Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

„Čechy Čechům!“, za Peking a proti Ukrajině. Ruské a čínské falešné účty útočí na Česko

Společnost Meta nedávno odhalila dvě dezinformační operace z Ruska a Číny. Ta první, větší a iniciovaná ruskými zdroji, se zaměřovala na evropské země jako Německo, Francie, Itálie, Ukrajina nebo Velká Británie. Menší, ale o to cílenější operace pak mířila od konce července 2022 na Českou republiku a Spojené státy a pocházela z Číny. 

Společnost Meta problematické účty zablokovala kvůli tzv. „koordinovanému neautentickému chování“. Kampaň podle odhadů stála iniciátory z Ruska přes 105 tisíc dolarů. Jako první na podezřelé účty na sociálních sítích upozornili němečtí novináři z veřejnoprávní televize ZDF.

Čínští dezinformátoři: „Čechy Čechům!“

Do operace, která mířila i na Česko, bylo zapojeno 81 falešných facebookových účtů, dvě webové stránky, twitterové a instagramové účty. Ty byly dále rozděleny na čtyři klastry určené pro Českou republiku, v češtině a z rádoby „českých“ účtů.


Autorem textu je Kateřina Procházková. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.


Jedna ze skupin, napojená na FB účet s názvem „Návrat České republiky Čechům!!!“, propagovala i protivládní petici a další aktivity. Druhá „čínská“ petice proti vládě Petra Fialy je stále aktivní a na webu petice.com ji podepsalo přes 230 lidí (na webu e-petice pouze jedenáct). Zajímavý je zejména bod číslo čtyři, který se kromě ryze českých požadavků věnuje i tématům zahraniční politiky:

„Pečlivě provádět diplomatické činnosti tak, aby hospodářské oživení nebylo brzděno. Buďte například opatrní, aby zbrojní pomoc Ukrajině nevyvolala energetickou odvetu ze strany Ruska, protože mír nedělají dodávky zbraní. Je také důležité zabránit tomu, aby opuštění od čínské iniciativy 16+1 vyvolalo hospodářskou odvetu ze strany Číny, neboť si nemůžeme dovolit hněv dvou velkých mocností současně.“

Všechny zmíněné účty pak šířily protiukrajinská i propekingská poselství, kritizovaly vládní politiky a vyzývaly k nepokojům kvůli vzrůstajícím cenám energií a inflaci. Za zmínku stojí i to, že všechny tyto falešné účty cílily na české obecenstvo a publikovaly z Číny v noční době, tedy během dne v Evropě.

Západní nástroje čínské propagandy

Nepřehlédnutelné je pak překrývání některých ruských a čínských témat, která falešné účty sdílejí. Ve zprávě firmy Meta se například objevuje téma amerických biolaboratoří na Ukrajině, text původně vzešlý z webu ruského ministerstva obrany a masivně šířený čínskými falešnými účty.

Společná témata čínské a ruské propagandy, včetně biohrozeb z Ukrajiny, projekt Sinopsis popsal již dříve například v textu „‚Nacifikace‘ Ukrajiny v čínském informačním prostoru“. Čínské falešné účty také pozitivně reagovaly na články na českých dezinformačních platformách, jako je například Czech Free Press či Tadesco.com, odkud například převzaly text z Russia Today s názvem „Od Kosova po Taiwan“.

V něm se píše o údajném spiknutí Kosova, USA, NATO, Tchaj-wanu, zbrojařů, CIA a Ukrajiny proti Srbsku, Íránu, Bělorusku, Rusku, Sýrii a Číně:

„… Samozřejmě je pravděpodobně jen další náhoda, že návštěva třetího nejvyššího amerického vládního úředníka na Tchaj-wanu i přes výslovné přání Pekingu proběhla uprostřed zvýšeného napětí s Čínou. Kromě Ruska jej Západem ovládaný světový řád na Ukrajině také ovlivňuje. Zahájení destabilizujícího konfliktu uvnitř Číny využitím Tchaj-wanu by posloužilo konkurenčním zájmům Washingtonu.“

Podobné texty čínská vládní propaganda využívá jako nástroj „ke správnému šíření čínského příběhu“, a to především skrz západní sociální sítě. Za posledních pět let se však tyto čínské aktivity z Facebooku, Twitteru či YouTube rozšířily i na novější platformy jako je Instagram a (původně čínský) TikTok.

