Čekání na další válku. Útok na Izrael je na spadnutí, může si ho ale Írán dovolit?
KOMENTÁŘ. Írán zatím obrazně řečeno chrastí řetězy. Do útoku na Izrael, jež má být odvetou za nedávné zabití politického vůdce Hamásu Ismáíla Haníji v Teheránu, zbývají dny, možná dokonce hodiny. Íránští představitelé svůj plán prezentují jako „silný a definitivní“. Jenže může si takový typ útoku Írán dovolit? Zvýšená aktivita diplomatů nejen z Ruska, ale také z arabských zemí ukazuje, že masivní úder s případnými velkými ztrátami Izraele není v zájmu nikoho v oblasti, ani samotného Íránu.
Pokud by se současná situace vyložila na stůl v podobě karet, byla by ta první jasná. Dilema íránského vedení. Musí si tzv. udržet tvář a vraždu důležitého vůdce na svém území pomstít.
Vzhledem k tomu, že jde už o několikátý útok na významného představitele, ať už přímo íránského establishmentu nebo spřízněných sil, musí být odezva silnější než v minulosti (v dubnu Írán odpálil k Izraeli 300 raket a dronů z nichž většina byla zničena), zároveň se ale ani konzervativní íránské kruhy nechtějí zamotat do nepředvídatelné eskalace konfliktu, která by mohla ve svém výsledku mít zdrcující dopad především na Írán.
Takže na domácí půdě íránští velitelé představují velkolepý, mnohostranný úder, do kterého mají být zapojeni i regionální spojenci Íránu, libanonský Hizballáh a jemenští Húsíové, tak, aby společná operace dokázala ochromit sofistikovaný izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome. V zákulisí ale zároveň probíhají intenzivní diplomatická jednání, do kterých je zapojeno Rusko, ale i představitelé arabských států, v jejichž zájmu není, aby se ve válce ocitl celý region.
Diplomatický kotlík
V neděli navštívil Teherán jordánský ministr zahraničí Ayman Safadi. S vojenskými a vládními špičkami, včetně nově zvoleného prezidenta Masúda Pezeskiana, se sešel také předseda ruské Bezpečnostní rady Sergej Šojgu, který podle neoficiálních zdrojů vyzval Íránce k pouze „omezené a zdrženlivé reakci“. Dá se předpokládat, že například u umírněného Pezeskiana, který svůj politický vzestup postavil na platformě deeskalace vůči vnějšímu světu, takový apel najde zastání.
Blízkovýchodní koncept „zachování si cti“ a „oka za oko“ je v místní kultuře natolik zakořeněn, že se dá jen těžko odhadnou, nakolik může pragmatismus převážit nad emocionálním přístupem.
Na druhou stranu právě prezident není tím, kdo bude mít ohledně útoku na Izrael poslední, ba vůbec nějaké zásadní, slovo. Může spíše v pozadí tlačit na minimalizaci nepříznivých dopadů. Hlavní rozhodnutí leží kromě generálů na íránském nejvyšším vůdci Alím Chameneím.
Tomu se už několikrát v minulosti podařilo uklidnit své ultra konzervativní stoupence dostatečně divokou protiizraelskou rétorikou, zároveň ale Teherán uchránit před plnohodnotnou válkou s Izraelci. Podle některých prognóz se tedy dá předpokládat, že Chameneí nařídí reakci, která asi přesáhne rámec dubnového útoku, zároveň ale nebude natolik tvrdá, aby vyvolala širší konflikt, do kterého by se musela zapojit například americká armáda, připravená hájit bezpečnost Izraele. Chameneí si musí být vědom, že takové vyústění by mohlo ohrozit samotné přežití islámské republiky.
Co reálně trápí Írán?
Pokud by totiž Izrael napadl a zničil například íránskou ropnou infrastrukturu, na ekonomiku země to může mít fatální dopad. Navíc, jak v předešlých letech ukázaly opakované protesty statisíců lidí, které byly sice násilně potlačeny, íránský konzervativní režim rozhodně nemá v íránském národu jednotnou podporu. Naopak. Islámští vůdci obrazně sedí už několik let na soudku střelného prachu, který může při „určité konstelaci okolností“ explodovat.
