Bývalý náměstek hejtmana Matouš nastupuje do teplického muzea, rada ho chce odvolat

Napsal/a Robert Malecký 1. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Vedení Regionálního muzea v Teplicích se dnes ujímá bývalý náměstek hejtmana Ústeckého kraje Zdeněk Matouš. Toho vybrala ještě bývalá krajská rada krátce před volbami a jde o nejkontroverznější konkurs, který chce nové vedení kraje přesoutěžit. Sám Matouš, který v říjnových volbách na kandidátce Lepšího severu neuspěl, podle svých slov nevidí důvod, proč se funkce neujmout.

Matouš je mimo jiné i starostou Krupky. V létě zvítězil ve výběrovém řízení, o tom, že místo po odvolaném řediteli muzea Radku Spálovi je připraveno pro některého neúspěšného politika z bývalé krajské koalice KSČM, ČSSD a SPD, se ale v kraji mluvilo už o několik měsíců dříve. Nakonec volba padla právě na Matouše.

On sám ale žádné kontroverze nepřipouští.

„Konkurz na ředitele ředitele Regionálního muzea v Teplicích jsem vyhrál na základě rozhodnutí výběrové komise. V té byli jak politici, úředníci, tak renomovaní odborníci na muzejnictví. Výsledek 7 ze 7 pro mě byl jednoznačný a nezpochybnitelný,“ říká pro HlídacíPes.org.

Nové vedení kraje, které ho chce odvolat a zkoumá právní okolnosti, jak toho docílit, podle Matouše jedná účelově. „Také si myslím, že na moje odvolání nepanuje v koalici jednotný názor a že jsou v koalici i slušní lidé,“ říká Matouš. 1. prosince se proto chystá do nového zaměstnání: „Byl jsem radou kraje jmenován pozice ředitele muzea, a to budu respektovat.“

Co bude dál?

Jak říká náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj), jisté je jen to, že Matouš do funkce nastoupí, pokud bude chtít. „Všechna tři výběrová řízení proběhla nestandardně na konci volebního období a největší kontroverze vzbuzuje to teplické. O osudu všech tří příspěvkovek rozhodne Rada Ústeckého kraje ve středu 9. prosince,“ říká Řehák, který má ve vedení kraje na starosti právě kulturní a památkové instituce.

Zmíněné další příspěvkové organizace, kde konkursy proběhly krátce před koncem volebního období a kde rada zvažuje nové soutěže, jsou vedle teplického muzea i galerie v Litoměřicích a Lounech.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)