Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
ANALÝZA. Po útoku na Ukrajinu v únoru 2022 uvalila Evropská unie na Rusko řadu sankcí. Mezi nimi je i zákaz dovozu ruské ropy – ovšem s výjimkami. Do prosince tohoto roku má výjimku na dovoz ruské ropy vedle Slovenska či Maďarska i Česko. Navýšená kapacita ropovodu IKL z italského Terstu a návazného ropovodu TEL by měly i Česku umožnit, aby se bez krvavé ropy obešlo.
„Dočasná výjimka se předpokládá pro dovoz ropy potrubím do těch členských států EU, které vzhledem ke své zeměpisné poloze trpí specifickou závislostí na ruských dodávkách a nemají žádné reálné alternativní možnosti,“ vysvětluje výjimku ze sankcí Evropská unie na stránkách věnovaným sankcím proti Rusku. Aktuální výjimka z těchto protiruských sankcí pro Česko je platná do 5. prosince 2024.
Faktem tak zůstává, že i Česko – chtě nechtě – svými penězi za nákup ropy Rusku pomáhá financovat jeho výdaje, tedy i válku proti Ukrajině.
Vloni (viz tabulky níže) Česko dováželo z Ruska ropovodem Družba 58 % své spotřeby ropy. V první polovině letošního roku to bylo podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu zatím znatelně méně – okolo 40 %.
Organizace OPEC, jejímž významným členem je právě Rusko, navíc drží ceny uměle výše: skrze snížené objemy těžby, jež mají podle jejich červnové dohody platit až do konce příštího roku.
O důvod víc, proč hledat dovozní alternativy. Tou hlavní je navýšení kapacity ropovodu IKL vedoucího do Česka z italského přístavu Terst. To by mělo podle předpokladů přinést Česku navíc čtyři miliony tun ropy a nahradit tak dovoz prostřednictvím ropovodu Družba.
Derusifikace české ekonomiky
Tuzemská spotřeba ropy se v průměru pohybuje kolem sedmi milionů tun ročně. Tím, kdo je za dopravu ropy do Česka zodpovědný (aniž je ovšem v celém procesu obchodníkem s ropou), je státní společnost MERO, stoprocentně vlastněná ministerstvem financí.
Dovoz ropy do Česka, množství a její původ
V konsorciu TAL (ropovodu navazujícího na IKL) drží Česko, právě prostřednictvím MERO, pětiprocentní podíl (svůj podíl tam má mimochodem i ruský Rosněft).
V polovině července pak česká vláda dohodla s Bavorskem provozní povolení pro zvýšení celkové denní kapacity pro surovinu mířící do Česka.
„Díky tomuto rozhodnutí Bavorska bude možné navýšit kapacity ropovodu, kterým je do ČR přiváděna ropa z italského Terstu, což nám pomáhá zbavovat se závislosti na ruské ropě. Je to důležitý krok v derusifikaci naší ekonomiky a je to také příklad spolupráce, o které v Evropě mluvíme a která je teď tak důležitá ve chvíli, kdy čelíme velkým problémům v důsledku ruské agrese na Ukrajině,“ komentoval to předseda vlády Petr Fiala.
Ona derusifikace je jako jeden z cílů české energetické politiky zmíněna i v aktuální verzi Státní energetické koncepce. V sekci Ropa a ropné produkty čteme záměr: „Podporovat projekty zvyšující diverzifikaci přepravních tras pro dodávky ropy a ropných produktů do ČR a vytvořit podmínky pro plné zásobování tuzemských rafinerií ropou z diverzifikovaných neruských zdrojů.“
Ropovod IKL má sice sám o sobě dostatečnou kapacitu pro úplné zásobení ČR, na návazném ropovodu TAL ale závisejí i Německo či Rakousko a úzkým hrdlem je tedy právě jeho stávající kapacita.
Ropovody v Evropě
Cílem Česka, respektive MERO, je proto navýšit kapacity TAL, aby „bylo možno zcela nahradit dodávky přes ropovod Družba a zajistit si plnohodnotné zásobování přes ropovod TAL“.
