Foto: Profimedia

„Čechy Čechům!“, za Peking a proti Ukrajině. Ruské a čínské falešné účty útočí na Česko

Napsal/a Sinopsis 12. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Společnost Meta nedávno odhalila dvě dezinformační operace z Ruska a Číny. Ta první, větší a iniciovaná ruskými zdroji, se zaměřovala na evropské země jako Německo, Francie, Itálie, Ukrajina nebo Velká Británie. Menší, ale o to cílenější operace pak mířila od konce července 2022 na Českou republiku a Spojené státy a pocházela z Číny. 

Společnost Meta problematické účty zablokovala kvůli tzv. „koordinovanému neautentickému chování“. Kampaň podle odhadů stála iniciátory z Ruska přes 105 tisíc dolarů. Jako první na podezřelé účty na sociálních sítích upozornili němečtí novináři z veřejnoprávní televize ZDF.

Čínští dezinformátoři: „Čechy Čechům!“

Do operace, která mířila i na Česko, bylo zapojeno 81 falešných facebookových účtů, dvě webové stránky, twitterové a instagramové účty. Ty byly dále rozděleny na čtyři klastry určené pro Českou republiku, v češtině a z rádoby „českých“ účtů.


Autorem textu je Kateřina Procházková. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.


Jedna ze skupin, napojená na FB účet s názvem „Návrat České republiky Čechům!!!“, propagovala i protivládní petici a další aktivity. Druhá „čínská“ petice proti vládě Petra Fialy je stále aktivní a na webu petice.com ji podepsalo přes 230 lidí (na webu e-petice pouze jedenáct). Zajímavý je zejména bod číslo čtyři, který se kromě ryze českých požadavků věnuje i tématům zahraniční politiky:

„Pečlivě provádět diplomatické činnosti tak, aby hospodářské oživení nebylo brzděno. Buďte například opatrní, aby zbrojní pomoc Ukrajině nevyvolala energetickou odvetu ze strany Ruska, protože mír nedělají dodávky zbraní. Je také důležité zabránit tomu, aby opuštění od čínské iniciativy 16+1 vyvolalo hospodářskou odvetu ze strany Číny, neboť si nemůžeme dovolit hněv dvou velkých mocností současně.“

Všechny zmíněné účty pak šířily protiukrajinská i propekingská poselství, kritizovaly vládní politiky a vyzývaly k nepokojům kvůli vzrůstajícím cenám energií a inflaci. Za zmínku stojí i to, že všechny tyto falešné účty cílily na české obecenstvo a publikovaly z Číny v noční době, tedy během dne v Evropě.

Západní nástroje čínské propagandy

Nepřehlédnutelné je pak překrývání některých ruských a čínských témat, která falešné účty sdílejí. Ve zprávě firmy Meta se například objevuje téma amerických biolaboratoří na Ukrajině, text původně vzešlý z webu ruského ministerstva obrany a masivně šířený čínskými falešnými účty.

Společná témata čínské a ruské propagandy, včetně biohrozeb z Ukrajiny, projekt Sinopsis popsal již dříve například v textu „‚Nacifikace‘ Ukrajiny v čínském informačním prostoru“. Čínské falešné účty také pozitivně reagovaly na články na českých dezinformačních platformách, jako je například Czech Free Press či Tadesco.com, odkud například převzaly text z Russia Today s názvem „Od Kosova po Taiwan“.

V něm se píše o údajném spiknutí Kosova, USA, NATO, Tchaj-wanu, zbrojařů, CIA a Ukrajiny proti Srbsku, Íránu, Bělorusku, Rusku, Sýrii a Číně:

„… Samozřejmě je pravděpodobně jen další náhoda, že návštěva třetího nejvyššího amerického vládního úředníka na Tchaj-wanu i přes výslovné přání Pekingu proběhla uprostřed zvýšeného napětí s Čínou. Kromě Ruska jej Západem ovládaný světový řád na Ukrajině také ovlivňuje. Zahájení destabilizujícího konfliktu uvnitř Číny využitím Tchaj-wanu by posloužilo konkurenčním zájmům Washingtonu.“

Podobné texty čínská vládní propaganda využívá jako nástroj „ke správnému šíření čínského příběhu“, a to především skrz západní sociální sítě. Za posledních pět let se však tyto čínské aktivity z Facebooku, Twitteru či YouTube rozšířily i na novější platformy jako je Instagram a (původně čínský) TikTok.

Spolupráce ruských a čínských médií, diplomatů a propagandistických oddělení se ještě zintenzivnila během pandemie covidu-19, zimní olympiády v Pekingu a později i ruské invaze na Ukrajinu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)