Spolupráce ruských a čínských médií, diplomatů a propagandistických oddělení se ještě zintenzivnila během pandemie covidu-19, zimní olympiády v Pekingu a později i ruské invaze na Ukrajinu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. M. Pokorný napsal:

  Dobrý den.
  Mám prosbu/dotaz pro sinopsis. Pracuji jako středoškolský učitel a nedávno jsme se studenty diskutovali o Tchaj-wanu. Pokoušeli jsem se na internetu najít mezinárodní smlouvu (y), konference, nejlépe pod patronací OSN, které by upravovaly vztahy ČLR a Tchaj-wanu. Především nároky ČLR na tento ostrovní stát. Nebyli jsme úspěšní.
  Můžeme vás poprosit o relevantní informace? Institut Konfucius není schopen či ochoten odpovědět. Děkujeme.
  S pozdravem dr. Pokorný.

 2. A.S. Pergill napsal:

  Nebezpečnou činí tuhle propagandu nesmyslné a nelogické chování vlád napadaných států. Jistě ji lze zablokovat, nicméně si najde další cesty a bez nějaké obdoby „digitální Čínské zdi“ tu bude s námi pořád. A její vybudování bude v zásadě rezignací na úspěch.
  Důležité proto je, aby vlády (nejen ta naše) udělaly vše pro kvalitu života občanů, i to, o čem jsou přesvědčeny, že to není možné.

  • Pavel napsal:

   Tomu se říká dvojitý zápor. Nebezpečnému a nelogickému jedinci lžirgilovi se zdá chování vlád nebezpečné a nelogické. Což ve skutečnosti důkaz logičnosti a bezpečnosti takové vlády.

 3. skeptik napsal:

  Je chvályhodné, že Číňané na svých konspiračních webech píší česky. Alespoň se Okamura, Foldyna, Radim Fiala, Andrej Babiš, Alena Schillerová a Karel Havlíček nemusejí učit čínsky.

  • A.S. Pergill napsal:

   Skeptiku, do Číny odešlo i od nás dost lidí, především vědců a techniků, kteří by se nemohli v důsledku restrikcí EU na celá odvětví vědy a techniky doma uplatnit. Takže je tam dost lidí, kteří jednak umějí dobře česky a jednak mají na EU a současnou vládu, která s ní spolupracuje, pořádnou pifku.
   Své nepřátele si prostě EU dělá sama tím, že je ve vleku totálně nekompetentních lidí, které si navíc staví do svého čela (viz „kariéra“ Leyenové).

   • skeptik napsal:

    O odchodu Čechů do Číny jste tu už v minulosti Pergille cosi plácal. Když jsem vás požádal, abyste mi konkrétně sdělil počet a jména těchto českých emigrantů do Číny odešlých, odmlčel jste se. Už jste si na ta konkrétní jména a počet do Číny odešlých Čechů vzpomněl? A vzpomněl byste si i na konkrétní a přesný zdroj, kde si lze vaše poštěkávání ověřit? V minulosti se vám něco takového Pergille nebo Šimůnku, jak vás v jednom svém příspěvku jeden z pisatelů nazval, nikdy nepodařilo.