„Nově vydané provozní povolení je již koncipované tak, aby po dokončení technických opatření bylo možné navýšit čerpání přes ropovod TAL a to až na požadovaných 7–8 mil. tun ročně do ČR,“ vysvětluje Jaroslav Pantůček, předseda představenstva společnosti MERO.
Střih od ruské ropy
Koncem července MERO oznámilo, že „práce na projektu TAL-PLUS, který zajistí Česku dodávky až čtyř milionů tun ropy ročně navíc, jsou v plném proudu“. Konkrétně jde o technické úpravy na částech ropovodu v rakouském Grubenu a italském Terstu, kde se instalují nová čerpadla pro navýšení přepravní kapacity.
Upravuje se i Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se scházejí oba klíčové ropovody: IKL i Družba.
MERO tam má celkem 17 ropných nádrží s celkovou skladovací kapacitou 1 675 000 m³. Nově zde nechalo instalovat potrubí s větší přepravní kapacitou. Společně s tím probíhá příprava na konec ruské ropy v obou českých rafinériích v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.
„Všechny práce na projektu TAL-PLUS probíhají podle plánu. Počítáme s tím, že do konce letošního roku dokončíme všechny technologické úpravy na TAL a povede se navýšit jeho přepravní kapacity. Na začátku roku 2025 dokončíme montáže záložních čerpadel, provedeme všechny potřebné testy a zkoušky a v první polovině roku 2025 se Česko od ruské ropy definitivně odstřihne,“ slibuje Jaroslav Pantůček, generální ředitel MERO ČR.
To, že náhrada ruské ropy bude úplná, ale není tak jisté. Dá se sice předpokládat, že se navýší nákupy ze zemí jako je Ázerbájdžán, Kazachstán, USA nebo Irák, ale například první jmenovaná země sama vloni i letos výrazně navýšila vlastní nákupy ropy z Ruska. Nahrazuje jí vlastní spotřebu a díky tomu svou ropu nepodléhající sankcím ve větším množství posílá do světa.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Sto dnů do eurovoleb: čeští europoslanci mezi nejvlivnějšími i nejlínějšími
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
36 komentářů
a dalsi krok je elektrifikace dopravy.
veskerou dopravu s velkou rezervou utahne ekvivalent dostaveneho temelina.
zustane jen dovoz ropy pro prumysl a chemii, coz je jen cca 10% soucasneho stavu.
usetrime cca 100mld korun rocne za ropu, ktere smeruji do pochybnych zemi.
a hlavne – nebudeme tolik vydiratelni, jak jsme zazili na zacatku vpadu rossiji na Ukrajinu
Pokud započtete šílenou neefektivitu celého řetězce z elektrárny do kol elektromobilu, jste na +- 3 až 4 blocích, jaký stojí v Temelíně jeden.
A pokud započtete nutnost posílit prakticky veškerá stávající elektrická vedení, tak zjistíte, že na to tolik mědi prostě neseženete, budete muset použít hliník, který má vyšší ztráty při vedení elektřiny … (a možná ani ty 4 bloky nebudou stačit).
dostavenej temelin = 4 bloky ty mysliteli.
ve skutecnosti se spotreba elektriky po uplny elektrifikaci dopravy zvedne jejim vlivem o necelejch 10TWh rocne, coz je cca 15% soucasny spotreby, tedy jeden temelinskej blok a neco malo, navic velka cast aut nabijena mimo spicku kdy je elektrika nejlevnejsi a soucasna sit to tedy zvladne bez problemu.
.
spotreba benzinu a nafty u nas je cca 8mld litru rocne dohromady, tedy necelych 80TWh energie. realna ucinnost spalovaku 1/4, tedy potrebujes 20TWh elektriky za rok ze zasuvky abys utah vse co dnes jezdi na naftu a bensin, pri 5% ztratach v siti 21TWh., coz je 2 a pul temelinskyho bloku.
na kazdej vyrobenej litr benzinu/nafty potrebujes 1.5kWh elektriky, krat 8mld litru = 12TWh elektriky, kterou usetris.
tedy vysledek 21-12 = je kolik ty mysliteli???
.
me to vychazi na jeden temelinskej blok navic proti soucasnymu stavu minus to co nabijes z FVE od brezna do zari
Od března do září budu přes den jezdit elektromobilem a v noci ho budu dobíjet fotovoltaikou.