Významnou roli v tom hraje špatná ekonomická situace. Jak popsala monitorovací studie Světové banky, která vyšla na jaře, íránský ekonomický růst se sice ve druhé půlce minulého roku mírně zvýšil, trend to ale není z několika důvodů udržitelný.
„Reálný růst íránského HDP se v období od dubna do prosince 2023 zrychlil na 5 % meziročně díky ropnému sektoru. Vyhlídky na udržitelný a rozsáhlejší růst však ztěžují nerovnováha způsobená cenovými a politickými deformacemi, ekonomické náklady pokračujících sankcí a zvýšená geopolitická nejistota,“ píše tým autorů monitorovací ekonomické studie.
Ačkoliv podle nich Írán vykazuje pokrok ve snižování chudoby a zlepšování příjmové nerovnosti, kdy se míra chudoby měřená 6,85 dolaru na den snížila za poslední čtyři roky z 29,1 % na 21,9 % a nad hranici chudoby se tak dostalo 6,1 milionu Íránců, regionální rozdíly mezi městy a venkovem jsou ale zásadní a chudoba ve venkovských oblastech zůstává více než dvakrát vyšší.
Zároveň je, navzdory rostoucímu počtu obyvatel, ekonomicky produktivních jen 41,3 % s velmi nízkou účastí žen (14,2%). Ženy, mladí lidé a absolventi vysokých škol mají výrazně vyšší míru nezaměstnanosti.
Studie také upozorňuje na zranitelnost íránské ekonomiky v souvislosti s omezenými možnostmi vývozu a mezinárodních obchodních partnerů. „Rostoucí koncentrace obchodu s omezenými obchodními partnery, jako je Čína, vystavuje ekonomiku výkyvům v hospodářských vyhlídkách těchto partnerů. Častější extrémní výkyvy počasí ohrožují zemědělskou produkci a představují riziko pro potravinovou bezpečnost a živobytí Íránců,“ uvádí Světová banka.
Jako největší riziko pro íránskou ekonomiku uvádějí autoři monitorovací studie důsledky spojené právě s možnou eskalací konfliktu na Blízkém východě. Jeho rozšíření by podle Světové banky mohlo vést k poklesu HDP o 7 % s významným dopadem na fiskální a vnější rovnováhu, a to i v případě, že by konflikt trval pouze tento, případně příští rok.
Pokud by se Íránu naopak povedlo dosáhnout alespoň částečného odstranění sankcí, mohlo by to výrazně přispět k růstu obchodu v ropné i neropné oblasti.
„Diverzifikace vývozu, lepší hospodářská integrace a příliv zahraničních investic by mohly pomoci usnadnit přenos technologií a vytvořit nové růstové příležitostí,“ píší autoři studie. Vedení islámského státu tudíž minimálně tuší, že k přežití konzervativního režimu se „hodí“ spíše mír a vyjednání si výhodnějších pozic ohledně sankcí, které například Evropská unie zpřísnila naposledy v polovině července.
Vědět a jednat podle toho jsou ale dvě odlišné věci, navíc blízkovýchodní koncept „zachování si cti“ a „oka za oko“ je v místní kultuře natolik zakořeněn, že se dá jen těžko odhadnou, nakolik může pragmatismus převážit nad emocionálním přístupem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Fischer: Elon Musk versus Taylor Swiftová v zákrytu amerických voleb
Průtokovými účty mizí špinavé miliardy. Stát má plán, jak je lépe zabavit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
40 komentářů
Jsem zvědav, jestli se Netanjahu dokáže udržet a neodpoví na íránskou odplatu, která s velkou pravděpodobností přijde. Další varianta je odmítnutí Íránu zaútočit na židovský stát. Takový vývoj událostí by izraelskou vládu potěšil asi nejméně, vždyť vražda Haniji Íránu není nic jiného, než výzva k válce, snaha o zatažení USA do války – a o nic jiného zřejmě nešlo.
Tvoje dojmy plavčíku o úmyslech Izraele jsou jako obvykle pro smích.
