Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Policie ČR,

„Brutální únik informací“ policejního prezidenta Tuhého? Uniklý spis GIBS je podle policie zmanipulovaný

Příběh „varovné SMS“ a údajného „brutálního úniku informací“ z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého má další pokračování. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu je text usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) o odložení vyšetřování, v podobě, jak jej zveřejnila některá média, „pozměněný a neautentický“.

HlídacíPes.org má k dispozici reakci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), expozitury Ostrava, na stížnost právních zástupců manažera společnosti Tesco SW Davida Tesaříka. Ti si stěžovali na postup jednoho z policejních vyšetřovatelů NCOZ.

Pozměněno, začerněno

„Na základě usnesení GIBS, které bylo zveřejněno na stránkách Nadačního fondu proti korupci, byla podána námitka pro podjatost na policejní osobu, která měla tvrdit, že Tesco SW byla na prohlídku připraveno, což odůvodňovala tím, že policie při prohlídce ,nic nenašla‘,“ vysvětluje mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.

„Tato osoba ale u prohlídek ani fyzicky nebyla a přítomní policisté si odnesli požadované mobily, počítače a dokumenty. Takové tvrzení asi u každého vyvolává pochyby o objektivním a nestranném vyšetřování,“ dodává Jelínek.

Právě na mobilní telefon Davida Tesaříka měla podle původní vyšetřovací verze přijít varovná SMS o tom, že si policisté „mají přijít pro tátu“.

Později ale vyšlo najevo, že tato SMS naopak odešla z Tesaříkova mobilu a ne naopak. Potvrzuje to „Zpráva o extrakci“ mobilní komunikace Kriminalistického ústavu, jejíž znění má redakce též k dispozici.

wp_20170109_18_04_52_pro

Ze záznamu Kriminalistického ústavu o extrakci obsahu mobilního telefonu

Za pozornost stojí reakce ostravské expozitury NCOZ. Ta v odpovědi na stížnost označila text usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) za neautentický: „Dokument na webových stránkách, ze kterého navrhovatel vychází, nelze považovat za autentický, neboť je jeho obsah na mnoha místech pozměněn, začerněn a jsou v něm patrné další zásahy,“ stojí v textu z 30. listopadu 2016 podepsaném policistou ostravské expozitury (jméno je v dokumentu začerněno).

wp_20170109_18_05_27_pro

Z usnesení ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu, 30. 11. 2016

Není zvykem komentovat…

To však vyvolává další otázky. GIBS prověřovala, zda a případně kdo vynášel od policie informace o vyšetřování IT zakázek a zda „nezneužil pravomoci úřední osoby“. Sama GIBS nechce obsah svého usnesení o odložení trestního stíhání ze dne 24. 3. 2016 komentovat

„V této věci nebyly doposud uvolněny žádné informace vhodné ke zveřejnění. Nebývá zvykem aby vyjádření k pravosti písemnosti poskytoval jiný orgán než ten, který ho vydal,“ reagovala mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Podle informací ze zasedání vyšetřovací komise poslanecké sněmovny k policejní reformě GIBS nyní prošetřuje unik svého usneseni a to, zda v tom hráli roli pracovnici někdejšího ÚOOZ a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

„Po publikování údajných údajů ze spisu GIBS v Lidových novinách počátkem srpna jsme GIBS požádali o poskytnutí materiálu, na který se odvolávali redaktoři. To bylo zamítnuto a představitel kanceláře ředitele GIBS pouze konstatoval, že prověřují úniky ze spisu,“ podotýká za Tesco SW Jelínek.

„Dnes se již ví, že GIBS a Vrchní státní zastupitelství ve vyšetřování pochybili, ale žádná z institucí se k tomu doposud nevyjádřila. Obdobně se žádná instituce nevyjádřila k NFPK zveřejněnému materiálu, který není usnesením GIBS,“ upozorňuje Jelínek.

Nadační fond proti korupci, který text usnesení GIBS získal a zveřejnil (a z nějž pak citovala i média), podle své ředitelky Lindy Majerové, text usnesení získal od anonymního zdroje.

„Vzhledem k informacím, které již byly tou dobou publikovány a i na základě vlastního šetření, jsme se rozhodli uvedené usnesení zveřejnit na svých webových stránkách. Obsahově do tohoto nebylo nikterak zasahováno, došlo pouze, na radu právníka, k anonymizaci vybraných údajů,“ říká Majerová.

„Krátce po zveřejnění tohoto usnesení byli naši zaměstnanci kontaktováni pracovníky GIBS. Zaměstnanci Fondu byli rovněž na GIBS podat ,vysvětlení‘ a byl s nimi sepsán úřední záznam,“ dodává Majerová. Text usnesení je na stránkách NFPK stále k dispozici.

