Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
cyanopolis via Foter.com, Sky Mala Upa_hdr

Penzion koupený Paroubkovou z peněz na charitu získal spolek řízený pražským podnikatelem. Zadarmo

EXKLUZIVNĚ. Chalupa v Horní Malé Úpě měla sloužit dětem, místo toho skončila u spolku podnikatele Jaroslava Syrového.

V telefonu pražského podnikatele Jaroslava Syrového se místo vyzváněcího tónu ozývá dokola sloka písně “jsem absolutně šťastnej, mám se rád…” Není divu, že se tento muž s kontakty na Jiřího Paroubka, či Miloše Zemana, cítí spokojený, na sklonku loňského roku se mu totiž povedl husarský kousek.

Aniž musel zaplatit jedinou korunu, ovládl spolek, v jehož vlastnictví je luxusně zrekonstruovaný penzion v atraktivní části Krkonoš s výhledem na Sněžku.

Nemovitost v Horní Malé Úpě koupilo před deseti lety za více než pět milionů korun sdružení manželky tehdejšího premiéra Zuzany Paroubkové, za dalších 14 milionů ji opravilo z peněz sponzorů určených na pomoc dětem z dětských domovů.

Pro děti bez dětí

Ty však v penzionu nikdy nebyly, Paroubková nakonec ze spolku v prosinci loňského roku odešla. Vedení sdružení s majetkem v řádu milionů korun převzal podnikatel Jaroslav Syrový. Vyplývá to z informací HlídacíPes.org. Syrový spolek přejmenoval, usídlil na adresu svého bydliště a stal se jeho předsedou.

„Změna názvu a sídla spolku odpovídá aktuální faktické situaci a budoucímu směřování spolku,” reagoval po e-mailu Syrový na dotazy po důvodech změn, telefonický rozhovor odmítl. “Plné zprovoznění penzionu Michaela v Horní Malé Úpě je plánováno v průběhu roku 2017.”

Právě s novým směřováním spolku už ale nechtěla mít Zuzana Paroubková podle svých slov nic společného.

“Vzdala jsem ten boj s ním (míněn Syrový – pozn. red.). Chci zůstat čistá a nechci být zapletená do něčeho nekalého,” řekla HlídacíPes.org Paroubková. „Samozřejmě jsem přemýšlela o tom, že bych ten penzion dala na nějaké dobročinné účely, třeba dětské nemocnici. Ale vzdala jsem to, protože on (Syrový – pozn. red.) by mě zničil. Má lepší právníky, vyhrál by to.“


Jak zpětně Paroubková své působení ve spolku hodnotí, čeho lituje a co si myslí o podnikateli Syrovém? Odpovědi naleznete zítra na HlídacíPes.org v exkluzivním rozhovoru se Zuzanou Paroubkovou.


Pražský podnikatel, jenž byl dříve v nadaci Zuzany Paroubkové místopředsedou a také předsedou SPOZ v Královéhradeckém kraji, vlastní v Malé Úpě ještě se svoji firmou další chalupu a pozemky o rozloze přes 1,5 hektaru.

Penzion pod stromeček

Spolek, kterému zrekonstruovaný penzion v Krkonoších patří, ovládl podnikatel Syrový loni, tři dny před Vánoci. Tehdy byla odvolána Zuzana Paroubková ze sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem a následně došlo k přejmenování na Budoucnost pro potřebné.

Spolek přesídlil z adresy Paroubkové na adresu trvalého bydliště Jaroslava Syrového, jenž se týž den stal jeho předsedou.

Syrový nepovažuje převzetí spolku, který disponuje majetkem v řádu milionů korun, za nic neetického. “Penzion Michaela v Horní Malé Úpě dlouhodobě patří výlučně shora popsanému zájmovému spolku, nikoli jakékoli privátní fyzické či právnické osobě,” argumentuje v e-mailové odpovědi. “Penzion Michaela v Horní Malé Úpě vždy byl, je a bude provozován výhradně nekomerčně.”

Rozpětí avizovaných aktivit spolku je téměř všeobjímající: od podpory dětí bez rodiny, přes seniory až po menšiny, zároveň deklaruje také podporu při vzniku hospiců, LDN nebo třeba podporu nadaných dětí.

“Zájmový spolek dlouhodobě podporuje i realizuje v mezích svých finančních možností řadu veřejně prospěšných aktivit, jejichž portfolio postupně rozšiřuje, pročež byly v prosinci 2016 odpovídajícím způsobem změněny stanovy spolku (např. rozšířením cílů a činností spolku),” reaguje Syrový na dotaz, jak chce tak širokou škálu cílů konkrétně naplňovat.

Syrového spolek ale nemá webové stránky, na kterých by byly dostupné například výroční zprávy, ze kterých by bylo patrné, jak a zda vůbec sdružení vyvíjí reálnou aktivitu.

Rozčarování místních

V krkonošské obci už ale Syrového dobročinným aktivitám nikdo moc nevěří. Pražský podnikatel, jenž se zná s Milošem Zemanem z dob, kdy mu coby premiérovi dělal mluvčího, a objevil se tak při jeho prezidentské kampani, tu vzbuzuje spíše negativní emoce. “Tady vám na jméno nikdo nic neřekne, všichni se ho bojí,” říká jedna z obyvatelek. “To, co provedli s tím penzionem, je ale neuvěřitelná drzost.”

Stejně kriticky vnímají Syrového aktivity i na obecním úřadě. “Je to nehoráznost,” reaguje místostarosta Horní Malé Úpy Pavel Plíva na zjištění o podnikatelovu převzetí spolku, kterému penzion náleží. “Ale vlastně jsme čekali, že to tak nějak dopadne. Ten penzion zeje léta prázdnotou, žádné děti v něm nikdy nebyly. Celé to zřejmě bylo děláno jen s cílem tu nemovitost zpeněžit.”

