Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
belboo via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Čachry s penzionem Zuzany Paroubkové. Tohle se nemělo stát, říká dnes hlavní aktérka

EXKLUZIVNĚ. Bývalá manželka expremiéra Jiřího Paroubka, Zuzana, stála u zrodu nadace pro děti bez rodin. Za sponzorské peníze pořídila penzion v Krkonoších, ten ale nyní podle zjištění HlídacíPes.org připadl spolku vedeném soukromým podnikatelem. Paroubková poskytla serveru exkluzivní rozhovor.

Příběh penzionu v Krkonoších vzbuzoval pochybnosti od samého počátku, kdy jej sdružení Zuzany Paroubkové koupilo z peněz nadace pro děti z dětských domovů.

Za nemovitost v atraktivní části Krkonoš s výhledem na Sněžku tehdy zaplatila ze sponzorských darů 5,2 milionu korun, dalších zhruba 14 milionů padlo na nákladnou rekonstrukci. Žádné děti se však do něj rekreovat nejezdily. A nyní penzion získal spolek podnikatele Jaroslava Syrového, aniž by za něj zaplatil jedinou korunu.


PSALI JSME:

Penzion koupený Paroubkovou z peněz na charitu získal spolek řízený pražským podnikatelem. Zadarmo.


Zuzana Paroubková v otevřeném rozhovoru zpětně připouští, že se stala chyba a lituje, že to takto dopadlo. „Dneska lituji, že se to vůbec stavělo,“ říká. „Když jsme jezdili do dětských domovů, tak to bylo fajn. To bylo čisté, jasné, ale tohle se nemělo stát.“

Babiš - paroubková II

Zuzana Paroubková s Andrejem Babišem.

 • Váš spolek byl na sklonku loňského roku přejmenován, vy jste z něj odešla a nemovitost v řádu milionů korun, kterou spolek vlastnil, přešla do vlastnictví spolku převzatého Jaroslavem Syrovým. Byla tato transakce za úplatu?

Neprodala jsem to za nic.

 • To je ale zarážející. Koupili jste za 5,2 milionu, zrekonstruovali za 14 milionů a nyní jste penzion zadarmo přenechala spolku ovládaném soukromým podnikatelem?

Ano, je to přepsané na něj.

 • Dobře, ale sehnala jste na to peníze, koupili jste to a zrekonstruovali za charitativní peníze. A teď to de facto spadlo zadarmo spolku pana Syrového do klína…

Asi tak.

 • A není to špatně?

Sháněla jsem peníze, zkraje docela hodně peněz, aby se to opravilo a vybavilo. Pak tam ale nastaly s panem Syrovým věci, na kterých jsme se neshodli, absolutně jsem s nimi nesouhlasila. Šlo o zásadní věci. Tím pádem, už jsem s tím nechtěla mít nic společného.

paroubkova_zuzana

 • Co vám konkrétně vadilo?

To nelze říci. Chci zkrátka zůstat čistá a nechci, aby se dělo něco nekalého.

 • Myslíte si, že se nyní v případě penzionu bude dít něco nekalého?

Ano. Ale spíše v horizontu příštích let.

 • Myslíte, že jej pan Syrový prodá, zpeněží to?

Ano, ale řekla jste to vy.

 • Vy sama jste slibovala, že penzion bude sloužit dětem z dětských domovů, ale nikdy tam žádné nebyly. Jak to?

Chtěla jsem, aby to tak bylo, ale pan Syrový pořád říkal, že to ještě nemá připravené… Ale nechci ho pomlouvat. Byla jsem hodně naivní, představovala jsem si to úplně jinak. Ale pořád mi říkal, že tomu nerozumím, všechno chtěl dělat sám. Pravda, že jsem moc nerozuměla těm administrativním věcem. Ale neměla jsem v úmyslu na tom něco získat. On možná ano. To je také jeden z důvodů, proč jsem z toho nakonec odešla. S panem Syrovým nebyla dohoda, tak jsem z toho vystoupila. Byla to moje naivita. Je to těžká situace. Můžu ale odpřisáhnout, že jsem z toho neměla ani korunu.