Máte lepší zhodnocení dopadů atentátu na Haniju?
Jak bych mohl mít něco lepšího, než plavčík, který vidí netanjahuovi do hlavy, že.
Český myslitel a všechnoználek sedí, cumlá laváč, civí a „přemýšlí“, jak podle letitého mustru převychovaného posluhy ruských okupantů, ideologicky preventivně vtlačit USA do nějaké válečné epizody, aby se na ně náhodou nezapomnělo.😂
Děkuji za uznání.
Máte něco k věci? Jak to vidíte Vy?
Írán je velka lidnata zeme, na pozici regionální mocnosti má i nemá. Větší vliv má v diplomatickém Jednani než v silovych projevech. Je to obr, Izrael jde v Davidovych stopach. Hodně toho zvoral a náprava bude těžká. Těch atentatu je moc a l tomu útoky na Palestince, to vše je za hranou. Strýček Joe, to nemá vůbec jednoduché, co si nadrobil tak to má. Zítra se bude tančit všude…
Obyvatelé Izraele na které prší stovky raket a útočí agresivní primitivové, kteří od roku 1947 nebyli schopni na doporučení OSN vytvořit civilizovaný stát, dobře vědí, že jakýkoliv projev slabosti je pouze cesta k povzbuzení větší agresivity Arabů, nejen v Palestině. Jedovatým hadům je potřeba odsekávat hlavy se vší důsledností.
Těžko to ovšem mohou posoudit čecháčkovští zbabělci (1938, 1939, 1968), kteří nebyli nikdy schopni ani bránit svoji rodnou zemi. Pokaždé si nechali napráskat a nakopat do zadnic, což většinu neodradilo ani od 50 let (1939-1989) trvající posluhy okupantům v hlubokém předklonu.
…no „čecháčkovští“ zbabělci „se útočně bránili“ v Afghanistánu a i v Iráku – a to dokonce skoro dvacet let v tom Afghanistánu, ale byla to obrana útokem na státy tisíce kilometrů daleko, že ?
Možná byste se měl malinko dovzdělat, když už si tady hrajete na chytrolína.
AČR se účastnila operací v Afghánistánu a Iráku s mandátem OSN, EU, OBSE a hlavně NATO.
To zbabělí Čecháčkové v letech 1938, 1939 a 1968 nebyli schopni ani dostát své vojenské přísahy rodné zemi.
Možná se vás týká zbabělost z roku 1968, nebo dokonce komunistické kolaborantství a proto kolem sebe tak ňafete a poštěkáváte. 🙂
… mandát OSN – tedy schválené rezoluce v RB OSN ex ante, tak ty nikdy nebyly – to si zapište za uši.. Tedy pak jakékoliv uvádění dalších „ctihodných“ institucí – typu NATO, že „nám k tomu tak vyplynul dobrodějný mandát“ k účasti na válkách tam v hojdlích, tak to je jako rozhodnutí beduina, že se sám ochotně vydá do pouště s ostatními nomády… Tedy „rozum“ , že by EU měla snad rozhodovat o „správnosti“ válek v Afghanistánu a Iráku, no tak to blud… Mj. té války v Iráku se nezúčastnilo Německo a Francie – jako dvě hlavní země EU… Doplňte si rozumy v hlavě… A já tedy neštěkám, já jen reaguji na jakési „chytrosti“, které jsou ale bezduché od samého počátku… Jediná „válka“ od r. 1990, která byla „legalizována“ v RB OSN, byla ta válka proti Iráku v r. 1991…
Pro „josef“ – Přehled misí AČR od roku 1990
https://mise.army.cz/historie-misi/default.htm
pro Karel Doucha :
a co má za vypovídací schopnost přehled misi AČR od r. 199O – správně mj. by mělo být ještě i za ČSSR, ČSFR, ČR-SR, aj. další názvy.. Primární pro „legalizaci“ válek ve světě je jen schválená rezoluce v RB OSN… – a to bylo jen u „první“ války proti Iráku v r. 1991… To „nevokecáte“, protože to nejde „vokecat…“.