Své rozčarování neskrývá ani Syrového nejbližší soused. “Chtěl po mě, abych mu umožnil jezdit při rekonstrukci přes můj pozemek, že prý se to opravuje, aby tam mohly jezdit děti. Tak jsem souhlasil, když je to pro dobrou věc,” říká Peter Soldán. “Jenže, žádné děti tam nejezdí, tak mě to štve. Myslím si, že to je celé podvod.”

To ale Syrový odmítá s tím, že letos – po deseti letech, už ke zprovoznění dojde. “V konkurenci řady neziskových subjektů není snadné zajistit financování dostavby a plnohodnotného každodenního fungování uvedené kategorie objektu,” zdůvodňuje Syrový stručně, proč dosud žádné děti do penzionu nejezdí.

Koncert pro vyvolené

Kromě nemovitostí v Krkonoších vlastní Syrový také zámek v Rudolci na Vysočině, který koupil od dědiců zmizelého kontroverzního podnikatele Miroslava Kříže.

Současně vede ještě další spolek – Jary, jehož cíl je taktéž velmi ambiciózní: “poskytovat materiální, sociální, právní, vzdělávací, finanční, zdravotní, psychologickou, osobní a obdobnou pomoc a podporu válečným veteránům a sociálně, ekonomicky nebo zdravotně znevýhodněným osobám.”

Ani jeden ze spolků, které Syrový ovládá, ale nemá webové stránky, nelze tedy ověřit, zda skutečně a popřípadě jak reálně tato sdružení pomáhají.

Nicméně spolek Jary vzbudil pozornost před lety, když získal od státního podniku Lesy ČR nezvykle vysokou dotaci 900 tisíc korun na pořádání koncertu v Rudolfinu při příležitosti vzniku československého státu. Ačkoliv byla akce financována z veřejných peněz, koncert byl namísto veřejnosti určen uzavřené společnosti.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. Němec napsal:

  Je to stále pořád dokola. Ti, co nám kážou o morálce a lepších zítřcích jsou největší dacani. Někteří k tomu ještě přibrali boj proti terorismu aby nás zblbli úplně. Novináři by s nimi měli zatočit, polici na ně nemá páky a musí jim navíc sloužit.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Víte Němec, že Zuzana Paroubková je první manželka expremiéra Paroubka a že se s ní rozvedl ještě za svého premiérování?

 2. Karel Novotný napsal:

  Tak to má být – tepání konkrétní průšvihů konkrétních lidí v konkrétních neziskovkách. Obecné odsuzování „neziskovek“ je jedna z věcí, ktreé Zemanovi a Klausovi zazlívám ze všeho nejvíc.

  • PP napsal:

   Klaus odsuzuje neziskovky? Tím je myšlený starý Klaus? Nehlásal před lety ideu osekání státu a převzetí části jeho funkcí neziskovými organizacemi? Odpovídám: hlásal.

 3. Lenka Brhelová napsal:

  Paroubkové nevěřím, že by byla bezbranná. Neá se čekat, že by se rozpovídala o tom, jak se opravdu ve skutečnosti může něco takového stát.

 4. Marcela napsal:

  Jejda jejda všichni se pana Syrového bojí,je zajímavé že se nikdo nebojí pana Babiše když byl u Stb a že se o něm denodenně píše jak švindluje denně ho novináři napadají atd.to se ho nikdo nebojí ale pana Syrového bojim bojim.Hahahaha

 5. Sámo napsal:

  Získala jej zadarmo a zrovna tak o něj příšla. Lehko nabyla, lehko pozbyla. Paroubek za krátkou dobu ve velké politice nahromadil dost velký majetek. Osobně si myslím, že se napakoval a to tak, že velmi, při prodeji Pražských vodovodů a kanalizací, kdy je prodal neznámé agentuře za 15 milionů a ta je obratem prodala Veolii za téměř 1/2 miliardy. Paroubek byl v té době hlavní ekonom na Pražském magistrátu. Určitě je někde zaháčkovaný mezi solárníky, protože zákon o solárních elektrárnách schválili poslanci ČSSD spolu s komunisty za Paroubkovy vlády. Známá je kauza odpustku nezaplacených dlužných daní majitele hotelu v Karlových Varech ve výši 24 milionů a Paroubek pak čistě náhodou měl veselku na tomto hotelu grátis i s dopravou z Prahy.

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  V článku, není, zřejmě v důsledku „opomenutí“ uvedeno, že se jedná o bývalou manželku Jiřího Paroubka Zuzanu Paroubkovou, se kterou se rozvedl ještě za svého premiérování před 11 léty a s její doročinnými aktivitami odmítl už před rozvodem mít cokoliv společného.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Oprava: Smanželkou Zuzanou se rozvedl v roce 2007, tehdy už nebyl premiérem, ale byl stále předsedou ČSSD. Vroce 2007 se také podruhé oženil, cca 2 měsíce po rozvodu. Současnou manželkou je Petra Paroubková, rozená Kováčová.

 7. isi napsal:

  To jsou pohadky pro male deti . Pani Paroubkova v tom umi chodit.!!! Dostala objekt zadarma pro humalni potreby , pak udelala kseft „ztratila ho???? ,nemohla bojovat !!! chudinka mala“, a penize v hotovosti dostala pod stolem za spolupraci, bez danove ,a uz vi jak je zahrabe pred bernakem. Jednoduche , penize se nedelaji praci ale kriminalitou.

Přidávání komentářů není povoleno