 • Ale sponzoři dali peníze na pomoc dětem z dětských domovů a místo toho se nakoupil a opravil dům, který teď získal spolek vedený soukromým podnikatelem… Nešlo to v tuto chvíli ošetřit alespoň tak, že musí zaplatit tu částku, která byla vložena do nákupu a rekonstrukce penzionu?

Řekl by, že nemá peníze. Vzdala jsem ten boj s ním, chci mít pokoj a nechci být zapletená do čehokoliv nekalého.

 • Vy jste přeci byla předsedkyní sdružení, měla jste pravomoci, mohla jste tu nemovitost dát třeba jiné charitativní organizaci, pokud už nemáte čas se tomu věnovat. Proč jste to neudělala a přenechala ji panu Syrovému?

Samozřejmě jsem přemýšlela o tom, že bych ten penzion dala na nějaké dobročinné účely, třeba dětské nemocnici. Ale vzdala jsem to, protože on by mě zničil. Má lepší právníky, vyhrál by to.

 • Vnímáte zpětně, že jste udělala nějakou chybu?

Dneska toho lituji, že se to vůbec stavělo. Když jsme jezdili do těch dětských domovů, tak to bylo fajn. To bylo čisté, jasné, ale tohle se nemělo stát.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

17 komentářů

 1. Angelica Sonin napsal:

  Penzión Paroubek je TOP?
  Nás schramstává pomalu ale jistě německá slavná armáda Bundeswehr (viz FAZ 9.2.17)
  a tady je vrcholem všech zajímavostí nějaký penzión, popřípadě, zda ČT nepropírá Babiše příliš málo nebo příliš moc?!?

  • Josef napsal:

   Žádného vojáka Bundeswehru jsem ještě neviděl ani u nás, ani při občasných cestách do Německa. Zato ruských a proruských putinovských šašků jsem u nás už pár viděl i slyšel a nyní jsem si dokonce přečetl i příspěvek od jednoho z nich.

   • nováček napsal:

    Vy jste viděl FAZ 9.2.17? A je tam fakt napsáno, že Angelica Sonin je ruský a proruský putinovský šašek, nebo jen tak kecáte?

    • PP napsal:

     On má ještě někdo jiný kromě Ruska dnes zájem házet vidle mezi Německo a jeho okolní spojence? Pokud touhle dobou přicházejí divné útoky na Německo, tak jdou dost často od (pro)ruských trollů, nebo jejich místních dezinformačně infikovaných zombie. Nemluvě o tom, že Sonin je ruské příjmení 🙂

    • anobudelíp napsal:

     To co soudružka Angelica píše odpovídá vždy posledním instrukcím z pitěrského „ústavu pro výzkum internetu“.
     Poté co investice do evropských ultralevičáků se putinovcům moc neosvědčili, putinovští trolové mají pokyn apelovat na místní nacionalismus a na ultra-pravé křídlo politického spektra.

   • Angelica Sonin napsal:

    Neurážejte. Ptám se legitimním způsobem. Pokud se dávíte nenávistí k rusákům, tak ani já je v  lásce nemám. Jenže píšu o něčem úplně jiném, co není ani trochu v pořádku: „Deutschlands Streitkräfte sollen zum zentralen Bezugspunkt für kleinere Partner werden. Rumänien und die Tschechische Republik wollen Teile ihrer Heerestruppen in die Kommandostuktur der Bundeswehr einbinden.“
    F.A.Z. 9. 2. 2017

    • PP napsal:

     Na druhou stranu máte nick s ruským přijmením a snažíte se po současné ruské trollí módě házet vidle mezi Německo a jejich spojence 🙂

     • nováček napsal:

      Na třetí stranu máte nick, bez jakéhokoli příjmení, což je nanejvýš podezřelé. Pro informaci: Pod německým velením už česká vojska byla, naposled za Protektorátu Böhmen und Mähren co by Vládní vojsko (bylo nasazeno v Itálii, ve strážní a jiných týlových službách) a kromě několika manželství, z toho nic pozitivního nevzešlo.

