Centrální evidence účtů posílí bezpečnost státu? Ale ne. Jen choutky po štrachání v soukromí

Napsal/a Robert Malecký 1. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Píše nám ministerstvo financí: Poslanecká sněmovna schválila jeho návrh na zřízení Centrální evidence účtů. Prý to posílí mimo jiné boj proti mezinárodnímu terorismu, a v důsledku tedy i bezpečnost státu. Je to lež z kategorie podlých. Ve skutečnosti jde jen o pohodlí úřadů, kterým se teď bude snáz hrabat v našem soukromí.

O co v praxi jde? Registr umožní „oprávněným osobám“ na základě jednoho dotazu nejpozději do 24 hodin zjistit, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt zřízený účet. Podezřelý subjekt je samozřejmě kdokoli.

Dosud, když třeba policie zjišťuje, kde má podezřelý subjekt účet, musí se obrátit na všechny bankovní i nebankovní instituce na trhu. V tomto smyslu půjde o zrychlení, je v tom reálný základ. Policie ovšem dál ustupuje od potřeby mít kvalitní operativní informace, místo ní nastupují stroje. Brzo nás budou podezírat a vyšetřovat roboti, bez nadsázky.

Mimořádně sprostá je pak argumentace ministerstva financí, že jde vlastně o naše blaho. „Centrální evidence účtů také posílí bezpečnost státu, a to zejména s ohledem na neustále se šířící hrozby mezinárodního terorismu i mezinárodně uplatňovaná opatření proti jeho financování,“ píše Andrej Babiš.

Ano. Centrální evidence účtů, kam se každý den na jednu hromadu sesypou aktualizované informace o majitelích všech existujících účtů, posílí boj proti mezinárodnímu terorismu asi tolik, jako dát Pomocné stráži VB právo kontrolovat na ulici občanky. Tentokrát je to s nadsázkou, ale i takový péesvébák může narazit na teroristu.

My totiž nevíme, a ministerstvo financí nám to neříká, nic o tom, jaká je metodika vyhledávání teroristů pomocí bankovních účtů v ČR, nevíme ani, kolik jsme jich takto vypátrali a našim partnerům ze světové zpravodajské komunity oznámili. Ukrajujeme si (prostřednictvím sněmovny) zase o kus svobody navíc, abychom vyhověli zbožnému přání každého policajta, ouřady, ministra financí.

Mimochodem – není to žádný výmysl z hlavy Andreje Babiše. Tlak na zřízení evidence účtů tady byl léta, ale centrální banka mu rozumnými argumenty dokázala čelit. Pak, bylo to v listopadu 2014, se něco stalo a odpor ustal. Nevíme, co bankéře zlomilo, mlčí o tom.

Prolomení informací o majitelích účtů (nikoli bankovního tajemství ve smyslu stavu konta) je realitou, jak se říká – se s tim smiř. Krok směrem ke stavu účtů očekávejme tak do dvou let, když už byl salám nakrojen.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)