    • A.S. Pergill napsal:

     Skeptiku, ze svého okolí znám více nadaných a schopných studentů (třeba z práce ve SVOČ), kteří po absolutoriu odešli z EU. Mj. z důvodu restrikcí na některé oblasti vědeckého výzkumu a jeho aplikace do praxe. Statistiku si nedělám, ale pokud je moje sociální okolí v tomto alespoň trochu reprezentativní, musí se jednat opravdu o velké počty lidí, možná až desítky ročně. A to moje „sociální bublina“ nesahá zas až tak moc na přírodovědu, kde jsou na některých oborech tyto problémy akcentovány víc než na medicíně (já jsem taky původně chtěl studovat přírodovědu a v podstatě celý život vykonávám práci, kterou bych mohl dělat i jako RNDr, a takových lidí je prostě mezi studenty LF dost i nyní). Konkrétně jmenovat nebudu, nevidím důvod.

     MMCH, když jsem seděl u státnic, tak spousta studentů přiznávala, že odcházejí studovat na atestaci mimo ČR, nejčastěji do Německa. Důvodem je totálně zprasený zákon o atestacích, proti kterému oficiálně vystoupily jak lékařské fakulty, tak i odborné lékařské společnosti. Tedy něco jiného, ale problém +- na podobném principu. Zde by nějaké statistiky mohly existovat, protože alespoň některé LF své absolventy sledují.

     A o kousek výš pod jedním článkem najdete příspěvek od osoby, která hodlá z ČR odejít kvůli mizerné dostupnosti a předražení bytů.

     • skeptik napsal:

      Opět Pergille plácáte o koze a ne o voze, na který jsem se vás ptal. Lidí, kteří odešli do EU, znám i já dost a nevidím na tom nic špatného. Vy jste ve svém příspěvku 14. 10. 2022 (9:29) plkal ne o EU, ale konkrétně o tom, kolik lidí odchází z ČR do Číny, ptal jsem se na jejich počet a jména a na konkrétní zdroje, kde je možné si vaše tvrzení ověřit. Vaše odpověď svědčí pouze o tom, že víte starou belu jako už tolikrát, že pouze plácáte a lžete. Pro mě jste Pergille k smíchu, pro některé jiné čtenáře HP jste dost možná k pláči.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, v případě některých oborů (plošně zakázaných v celé EU) odchod do jiné země v rámci EU postrádá jakýkoli smysl. Ti lidé jdou do USA, Číny, Japonska, Ruska, případně dalších států mimo EU.
      A týká se to hlavně absolventů přírodovědeckých fakult, zemědělských univerzit a dalších podobných. Mediků okrajově, ale i o takových případech vím.
      Nevidím důvod, proč bych vám měl shánět nějaké statistiky. Ať si je soudruzi dělají sami. Prostě mi stačí, ze z mé dosti různorodé „sociální bubliny“ takové případy znám.

      Nicméně i ten odchod absolventů medicíny do jiných států EU je dost průšvih. Už proto, že sebou berou peníze do nich státem investované.

     • skeptik napsal:

      Tak že o konkrétních odchodech Čechů do Číny, jak o nich píšete ve svém příspěvku 14. 10. 2022 (9:29) a na které jsem se vás ptal, jsem se od vás Pergille opět dozvěděl pouze starou belu. Opět plkáte bláboly o něčem úplně jiném. Už jste trapný a budíte dojem, že máte buď psychické problémy, nebo se snažíte dělat si z čtenářů HP srandičky, případně nejste schopen si přečíst vlastní text, který jste sám napsal.

     • A.S. Pergill napsal:

      Prostě takové případy ze svého okolí znám. Nevidím důvod jmenovat konkrétní lidi, aby nebyli oni nebo jejich rodiny ostouzeni.
      Statistiku jsem nikdy nedělal, jen odhad na základě extrapolace těchto případů.
      Ať si ji udělají soudruzi z Prahy nebo Bruselu.

     • skeptik napsal:

      Prostě Pergille nejste schopen doložit konkrétní a ověřitelná fakta, a tak pouze plácáte nazdařbůh a ukájíte se nadějí, že si vaše bláboly nebude chtít nikdo ověřovat. Pokud by do Číny emigrující Češi existovali, na sto procent by se o nich naši novináři dozvěděli a měli by téma na články. Dám vám Pergille radu: emigrujte do Číny vy sám, budete slavný. A patrně první.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      proč by „naši“ novináři zveřejňovali něco, co jednoznačně demaskuje stupiditu EU?