     • Josef napsal:

      Nováčku, pod velením ruským byla vojska česká nebo československá mnohem a mnohem déle. Nejenže z toho nevyšlo nic pozitivního, ale byla to katastrofa.

    • René Bloudil napsal:

     Nemohu ten F.A.Z.9.2.2017 najít. Můžete napovědět? Dik

   • Honza napsal:

    Tak vy dva si podejte ruce…

 2. t117 napsal:

  …takze dalsich 20 milionu ukradenych. Ale koho to tu jeste zajima, ze…
  Zajimave by bylo,kdyby nekteri z darcu ted podali zalobu (protoze davali penize na nejaky ucel, ktery nenastal) – podle me to je jasny pripad podvodu/zpronevery (ci neceho takoveho – nejsme pravnik). JENZE, to by aspon nekteri z tech darcu tehdy museli opravdu ty penize venovat z dobrocinnych pohnutek a ne jako „vlivovou investici“. Neslo jim o dobrocinnost, ale o nakup vlivu. Takze zalobu samozrejme nikdo nepoda. Typicky Cechistan.

 3. nováček napsal:

  Strach paní Zuzany ze zničení cosi naznačuje. Bylo by zajímavé, ne-li přímo potřebné dozvědět se o co vlastně v tomto případě jde. Přece jsme nepochodovali po náměstích proto, aby se tady dámy v nejlepších létech bály, že je někdo zničí, když mu nedarují barák získaný pomocí sbírky na děti z dětských domovů!

  • petrph napsal:

   Se obávám že postoj paní Zuzany naznačuje něco jiného. Ostatně opakovala to sama podvakrát „Když jsme jezdili do těch dětských domovů, tak to bylo fajn. „.
   Čili takto si ty dámy představují dělat nadační činnost. Totiž dělat tomu image. Zajet si někam do děcáku (nebo kam) a tam se nechat vyfotit aby to bylo v médiích- Toť vše. Ale bohužel, ty další nutné aspekty té nadace, ať organizační, právní, ekonomickou (účetní) musí dělat někdo jiný. A když to ten někdo dělá, špatně – resp dokonce jak v tomto případě si tu nadaci převede na sebe, tak ty dámy proti tomu nic nepodniknou, to už by byla práce navíc, které stejně nerozumí. Nakonec, jejich peníze v té nadaci to přece nejsou

   • nováček napsal:

    Já o koze, Vy o voze. Opakuji : bylo by zajímavé se dovědět, proč má paní Zuzana Paroubková strach, že ji někdo zničí, když mu nedaruje barák získaný pomocí sbírky na děti z dětských domovů. A znovu upozorňuji, že proto, aby se tady dámy v nejlepších létech bály, že je někdo zničí, když mu nedarují barák získaný pomocí sbírky na děti z dětských domovů, proto jsme nepochodovali po náměstích a necinkali klíči!

    • petrph napsal:

     Ale no tak, ten barák přece nepatří paní Paroubkové, ale sdružení, zaplacený z peněz vybraných ve sbírkách. Čili paní Paroubková osobně o nic nepřijde.
     Ale kdyby (kdyby) ten majetek sdružení – pro sdružení ,chtěla právně bránit, tak by to bylo skutečně dost obtížné zdlouhavé a nepříjemné tahání po soudech a úřadech. Předpokládám že advokáty by si musela platit ze svého.
     A do toho se jí určitě nechce, to určitě odhadl pan Syrový dobře, takže jí ani nemusí vyhrožovat.

     • anobudelíp napsal:

      Hlavně že víme že lidé z okolí Míloše Zémana a Jyřího Paroubka – jako je pan Syrový – jsou v zásadě ohromně čestní a altruističtí lidé……

Přidávání komentářů není povoleno