků vynaložených konkrétně na investice v oblasti obrany: ze 7 % stouply v roce 2017 na 11 %. Česko se ale zavázalo, že úroveň prostředků na investice bude 20 %, na výzkum a vývoj pak dvě procenta (skutečnost je ale zhruba jedno procento).

Aspoň nějaké dobré zprávy?

Navzdory nedostatečným výdajům na obranu vidí analýza Aspen Institute českou armádu v poměru k její velikosti jako nadprůměrně aktivní co do účasti v zahraničních misích. A to v klíčových operacích NATO jako dříve na Balkáně nebo dnes v Afghánistánu, Pobaltí nebo na Islandu.

Zahraniční mise jsou podle Aspenu také jednou z nejefektivnějších forem výcviku a jednotky, které prošly misemi v cizině, jsou v lepším stavu než ty, které prodělaly výcvik jen doma.

Ve výdajích na obranu sice Česko v Alianci patří k nejhorším, není ale zdaleka jediné, kdo neplní závazky kolektivní obrany. V roce 2017 dosáhlo z 29 členů NATO dvouprocentní hranice výdajů na obranu pouhých pět zemí.

Česko chce dvouprocentní hranici pokořit v roce 2024. „Dosažení cíle je možné, pravděpodobné je to však výrazně méně, protože státní rozpočet nepočítá s růstem lineárním,“ komentuje plán analýza Aspen Institute.

Připomíná, že v následujících třech letech je naplánován růst výdajů každoročně o zhruba de­setinu procenta HDP a od roku 2022 pak o dvě desetiny.

Akcelerace růstu výdajů tak bude otázkou pro následující vládu, připomíná Aspen, podle kterého by pomohlo prodloužit rozpočtové výhledy ze dvou na čtyři roky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)