Spalovák má účinnost kolem 45 % a vzniklá mechanická energie se převádí s minimálními ztrátami na kola. Pokud by se ten samý benzín pálil v elektrárně, byla by celková účinnost řetězce od něj na kola elektromobilu kolem 17 %.
Takže opravdu té elektřiny potřebujete víc.
Ale hlavním problémem je, že byste musel přivést dost silné dráty ke každé nabíjecí stanici, protože při rychlonabíjení bude mít ekvivalent benzínové pumpy se 6 – 8 stojany (tj. schopný obsloužit stejný počet elektromobilů) příkon větší střediskové vesnice nebo menšího města.
Což znamená opravdu silné dráty po celém státě.
Pokud to celé budete destabilizovat ještě fotovoltaikou, budete těch drátů potřebovat mnohem víc.
Pokud se neodstaví od moci zelení, tak ta vedení nepostavíte. A pokud je odstavíte, nemusíte blbnout na kvadrát s elektromobily, výrazně méně ekologickými než auta.
hele pohadkari se 45% ucinnosti spalovaku, kdyby to tak bylo, tak jestlize 2t tesla se 400 konma jezdi za 20kWh elektriky, tak by nejsilnejsi 245k kadaq o 200kilo lehci musel jezdit hodne pod 20/(9*0.45) = 5 litru na sto. ve skutecnosti v realu jezdi lehce pod 10, takze si tu svoji 45% ucinnosti vydel v realu dvema.
.
vubec nechape jednu vec – jako k benzince nevede silna trubka, ktera je schopna behem 5 minut natankovat do 10 aut 500 litru benzinu, tak k dobijeckam s rychlym dobijenm nepovede silnej drat, ale budou tam stacionarni baterky, z ktery ty narazovy odbery pujdou
Těch 45 procent je údaj z Wikipedie. Uvádí se i vyšší.
Pokud k nabíječkám budete vozit baterky, tak celková účinnost elektromobilu půjde dál dolů, možná pod deset procent.
A ještě musíte započíst výrazně horší ekologickou stopu elektromobilu, od výroby přes provoz až po likvidaci (oproti autu). O nižší užitné hodnotě nemluvě.
Na elektromobil potřebujete víc prvků vzácných zemin, obrovské množství mědi, kobalt a některé další kovy (všechno dost šílené z hlediska dopadu těžby na životní prostředí a navíc většinou reálně v potřebném množství nedostupné). V Česku máme tři ložiska vzácných zemin (o nichž se veřejně ví). A stávající ložiska mědi na našem území jsou vesměs v národních parcích a na jiných chráněných územích. Kdybychom tam začali těžit, tak se ekologové zvencnou a bruselskému černokněžníkovi praskne nejméně jedna obruč.
45% ucinnost spalovaku je slibovana ucinnost vyvijenych motoru za idealnich podminek, ke kterym se mozna priblizis pri delsi jizde po dalnici vyssi rychlosti.
.
tak se na to podivej z jinyho uhlu.
emisni faktor, tedy produkce CO2 na 1kWh vyrobenou u nas je pro letosek 0.37t/MWh.
tedy tesla Y s prumernou spotrebou podle spritmonitoru 20kWh/100km „vyprodukuje“ na 100km jizdy 20*0.37 = 7.4kg CO2 kdyz ji budes nabijet ze zasuvky.
spalenim 1 litru benzinu vznikne cca 2.3kg CO2, tedy dvoutunova tesla Y nabijena ze zasuvky v realu vyprodukuje tolik CO2, jako spalovak se spotrebou 3.2 litru benzinu na 100km.
podle spritmonitoru jezdi oproti tesle Y o neco mensi, lehci a vyrazne slabsi kodiaq (245 vs 400 koni) v realu za 9.68 litru/100km, tedy s 3x vetsi spotrebou nez tesla Y.
a navic – emisni faktor u nas klesa – v roce 2000 byl 0.709, 2010 0.554, 2020 0.428, letos 0.37, a s vypnutim uhelek za par roku se dostaneme k 0.25, takze se nuzky mezi elektroautem a spalovakem budou dal vic rozvirat
.
k tem loziskum kovu, ktere u nas nejsou – kolik mame lozisek ropy u nas, kolim se u nas vytezi ropy?
v okamziku, kdy se prerusi dodavky ropy, tak do 3 mesicu se u nas vse zastavi, v pripade zastaveni dodavek kovu, resp baterek, provozovany EV budou dlasich xx roku jezdit dal a na reseni je mnohem vic casu nez pri vypadku ropy
.