I když policisté z NCOZ nyní autenticitu usnesení zpochybňují, na podstatě závěrů GIBS to nic nemění: „podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby“ inspekce odložila.

Na konci ledna

Podezření „z brutálního úniku informací z okolí policejního prezidenta Tuhého“, jak o něm původně mluvili policejní vyšetřovatelé, se tak nepotvrdilo.

„Z obsahu SMS konverzace je patrné, že nikdo z jejich účastníků žádné informace o policejní akci chystané na druhý den vůbec neměl. Pokud něco přehlédne jeden vyšetřovatel, tak je zde dozorující role Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Takže možná vysvětlení toho, proč byla SMS chybně interpretována, se pohybují mezi nekompetentností a úmyslem,“ říká Tomáš Jelínek.

Kauza údajné varovné SMS zaslané manažerovi Tesco SW se objevila v médiích krátce poté, co policejní prezident ohlásil policejní reformu, jejíž součástí bylo i de facto zrušení samostatného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v čele s Robertem Šlachtou. Z reformy se poté stalo vrcholně politické téma.

Věcí se v souvislosti s reorganizací policie zabývá i vyšetřovací komise parlamentu. O závěrech jejího šetření by poslanci měli hlasovat v následujících týdnech. „Konečné hlasování bude na konci ledna,“ říká předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek (ODS). Jak už řekl dříve, olomoučtí státní zástupci se podle něj zapletli do politiky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Alexandr Rovný napsal:

  Pane Břešťane, vaše redakce má ze spisu GIBS foto z brutálního přepadu moji rodiny, který kryje i policejní prezident Tuhý.

 2. Alexandr Rovný napsal:

  Laickou i odbornou veřejnost by jistě zajímalo, co hledali ozbrojení a maskovaní policisté v našem domě, bez souhlasu státního zástupce.

 3. Rony napsal:

  Jako psychotronici hledají pohřešovanou osobu na základě svých intuicí a mně neznámých magnetických, či jiných vlnění.(například bylo publikováno na Prima Zoom, že ve vzduchoprázdném-černém prostoru se dříve uvádělo, že neexistuje žádná energie, ev. ani světlo) dne s vědci zjistili, že tak je silná energie, podobná jako kolem antihmoty +-.
  Vycházeje z toho, pohledem na toho nejvyššího policistu ve funkci vidím, že je to prodejné dítě a kope právě pro toho, kdo ukáže sílu v politice.
  Takoví funkcionáři odradí poctivé, nebo rádoby poctivé policajty k tomu, že se podřídí.
  Vidím to tak, že podle tradice na prezidenta ČR nevyhraje nikdo netrestaný a proto má pan kolega Šlachta naději, že se může ucházet časem o tento úřad.
  Tuhý brzy ztuhne.R

  • Bohumil napsal:

   To je ale blbé. Ne blbé, hnus.

  • Důchodce napsal:

   Policisté a žalobci nemají v úctě svoje nejvyšší šéfy,když jsou pod pantoflem vrchní státní zástupkyně.“Běda mužům, kterým vládne žena!“

 4. Weber napsal:

  Celý ten humbuk kolem Šlachty a spol. může žrát jen hysterik mdlého rozumu. Rozumný člověk si uvědomuje, že nechat si ovlivňovat život fanatiky ve státních službách je zásadní riziko. Z dosavadního průběhu celé kauzy je evidentní, že pánové Šlachta, Komárek, Ištván a jiní fanatiky nepochybně jsou. Z lidského hlediska je pochopitelné, že právě fanatici nejvíce kopou kolem sebe, když se jim hroutí jejich vize. Teď je to vidět z dění v USA. Lidé s poruchou osobnosti mají stejné problémy, mají svůj svět někde jinde, vy o koze a oni o voze.

  • petrph napsal:

   Těžko lze označit za fanatismus když pánové Šlechta a spol dělalí s elánem práci na kterou si je stát najal, totiž honit kriminálníky.. Můžeme samozřejmě diskutovat o tom zda nedělali nějaké právní chyby. Jenomže – k tomu by bylo potřeba skutečně nezávislé a neutrální právní posouzení. Nikoliv tedy jen opačný tendenční rozsudek soudu, ze kterého přímo čiší snaha dostat ty kriminálníky z vysoké politiky zase na svobodu.

   • nováček napsal:

    Oni ti kriminálníci z vysoké politiky byli na svobodě pořád, ten kriminál jim jen hrozil a hrozí stále. Ono totiž „skutečně nezávislé a neutrální“ právní posouzení je něco jako v mechanice perpetuum mobile. Je nerealizovatelné. Viz slogan : 2 právníci = 3 právní názory.