Pro josef
Místo vašeho „vokecávání“ raději napište nějakou misi AČR ke které nebyl žádný mandát nějaké mezinárodní organizace. Pro upřesnění opakuji… Napište jméno mise, ke které AČR (ČSFR,…), neměla vůbec žádný mandát mezinárodní organizace… Naše debata tak bude mnohem jednodušší. Děkuji.
..pro Doucha Rudolf :
základní mandat pro „možné legální války“ může dát jedině schválená rezoluce z RB OSN – a to byla pouze jen jediná válka proti Iráku na jeho „vyhnání“ z Kuvajtu v r. 1991… Všechny ostatní války byly proti mezinárodnímu právu… Tedy schválení „něčeho“ v NATO, tak to má vliv pouze na ty poslušné státy – ne tedy na všechny, protože třeba do války proti Iráku v r. 2003 „nešly“ Francie a Německo, ale to není z RB OSN…
Což je samozřejmě fantasmagorie, která byla milovníkovi ocelových ptáků několik vyvrácena. Všechny fakticky policejní akce proti masovým vrahům počínaje tím srbským až po toho libyjského byly schváleny OSN.
Po WWII uznání státu Izrael byla velkou chybou tehdejších politiků. Rozdíl mezi Hamásem a Judaismem žádný není. Jak v náboženství, tak ve voj. agresi …
Ale soudruh stalin věčně živý chyby nedělá soudruhu. Tak jak může být uznání Izraele chybou?
Chybí vám znalosti. V roce 1947 doporučila OSN Arabům v Palestině i Židům vytvořit své vlastní státy. Židé vytvořili 14. května 1948 stát Izrael. Arabové z okolí se místo vytváření vlastního státu ihned vrhli na Izrael.
A dnes? Zatím co Izrael patří mezi nejvyspělejší státy světa, technologické velmoci je domovem mnoha nositelů Nobelových cen, tak se líní Arabové v Palestině nechávají živit a vydržovat Izraelem, EU i USA. Jediným cílem arabských lenochů v Palestině je vyvraždit Židy a ukrást izraelský majetek. Nic jiného neumí a umět nechtějí už od roku 1948.
Palestinci versus Izraelci?
Jeden za 18, druhý bez dvou za 20.
Nebo lépe, plavčík jako historik za 18 a jako geopolitik bez 2 za 20.
Jak jste prosím došel k závěru, že Arabové v Palestině mají stejný počet nositelů Nobelových cen, jsou stejně technologicky vyspělí a zaujímají stejné místo mezi nejvyspělejšími státy světa, jako Izrael?
Děkuji.
… ale třeba palestinskou půdu krade jen Izrael – a to je to podstatné…
Jak může Izrael krást palestinskou půdu, když žádný stát Palestina neexistuje?
Palestina je název území, stejně jako Vysočina…
… no i když formálně neexistuje Palestina jako stát, tak Izrael má své území vyměřené už od roku 1948 – a pokud tedy buduje osady na „ne svém“ území, tak porušuje mezinárodní právo, které striktně zakazuje „zcizovat“ okupované území ve svůj prospěch… Tedy opět blud od Vás – jako obvykle…
Pro – josef
Zajistit území ze kterého na mě střílí primitivové je základním úkolem státu a bezpečnosti jeho obyvatel. Proto je jedním z atributů státu armáda.
Kdyby primitivní Arabové na území Palestiny vytvořili stát, museli by ctít mezinárodní právo, což nechtějí. Pokud by existoval stát Palestina, tak by i jediná raketa vystřelená na území Izraele znamenala vyhlášení války a Arabové by dostali od Izraele oficiálně ve válce na budku. Protože se ovšem Arabové uchýlili k terorismu, tak jejich životy ani pomyslné území, nemají cenu použitého toaletního papíru. Nevztahují se na ně ani žádné ženevské konvence. Arabové na území Palestiny si za vše mohou jenom sami.