.
dam ti jedno doporuceni pergile, do tehle technickejch diskusi se nepoustej, protoze jsi uplne mimo a moc do toho motas ideologii
Martine,
Účinnost elektromobilu je kolem 17 procent, a to počítám spíš příznivější účinnosti jednotlivých převodů energií (jako sto procent beru tepelnou energii v kotli uhelné nebo jaderné elektrárny).
Průšvih totiž je, že energie vzniklá pálením benzínu se po přeměně z tepelné na mechanickou spotřebuje na místě, zatímco energie pro kola elektromobilu prodělá řadu proměn a každá z nich je číslo menší než jedna a celková účinnost vzniká násobením řady těchto čísel.
Vámi udávané účinnosti elektromobilů odpovídají výpočtům na bázi 100% = zásuvka (a ignorují to, co se děje před ní).
A musíte ještě zohlednit samovybíjení baterií (ani s otevřenou nádrží se mi u auta na benzín nebo naftu nestane, aby plná nádrž vyschla za měsíc na skoro nulu, jako běžně baterie elektromobilu) a další negativní jevy. Když vyprázdním nádrž auta „do dna“, tak si mohu spálit palivové čerpadlo, ale když to samé (pokud překonám příslušné ochrany) udělám u baterky elektromobilu, tak ta se zničí celá. A může se i samovybíjením dostat do stavu, kdy přestane fungovat.
Není problém najít geologickou mapu ČR s vyznačením ložisek vzácných zemin (tří, o kterých se veřejně ví). To, že u nás existují horniny s výskytem kobaltu a dalších kovů, nutných na výrobu komponent do elektromobilu, se dá najít ve slušnějších učebnicích geologie a mineralogie. Z historických pramenů se dá vyčíst těžba mědi v lokalitách jako Krkonoše nebo Jizerské hory (a někde se promítá i do místních nebo pomístních názvů). Ta ložiska zůstala nevytěžena, protože v průběhu novověku klesla cena mědi (pokud dojde na elektromobily, půjde zase nahoru – a hlavně, nebude kde ji koupit). Těžké kovy (nejen měď a kobalt) se nacházejí i v hlušinách po těžbě uhlí.
O těžbě lithia do baterek elektromobilů se vážně uvažuje. Znamenala by ovšem povrchovou těžbu, proti níž by byly dnes zavírané doly na hnědé uhlí ekologickou selankou. Nehledě na nutnost loužení toho lithia kyanidy a dalšími agresívními chemikáliemi.
V břidlicích máme bezpečně plyn na 30 let průměrné celostátní spotřeby. Vzhledem k tomu, že průzkum těchto ložisek nebyl na základě protestů zelených dokončen, není vyloučeno, že toho plynu máme víc, a že máme i nějakou ropu. Nicméně i barterový obchod „plyn za ropu“ by byl přínos proti současnému stavu. A bude-li dost energie (dostavby dalších jaderných bloků) není problém obnovit výrobu syntetického benzínu z uhlí.
ucinnost samotnyho elektromobilu je cca 80%.
ucinnost uhelny elektarny je 40%, paroplynovy pres 50%
tedy celkova realna ucinnost EV je cca 30% v pripade uhli, 40% v pripade plynu, jejich podil ale dlouhodobe klesa.
tvejch 17% je fantasmagorie, ke ktery se dostanes jen pres cca 20% ucinnosti FVE.
pak ale u spalovaku musis zahrnout palivo vyrabeny z energetickych plodin na poli, kde ta efektivita je 200 az 300x horsi nez u FVE.