   • Weber napsal:

    Možná pomůže se lépe orientovat v problému po přečtení článku pana R. Maleckého v Hlídacím psu org. ze dne 30.12.2015 a dále se podívat na známé informace o osobnostním profilu pana Šlachty a udělat si z osobní zkušenosti s lidmi nějaký přehled. Policista je úřední osoba a dojem, že úřední osoba, tedy harmonická úřední osoba vykonává svou práci s elánem v době 25leté služby? To je stejné, jako někteří politici tvrdí, že dělají denně třeba 16hod. Něco s nimi není v pořádku a někdo jim něco žere!

 5. Němec napsal:

  Je naprosto zřejmé, že údajný brutální únik informací z policejního prostředí měl za cíl zdiskreditovat naši policii. Aktérům se podařilo svrhnout vládu a chtěli pokračovat dál. Kdo jsou ti aktéři je naprosto jasné. Politické divadlo pod taktovkou spolku ANO dokonalé, kdy principálovo slovo je pro jeho voliče svaté i když ho vylovuje politický Lucifer.

  • petrph napsal:

   Svrhnout vládu? Kristepane, je snad těžké pochopit, že potom co Nečasova bokovka Nagyová úkolovala vedení vojenského zpravodajství pro fízlování jeho manželky už nebyla jiná cesta než aby premiér ze své funkce odstoupil? Je samozřejmě tristní, že podnět k tomu dali vyšetřovatelé policie přepadovkou na Úřadu vlády. Tohle se „ve slušných demokratických státech“ řeší tím, že potom co o takovém vztahu podají tajné služby zprávu vládě, tak premiér podá osobně demisi ze zdravotních důvodů..

   • Alexandr Rovný napsal:

    Já to vidím tak, že premiér Nečas ztratil důvěru u organizovaného zločinu v nejvyšších patrech státní moci a začal konat. Snad se premiér Sobotka poučil /viz.schůzka jeho poradce s předsedou VS/. Jsem rád, že se určité věci rozpohybovaly.

    • nováček napsal:

     Ano, proto ÚOOZ – Útvar pro odhalování organizovaného zločinu konal. „Z  vonku to vyzerá“ tak, jako kdyby si ten útvar (ÚOOZ) za účelem odhalování sebe sama, zřídil ten organizovaný zločin v nejvyšších patrech státní moci. Jako kdyby šlo o souboj dvou gangů či mafiánských Famiglií o moc. Zkusme uhodnout, které to jsou a která vyhrála.

   • nováček napsal:

    Je zajímavé a pro politiku typické, že o vztahu premiéra se „na jistých místech“ vědělo snad ještě dříve než doopravdy začal, ale čas konat nastal teprve tehdy, až Nečas veřejně prohlásil, že smlouvu na dostavbu Temelína nemusí získat americká firma, a navíc při tom více méně naznačil, že ji nejspíš ani nezíská. Sobotkova (de jure, de facto Babišova) vláda dostavbu Temelína pro jistotu odložila na neurčito; samozřejmě z důvodu politické stability státu. Šlachta byl Babišův účinný „nástroj“ a teď vstřebává odměnu na postu ředitele čehosi v Babišově ministerstvu.

    • petrph napsal:

     SPíš bych to formuloval tak že Nečas svou funkci premiéra absolutně nezvládal, a prakticky každý s nim voral. Nejen sexretářka Nagyová, ale hlavně Kalousek, a řada dalších a dalších. A Nečas byl ten, kdo tu káru vlády táhnul, od jedné ostudy ke druhé, od jednoho hlasování o nedůvěře k dalšímu, od jedné pochybné dohody k další. Ta vláda už mohla padnout rok před tím půl roku předtím…Takže samozřejmě nevylučuju, že kdo věděl, kdy ten Šlachtův úder přijde, věděl že tohle Nečasovi (a vládě) zlomí vaz dokonale – a připravil se na to. Ale opět opakuju, ta situace už půl roku předtím byla tak zoufalá, že vláda měla Nečase obětovat, a najmenovat a odhlasovat si v koalici jiného.. Ale neudělala to. No, aspon ted aspon v ODS pochopili že stromy skutečně do nebe nerostou

 6. Zdeněk napsal:

  Jasný signál, že ÚOOZ dělala svou práci dobře, je způsob policejní reorganizace vedená panem Chovancem! Pokles preferencí ČSSD je spojen právě s touto nepovedenou reorganizací.
  Všichni vědí, že za rychle provedenou změnou struktury policie je něco podivného a shnilého, ale těžko se to bude prokazovat…Pan Šlachta měl aspoň odvahu a snahu prokázat protiprávní jednání,i když se nevyvaroval chyb.

Přidávání komentářů není povoleno