     • A.S.Pergill napsal:

      Skeptiku,
      ohledně těch „konkrétních lidí“: Existuje něco jako GDPR, výmysl EU, který s tím koliduje. Věřte si, čemu chcete. Klidně vrazte hlavu do písku a tvrďte, že žádný lev není, natož že by šel po nás. Ale váš subjektivní dojem vám nedává právo dehonestovat ty, co se připravují na boj s ním nebo na útěk.

     • skeptik napsal:

      Pokud něco Pergille dehonestuji, pak pouze vaše neomezené lhaní a oblbování. Plácáte tu pouze své výmysly, žádné konkrétní emigranty do Číny jste přes několikeré naléhání za celou dobu nebyl schopen uvést ani doložit. Musím pouze uznat, že máte splachovací povahu a pořádnou hroší kůži, neboť vaše pověst na stránkách HP dostává jednu ránu za druhou.

     • A.S. Pergill napsal:

      Milý Skeptiku,
      vysvětlil jsem vám jasně, proč konkrétní lidi nechci a nebudu uvádět.
      Obávám se ale, že prakticky kdokoli, kdo se pohybuje v akademickém prostředí, takové případy emigrace mimo EU s podobnou motivací znát ze svého okolí bude. A ti ostatní holt budou věřit buď vám nebo mě.

     • skeptik napsal:

      Vy už jste Pergille opravdu vrcholně trapný. Vy jste mi tvrdil cosi o emigraci do Číny, ne o emigraci mimo EU. Pokud odcházejí lidé mimo EU například do USA, Kanady, Japonska nebo Jižní Koreje, je to v pořádku, protože tito lidé se většinou vracejí s bohatými zkušenostmi, které jsou přínosem. Neodcházejí do Číny, jak se tu snažíte tvrdit. Vykrucujete se jako užovka.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, někteří odcházejí i do té Číny. A i tam se mohou naučit a dozvědět mnoho zajímavého.

 4. vlad napsal:

  Čechy patří historicky čechům, vždyť tu zemi vybudovali, zúrodnili, ekonomicky pozvedli češi. Naši předkové prolévali krev, aby českou zemi uhájili proti nepřátelům.
  A teď se jí mají vzdát ve prospěch ukrajinců, asiatů, černochů a jiných lidí, kteří pro tuto zemi nic neudělali jen chtějí mít podíl na tom, co nevybudovali. To samo o sobě je zločin. Můžou jít budovat svou rodnou zemi, můžou za svou rodnou vlast prolévat krev. Naše země ČR jim nepatří, jsou tady jen přítěží a ničí českou kulturu, český způsob života a parazitují na tom, co naši lidé vybudovali. Správně tedy: Česko čechům. To je správný přístup. Nepotřebujeme tady cizince. Cizinec není a nikdy nebude našinec!

  • A.S. Pergill napsal:

   Cizinec se může asimilovat. Problémem jsou neasimilovatelní cizinci, dříve Němci, v současné době hlavně muslimové. Není problém třeba i černoch, který přijme hodnoty této společnosti a chová se s nimi v souladu. Problémem je např. konvertita k islámu, byť by to byl „Čech jak poleno“.
   Určitým měřítkem asimilovatelnosti je existence smíšených sňatků, z nichž vzniklé rodiny se chovají v souladu s tuzemskými zvyklostmi a normami.

 5. wenkovan napsal:

  To, co tvrdí, je dobře možné, ale problém je v tom, že člověk nemůže tomu Fejsbůku věřit ani denní datum kvůli Jejich kreativnímu nakládání s fakty a cenzuře ve jménu páchání dobra.

  • A.S. Pergill napsal:

   Souhlas. Proto účet na FB nemám a zřizovat si ho ani nehodlám.

Přidávání komentářů není povoleno