.
kdyz budes mit elektrocentralu s pochybnou ucinnosti 45% a budes z ni dobijet teslu Y se 400 konma s realnou spotrebou 20kWh/100km, tak na vyrobu 20kWh elektriky z elektrocentraly spotrebujes 20/(9*0.45) / 0.95 = 5.2 litru benzinu.
kdyz mensi, lehci a min vykonnej kodiaq jezdi v realu skoro za dvojnasobek, co ma asi nizsi celkou spotrebu a vyssi ucinnost?
spalovak to rozhodne neni, i kdybys EV nabijel z benzinovy elektrocentraly na dvorku. a to odpadnim teplem jeste muzes topit …
Ignorujete účinnost nabíjení elektromobilu, účinnost přenosu elektřiny mezi elektrárnou a nabíjecí stanicí apod.
Prostě auto:
1. Přeměna chemické energie na tepelnou
2. Přeměna tepelné energie na mechanickou – a ta už pohání kola
Elektromobil (elektrárna na „fosil“, u nás nejčastěji uhelná)
1. Přeměna chemické energie na tepelnou
2. Přeměna tepelné energie na mechanickou
3. Přeměna mechanické energie na elektrickou
4. Přenos elektřiny
5. Přeměna elektrické energie na chemickou (nabíjení baterky)
6. Přeměna chemické energie na elektrickou (vypotřebovávání energie z baterky)
7. Přeměna elektrické energie na mechanickou – a teprve ta pohání kola
Účinnosti se dají pohledat po různých tabulkách, zdrojích jako Wikipedie apod. Jejich součin +- dá těch 17 procent, ale může to vyjít i horší.
A ještě musíte počítat s tím, že elektromobil je +- dvakrát tak těžký, takže musíte tahat mrtvou zátěž baterky, která se navíc s vybíjením nezmenšuje, zatímco nádrž s benzínem či naftou během jízdy hmotnost ztrácí.
Těch 80 % účinnosti elektromobilu je prostě a jednoduše ekolež.
.
K té biomase: Kdyby nám tu neřádili zelení Khmerové, tak už jsme dávno měli plodiny s opraveným genem v chloroplastu, kterýžto zásah zvedne účinnost fotosyntézy na cca sedminásobek.
A biomasa má zásadní výhodu v tom, že ji lze, na rozdíl od elektřiny, skladovat a energii z ní odebírat v době potřeby. Takže se zaplatí schopností dodávat špičkovou, a tudíž nejdražší, elektřinu či tepelnou energii.
tolik slovicek a tolik nesmyslu
.
spis mi vysvetli pergilie jakto, ze kdyz budu nabijet teslu Y z elektrocentraky na dvorku s ucinosti spalovaku 45%, tak s ni budu jezdit kolem 5 litru benzinu na 100, ale s o neco mensim, lehcim a slabsim kodiakem se spalovakem s ucinnosti 45% za 10 litru?
.
spotreba elektroauta se meri spotrebou ze zasuvky, a jestlize ma 20kW/100km a ucinnost 80%, znamena to, ze se na kola dostane 16kWh. stejnejch 16kWh se dostane na kola spalovaku, kterej ma ale spotrebu 10 litru benzinu = 90kWh, takze ucinnost spalovaku vychazi kolik? 16/90*100 = necelejch 18%.
.
a to, ze tvrdis, ze EV je 2x tezsi nez odpovidajici spalovak (napr. tesla Y vs kodiaq = 2.0/1.9t) te stavi na uroven nestastnych, zahorklych, zapsklych… dezinformatoru presne tak, jak o nich nedavno mluvil foltyn
martine,
Protože je to nesmysl.
I s tím nabíjením z agregátu bude elektromobil méně účinný, u elektromobilu je víc konverzí energie z benzínu na otáčejní koly než u auta.
.
Právě ta spotřeba ze zásuvky je lež ekologů, protože ignorují (což je u nich normální), že se ta elektřina do té zásuvky nějak musí dostat.
.
Stačí porovnat hmotnost baterky (přes metrák) s hmotností nádrže. A v důsledku toho musí být robustnější a těžší další prvky konstrukce. Dokonce odmítají poustět elektromobily do některých vícepodlažních parkovišť a parkovacích domů, protože by je stavební konstrukce nemusela unést.