… to „okupované“ území v různých částech palestinského území prostě Izraeli nepatří – a třeba budování jeho osad je proti mezinárodnímu právu… Tam prvním krokem k možnému usmíření bude ten, že to vyměřené území z r. 1948 pro oba státy se uskuteční… Je to možná chimérické, ale jinak to nemá řešení… A pak tedy ten terorismus proti okupantům, je něco jako naši Gabčík s Kubišem, proti okupantu Heydrichovi, že ? A tam navíc na těch okupovaných územích je ten paradox, že pokud spáchá trestný čin izraelský osadník, tak je souzen izraelským civilním soudem, kdežto když spáchá trestný čin občan okupované Palestiny (třeba na tom Záp. břehu Jordánu) vůči tam „usazenému“ občanu okupantského státu Izrael, tak ten je souzen izraelským vojenským soudem… – ačkoli tento palestinský občan je tam třeba od narození doma …
Co je to paletinské území soudruhu, když sami palestinci několikrát odmítli vyhlásit vlastní stát. Kdo je vlastní. Snad ne jordánskoegyptskosyrští okupanti z roku 1948, nebo že koloniální velmoci. Chápu, milovníku ocelových ptáků, hájíš práva lidu osmanské říše, která je právoplatným vlastníkem tohoto území.
Celkem pěkný pohled na situaci v Iránu. 👍
Nejvtipnější moment ze setkání v Teheránu je myslím návštěva předsedy ruské Bezpečnostní rady Sergeje Šojgua. 😂 Tento velký ruský radil již třetím rokem nebyl schopen splnit cíle třídenního operace – obsazení Ukrajiny.
Izrael je statečná země, která jistě zná všechny své možnosti a nepochybuji o tom, že je v případě ohrožení dokáže využít na 100%. Držím Izraeli palce a fandím. 🇮🇱👍
souhlas..
Komentoval jsem v Židovských listech svůj názor na situaci v této oblasti. To co se nyni odehrává v Gaze je genocida. Jaderny utok na Hirosimu a Nagasaki také byla, genocida. Soudní dvůr v Haagu má, obrovskou zodpovědnost,musi jednat.
Za všechny mrtvé jsou odpovědni útočníci, teroristé, Hamás, Hizballáh,…
Trvám na tom, aby se ČR nepodílela v rámci EU ani samostatně na posílání peněz Arabům na území Palestiny. Stejně tak trvám na tom, aby byla zrušena v Praze nelegální ambasáda neexistujícího státu „Palestina“.
Arabům současný stav trvající 76 let velmi vyhovuje. Jako příslušníci armády případně uznaného svého státu Palestina by už nemohli páchat beztrestně mezinárodní terorismus. Což provozují od roku 1948.
…. mezinárodní terorismus (myšleno od Palestiny) ? To by mělo být jako co, resp. kdy se tak konalo ?
Akce proti okupacím (okupantům) nazývají v USA národně osvobozeneckým bojem pro mnoho takových bojůvek v rámci celého světa (tedy pokud ty USA s ním tak souzní..)
Tohle jsou nekonečné debaty s českými neználky, zbytečná ztráta času….
Většina arabských států veřejně hlásá zničení a vyhlazení Izraele od jeho vzniku 14.května 1948. Arabové si žádný stát na území Palestiny nevyhlásili i když k tomu byli vyzváni OSN v roce 1947. Palestina není žádný stát. Palestina se jmenuje to území, jako Vysočina, tak okupace „čeho“, když Arabové v Palestině žádný stát nemají…??? Arabové zaútočili na území Izraele mnohokrát.
Hnutí Hizballáh vzniklo v roce 1982, Hnutí Hamás vzniklo 1987. Každý den prší na území Izraele déšť smrtonosných raket z území nikoho, území arabských povalečů, které živíme z daní odevzdaných EU.👎
Jóóó, kdyby si Arabové v Palestině vyhlásili stát, tak by museli mít též armádu ne teroristy v civilu a hlavně by museli dodržovat určitá mezinárodní pravidla a toho se štítí, jako pověstný čert kříže. I arabské státy kašlou na Araby v Palestině, štítí se jich, neposílají jim žádné peníze, jako hlupáci z EU a Izraele, ale jenom zbraně na zabíjení. Je to jenom agresivní spodina a líné ufňukané stádo lidí, štítících se jakékoliv smysluplné práce. Pracovití lidé by už dávno měli svůj stát jako Izrael…-
Za všechny mrtvé jsou odpovědni teroristé a útočníci, nikdo jiný.
