Brusel chce lépe hlídat čínské investice do evropských technologií. Připojit by se muselo i Česko

Napsal/a Sinopsis 9. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Evropská unie plánuje novou legislativu, jež by vedla k omezení čínských nákupů evropských technologií. Konkrétně u investic zjevně motivovaných politicky, nebo snahou získat jednostranné výhody.

Evropská unie se rozhodla kousnout do kyselého jablka a vytvořit právní rámec pro čínské nákupy v citlivých odvětvích. Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker plánuje soupis pravidel pro přebírání strategických firem čínskými společnostmi. Ochrana před politicky motivovanými akvizicemi už  podle Bruselu začíná být naléhavá.

Podívejte na Kuku

Snaha ochránit klíčová odvětví, která v USA již před časem vedla k radikálním krokům, je v EU čím dál viditelnější; nejpozději od chvíle, kdy ve Francii vyhrál prezidentské volby Emmanuel Macron. Ten svou kampaň postavil právě na ochraně evropského strategického průmyslu.

V Berlíně je téma na politickém jednacím stole již dlouho, naléhavěji od loňska; od nákupu výrobce robotů Kuka čínskou Mideou. Kuka byla dle slov německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela “obětována na oltář volného trhu”.

“Podívejte se na Kuku a další nedávné případy v Německu. Požadujeme hlubší právní základ pro hlubší zkoumání investic a chceme mít možnost odmítnout například takové investice, jež nejsou motivovány ekonomicky, ale politicky,” řekl Matthias Machnig, státní tajemník na německém Ministerstvu pro hospodářské záležitosti a energetiku, minulý týden předtím, než Německo postoupilo Bruselu svůj vlastní návrh regulací.

O právním rámci pravidel, jejichž předběžné vypracování Juncker zamýšlí představit v polovině září, se vede horká debata. Má být do budoucna závazný pro všechny členské státy EU, nebo se má ponechat coby pouhé doporučení?

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang říká, že „Čína má z dotyčných kroků obavy”.

České monitorování investic

Někteří oslovení diplomaté z dalších členských zemí EU jsou přesvědčeni, že některé aspekty plánu půjdou dále než popisuje Machnig, a „budou muset znamenat víc než jenom uvolnit jednotlivým zemím ruce k případné akci“.

Komise prý zvažuje i závazné sledování konkrétních fúzí a akvizic. V těch členských státech, které pro monitorování investic nemají vlastní instituce, budou muset vzniknout.

Cílem je nenechat čínské nákupčí proklouznout do EU skrze ty členské země, které žádnou ochranu proti nákupům ve strategických odvětvích nemají. Mezi takové země patří i Česká republika a většina států v uskupení pro kooperaci s Čínou 16+1. Regulace by se měla týkat těch nákupů, kde bude převáděn vyšší než 25 procentní podíl.

logo

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)