A nemůžete srovnávat Teslu s kodiaquem, když uveze sotva tolik, co Felda. Ale něco takového pologramotům typu Foltýna nevysvětlíte.
Martine,
budiž explicitně konstatováno, že tu účinnost spalováku musíte násobit účinností alternátoru (přeměna energie pohybu na elektřinu) a následně účinností samotného nabíjení. A i v tomto případě budete hluboko pod těmi 45 procenty.
Prostě, čím víc přeměn jedné formy energie na druhou, tím je systém jako celek méně účinný. A protože nelze sestrojit perpetuum mobile druhého typu, jsou všechny ty přeměny s účinností méně než sto procent.
… a kdo nás vydíral ? Nevybavuji si , že by byly všechny roury z Ruska hned od začátku války prázdné… To ale rozhodně pak „konali“ politici, aby nic z Ruska neteklo, respektive ultimativně stanovovali „lhůty pro veškerý doběh…“.
Už jsi zapomněl na rusácké několikeré plynoropné vydírání Ukrajiny i Běloruska v minulých 20 letech.
… nevím, že by Rusko vydíralo jak Bělorusko, ale i Ukrajinu.. Pamatuji ale dobu „našeho šéfování“ v EU za Mirka Topolánka – a tehdy ta „vzorná“ Ukrajina kradla plyn z trubek určený původně pro Slovensko a další státy před Slovenskem.. Byl z toho tehdy skoro celoevropský problém a Topolánek se tím zviditelnil, ale ta Ukrajina tehdy od Ruska žádný plyn nechtěla, brala si ho ale „jinak“. Prý neměla měřidla ani na začátku vstupu do Ukrajiny, ale ani na konci při výstupu na Slovensko.. Právní stát dozajista už tehdy…
ke konci roku 2021, tedy jeste za premierovani babise (skoncil 17.12.2021), stala 1MWh „levnyho“ zemniho plynu s ruska pres $100 – 5x tolik co na zacaku roku.
dnes stoji „drahej“ LNG dovazenej z USA lodema pres ocean v rozmezi $20-$40 za 1MWh
.
co jinyho to bylo nez vydirani ze strany ruska, aby EU zavrela oci pred pripravovanou okupaci Ukrajiny ???
… jenže ta cena přes 100 USD, tak to byla cena burzovní… Smlouvy napřímo s Gazpromem byly na konkrétní „peníze“ – obchody přes burzu nebyly povinné a kdo na ně přistoupil, tak tehdy prodělal, aby třeba následně mohl „vydělat“ – ušetřit.. A cena USA LNG – tak to zase podléhá burzovní ceně – my (ČR) nemáme smlouvu přímo s dodavatelem z USA, že ? Nám plyn „dodává“ subjekt německý a to za cenu „jeho“ – tedy jinou…
a na burze to vylitlo proc pepicku?
no protoze rusak skrtil kohout, cimz nas vydiral, abychom drzeli klipacku pote, co vlitne na ukrajinu
… no Rusko už tehdy jako takové preferovalo smluvní dodávky napřímo… Tedy jakýsi vliv na cenu na burze mohl být jen zprostředkovaně – ale za to Rusko nemohlo… Tedy – při přebytku surovinových energií, jak se teď vychloubáme, by vliv Ruska na světové ceny neměl být žádný… Apologeti svobodného trhu říkají, že trh je neosobní – tedy správnou cenu si najde… A tehdy mnoho našich energetických expertů uvádělo, že Rusko plní dodávky dle smluv…. Musíte si najít jinou výmluvu, protože tato Vaše pravda kulhá jako rozumy Fialy a Síkely…
pepicku, na zacatku 2021 stala 1MWh zemniho plynu $20, na zacatku prazdnin $30, na konci prazdnin $40 a tesne pred vanocemi 2021 $160.
andrej babis byl az do 17. prosince 2021 premierem a multiministr gavlicek ministrem prumyslu a obchodu.
za nich pekne v tichosti stouply ceny zemniho plynu behem posledniho roku jejich vlady 8x.