Vaše vymyšlené spojování s USA je jenom blábolení postkomunistického neználka, který vůbec neví „která bije“ a papouškuje nelogicky pospojované nesmysly. 🙂 Dokonce bych hádal na členství v KSČ, mezinárodní rozhled a znalosti by tomu odpovídaly.🙂
… no sám jste si odpověděl s tím vznikem Hizballáhu a Hamásu – tedy pokud to dokážete pochopit… Obecně každá akce (převážně) vyvolá reakci… Když tedy Izrael jako takový vznikl de iure v r. 1948, tak proč tedy byl důvod vzniku Hizballáhu a Hamásu…? Za dobu více jak 35 let od vzniku Izraele, by „logicky“ neměla vzniknout ani myšlenka na jeho „zničení“ a ničení, protože tam přece za tu dobu tam musela vzniknout ideální symbioza spolužití obou etnik, že ? Že se tak nestalo, no to je pro „chytré“ důvod k zamyšlení.. Tedy odpovězte na tyto názory – a invektivy na KSČ si používejte třeba na našeho prezidenta, protože ten se po KSČ „vyšplhal“ až do této funkce..
Pro josef
Vůbec nevím o čem tady píšete. Izrael je svrchovaný ve světě uznávaný stát. Arabové na území Palestiny fungují jako teroristé od roku 1948. Na teroristy se nevztahují žádné konvence pro označené vojáky armád existujících států. I kdyby je Izrael všechny vyhladil což asi neudělá, tak by asi neporušil žádné mezinárodní zákony. Stát Palestina neexistuje, armáda státu Palestina neexistuje. Zabíjet terorist, byť se schovávají za děti a civilisty je legální. Za všechny mrtvé jsou odpovědni arabští teroristé.
pro Rudolf Doucha :
máte zvláštní konstrukty práva.. Že je Izrael uznávaný stát světem (tedy spíše jen některým), tak to zdaleka neznamená, že se on chová dle mezinárodního práva.. Ti palestinci tam žili staletí a pak rozhodnutím OSN v r. 1948 se rozhodlo o ustanovení Izraele – ten byl schválen jako stát, ale to mj. znamenalo přesuny tehdejšího obyvatelstva… Jak to prakticky od prvopočátku probíhalo, tak to bylo mnohdy velmi smutné, ale to v žádném případě neznamenalo , resp. nemělo znamenat ,nadřazenost Izraele vůči těm místním obyvatelům – to se fakticky děje stále… Viz teď dnes útok izr. osadníků na Západním břehu Jordánu proti místním palestincům s jedním zabitým… Aby pak při komentování tohoto zločinu se mimoděk řeklo, že takových útoků od izr.osadníků na tam žijící palestince bylo cca 1200 od toho magického data 7.října 2023… To tedy Vy obhajujete jako činy demokratického státu Izrael…
“ Válka je pokračoání diplomacie silovými prostředky „.
V jisté formě to platí pro svržení atomových bomb i reakci Izraeele na vražednou akci Hamásu.
Dobře napsaný analytický článek, ale jsem zhnusen z diskuse pod ním, kde většinu příspěvků představuje vzteklé a nenávistné kvičení malých českých bolševických antisemitů. Jak je to vůbec možné, že se i dnes, 35 let od konce komunismu, v Česku vyskytuje tolik nevzdělaných a primitivních fašistoidních tupců?
Všichni asi očekáváme, že Irán s podporou russa něco podnikne.., no ale výsledek? papaláši utečou a občanská válka vše dokoná..
Vždyť pouze jedna jediná ponorka usa (která už tam je) celý irán vymaže.. s podporou saudů, půlkou iráku, tiché podpory egypta a jemenu nemají žádnou šanci, ikdyby všichni utekli do turecka 😀 to by ani izrael nemusel dělat vůec nic