.
tak co do toho motas fialku, kdyz dnes jsou ceny plynu proti konci premierovani babise tretinovy a kousek od nasich hranice zuri valka??
pro Martin :
dle tehdejších sdělení energetických expertů Rusko plnilo smluvní závazky na dodávky… Že cena na burze „vyskočila“ na tu úroveň, která byla, tak to nebyla vina Ruska… A tehdy v 4q. ta ještě vládnoucí ANO snížila DPH na nulu.. Tedy z ceny energií se takto „pro“ občany snížila o šestinu – dále pak od nového roku 2022 to bylo už na Fialovi a kol…
ANO. babis udelal jen dalsi zasek do statniho rozpoctu. navic nam kvuli tomu hrozily sankce ze strany EU.
.
babis neudelal zadny strategicky rozhodnuti, ktery by nas posunulo nekam dal.
tendr na dostavbu temelina pripravenej necasovou vladou na 2014 zariz a s nicim dalsim neprisel, jen kvuli zemanoj prosazoval chinany a rusaky.
v 2017 neprodlouzil 1/4 stoleti trvajici kontrakt s norskem na dodavku 25% objemu plynu, cimz nas na 99% udelal zavislymi na rusku, ktery nas mohlo snadneji vydirat.
zrusil vystavbu plynovodu z polska, ktery se odrizlo od dodavek plynu z ruska uz pred valkou.
babis zrusil 2. duchodovy pilir a s mnohokrat slibovanou penzijni reformou nikdy neprisel.
DPH, ktery se kvuli 2. duchodovemu piliri zvysilo o 1%, nesnizil a nechal si tim zvysovat prijmy do rozpoctu,
.
jeho slavny „first in covid“ na konci prazdnin 2020 odstartoval smrtici podzim 2020 a jaro2021, kdy jsme byli pravidelne na celnim zebricku mrtvych v prepoctu na pocet obyvatel a pred celkovym „prvnim mistem“ v poctu mrtvych na obyvatele na jare 2021 nas zachranilo madarsko, ktery nas predsprintovalo s ruskym sputnikem v zile.
.
babis predal fialoj zemi se strukturalnim schodkem rozpoctu 400mld, poloprazdnymi zasobniky plynu, 8 nasobnymi cenami plynu proti zacatku roku a 3x drazsi elektrikou proti dobe, kdy se stal premierem (napr. ohrev vody v bojleru z 1.31kc/kWh na 3.95kc/kWh).
.
babis vladnul na ukor budoucnosti.
Ten LNG je z hlediska skleníkového efektu skoro dvojnásobná zátěž prostředí než produkcí CO2 pálením energetického ekvivalentu uhlí. Ono se to dopravuje v tepelně izolovaných nádržích, ale jejich obsah (protože izolace není stoprocentní) se udržuje kapalný tím, že se část obsahu odpaří, a tím se ochladí ten zbytek.
Druhou věcí je, že zlí jazykové tvrdí, že zčásti se jedná o ruský plyn, jen někde na lodi předělaný v papírech na americký nebo katarský. Odpovídala by tomu skutečnost, že není nutné přeštelovávat hořáky, původně naštelované na ruský plyn (v případě norského plynu se údajně přeštelovávat musejí.
a tim odparenym plynem pohanej lodni motory
nebo si snad myslis, ze ho palej ty mysliteli ??
.
rusaci zkapalnujou cca 40mld m3 plynu rocne, na kterej maj historicky odberatele, castecne i z EU.
EU od ruska brala cca 150mld m3 plynu rocne.
predstava, ze amici nebo katar preprodava ruskej zkapalnenej plyn je uplne zcestna dezinfoirmace, protoze rusaci vic plynu nejsou schopni zkapalnit.
zase jen siris dezinformace pergile
Ten odpařený plyn jde zčásti do atmosféry a proto má tato forma zemního plynu cca 1,7 násobný skleníkový efekt proti uhlí.
Ten plyn vozí lodě s levnými vlajkami, kterým (jejich majitelům a mateřským státům) je to šumafu.
bojujes marne pergilie.
vem na vedomi, ze rusaci k nam plyn trubkama dlouho dodavat nebudou, jestli vubec nekdy.
jestli chces mermomoci ruskej plyn, budes se muset odstehovat na dolni nebo horni uhry, nebo spis do bejvalyho sojuzu
Budeme-li chtít levný plyn, budeme si ho muset těžit sami. Z břidlic. Proto pereat EU, pereat ekologie.
Kdyby EU těžila ropu a plyn na svém území, má jich víc než dost, problém by nebyl. Problémem jsou hlavně ekologové, případně ekologové, pracující ve prospěch Ruska či OPEC jako celku.
Ruská ropa demokratizovaná v diktátorských režimech Azejbajdžánu a Kazachstánu,? To nevymyslíš.
Nevymyslíš to, soudruhu, že rusácko dodává zbraně azerbajdžánu, tedy zemi, která je smrtelným nepřítelem arménie, jejížm spojencem rusácko má na papíře být.
Odstrihnout se od ruské nafty, na to je přirovnání o vypuštění rybnika kapry. Omezení jen do určité míry, to ostatní je hodně složité a dělá to hodně státu, včetně USA a vudcich státu EU. Fialova vláda se blizi ke konci svého mandátu, to co předvedla je velké snažení a velke propadaky. Napravovat to co napachala bude slozite. Nejhorší je na tom je to, že nemame politiky takového formátu, kteří budou umět navigovat a měnit kurs. To dělá Polsko, ale i Madarsko. Nabízí se Švýcarsko a Rakousko z jejich navigaci. Vsadit vše na jednu kartu, jak to ukazuje současná realita je blamáž, která je a historie nám to dala už jednou vypit v minulosti až do dna. trvalo to víc, jak čtyřicet let.
Velké propadáky tady předvádíš ty, soudruhu. Rybník vypustili rusáci, a to gazpromu útokem na Ukrajinu. Teď jsou před krachem. Nebudovat alternativní cesty od alternativních dodavatelů s ohledem na rusáckou plynoropnou vyděračskou minulost může jen ten co žere seno. Jinak dopadneme jako orbánistán. Marně žebrají v bruselu o dotace, u číňanů o milodary, u rusáků o slevy na jejich předraženou ropu, která stejně díky rusákům neteče.
„Mladiku, chrań si své mládí“,to je volná citace z amerického filmu Četa.To byl film o US-army ve Vietnamu.Blahé paměti jsem viděl několik amerických dezertérů ve Švédsku,měli bojovat ve Vietnamu.Po vítězném sjednocení Vietnamu se mohli vrátit tito dezertéři do USA a odpracovat několika roků ve veřejných službách. Oslovením soudruhu ,jsi mě Pavle neurazil ani neponížil ,je to oslovení mnohavýznamové. Biblický Pavel, byl také svým způsobem StB Šavel,až u Damašku kam jel pronásledovat křestany byl sražen bleskem ,oslepl a po vyléčení změnil život zásadním způsobem a stal se z ně apoštol Pavel.Přeji úspěchy, ale život není totiž procházka růžovým sadem příteli.
Před krachem stojí EU a my, bohužel, s ní. Od nás odchází mimo EU Tykač, Křetínský částečně také. Patrně odejde i několik dalších, menších, firem. Z Německa odešla nebo odchází řada firem napojených na automobilový průmysl, protože ten je kvůli aktivitám Zelených Khmerů a totální nekompetenci vedení EU v troskách.
Průšvih je, že z EU stále víc odcházejí kvalitní talentovaní lidé, kteří nejsou s to se pod knutou Zelených Khmerů rozvíjet a uplatnit.
OZE nejsou zpravidla s to pokrýt ani energii na svou výrobu, buď absolutně, tj vyrobí za svou životnost méně energie, než co do jejich výroby bylo vloženo, nebo relativně, kdy sice té energie vyrobí víc, ale nejsou s to pro svůj malý výkon dodávat energii na výrobu některých svých klíčových prvků (např. získání některých nepostradatelných kovů typu kobaltu nebo prvků vzácných zemin. A z OZE se nedá zajistit ani těžba a čištění lithia.
Rusko má lacinou energii a naprostou většinu bojkotovaného zboží je s to nahradit vlastní produkcí nebo dovozem ze zemí BRICS. Paradoxně mu sankce pomohly, protože stimulovaly rozvoj jeho vlastního průmyslu. Je také, na rozdíl od nás, potravinově soběstačné.
Skvělá zpráva a palec 5K nahoru!